Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Насиље свуда око нас - Зашто смо "пукли"?  (Pročitano 1966 puta)
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 25.0.1364.152
Citat
Normalan zivot bi bila situacija u kojoj jedinka ima mogucnost prezivljavanja kroz zadovoljavanje osnovnih zivotnih potreba. Za tu mogucnost su odgovorni ljudi koji ustanovljavaju i sprovode zakone koji te mogucnosti regulisu.

у праву си...а пошто се то не може издејствовати у србији ја ти предлажем да се преселиш тамо где је то уобичајена пракса...рецимо,у сједињене америчке државе Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 20.0
Тунел социјалне депресије

Страх, несигурност, неизвесна будућност, немаштина уводе све већи број грађана Србије у озбиљну депресију која се не може лечити медикаментима него надом да ће им држава омогућити да живе као људи

Када је Републички фонд за здравствено осигурање пребројао људе који о трошку државе користе неки од лекова за психичке проблеме установио је да се ради о сваком седмом осигуранику. Приватне апотеке, пијачни продавци и дилери се нису укључили у акцију демистификације колико је „Србија луда“, али је прилично сигурно да је луђа него што званична фармацеутска статистика каже. И то из неколико разлога: легалним путем се до рецепта не долази баш лако, ако и може нису сви ради да им се уз име нађе шифра са дијагнозом и, што је најважније, нису баш сви којима су лекови потребни свесни да су шетајуће темпиране бомбе.

Изгледа да је министарка здравља Славица Ђукић Дејановић свесна тог проблема јер је недавно предложила да се у сваки дом здравља уведе по један психијатар. И открила нам да 10.970.503 кутије лекова, колико је издато за психијатријске пацијенте током првих 10 месеци прошле године и нису баш неко лечење јер је Србија за ту врсту лекова издвојила 1,8 одсто буџета, док се у Албанији издваја пет а у Словенији осам одсто. То и не би био проблем ако би психијатри радили свој посао, јер су лекови, по њиховом мишљењу  „само штака која вам помаже, а не и начин излечења“, да у Србији постоји толики број психијатара. Нема их, на бироу рада су тренутно само два незапослена, а они који раде кажу да имају проблем -  нису сигурни да поседују начин да лече оно од чега већина пати. „Последње две године лечим пацијенте којима би више од лекова помогло када бих им преписао 300 евра“, каже нам један од њих.

Економска криза је по мишљењу свих тренутно најјачи окидач за психијатријске поремећаје и то не само у Србији већ у целој Европи. Једно од истраживања, које је водио доктор Ханс Улрих Вичен с Техничког универзитета у Дрездену, је показало да чак 38,2 одсто Европљана пати од неког менталног поремећаја, међу којима су најчешћи депресија, анксиозност или болести зависности.

ПОРЕМЕЋАЈИ
А где је Србија по том истраживању? На бољем месту него што сматрају домаћи стручњаци јер по подацима др Вичена „само“ 24 одсто становника је са неким психичким поремећајем. Оно што није добра вест су врсте поремећаја међу којима доминира страх (сваки четврти становник живи у страху а сваки десети у паничном страху)  и посттрауматски синдром који је регистрован код 18 одсто особа. Ако томе додамо податке Института за јавно здравље Србије који показују да су ментални поремећаји од 1999. године порасли за 13 одсто и да се та тенденција наставља, онда ментална карта Србије постаје још јаснија.

„Егзистенцијални  проблеми су сигурно важан фактор за пораст броја пацијената са анксиозним и депресивним реаговањима јер здравље заиста није само одсуство болести већ стање потпуног психичког, телесног, социјалног па и економског благостања. Драстично је мање дружења, истинских људских контаката, времена за приватан живот, децу, породицу, пријатеље“, каже др Петар Ристовић, психијатар и психотерапеут.

Реално гледано у Србији већ има више психијатара него у другим европским државама и мање регистрованих људи са обољењем или проблемом. А ипак је број самоубистава већи него у околним земљама, а насиље се шири на све сегменте живота, од породице, школе, радних места до навијачких група. На једној страни бележимо крвопролића и око најбаналнијих ствари као што је свађа око пијачне тезге (завршена је убиством и самоубиством), а на другој апсолутну апатију, одсуство наде и било каквог отпора. Када се живот претвори у страх од губитка посла или покушај да се преживи након прилично извесног губитка посла у шестој деценији живота, онда се појављује читава армија људи која званично нема психијатријску дијагнозу већ повишени притисак, кардиолошке проблеме, чир на желуцу...

