Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Shutterstock ~ Iskustva ~ Pitanja ~ Saveti  (Pročitano 25000 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa delimicno si u pravu ali i najveci profesionalci propuste svaku sliku kroz ruke PhotoShop-a. Makar i ono najmanje.  Smile

Pravi profesionalci koriste Lightroom, zato sto su fotke savrsene, pa im ne treba zestoka obrada koju PS nudi...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
Realno neki od njih se i gade postworka , ali ja kapiram da je svejedno ako je umetnicka fotografija u pitanju a ne neka reportazna ... no , na vecini tih konkursa Exif podaci moraju biti netaknuti , dakle - neobradjivana slika ... cropovanje i jos neke sitnice ionako danas mogu da se obave na aparatu..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 6120
Jbg. Tako je kako je...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
Upravo, Zen majstoru .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6120
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 46
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung D600
Pa delimicno si u pravu ali i najveci profesionalci propuste svaku sliku kroz ruke PhotoShop-a. Makar i ono najmanje.  Smile

Pravi profesionalci koriste Lightroom, zato sto su fotke savrsene, pa im ne treba zestoka obrada koju PS nudi...

Uh kakva pogreska, Lightroom nije PS. Stock zahteva odredjeni nivo obrade, koji pocinje odredjivanjem WB-a, i korekcijom svetla na fotografiji dok je ona jos u RAW formatu. Nakon toga, fotografija se moze prebaciti u neki od daljih fajlova za obradu (ja recimo koristim TIFF, neko koristi PSD, itd), i dalje se obradjivati u PS-u. Ono što se najcesce radi je uklanjanje nezeljenih detalja sa lica osobe (spot heal tool, clone stamp), pa ukoliko je potrebno i patch tool za neke vece zahvate, koriguje se pozadina, po potrebi se sredi odeca, ukloni sum u najtamnijim delovima fotografije. Ono sto se vama cini "prepeglanoscu" je recimo Kodak Gem filter, ili Iconogenic Portraiture, posebni filteri koji se nanose na lice, i izjednačavaju ton koze, pri cemu se uklanjanju neki detalji. Konkretno, prilicno se mora paziti na nanosenje ovih filtera, jer kvalitetniji revieweri (konkretno Istockphoto, ostali su ipak klasa i vise ispod) odbijaju fotografiju kao "preterano obradjenu". Napomena da ova dva filtera deluju samo korektivno na kozu, pa ih nikako ne treba koristiti i na ocima, kosi, obrvama i sl. Na kraju idu keywords, i ode fotka na stock.

Da se ne zavarate, nije potreban originalan PS, vec stock kompanije traze potpuno nedirnut EXIF. Razlog za to je sto kupac uvek moze kroz EXIF da vidi kojim je aparatom slikano, rezoluciju fotke (crop ili ne), itd.

Takodje, primetio sam da neki domaci casopisi (tipa CKM) urnisu sa kolicinom ova dva pomenuta filtera, ne znam cemu, al ajde, njihova politika.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Lightroom je ono sto je PS bio na pocetku Wink

Zato sam i napisala sto sam napisala.. Smiley

« Poslednja izmena: 19. Sep 2007, 12:51:27 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
E, vidjao sam na jednom sajtu gde se kace slike ... pise Exif a slika obradjena i pise kojim softwerom  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 46
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung D600
Lightroom je ono sto je PS bio na pocetku Wink

Zato sam i napisala sto sam napisala.. Smiley



Glede ovako, tu nam se misljenja razlikuju, smatram da je PS jednostavno obavezna stvar u obradi fotografije, makar na nivou microstocka koji ja radim. Naravno, uvek mozes da pustis malo sharpena u bilo kom alatu, sredis levelse, i da pustis fotku tako, ali jos nisam sreo nekog profesionalnog fotografa koji ne koristi PS.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 6120
Na to sam i mislio, neke sitne prepravke, doterivanja... Znaci dozvoljeno je? Gde ti prodajes slike?   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.061 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.