Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: SFRJ se 1991. nije raspala, nego je krenula ka EU. Evo kako bi izgledala istorij  (Pročitano 2114 puta)
21. Dec 2013, 12:05:34
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
Browser
Mozilla Firefox 26.0
mob
Alcatel One Touch
Da je bivša Jugoslavija ostala cela izbegavši pogubne ratove 90-ih i ušla u Evropsku uniju, ne samo da bi ljudima u regionu bilo bolje, već bi i Evropska unija bila bolja.



To je zaključak projekta saradnika Nemačkog društva za spoljnu politiku (DGAP) Kornelijusa Adebara koji je razmotrio šta bi bilo da je Evropska unija uložila veće napore, pre svega finansijskim podsticajima, u opstanak Jugoslavije i njeno primanje u svoje članstvo.

"Zamislite kako bi Evropa mogla izgledati da se Federalna Republika Jugoslavija nije raspala, već, recimo, samo da je ostala bez prefiksa 'Socijalistička'", navodi autor u tekstu objavljenom na sajtu DGAP-a.


Životi stotine hiljada ljudi u BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj, na Kosovu, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji bili bi poštedjeni, a SAD ne bi angažovale svoje vojnike u Evropi prvi put posle Drugog svetskog rata, navodi Adebar dodajući da bi Balkan mogao biti "bolje mesto", s čim se slažu i mnogi građani nezavisnih država nastalih iz SFRJ.

Po tom hipotetičnom scenariju, Jugoslavija bi zatražila članstvo u EU 1991. i dve godine kasnije počela pristupne pregovore zajedno s Austrijom, Finskom i Švedskom. Ipak, zbog problema visoke nezaposlenosti, javnog duga i inflacije, kao i na nekonkurentne privrede, evrointegracije Jugoslavije bi bile nešto sporije.

Jugoslavija u EU sa Mađarskom, Estonijom i Maltom

Jugoslavija bi na kraju veka postala članica EU zajedno s Mađarskom, Estonijom i Maltom, a zahvaljući ranom početku ekonomske traznicije, u zonu evra bi mogla ući zajedno s Grčkom. Politika proširenja EU bi zbog tog hipotetičkog uspeha Jugoslavije bila promenjena - proces više ne bi bio geopolitički već zasnovan na zaslugama.

Iz ovako zamišljenog razvoja, autor zaključuje da bi činjenica da postoji tranziciona zemlja poput Jugoslavije koja traži članstvo u evrozoni navelo "stare članice" da insistiraju na strožijoj kontroli ekonomskih politika članica što bi moglo sprečiti krize poput onih u Grčkoj i Španiji.

Izbegavajući rat na svom pragu, Evropska unija bi razvijala i drugačiju spoljnu politiku. Pošto ne bi bilo brutalnog rata u njenom dvorištu EU ne bi radila na zajedničkim odbrambenim snagama već bi se članice oslonile na NATO koji bi bio angažovan uglavnom izvan evropskih granica.

Jugoslavija bi, s druge strane, kao jedna od osnivačica Pokreta nesvrstanih omogućila bolje odnose EU s novim silama u povoju poput Indije, Južne Afirke, Indonezije i Malezije, što bi bilo značajno preimućstvo za EU imajući u vidu specijalne odnose koje je imala s mnogim zemljama koje trpe posledice kolonijalizma nekih drugih članica Unije.

SFRJ bi imala više glasova u EU od Holandije, Portugala i Belgije



Bivša država sa skoro 24 miliona stanovnika, bila bi peta najveća članica EU do ulaska Poljske, a na Evropskom savetu bi imala više glasova od Holandije, Portugala ili Belgije.

Ipak, Jugoslavija je imala šest republika. Mogući razvoj bi išao u pravcu da se Slovenija i Hrvatska udružuju s regionima poput Bavarske, Katalonije i Škotske u traganju za uticajem u Evropi i novčanim sredstvima. Položaj Srbije bi, s druge strane, bio otežan komplikovanim sporazumom o podeli vlast s autonomonom kosovskom manjinom.

