Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sistemska greška u nacionalizmu  (Pročitano 4067 puta)
20. Jan 2004, 08:27:58
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Nacionalisti imaju jednu boljku, a to je da sve trpaju u nacionalne okvire. Ali ima stvari koje se ne mogu podeliti među nacijama.

Kako podeliti jezik, pismo, književnost... Jednom rečju kulturu. Gde je ta granica između onoga što je hrvatsko i izmešu onoga što je srpsko. Gde je tromeđa bočnjačke, hrvatske i srpske kulture?

Juče sam gledao na HRT-u KUD Lado. Oni su prikazivali slavonske hrvatske igre. Emisiju bi RTS mogao preuzeti i samo kao naslov staviti vojvođanske srpske igre. Razlike nema.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
To je i problem. Postoje razlike ali su u nijansama. Sovinizam (ne nacionalizam) nastoji da ih naglasi i da ih istakne kao razlog za mrznju.

Razlike treba negovati, a ne porediti ih i koristiti kao monetu.
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Nisu samo kola u pitanju. Tu su i gusle.

Čije su gusle?

Gusle su orijentalni instrument, a sviraju ih gotovo svi na Balkanu, Srbi , Hrvati, Bošnjaci, Albanci...

A ovde se svi furaju kako su to čirt srpski insstrument. Idi begaj
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Folkor je dosta zanimljiva stvar, upravo zbog toga što je u 19. stoljeću postao "najčišći" element i "izvor" nacije, a u isto vrijeme je stvar mnogo kompliciranija.

Npr. primjer Hrvatske. etnografski se hrvatska i njezin folklor dijele u 4 zone: alpsku (obuhvaća Zagorje, Međimurje i bližu zagrebačku okolicu), panonsku (Slavoniju, Srijem, Baranju, Bačku i sjeverne dijelove Bosne) dinarsku (Istra, Dalamtinska Zagora, dubrovačko zaleđe, Bosna i Hercegovina) i mediteransku (pojas uz more). (Napomena: navedeni teritoriji se navode u smislu prisutnosti hrvatskih etničkih grupa u tim područjima).

Zanimljivo je pri tome da su mnogi elementi tih zona naravno mađarskog, njemačkog, talijanskog porijekla ili čak i predslavneskog. Npr. kapa koja se nosi u Lici, Hercegovini i Crnoj Gori je zapravo ilirskog porijekla, dakle nisu je naslijedili samo Hrvati, nego i drugi narodi.

Problem je naravno kada se sličnosti žele pripisati utjecaju jednih prema drugima, tipa da se sad srpske igre iz Vojvodine proglase samo i isključivo plagijatom hrvatskih plesova ili obratno.

Recimo pjesma "Tko to kaže, tko to laže", postoji i u Slavoniji među Hrvatima, doduše s drugačijim tekstom kao jedan tip plesa.

Najveća greška je tražiti u folkloru izvorište "nacionalnog" duha, a činjenica je da je to jedna od najčešćih grešaka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
Nije to greska. Sve se radi planirano. Hajde da uopstimo. Sta su razlike izmedju Srba i Hrvata?
Da li je ijedna pravi razlog za mrznju? Vera je mozda najjaca, ali ne verujem da bi se ista promenilo da smo iste vere.

Kao i uvek, mora postojati dobar razlog da neko ko je na vlasti ostane tamo dugo.
Najbolji nacin je raspirivanjem mrznje.
Kako skrenuti paznju sa pravih problema?
Najbolji nacin je raspirivanje mrznje...
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
E Leggy sad si ga načeo.....zbog mržnje se mnogošta i događa. Teško je priznati da smo kao narodi ipak bliži nego li npr. s Talijanima ili Grcima. Onda se izvlače katoličanstvo i pravoslavlje, kao dokazi toga.

Ili se povlače priče o Hrvatima kao katoličkim Srbima ili obratno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
To ti je ko ono moje sa trgom B.J. i cirilicom Wink Mada sad imam novo, pisacete vi meni engleski cirilicom Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
@Laslo

Sta sam pogresno rekao? Razlozi za mrznju su totalno iracionalni...
Razumem mrznju izmedju npr. dve pomorske zemlje u XVII veku. Bore se za prevlast na morima.
Ali mrznja zato sto je neko izmislio neku razliku je totalno iracionalna.
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 23
RAZLOZI MRZNJE IZMEDJU SRBA I HRVATA SU PRE SVEGA:VERA I TERITORIJA.DVE VERE KOJE SU NE SAMO NA OVOM PROSTORU VEC U CELOM SVETU BILE SUPROTSTAVLJENE(DODUSE TAMO SU SE TAKVE STVARI ZAVRSAVALE NA RECIMA I DOPISIMA A OVDE NA NOZEVIMA) I NARAVNO TERITORIJA IZ RAZLOGA STO POSTOJI MNOGO PODRUCIJA NA KOJIMA ZIVE I HRVATI I SRBI A OBE NACIJE TA PODRUCIJA UZIMAJU ZA SEBE I PROGLASAVAJU IH CISTO I VEKOVNO SRPSKIM ILI HRVATSKIM OGNJISTEM.JA NARAVNO KAO SRPSKI NACIONALISTA PODRZAVAM NASU TEZU TJ DA SU:KRAJINA,BOSNA,HERCEGOVINA....SRPSKE TERITORIJE JER U TIM PROSTORIMA SRBI ZIVE JOS OD DAVNINA.E SAD BILO JE TAMO UVEK I HRVATA SAMO STO JE KOD NJIH PROBLEM STO IH JE BILO U MNOGO MANJEM BROJU NEGO SADA,POSTO JE DOBAR DEO HRVATSKE NACIJE NASTAO POKRSTAVANJEM SRPSKOG ZIVLJA U AUSTRO-UGARSKOJ I U NDH.

Poruka od admina:
Sledecu poruku koju napises ALLCAPS obrisacu bez ikakvog razmisljanja. Ne jednom, 100 puta je receno da se ne pise tako.
IP sačuvana
social share
"NJEGOVA MUCENICKA SMRT STVORILA JE OKO NJEGOVOG IMENA OREOL SVETOG RATNIKA.S VREMENOM,TAJ CE OREOL BIVATI SVE VECI A DRAZINO IME SVE SLAVNIJE..."VLADIKA NIKOLAJ VELIMIROVIC
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Mislim da je nesto veci problem cinjenica da pre 1000 godina kad se tamo pocelo pricati o drzavama nisu ljudi delili na Srbe i Hrvate. [konkretno mislim na bosnu i hercegovinu]
Tad se znalo... ovi su nasi ili ovi lice na nase, oni ne lice... lets kill them Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.