Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Selektivnost hriscanstva u izboru Bozijih pravila  (Pročitano 7544 puta)
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
@меџик
Не разумем те брате
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46766
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Problem je u tome sto se kriticki osvrces na gospodina koji pise postove, umjesto na same postove. To mi je vec ranije dosta poznato, kada su mi ljudi govorili da mi neke stvari nisu jasne jer imam samo 17 godina, (tada je bilo 16 ). Nisu mogli nista pametno da kazu, pa eto nasli kako se ja toboze pravim pametan i slicno. Mislim, bezveze. Nema potrebe. Bar ja tako vidim. Ko Boga huli, a ko ne huli to on najbolje vidi i zna, a mi tu samo mozemo da se vezemo za to da se kriticki osvrcemo i procjenjujemo ljude. To nikako nije dobro, sa tim ti raste gordost brate.

ja o decky-u imam odlicno misljenje. Vec duze vrijem posmatram forum religije i primjetio sam da je njegovim dolaskom forum dosta aktivniji i zanimljiviji, zivlji.

Ziv bio decky i samo tako nastavi    Smile 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
Stvarno decky, ti bi hteo onako s nogu da razgovaras, kao sto neki medjusobno sebi psuju majku, ili mars u qrac, pa im je to zajebancija. I takav nacin komunikacije je grozan, a da ne govorim jos i tek kako mi se gadi kada bi neko takvim najgorim zargonom hteo da razgovara s nekim o religiji i pri tome i moje verovanje stavljas u taj isti zargon i jos hoces da ti se ponude neki odovori.

Zao mi je bratac, tako ne moze ici. Sto kaze iljushin, dok se neuozbiljite kao ljudi, ne vredi vise s vama razgovarati.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Рођени мој,онај ко свесно хули,значи свестан је тога да хули и да повређује нечија најтананија осећања,притом не желећи да престане са хулом већ победоносно објављује наставак исте, није завредео да се његове речи узимају за озбиљно.Зар заиста мислиш да ту има добре намере?Ја не.Свака тема коју је покренуо има изузетно сугестиван наслов.Да заиста жели нешто да научи,тему би насловио са:"Има ли селективности...?","Да ли постоји селективност...?" или на неки други начин који не даје унапред одговор.Овако,ти унапред знаш са којих се позиција наступа.И тако је од почетка,а све тврдећи како само хоће нешто да научи,да подели мишљење и слично...На једној другој теми,на постављено питање,ја сам му први одговорио,и прве његове речи су биле"коначно мало акције".За тебе не знам,али мени је то индикативно када су намере у питању.А намера је подсмех.Е сад,проблем је што човек мало,односно скоро па нимало познаје Православље,а и оно мало што је начуо погрешно тумачи.То свакако не би био никакав проблем,мислим на то да се с Православљем можеш упознати чак и на овом форуму-мислим да се тема зове основи Православне вере-Катихизис,односно да се са неким ко је православац дописујеш јавно или приватно,а да не причам о томе како свеобухватно поимање имају они који су далеко компетентнији за ово питање,а то су свештеници и монаси.Дакле,знање лежи свуда око нас и није потребна никаква провокација,па ни хула,да би се то знање добило.Управо обрнуто.Ако ја отворено кажем да хулим на Бога,има ли тога ко би ме разуверио и доказао ми да ја то у ствари не радим.Опет ти кажем,овде нема жеље за знањем,већ има хуле на Бога,спрдње са Црквом и црквом и тражењем истомишљеника да би могло и хорски да се рига по свему.И њему сам рекао,па ћу и теби,колико год и како год ти то звучало-доста сам људи срео и могу да проценим какве су коме намере за релативно кратко време.Не зато што сам промућуран(или што би рек'о Вуду Попај-проми ћуран) него зато што се саговорник врло брзо открије,јер праве намере испливају брзо ако се хоће тренутни резултат.А овде је то у питању.Они опаснији чекају прави тренутак и онда се откривају,али ја о њима и не говорим.Овај хулитељ је од оне нове,модерне врсте људи која све релативизује,свему се подсмева и гази по сваком мислећи да има кредибилитет за такво што,не схватајући да права слобода лежи у оном "бранити друге од себе",значи бити човек,односно потпуно свесно и крајње одговорно носити својуслободу,не како терет себи и другима,већ као царску круну-символ достојанства и снаге која се употребљава на славу онога који је крунисан и на славу онога који је крунисао.
Овде свега тога нема,већ како рекох,све је релативно и све је подложно критици а да се претходно нема увид у критиковано.Не чуди ме што мислиш да ја паушално оцењујем овог хулитеља,на овој теми то вероватно тако и изгледа,али вучем наслеђе са неких других тема,па је ово само наставак.Ја са тобом и твојих 17(или колико их сад имаш) година немам проблема,или са туђих 40,јер управо читам написано и "ослушкујем" и процењујем саговорникове речи,самим тим и саговорника,а провевши неко време на форуму и учествујући у дискусијама,па и са тобом ако се не варам,нисам досад чуо ништа лоше,односно злонамерно,а камоли хулу.То је оно што и одликује здраву дискусију и то сви цене,и углавном таква атмосфера и влада овде,са појединим изузецима.Један од тих изузетака је и овај хулитељ.Понављам,са многима сам причао овде,многи се нису сложили са мном,али нико није хулио осим једног,односно двојице отворено провокативних и ако хоћеш,поганих људи.Циљ ми је да кажем своје мишљење(када га нема онда не кажем ништа),а не да терам некога да се сложи са мном.Па ни на потпуно Православним форумима се људи једни са другима сасвим не слажу.Кад каже Православним,мислим на оне којима је тема искључиво Православље и проблеми везани за исто.Е,па тако и овде.На жалост,оваквих,какав је овај хулитељ ,има свуда и пљување свега и релативизација свега постаје општи тренд.Није џабе речено"све ми је дозвољено,али ми није све на корист",па тако и овде-можеш хулити,провоцирати и пљувати по свему,али заиста ти то није на корист,односно никоме од нас.Морам да ти кажем да овај хулитељев,како већ рекох пинк батице куме земљаче сине царе стил није онај који би требао бити када се прича о суштинским стварима,а тај стил који би био адекватан и тај тон којим би се требало говорити хулу и не узима у обзир.
На крају ћу рећи и ово-не дам своју веру за испразна ћаскања која хулитељу служе за убијање времена...
поздрављам те
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ko sto rekoh ako je nekome grozno da komunicira samnom - niko ih ne tera- nek me zaobilaze kao gubavca - mozda je tako najbolje. Ovo nije post koji sluzi da bi se ocenjivao bilo ciji karakter nego da se diskutuje na datu tema. Ako tema nikoga ne zanima pasce u zaborav i nikom nista. Vrlo je zanimljivo da je ispalo da sam sada psovao majku i terao ljude u kurac  - nisam znao da se tako ljudi osecaju kada se njihova uverenja dovedu u pitanje. Pa da sam ja tako mislio o svim ljudima koji su samnom diskutovali za zivota, dosad bi vec bio u zatvoru.