Zbog toga bi bilo nove distribucije moći u EU, s promenom nadležnosti od vlada članica ka evropskim i regionalnim nivoima.

Ekonomske i socijalne politike, poput zapošljavanja, migracija, socijalnog sistema bi uveliko bili odredjivani u Briselu, dok bi politike infrastrukture i saobraćaja, obrazovanja i kulture išle u regione, što očigledno ostavlja vladama članica manje nadležnosti.

Težnja ka decentralizaciji u Jugoslaviji bi i u tom priotivčinjeničnom slučaju, ipak toliko jačala da bi se omogućilo izdvajanje jedne od republika, što bi predstavljalo presedan za independističke pokrete u starim članicam. Mogući ishod bi bio da
bi EU na kraju činilo više država manje i srednje veličine.


Tri lekcije za EU




Iz ovog hipotetičkog scenarija, Adebar izdvaja tri lekcije za aktuelnu Evropsku uniju. Prvo, EU bi se tranzicijom Jugoslavije i njenim prilagodjavanjem za ulazak u zonu evra, bolje pripremila za krize u Grčkoj i Španiji. Drugo, Brisel bi imao znatno manje razvijenu bezbednosnu i odbrambenu politiku, a više bi se fokusirao
na globalnu spoljnu politiku s manje vojne snage nego danas.

Treća lekcija ulaska cele Jugoslavije u EU je više u formi pitanja: da li nacionalne države još odredjuju okvir za rešavanje izazova u Evropi u 21. veku? Multietnička država članica sa slabom federalnom strukturom bi nagovestila današnje debate o podrivanju nacionalnog suvereniteta posle finansijske krize, povremene žalbe o otuđenju demokratije u Evropi ili pokretima za nezavisnost u Kataloniji i Škotskoj.
Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung 111111
Procitajte samo ovaj deo..I odma shvatite kako se sve to nama ne bi isplatilo,jer bi opet bili jebani

Položaj Srbije bi, s druge strane, bio otežan komplikovanim sporazumom o podeli vlast s autonomonom kosovskom manjinom.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Nokia 6300
шбб кбб...

Слоба високи представник ЕУ за финансије и спољне послове...
Младић у штабу НАТО...
рекордни успеси наше привреде...
и остали СФ
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Kad si u Rimu ponašaj se kao Rimljanin

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 20540
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 26.0
Pogresna polazna tacka,pravo pitanje je Sta bi bilo da je Srbija 1918. ostala nezavisna drzava?
IP sačuvana
social share
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 29182
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.62
sta bi bilo da smo stvarno pobedili turke onamad  Smile

mislim sbb kbb
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung Galaxy S2
Procitajte samo ovaj deo..I odma shvatite kako se sve to nama ne bi isplatilo,jer bi opet bili jebani

Položaj Srbije bi, s druge strane, bio otežan komplikovanim sporazumom o podeli vlast s autonomonom kosovskom manjinom.

Ovako je kosovo van Srbije, tako da problema nema. Smile
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung 111111
Procitajte samo ovaj deo..I odma shvatite kako se sve to nama ne bi isplatilo,jer bi opet bili jebani

Položaj Srbije bi, s druge strane, bio otežan komplikovanim sporazumom o podeli vlast s autonomonom kosovskom manjinom.

Ovako je kosovo van Srbije, tako da problema nema. Smile

Decko pre nego sto ti odgovorim..da ti kazem par stvari.
Tvoje sitne provokacije na moje konstatacije .. u vidu trola koji bocne i pobegne se tolerisu ovde na forumu.Pa i ja ne znam zasto.Valjda su ljudi tolerantniji od vaseg svetog vodje poznatog narkomana iz Silerove sa decom cija su imena tako ruzna da moras da budes stvarno moron da im ih dodelis.
Zasto su ljudi koji vode forum tako tolerantni prema vama koji svoje misljenje (ako je uopste vase,posto vi nemate vase misljenje)ne smete da iznesete nikom u lice , ja ne znam,ali pretpostavljam zbog toga jer je forum privatan i vazno je da se odvija diskusija.

