Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Skupe studije za znanje koje nikome ne treba  (Pročitano 883 puta)
03. Avg 2009, 15:03:45
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple 15
Kozmetičke reforme na fakultetima u Srbiji
Skupe studije za znanje koje nikome ne treba

Autor: S. Tuvić – B. Gigović | Foto:d. grubin | 02.08.2009. - 00:01

Mobilnost studenata po bolonjskom procesu podrazumeva da bar 20 odsto njih učestvuje u studentskim razmenama. U Srbiji je ove godinu na razmenu otišlo svega 600 studenata od ukupno 90.000, što je manje od jedan odsto. Ta razmena, inače, mora da bude dvosmerna.



– Sprovođenje bolonjskog procesa u Srbiji odrađeno je kozmetički, suštinske promene su izostale. Nema mobilnosti studenata, čak ni unutar naše zemlje, da ne govorimo o inostranstvu. Loša strana reformi su i neprimerene naplate školarina – kaže za „Blic nedelje“ Nebojša Milić, predsednik Studentske unije Srbije.
Školarine su danas, prema njegovim rečima, potpuno neprimerene standardu građana naše zemlja. Na pojedinim fakultetima, kao što je Ekonomski fakultet u Novom Sadu, uvedene su participacije studenata, bez obzira da li su na budžetu ili samofinansirajući, gde se od njih traži da učestvuju u plaćanju putovanja profesora.
– Kozmetičkim promenama omogućeno je samo uzimanje novca od studenata, a da se na univerzitetima u Srbiji suštinski ništa nije promenilo. Znanja koja studenti dobijaju na fakultetima su i dalje su nekonkurentna i zastarela. Studenti koji završavaju fakultete ne odgovaraju potrebama tržišta rada – objašnjava Milić.
Kamen spoticanja u reformi visokog obrazovanja predstavlja to što još nije urađen nacionalni kvalifikacioni okvir, da se tačno definiše koje kadrove i za šta školujemo.
Srbija se zemljama potpisnicama Bolonjske deklaracije priključila 2003. godine, a sve sa ciljem da se naš obrazovni sistem prilagodi evropskom, da student može studije da započne na jednom, a da ga završi na drugom fakultetu (recimo u inostranstvu). Umesto da se odmah nakon potpisivanja deklaracije pristupi ozbiljnom poslu, vreme je trošeno na političke priče i načelne rasprave, tako da su protraćene dragocene godine za pripremu reformi. Ozbiljan pritisak na fakultete stigao je s odlukom da svi fakulteti moraju proći akreditaciju s novim programima.
– Većina fakulteta je mehanički podelila studije na dva ciklusa, tri plus dva ili četiri plus jedan, bez suštinskih promena na nivou programa, organizacije, metoda, uslova studiranja. Formuli četiri plus jedan pribegli su fakulteti koji nisu hteli da se odreknu programa i načina rada, pa je master peta godina bukvalno nakalemljena i na brzinu programski „sklepana“ – priča prof. dr Gordana Zindović-Vukadinović, koja je godinama radila na inovacijama u obrazovanju.
Prema njenim rečima najveći problem je nastao na nivou programa, odnosno kako napraviti jednosemestralne ispite, a godinama su pravljeni brojni glomazni predmeti prema profesorima ili potencijalnim profesorima.
– Opet na brzinu, po principu makaza, pristupilo se ovom poslu. Glomazni predmeti nisu preispitani, pretreseni, funkcionalno redukovani, već su samo iscepkani na više manjih ili je višak gurnut u takozvani master program – kaže ona.
Predrag Ložetić iz Centra za obrazovnu politiku kaže da je u reformi visokog obrazovanja napravljen pomak, ali da se očekivalo da to što je urađeno bude kvalitetnije.
– Veliki problem u reformi visokog obrazovanja je i to što sistem finansiranja ne prati reformu. Država novac izdvaja po zastareloj uredbi, tako da je finansiranje master studija još neregulisano – kaže Ložetić.

Kovačević: Bliže Evropi
Do kraja 2010. planirano je da se formira jedinstven evropski sistem visokog obrazovanja. Teško da će naši fakulteti za godinu dana uspeti da ispune sve zahteve koje Bolonjska deklaracija zahteva. Rektor Beogradskog univerziteta Branko Kovačević je ipak optimista.
– Evropa je naš sistem i njegovu primenu ocenila visokom ocenom 3,8, od maksimalnih pet. Očekujem da će bolonjski proces do kraja 2010. godine zaživeti na svim fakultetima. Za sada je evidentno da se bolje primenjuje na prirodnim fakultetima nego na društvenim, jer na njima ima mnogo manje studenata. Bolonja podrazumeva rad u manjim grupama, što je na fakultetima gde se upisuje 1.500 ljudi godišnje veoma teško – kaže rektor Kovačević, i dodaje da fakultetima ostaje da u narednom periodu povećaju broj studenata koji na vreme završavaju studije. Ove godine se očekuje da će prolaznost biti kao i prošle, oko 70 odsto. To će umanjiti nesrazmeru koja postoji između Srbije i ostatka Evrope po broju fakultetski obrazovanih. U Evropi je 30 odsto stanovništva fakultetski obrazovano, dok je u Srbiji svega šest odsto.

Još više bodova

Narednu godinu studija o trošku države moći će da upišu samo studenti koji u tekućoj školskoj godini osvoje najmanje 48 bodova. Prorektorka za nastavu BU Neda Bokan podsetila je da je tako odlučeno još prošle godine, kada su usvojene izmene Zakona o visokom obrazovanju. Ona je dodala i da će prema izmenama ovog zakona sledeće godine, prag za upis naredne godine studija na teret budžeta biti 54 boda.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
Хехехе ... кад прочитах ово ''Скупе школарине за знање које никоме не треба'' прво сам помислио на бившу Вишу пословну ...  Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.