Elem da se vratimo na temu.
Obrezivanje i svinjetina - da, ne i zasto? Ovo su samo dva primera ali ih ima mnogo. Pa ko sto rekoh ranije ne znam da li imam odgovor na datu problematiku. Jedna od hipoteza je slicna vezi izmedju 10 zapovvesti i morala. A to je da je strasno mnogo tih stvari strasno prakticno ako se gleda na geografsko-istorijske cinjenica. Pomislite bliski istok, pustinja, nema frizidera, jedva da ima vode za pice, sunce 45 stepeni non stop - zakoljete zivotinju cije je meso masno i kvarljivo, postoje velike sanse da navucete bolestinu. Sa druge strane koze i ovce su mnogo prakticnije za hranjenje jer idu okolo i pasu sta god nadju, svinje jednostavno nisu bile ekonomicne za takvo okruzenje. Obrezivanje - cisto stvar higijene - posebno ako nemate dovoljno vode da se kupate.

E sad zasto hriscanstvo nije to usvojilo - pa jednostavno da bi bili drugaciji od drugih. Da bi se razlikovali od Jevreja. Ne vidim nikakav drugi razlog. Ali to je upravo ono sto mi smeta kod hriscanstva - religija koja je zapocela kao simbol licne slobode, koja je rusila postojece ustaljene norme i pravila fanaticno prihvacena od drugih, postala je upravo isto ono protiv cega se borila. Odjednom su se pojavili samozvani patrijasi koji su dali sebi za pravo da definisu okvire necega sta treba da bude hriscanstvo a sta ne. Sa kojim pravom ja pitam i da li je Hrista ikada govorio o svom ucenju o tako necemu. Ako pogledamo cak i ta cenzurisana jevandjelja videcemo da se Hrist borio protiv kormpiranih svestenika i zelenasa koji su radili sa njima u dosluhu. Isao je u rusio njihove tezge ispred sinagoga. Zbog takvog svog stava bio je razapet. Znaci zrtvovao je sebe da bi se borio protiv ustaljenog, ucmalog i pokvarenog sistema verovanja. Sta je Pavle napravio posle njegove smrti - istu tu ucmalost i istu dogmu. Prvo je progonio hriscane koji se nisu slagali sa njegovim dogmama. Onda je cenzurisao i dopisivao jevandjelja koaj su mu se svidela a zabranjivao i spaljivao ona koja mu se nisu svidela. Kad kazem ON mislim na njega i mnoge posle njega koji su bili blizi zelji za moc nego zelji za Bogom. I to je razlog 'zasto sam lenj' - Dela Apostolska su - naglasavam po meni - dela onih koju su se borili za formiranje crkve a ne onih koji su se borili za ono sto je Hrist propovedao.