 На проблем трансфера психичких у физичка обољења су упозорили и стручњаци са ВМА који се током последњих година у све већем броју срећу с таквим пацијентима. Они не схватају да су жртве несигурности, стреса, политичке и економске нестабилности, а да су у њима дубоко наталожена сећања на ратове, изолацију и позицију свеукупног губитништва. Управо због тога су лекари ВМА апеловали да се спроведу одређена испитивања и студије на основу којих би се проблем сагледао у сваком аспекту, јер је то једини начин да држава направи план за системско решавањe „лудила” које се као дијагноза користи у колоквијалном а не медицинском смислу.

СТРАТЕГИЈА
Али, да ли оно што нам нуди министарство здравља представља праву стратегију? „Један део проблема би се можда решио повећањем броја психијатара јер би се на тај начин, вероватно, смањиле гужве испред државних психијатријских ординација, али кључни проблем је предрасуда и несхватање потребе за психијатријским и психотерапијским лечењем! Нама је пре свега потребно здравствено васпитање и утицај медија је веома важан”, каже др Ристовић.

Пацијенти се, наравно, у већини случајева не слажу са оваквим ставом. Делом, јер нису припремљени за чињеницу да постоје школовани људи спремни да им олакшају тегобе. „Народ није луд, потребан му је само посао”, чест је коментар на свим сајтовима који се баве менталним стањем нације. А делом јер и ти школовани људи не раде свој посао. Рецимо, Иван Ђ. нам објашњава: „Свестан сам да су моји проблеми последица немања посла и несигурности, али сам потражио помоћ у нади да ће ме неко оснажити разговором и  помоћи ми да вратим енергију. Обишао сам шест државних психијатара јер за приватног немам новца, и ни на једном месту нисам добио савет већ само лекове. Не желим лекове, потребно ми је са неким да разговарам”.

А свиђало се то нама или не, решење проблема мора да почне од разговора. Плата и благостање би сигурно добродошли, али тек када дође до колективног разумевања разлога који су довели до толико појачане анксиозности и посттрауматског синдрома баш у Србији – земљи која не производи само губитнике на појединачном плану већ је сцена на којој су последњих 20 година сви губитници на сваком плану – од ратова до статуса у међународној заједници. И да се процес губитништва и даље наставља.
А то кошта. 
Вијетнамски синдром међу нама
Подаци да скоро петина становништва болује од посттрауматског или вијетнамског синдрома и то 14 година од последњих ратних дешавања, делује готово невероватно, нарочито ако се има у виду да је Србија ипак била измештена од ратова у бившој Југославија. Међутим, стручњаци тврде да поремећаји ове врсте могу да се вуку и из Другог светског рата уколико нису третирани на прави начин. А у Србији свакако нису.  „Зато и није чудно што су у очима јавности ови људи препознати као социјална категорија, терет ионако оптерећеној држави“, каже психолог Иван Краљ. И додаје да су немаштина и одбаченост од друштва довели до тога да се суочавају са менталним проблемима који често могу да прерасту у агресију, а штампа углавном само тада пише о њима.  И самим тим повећава проблем.


Сандра Петрушић

Извор
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.15
Citat
Иван Ђ. нам објашњава: „Свестан сам да су моји проблеми последица немања посла и несигурности, али сам потражио помоћ у нади да ће ме неко оснажити разговором и  помоћи ми да вратим енергију. Обишао сам шест државних психијатара јер за приватног немам новца, и ни на једном месту нисам добио савет већ само лекове. Не желим лекове, потребно ми је са неким да разговарам”.

мислим да су они који овако размишљају пре изузетак него правило. Иако је ово вероватно исправан став. Сви би радије неку таблету која ће им решити проблем, олакшати проблем, за коју мисле да им може бар мало помоћи ... и ту психијатри преписивањем лекова отприлике само одговарају на потражњу ... какви пацијенти такво и лечење

рецимо ја сам имао колегу који је био скроз чудан лик ... имао је ок посао, имао је жену, неки станчић, можда помало асоцијалан, прецизније није био дружељубив није имао неко друштванце ... ал отприлике у бољој ситуацији него ли добар део Србије.

А човек редовно гута таблетице. Почнемо једном причу на ту тему и испаде да је ситуација отприлике таква да ако не пије те таблетице тоне у депресију, невезано за догађаје ил да га нешто погоди, већ редовно ... нема таблета дубока депресија ... како се лечио? Па ишао је редовним путем, код државног психијатра али то лечење није текло како је он хтео ... зашто? Па није му преписивао таблете, а он је читао по нету симптоми дијагнозе лечење ... па је баталио то и отишао код неког приватно па му је тај психијатар преписао таблетице ... апсолутно супротан случај од наведеног Ивана Ђ
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 20.0
Кроули, постоји тема http://forum.burek.com/nasilje-u-srbiji-prisutno-na-svim-nivoima-t595951.html
 Мада капа доле за начин како си ову поставила.
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: quot

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.133 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.