Ako si mislio da ce mene da zaboli sto ces ti kaze da Kosovo nije nase i da mi ti meni koji sam za tebe intelektualna gromada ( i za tebe i za onog dramaturga koji je tolika nula od licnosti da pokusava da bude pokojni Djindjic) objasnjavas kako je Kosovo fakticki nezavisno i da mi tu ne mozemo nista,bolje zapitaj sebe koliko je ono ustvari zavisno od Srbije.
Ja ne sporim da tu zive Siptari,to je ocito.Da su ogromna vecina ..pa i to je ocito.Da smo mi tamo bukvalna manjina pa ni to mi nije strano.Da ono u bliskoj buducnosti (pa i nekoj daljoj) nece biti u sastavu Srbije..ni to nije nauka.Ali ne vidim to kako ce Srbiji biti bolje zbog ovoga ?
I ne vidim sto bih ja morao da se zbog toga da volim Siptare i budem tolerantan ?
Ne moram i ne volim ih.I necu ih voleti i ako budem imao decu ucicu ih da ih ne vole.
I ko moze da me natera da ih volim i tolerisem ?

Elem uz to,da Kosovo ipak nema nezavisnost kao sto je imaju normalne drzave.Poprilicno je ocito.Svakodnevni politicki program Srbije se sastoji od Kosova.Svako jutro kad upalis TV na vestima ces uvek cuti po jednu vest o tome.O pregovorima,dogovorima .. diplomatiji.I na to budi spreman narednih dosta dosta godina.
Da Kosovo nikad nece biti drzava i to je ocito.Niko i ne zeli da zivi u drzavi Kosovo.
Ako ne bude Srpsko bice Albansko.
A ja ne vidim nijedan dobar razlog da uzivam u tome da Kosovo bude Albansko.

E sad ti si onaj sloj ljudi kome je cilj da jede i sere.Tako da ja ne ocekujem da shvatis ovo sto ti pricam.Jer tebi je bitno da danas jedes i da se ispraznis u vc-u.Duhovna i intelektualna strana je zanemarena ili ako nije zanemarena ofarbana je nekim idealima za malu decicu i bajkama o tome kako se ceo svet drzi za rucice.
Ja u te price ne verujem.I znam da su samo to pricice.
Takvi kao ti su nacisticki nastrojeni.Samo sto kazem ti .. to je ofarbano nekim izlizanim frazama,pa se ne primecuje.
Vi ste ti koji mrzite Crkve,vere,nacionalnosti i drzave.Sa druge strane,ja nikad nisam a i necu traziti od nekog da se odrekene od svoje vere ( i ako sam za razliku od tebe krenuo putem nauke) ili svoje nacionalnosti i pripadnosti.Kao ni svoje istorije i obicaja.Nikad svoje namere ili misljenja necu kriti iza filozofskih propagandnih misli ili svoje misljenje oblikovati tako da bude dopadljivo.
I na kraju nikad necu biti namerno drugaciji samo da bih bio to...namerno drugaciji.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


MAJA

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3310
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
IP sačuvana
social share
Nemoj na silu uzmi veci cekic
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Decko pre nego sto ti odgovorim..da ti kazem par stvari.
Tvoje sitne provokacije na moje konstatacije .. u vidu trola koji bocne i pobegne se tolerisu ovde na forumu.Pa i ja ne znam zasto.Valjda su ljudi tolerantniji od vaseg svetog vodje poznatog narkomana iz Silerove sa decom cija su imena tako ruzna da moras da budes stvarno moron da im ih dodelis.

Pa sada, kad drzava salje ljude na Kosovo na glasanje a privode se ljudi zbog paleza nekakve zastave drzave koja po zakonu ne postoji, tako je kako je. Kroz par godina otvore neko "predstavnistvo" koje kasnije pretvore u ambasadu i opet nista. Djindjic je hteo dijalog sa Albancima al da Kosovo bude u Srbiji pa je zametao sa svojim stavovima pa su nasli nekog drugog koji ce da radi poslove
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1461
OS
Windows XP
Browser
Chrome 31.0.1650.63
Kamo lepe srece da sa SFRJ nije raspala...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.