Ali da ne ispadne samo da hulim - nastanak crkve je bio neizbezan i njen opstanak je za sad osiguran sve dok postoje ljudi uplaseni od samih sebe i nesigurnih sta da rade sa sobom. Bolje je da budu u crkvi nego da se ubijaju izmedju sebe. Problem kroz istoriju je uvek bio kada je crkva koristila takve ljude u sukobima sa drugim religijama i misljenjima - pa su se ljudi opet ubijali ali sada sa razlogom - sa uzvisenim razlogom ubijanja za crkvu. Kad kazem crkvu mislim da sve organizovane religije na ovom svetu - sve do jedne su upale u zamku moci i sebe stavili ispred i iznad ljudi. Eto opet hulim  - sta ces - neko nikad ne nauci kako treba da se ponasa.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1678
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
decky999

"Pomislite bliski istok, pustinja, nema frizidera, jedva da ima vode za pice, sunce 45 stepeni non stop - zakoljete zivotinju cije je meso masno i kvarljivo, postoje velike sanse da navucete bolestinu. Sa druge strane koze i ovce su mnogo prakticnije za hranjenje jer idu okolo i pasu sta god nadju, svinje jednostavno nisu bile ekonomicne za takvo okruzenje. Obrezivanje - cisto stvar higijene - posebno ako nemate dovoljno vode da se kupate."

Meni ovo tvoje razmišljanje deluje prihvatljivo.

"E sad zasto hriscanstvo nije to usvojilo - pa jednostavno da bi bili drugaciji od drugih. Da bi se razlikovali od Jevreja. "

Izgleda da ne znaš da jevrejski hrišćani (tzv. mesijanski jevreji)
i danas danji praktikuju obrezanje muške dece i ne jedenje mesa.
Od ostalih hrišćana .... ne znam pouzdano ... mislim da adventisti
(jedna od njihovih frakcija) ne jedu svinjetinu.

"Ako pogledamo cak i ta cenzurisana jevandjelja videcemo da se Hrist borio protiv kormpiranih svestenika i zelenasa koji su radili sa njima u dosluhu. Isao je u rusio njihove tezge ispred sinagoga. Zbog takvog svog stava bio je razapet. Znaci zrtvovao je sebe da bi se borio protiv ustaljenog, ucmalog i pokvarenog sistema verovanja."

Osim što se ne slažem da su jevanđelja cenzurisana - ostalo si odlično rekao!

"Sta je Pavle napravio posle njegove smrti - istu tu ucmalost i istu dogmu. Prvo je progonio hriscane koji se nisu slagali sa njegovim dogmama. Onda je cenzurisao i dopisivao jevandjelja koaj su mu se svidela a zabranjivao i spaljivao ona koja mu se nisu svidela. Kad kazem ON mislim na njega i mnoge posle njega koji su bili blizi zelji za moc nego zelji za Bogom. I to je razlog 'zasto sam lenj' - Dela Apostolska su - naglasavam po meni - dela onih koju su se borili za formiranje crkve a ne onih koji su se borili za ono sto je Hrist propovedao."

Tačno si rekao da je Ap. Pavle (tada još uvek Savle) progonio crkvu
i to je radio sve dok nije sreo Hrista Isusa, Koji ga je pitao:
"Savle zašto Me goniš"?
Taj isti Ap. Pavle nije dopisivao jevanđelja (napisna su posle poslanica
koje je on napisao).

