Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti za savršen roštilj  (Pročitano 70093 puta)
05. Jul 2009, 08:42:35
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Lepo vreme trebalo bi da vas inspiriše da iznesete roštilj u baštu ili na prostranu terasu, raspalite vatru i počastite sebe i društvo ukusnim specijalitetima.

Pre nego što iznesete meso i povrće, pozabavite se samim roštiljem. Ukoliko imate metalni prenosivi roštilj, verovatno ste čuli više priča o pravilnoj metodi čišćenja rešetki.

Neki kažu da bi roštilj trebalo svojski prati samo dva puta godišnje, deterdžentom i sunđerom. Po toj metodi, nakon svakog korišćenja roštilj bi trebalo očistiti samo žičanim sunđerom, i istrljati maslinovim uljem. Ovo možda pomaže da rešetke ostaju podmazane, tako da se hrana ne lepi, ali ipak verovatno ne želite da vam se tokom cele godine hrana peče na ostacima prethodnih obroka. Ako ste za čistiju varijantu, posle svakog korišćenja dobro oribajte roštilj, i isperite ga mlazom iz baštenskog creva, kako biste uklonili ostatke deterdženta.

Možda koristite drvo za potpalu, a možda dodajete i zapaljivu tečnost. U svakom slučaju, evo jednog trika za brži plamen – kartonska pakovanja od jaja prelijte jestivim uljem, i stavite ispod uglja, dobićete bolju vatru.

Autor knjige "Saveti za roštilj" Džim Marks tvrdi da bi, kada ste pripremili plamen, trebalo "mentalno podeliti površinu roštilja" na tri dela.

"Prvi deo je vreo, direktno iznad najzagrejanijeg uglja. Drugi je srednje toplote, gde između komada uglja postoji slobodan prostor. Treći deo trebalo bi da bude samo blago zagrejan, ne direktno iznad uglja, kako biste na njega mogli da odložite gotovu hranu, da samo ostane topla i ocedi se od suvišne masnoće".

Važno je zapamtiti da, iako često koristimo izraz "baciti na roštilj", ova metoda kuvanja zapravo je prilično spora, kako bi se dobio najbolji kvalitet hrane. Dobrom roštilju potrebno je oko 30 minuta zagrevanja do idealne temperature, a zna se da nećete peći meso tako da se ugljeniše za nekoliko minuta nad najjačom vatrom.

Savršenu temperaturu postigli ste kada ugalj ima crveni žar, ali je on prekriven tankim slojem sivog pepela.

Kada ste marinirali svo meso i povrće, otprilike odredite vreme pečenja. Piletina se peče nad najjačom vatrom 5-10 minuta, a zatim na delu srednje toplote još 15-20 minuta.

Kobasice bi najpre trebalo zagrejati nad slabim žarom nekoliko minuta, a zatim premestiti na jači, kako ne bi popucale.

Iako uz roštilj često kupite i ogromnu viljušku koja više liči na oružje, zgodnije alatke su velika špatula i hvataljke – tako nećete probušiti meso ili kobasice.

Dobar trik je i korišćenje poklopca, jer omogućava da se meso dodatno nadimi i dobije jaču aromu.

Najveći problem sa ribom na roštilju je jako lepljenje za rešetke, koje prilikom pokušaja vađenja ribe može da upropasti komad. Ako pečete celu ribu, odsecite joj glavu i stavite je na najvreliji deo roštilja nekoliko minuta, kako bi se koža zagrejala "na blic" i postala suva, a zatim je prebacite na lakši žar. Ako je stavite na manju temperaturu, počeće samo da pušta sokove i da se lepi za rešetke.

Kada pečete mleveno meso, važno je da bude malo masnije nego obično, kako se ne bi osušilo.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Chrome 35.0.1916.153
Paprena pileća krilca



Za 4 osobe: 24 pileća krilca, 2,5 dl piva, 1 dl maslinovog ulja, 4 kašike mešavine seckanog začinskog bilja, (ruzmarin, žalfija, majčina dušica i majoran), kašika seckanog peršuna, ljuta papričica, kašika vinjaka, 2 kašičice slatke paprike u prahu, kašičica "vočester" sosa, kašičica "tabasko" sosa, kašičica ljutog senfa i so.

Krilca poređajte u veću posudu, svako izbockajte viljuškom na nekoliko mesta, prelijte ih pivom, pospite s dve kašike mešavine aromatičnog bilja i ostavite da stoji 2 sata, okrečući ih povremeno. Za to vreme u drugoj posudi pomešajte maslinovo ulje sa ostatkom seckanih začinskih trava, peršunom i seckanom ljutom papričicom. Dodajte senf, papriku u prahu, vinjak, "vočester" i "tabasko sos". Promešajte, posolite i ovom mešavinom izmasirajte marinirana krilca neposredno pre pečenja na roštilju. Tokom pečenja krilca redovno okrečite i prelivajte marinadom i sosom.

link
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Chrome 35.0.1916.153
Pastirski ražnjići

Sastojci

* 200 g junetine
* 200 g teletine
* 200 g svinjetine
* 200 g ovčetine
* 100 g suve slanine
* 1 par kobasica
* 5 manjih paradajza
* 2 manja luka
* 2 zelene paprike
* biber
* ljuta crvena paprika
* so

Priprema

Meso, papriku i luk narežite na komade, kobasice na kolutove a suvu slaninu na trake. Naizmenično ih nabadajte na ražnjiće, posolite, pobiberite i pospite crvenom paprikom pa brzo ispecite na roštilju sa obe strane.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Chrome 35.0.1916.153
Šiš ćevap

Sastojci
1 kg jagnjeće plećke bez kostiju
6 kašika ulja
2 iseckane šargarepe
2 šolje vode
4 oljuštena iseckana paradajza
500 g crnog luka
1 šolja graška
1 kašičica soli
malo aleve paprike
1 kašičica iseckane mirođije

Priprema
Meso isečeno na kockice propržite na ulju, dodajte šargarepu, dolijte vodu, poklopite i sat vremena dinstajte na tihoj vatri. Zatim dodajte paradajz, iseckan luk, grašak, alevu papriku i so, pa dinstajte još pola sata. Ako je potrebno, dodajte još malo vode. Na kraju, dodajte mirođiju.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Samo jako!

Zodijak
Pol
Poruke 58
OS
Windows 7
Browser
Chrome 49.0.2623.112
Jedan moj besplatan savjet za one koji su se pitali kako da lepinja ne bude suha, da bude fina, sočna, ukusna.

Kupite goveđu kocku za supu i raskuhajte jednu u pola litre vode (može i više), dodajte još koji začin kao što je vegeta, biber, zaljutite s papričicama. Dok na zavri i neka se kuha bar nekoliko minuta. Kada završi, neka odstoji malo.

Onda time zalijte lepinju i sa svake strane (prerežite ju po pola i svaku stranu (obje unutarnje i obje vanjske) i zapecite na roštilju. Koliko ćete zaliti i koliko ćete jako zapeći je zavisno od ukusa. Osobno mogu jesti samo lepinju koliko meni to bude fino.
IP sačuvana
social share
"Lipa si, lipa, andjeli ti slice
lipa si, lipa, usne, tvoje lice"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.