Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 02:51:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sahranjivanje pokojnika i obredi...  (Pročitano 27038 puta)
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
naprotiv sam cin obreda se vrsi za mrtve,dodatni program je za zive
E super, sad si me ubedio. Mislim, takvi argumenti prosto obaraju s nogu. Hvala na prosvetljenju!  Smile
da iole malo poznajes teologiju nebi nastupala sa tim cinicnim stavom,to vazi i za ostale teme
Moj cinizam je vezan za tvoju ''argumentaciju'', nema nikakve veze sa teologijom.

Pitala bih sad za neke dokaze, ali nisam toliko naivna. Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46927
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Ко мисли да не треба јавно прочитати молитву за покој душе не треба ни да зове свештеника. Ја лично сматрам да треба.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 18
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Ok za obicaje u vezi sahrane, ali sta posle toga ?

Znam da se za 7 i za 40 dana opet ide na groblje...ali ko ide, sta se radi, imaju li neke obicaje itd. ?

Ondaj sam cuo da za pola godine se otkriva spomenik...i tuj ima nekih obicaja ja mislim. I jeli se pola godine broji na dan tacno mislim recimo ako je neko umro 01.02 jeli je ondaj polugodisnica 01.08 ili 01.07 (Matematicki 2+6 = 8 ali neki kazu da nije nego da je 7 Smile ?!?) I ili cak na drugi dan (Prva nedelja posle 6 Mjeseci ?).

Pa tako ako bi neko mogao da popuni informazije: Mnogo mu hvala.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Nokia 
Ok za obicaje u vezi sahrane, ali sta posle toga ?

Znam da se za 7 i za 40 dana opet ide na groblje...ali ko ide, sta se radi, imaju li neke obicaje itd. ?

Ondaj sam cuo da za pola godine se otkriva spomenik...i tuj ima nekih obicaja ja mislim. I jeli se pola godine broji na dan tacno mislim recimo ako je neko umro 01.02 jeli je ondaj polugodisnica 01.08 ili 01.07 (Matematicki 2+6 = 8 ali neki kazu da nije nego da je 7 Smile ?!?) I ili cak na drugi dan (Prva nedelja posle 6 Mjeseci ?).

Pa tako ako bi neko mogao da popuni informazije: Mnogo mu hvala.

Sahrana je obično posle 2-3 dana od smrti. Tokom prvih 7 dana običaj je da se svaki dan pali sveća pokojniku. Sedmi dan od smrti tačno je prvi parastos. Kandilo za pokojnika gori 40 dana od smrti. Veruje se da se pokojnik aktivno oprašta od sveta tokom tih 40 dana. Zato je najvažniji pomen na tačno 40. dan kad se smirena duša definitivno odvoji i uznese. Svi kasniji pomeni održavaju se u subotu pre nego što bude tačan datum smrti ili ako je tačan datum subota onda tačno. S pomenima se ne kasni ali može da se požuri. Spomenik se bar u mom kraju diže na godišnji pomen jer se pre toga sleže zemlja pa može da padne. Krst ili drugo obeležje groba se stavlja odmah tokom sahrane. U modernim grobljima spomenik može da se postavi i odmah jer je oko grobne rake beton.

http://www.spcoluzern.ch/index.php?pg=1117&lang=srl

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

"It is better to Burn Out then to Fade Awey "

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Apple 
Sta mislite o tome da li u danasnje vreme ljudi sahranjuju svoje pokojnike uz popove zato sto veruju u boga ili zato sto je to jednostavno tako i ne moze se zamisliti sahrana bez popa, svestenog lica ili sta vec....da li ste prisustvovali nekoj sahrani bez popa i kako vam se to cinilo...
Nadam se da se niko nece naci uvredjen ovim pitanjem a ako sam nekog uvredio u napred se izvinjavam....

Pa ako si izvrsio samoubistvo ili si dobrovoljni davaoc organa pa nisi u tu u celini u kovcegu
ili su ti naprimer kremirali telo onda u tom slucaju ako to pop sazna tesko da ce ti doci ,
l moras da platis extra dobrovoljni prilog ,
al imas neke hriscanske denominacije  koje su vise moderne i ne prave takva pitanja.

Ali zato svako moze da ocita citat iz svetog pisma i svako moze da ocita molitvu za tvoju dusu ,
isto kao sto svako moze da presece i prelomi slavski kolach
Definitivno trebas da imas negde zapisano kakvu bi ceremoniju zeleo .

Nije kao da ces ici negde u Raj ili Pakao jer ako si hriscanin i
Ako si religiozan onda verujes da ce te Isus oziveti kad se bude vratio po drugi put
i bice ti ponovo sudjeno sudnjeg dana od samog Boga i tek ce onda biti odluceno gde ces .