Čudi me da ne primećuješ u Delima Apostolskim gomilu glupih verovanja
i očekivanja nekih ljudi iz crkve, kao i reakciju na to nekih drugih ljudi iz crkve.
Kao da je crkva ... gledala svoja posla, i bavila se sobom.
Takođe, ima rečenica Ap. Pavla (dal u Delima Apostolskim il negde drugde...)
gde on kaže: "A u onim krajevima gde sam primetio crkvu - nisam propovedao Hrista
da ne bih zidao na tuđem temelju" (parafrazirao ja).
Takođe u Delima Apostolskim ima zapis o početku mučenja i stradanja Ap. Pavla,
a počinje njegovim prihvatanjem čoveka po imenu Tit za - hrišćanina, iako je
Tit bio Grk i nije bio obrezan.
I rame uz rame, u istoj crkvi imaš jevreja, svršenog studenta teoligije i fariseja
sv. Apostola Pavla, i Grka, sv. vladiku Tita!
A tu negde je i sv. Vladika Timotej, po majci (i baki) Jevrej, po ocu Grk,
koji je odlucio da se kao odrastao čovek obreže - zbog jevreja.

Ma, ako si dokon, pročitaj tih 20-30 strana Dela Apostolskih,
bolje ti je nego da ti ja ovde .... drobim!
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ma sve je to super samo je stvar u tome da stvari koje sam rekao za Pavla nisu napisane u delima Apostolskim - vec u rimskim i grckim spisima koji jednim delom govore o sirenju hriscanstva prateci seobe ljude u rimskom carstvu. Odatle dolazi i osvrt na progon neistomisljenika. Kada sam to rekao nisam mislio na Pavla koji je preobrazen Hristovom miloscu. Vec Pavla verskog fanatika koji je posle Hristove smrti progonio sve one koji se nisu slagali sa njegovim (pogresnim) shvatanjem Hristovog ucenja. Vec sam pisao i predlagao - ja cu lako da procitam 20 strana Dela Apostolskih ali ne verujem da cu naci bilo kakve prosvetljujuce cinjenice koje nisam ranije nasao tamo. Bilo bi korisno kada bi ti procitao nekih 200-300 strana Svitaka iz Mrtvog Mora i spisa iz Qumarana ili ako si bas umoran od te vase vrucine bar Tomino Jevandjelje (Gospel of Thomas) - i videces sliku jednog drugog Hrista - pa sam prosudi sta je cenzurisano a sta ne i sta je istina a sta ne.

Evo linka http://www.earlychristianwritings.com/thomas.html

i citat

Jesus said to them, "When you make the two into one, and when you make the inner like the outer and the outer like the inner, and the upper like the lower, and when you make male and female into a single one, so that the male will not be male nor the female be female, when you make eyes in place of an eye, a hand in place of a hand, a foot in place of a foot, an image in place of an image, then you will enter [the kingdom]."

IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1678
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sada kapiram.
Mislim na to - šta si koristio kao izvor informacija.
Ti si jedan od retkih ljudi koji zna za ovaj sajt čiji link mi šalješ.
Retkih na Bureku.

Posećivao sam opet nedavno ovaj sajt jer mi je bilo interesantno
da vidim šta se događalo 'sa one strane', tj. šta je Hristos Isus uradio u Adu
demonima a šta ljudima kada su Ga telesno ubili (jer se u jevanđeljima pominje samo da je
nekolicinu vaskrsao i da su oni ušli u Jerusalim i pokazali se narodu).
Jako, jako intresantno!
www.ccel.org/fathers2/ANF-08/anf08-78.htm#P6903_2079131

Čitao sam i Tomino jevanđelje (doduše davno).

Lepu si rečenicu citirao (na engl.) i ... iskreno razmišljajući,
nekako ne verujem da bi meni bilo moguće ni ovu jednu, jedinu
da ispunim bez pomoći Božije.

Da te pitam:
Kako ti objašnjavaš ovaj ... dualizam ili šta je već, kod sv. Apostola Pavla?
Mislim na ovo tvoje:
"Kada sam to rekao nisam mislio na Pavla koji je preobrazen Hristovom miloscu. Vec Pavla verskog fanatika koji je posle Hristove smrti progonio sve one koji se nisu slagali sa njegovim (pogresnim) shvatanjem Hristovog ucenja."

Lako je moguće da si i tu koristio meni-ne-poznate izvore informacija,
jer - pravo da ti kažem - ja sam dovoljno blamaža i surovosti Savlovih našao
u Svetom Pismu Novog Zaveta da nisam imao motiva
da tražim još.
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ima strasno puno knjiga napisanih na temu novo zavetne istorije. Mnogo ozbiljnih istorijskih knjiga koje baziraju svoje zakljucke na bazi spisa grckih i rimskih istricara pre svega Tacitus (mislim da smo mi to na srpskom srocili kao Tacije, nisam siguran) kojije bio najblizi svedog dogadjaja Hristovog zivota na zemlji - vecina spisa je pisana oko 100AC. Osim njega postoji strasno malo direktnih zapisa sta se desavalo u tom periodu. Samim tim dosta autora se okrece tkzv nepisanoj istoriji, koja malo lici na igru detektiva. Ima mnogo pretpostavki i hipoteza tako da je vrlo lako reci da je sve to glupost. Druga varijanta je ici putem logicke dedukcije, oslobodjen od predrasuda i zakljucivati zdravo razumski.

