Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uskoro jos privatnih fakulteta  (Pročitano 788 puta)
05. Maj 2006, 00:40:31
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Srbija će, najverovatnije, dobiti još nekoliko privatnih visokoškolskih ustanova
Sve manje mesta za studente na budžetu
Da bi se neka država razvijala, neophodno je da 40-50 odsto stanovnika upiše fakultet. Primetan je porast različitih privatnih obrazovnih institucija jer država ne može više da odgovori zahtevima upisa

BEOGRAD - U naredni mesec dana još nekoliko privatnih fakulteta najverovatnije će dobiti dozvolu za rad, a biće osnovan još jedan privatni univerzitet "Neoplanta", u čijem sastavu će biti tri fakulteta iz Novog Sada koji već imaju dozvolu za rad - najavila je juče Emilija Stanković, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje, na skupu "Privatni-otvoreni univerziteti: budućnost obrazovanja". Ona je rekla da će se, pre formiranja nove Akreditacione komisije, još jednom sastati članovi stare komisije i razmotriti započete procese akreditacije fakulteta.

- Uvek je izgledalo da su privatni i državni fakulteti suprotstavljeni, ali novi Zakon o visokom obrazovanju ih potpuno izjednačuje. Na taj način poboljšaćemo kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji - naglasila je Stankovićeva.

42 PRIVATNA FAKULTETA

U Srbiji trenutno ima 42 privatna fakulteta koji imaju dozvolu za rad i oni su svrstani u šest univerziteta, a samo četiri fakulteta se ne nalaze u sastavu nijednog univerziteta. BK univerzitet ima sedam svojih fakulteta, Evropski univerzitet četiri, Megatrend osam, Univerzitet u Novom Pazaru četiri, Singidunum sedam i Union osam fakulteta.

Profesor Dejan Popović, rektor Univerziteta u Beogradu, kazao je da su državni i privatni fakulteti uspeli da prevaziđu predrasude i sada zajednički nadoknađuju kašnjenje našeg visokog obrazovanja u poređenju sa ostatkom Evrope.

- Naš zajednički cilj je obezbeđivanje kvaliteta studiranja i, ukoliko nam to ne pođe za rukom, imaćemo još jednu reformu zarad same reforme. Beogradski univerzitet je spreman na saradnju sa privatnim fakultetima. Konkurencija treba sve da nas osnaži, a ako udružimo snage, uspećemo da ostvarimo naš cilj - objasnio je profesor Popović.

Da bi se neka država razvijala, neophodno je da 40-50 odsto stanovnika upiše fakultet.
- U razvijenijim zemljama broj visokoobrazovnih građana od 1975. godine do 2000. godine povećao se sa 22 na 41 odsto. Međutim, slabo razvijene zemlje su daleko od dostizanja ovih brojki. U zapadnoj Evropi privatni fakulteti iškoluju jednu četvrtinu diplomaca, a stalno se povećava broj privatnih visokoškolskih institucija. Ti fakulteti se od državnih razlikuju samo kada je reč o svojini - rekao je juče Milovan Stanišić, rektor Univerziteta "Singidunum".

Sve više visokoobrazovnih građana predstavlja jedan od ključnih uspeha u 21. veku. Džon Daniel, predsednik Komonvelta znanja koji obuhvata 53 zemlje, kaže da države imaju sve manje novca za besplatno visokoškolsko obrazovanje.

- Nema države koja može obezbediti obrazovanje za sve jer nema dovoljno novca. Primetan je porast različitih privatnih viskoškolskih institucija i otvorenih univerziteta jer država ne može više da odgovori zahtevima upisa. Pojava privatnih fakulteta je velika dilema za sve zemlje u razvoju. One zemlje u kojima nema plaćanja školarina previše su usmerene nastavi u učionicama koja je neadekvatna za studente, a nastavni programi ne održavaju potrebe sveta u kome živimo. Privatne institucije se okreću biznisu i jeziku, ali treba da utvrde da li njihovi programi imaju veze sa zapošljavanjem - rekao je Daniel.
M. Jakovljević

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.