Isus je na primer bio Jevrejin i po njihovom obicaju kad neko umre operu ga i poviju i stave u grobnicu
odakle ga izvade posle godinu dana pa mu slome kosti i poloze ih u mali kovceg sa imenom pa je tek onda
sahranjen.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.151
mob
Samsung 111111
Nije mi jasno zbog cega ljudi misle da su popili svu pamet ovoga sveta da definisu da li postoji bog ili ne..AKo su ateisti podsmehuju se onima koji veruju..U fazonu : " Jasam pametan ti si glup pa verujes" ili "Ja sam suvise pametan da verujem u nesto sto je apsolutno neverovatno..da neki dedica rukovodi svetom,raj,pakao,kurac palac"
Ej mozgovi..cela ta stvar oko vere je starija mnooooogooo od vas..i to pojednostavljivanje i boga i pravljenje komike od toga ne cini vas pametnim..nego iritantnim.Postoje i postojali su jako pametni ljudi koji su verovali u stvaraoca.
Ja sam agnostik..obe pricao sam cuo i obe su smesne..ali im se ne rugam.Dal je covek nastao od majmuna ili ga je stvorio bog ili nesto sasvim trece..sasvim je nebitno napunicemo tu raku kad tad..i to nije cudo,zivot je cudo.

@Tema..

Citat
Sta mislite o tome da li u danasnje vreme ljudi sahranjuju svoje pokojnike uz popove zato sto veruju u boga ili zato sto je to jednostavno tako i ne moze se zamisliti sahrana bez popa, svestenog lica ili sta vec...

Na prvom mestu to je tradicija..barem po meni.Red je da se oprostis od nekoga koga ziv neces videti..to zasigurno.
I to treba tako da bude..Isto kao i slave,obicaji,praznici..To treba da postoji.I onako smo kao ljudi sve gori i gori..A familiju blizu i dalju retko da i vidjamo..bar tih par dana da se izvidjamo u godini..pa makar i prko nase volje.
A kad umres ne moze da te boli to da li ce biti uz popa ili ne..dal si bio ateista ili vernik sasvim je tada nebitno.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

"It is better to Burn Out then to Fade Awey "

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Apple 
Istina ,
Mislim na primer ako je tvoj cale vojno lice bez obzira sto je nosio petokraku ti ces da mu ukazes
postovanje putem obicaja svojih skorasnjih predaka,tako ide..

Al kad bi Ja mogao da biram sta bi me ucinilo najsrecnijim?
Voleo bih da se bacim sa padobranom i aktivnom malom nuklearkom od tri kilotona na grudima u Meku na ramadan kad ih ima tamo par miliona obucenih u belo i da budem u vazduhu samo dovoljno dugo da zapalim joint i potegnem par gutljaja Viljamovke iz cuturice pre nego sto se pretvorim u veliku nuklearnu Dzinovsku pecurku . Bio bi fazon da pzoves popa sa mobilnog ali slusanje Metalike "The One "je mislim bolji licni izbor.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.151
mob
Samsung 111111
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 18
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Ok za obicaje u vezi sahrane, ali sta posle toga ?

Znam da se za 7 i za 40 dana opet ide na groblje...ali ko ide, sta se radi, imaju li neke obicaje itd. ?

Ondaj sam cuo da za pola godine se otkriva spomenik...i tuj ima nekih obicaja ja mislim. I jeli se pola godine broji na dan tacno mislim recimo ako je neko umro 01.02 jeli je ondaj polugodisnica 01.08 ili 01.07 (Matematicki 2+6 = 8 ali neki kazu da nije nego da je 7 Smile ?!?) I ili cak na drugi dan (Prva nedelja posle 6 Mjeseci ?).

Pa tako ako bi neko mogao da popuni informazije: Mnogo mu hvala.

Sahrana je obično posle 2-3 dana od smrti. Tokom prvih 7 dana običaj je da se svaki dan pali sveća pokojniku. Sedmi dan od smrti tačno je prvi parastos. Kandilo za pokojnika gori 40 dana od smrti. Veruje se da se pokojnik aktivno oprašta od sveta tokom tih 40 dana. Zato je najvažniji pomen na tačno 40. dan kad se smirena duša definitivno odvoji i uznese. Svi kasniji pomeni održavaju se u subotu pre nego što bude tačan datum smrti ili ako je tačan datum subota onda tačno. S pomenima se ne kasni ali može da se požuri. Spomenik se bar u mom kraju diže na godišnji pomen jer se pre toga sleže zemlja pa može da padne. Krst ili drugo obeležje groba se stavlja odmah tokom sahrane. U modernim grobljima spomenik može da se postavi i odmah jer je oko grobne rake beton.

http://www.spcoluzern.ch/index.php?pg=1117&lang=srl



Hvala ti puno brate na odgovoru i linku.

Poz.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.151
mob
Samsung 111111
 Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 02:51:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.