Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šandor Takač rekonstrukcijom lica rešava zločine  (Pročitano 1688 puta)
25. Jul 2006, 15:53:24
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Šandor Takač rekonstrukcijom lica rešava zločine

Preko lobanje do identiteta

Kada "zakažu" obducenti, veštaci i DNK analize, jedinstvena metoda otkrivanja lika preko skeleta daje tražene odgovore

BEOGRAD - Sudski obducenti, veštaci i DNK analize su desna ruka istražitelja u rešavanju zločina, ali kada se identitet osobe ne može utvrditi pomoću navedenih metoda, tada u sklapanju mozaika značajnu ulogu igra metoda rekonstrukcije lica po kostima lobanje. Pionir u toj oblasti na Balkanu je dr Šandor Takač, obducent u Institutu za sudsku medicinu u Novom Sadu. Od 1990. godine dr Takač, na osnovu lobanje, skoro nepogrešivo otkriva identitet osoba.

- Rekonstrukcijom lica pomogao sam u otkrivanju zločina koji se pre nekoliko godina dogodio u Vojvodini. Muž je otkrio neverstvo supruge, odveo je na njivu, stavio maramicu u usta, polio benzinom i zapalio. Lokalni lovci su posle nekoliko dana našli telo, ali je bilo nemoguće utvrditi o kome je reč. Na osnovu skeleta obducenti su mogli da utvrde pol i starost, ali ne i identitet - priča dr Takač.
      
BIOGRAFIJA

Dr Šandor Takač je član brojnih udruženja, među kojima su Mađarska akademija nauka i Evropska antropološka asocijacija. Rođen je u Somboru, a o kakvom je talentu za sudsku medicinu reč govori i podatak da je Medicinski fakultet u Novom Sadu završio za pet godina, bez ijednog ponovljenog ispita. Od 1983. godine radi na Institutu za sudsku medicinu u Novom Sadu.      
   
   



Tada je u rešavanju zločina veliku ulogu imao upravo dr Takač. Na osnovu lobanje spaljene žene napravio je njen lik koji je skoro do savršenstva odgovarao opisu.

- Tek kada je policija uradila svoj deo posla i stavila njenog muža ubicu iza rešetaka, dobio sam fotografiju te žene i video da sam vrlo uspešno napravio njenu glavu. Bio sam ponosan na taj rad, najviše zbog toga što sam pomogao da se vinovnik zločina dovede pred lice pravde - priseća se sagovornik Glasa.

Rekonstruisali i Mengelea
Metod rekonstrukcije lica, po kostima lobanje, u svetu se primenjuje od sedamdesetih godina prošlog veka, a poznat je slučaj kada su 1985. godine u Brazilu otkriveni skeletni ostaci nacističkog ratnog zločinca, lekara Jozefa Mengelea. On je umro 1979. godine navodno od srčanog udara, a sahranjen je pod lažnim imenom kao Volfgang Gerhard. Brazilski sudsko-medicinski tim je svojim radom ukazao da posmrtni ostaci sigurno pripadaju Mengeleu.

Rekonstrukcijom lica, kao jednom od metoda identifikacije osoba, došlo se do saznanja o tome kako je izgledao pračovek ili ljudi u starom veku čije su kosti i lobanje nalazili arheolozi. Izrada lika traje u proseku oko mesec dana.
- U ovoj metodi postoje brojne zakonomernosti pomoću kojih znam položaj očiju, nosa, brade... Ništa ne radim napamet. Kao što DNK profil odgovara isključivo jednoj osobi, tako ne postoje dve iste lobanje . Svaki čovek ima sebi svojstvene konture lica, mada treba reći da se na osnovu lobanje ne može znati koju je boju očiju osoba imala, boju kose ili izgled ušne školjke - objašnjava dr Takač. Šta se, međutim, dešava kada istražitelji na mestu zločina nađu skelet, sa potpuno razbijenom lobanjom?

- Takav slučaj dogodio se pre dve godine. Ubistvo se dogodilo na salašu u Vojvodini, kada je ubica ušao u kuću čoveka i tukao ga toliko da mu je razbio lobanju na najsitnije delove. Prvo sam čistio lobanju jer pre izrade lica kosti moraju da se kuvaju 24 sata, a posle sam sastavljao parče po parče. To je dugo trajalo, ali se trud isplatio jer sam dobio lik koji je potpuno odgovarao vlasniku kuće u kojoj je nađen leš - ispričao je dr Takač.

Tajna u palcu
Metod rekonstrukcije lica po kostima lobanje nije savršen, ali stručnjaci su našli način pomoću koga se može utvrditi oblik ušne školjke.
- Tajna je u takozvanom pravilu palca. Naime, dužina palca, od zgloba do vrha, odgovara dužini nosa i dužini uha, a polovina te dužine je širina ušne školjke. Ako ne verujete, probajte i sami - šaljivo objašnjava naš sagovornik.


Izvor: Glas Javnosti \ Ana Dimitrovska
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.