Jedna od takvih detektivkih istrazivanja je bila ona sprovedena od strane autora knjige Sveta krv sveti gral. Knjiga je iz 80tih i ima jos dva nastavka, Mesijansko zavestanje i trecu zaboravih kako se zove(davno je bilo). Postala je popularna ponovo jer se digla prasine jer je Da Vinci Kod pozajmio prakticno celu ideju iz ove knjige. Cela ta prica da li je Hrist bio ozenjen ili ne i da li je imao dete je nebitna. Ono sto je dobro je strasno detaljno istrazivanje Novo Zavetne istorije sprovedeno od strane autora. Oni dosta govore o Pavlovoj transformaciji - osnovni zakljucci su prakticno psihoanaliza Pavlove licnosti povezana sa istoriskim cinjenicama. Ukratko, Pavle je ocigledno doziveo neku vrstu psihicko-duhovnog providjenja kada mu se po legendi Hristov lik javio u snu. Prestavsi da ga progoni on postaje njegov najodaniji pratilac. Ali iz jednog ekstremizma je skocio u drugi - kako to cesto biva. Pavlova fiksacija na ideju formiranja crkve nije bila ideja svih ljudi bliskih Hristu. Smatra se da je Hristovo ucenje ostavilo dubok trak na Esene - judaisticku sektu tog vremena. Oni su upraznjavali nesto sto bi se danas moglo okarakterisati kao gnostocko hriscanstvo. Hriscanstvo prozeto dozom liznog osecaja povezanosti sa Bogom - po nekima jedinim pravim ucenjem Isusa Hrista. Te ideje nisu mogle ici zajedno sa institucijalizacijom Hristovog ucenja kako ga je Pavle video. Sa druge strane Pavlov zadatak uspostavljanja mlade hriscanske crkve nije ni malo bio lak ako se sagleda politicka pozicija Rimskog carstva i previranja u njemu. Najmanje sto mu je bilo potrebno u tome su grupacije tipa Esena koji se nisu slagali sa njim. Nema pozdanih dokaza ali se zna da je bilo velikh pomeranja judaistickih plemena u vremenima posle Hrista. Pretpostavka je da je doslo do sukoba izmedju Pavlovih pristalica i gnostika koji su potisnuti ka Egiptu i koji su kasnije nasli utociste u regionima Etiopije i Egipta i bili osnova za formiranje Koptske crkve. Odatle se pretpostavlja da su autori Tominog jevandjelja i ostalih svitaka iz Mrtvog Mora upravo ti Eseni - rani gnosticki hriscani koji su bili proterani iz Pavlove crkve. Pored ovoga se zna da u vremenu izmedju Hristove smrti i 100AC se pojavljuju Hriscani u Indiji - postoje i dan danas u Indiji hramovi gde postoje jasni dokazi o Hriscanskim uticajima u tim krajevima. Nesto kasnije Hrisanstvo se siri u Kinu - pretpostavlja se preko misionara koji su originalno obitavali u Indiji. Ne zna se tacno ko su Hriscani koji su otisli ka Indiji - jedino se zna da su putevanja tog tipa u to vreme bila moguca jer su trgovacki putevi vezivali Bliski IStok sa Indijom preko Iraka i Irana. Jedna od legendi je da je Toma kome se pripisuje cuveno gnosticko jevandjelje bio ustvari Hristov brat blizanac i da je on preuzeo na sebe sirenje Hristove ideje ljubavi na istok - po mnogima ne slazuci se sa Pavlovom idejom Hristove crkve.

Za sve ovo nema dokaza ali ima jakih indicija - na kraju krajeva ko ima dokaza da potvrdi da sve ono sto  pise u kanonskim jevandjeljima je ustvari istorijski tacno. Na kraju krajeva istorija je samo nauka vremena proslog - vera u ono sto je Hrist propovedao je u svima nama - samo je treba pronaci u srcu.

Toliko za sada
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Odvojeno od mog prethodnog posta - a apropo mog citata iz Tominog jevandjelja - po mnogima ta recenica sadrzi srz celokupnog ucenja Zen budizma. Interesantno mora se priznati. Samo se potvrdjuje - mudrost je jedna - nosioci informacija su razni. 
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.