Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sa „Jatovog“ aviona otpadali šrafovi  (Pročitano 1097 puta)
21. Avg 2009, 10:30:36
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Šokantne fotografije sa leta za kos i krit
Sa „Jatovog“ aviona otpadali šrafovi
Autor: B. Stamenković | 21.08.2009. - 08:00




Avioni nacionalnog avio-prevoznika „Jat ervejza“ su već toliko dotrajali da sa njih u toku leta otpadaju šrafovi. Iako zvuči kao vic, istina je da su putnici na letu Krit-Kos-Beograd nedavno bili preneraženi kada su kroz prozor na krilu svog aviona videli izvučene šrafove, koji su bili na ivici da ispadnu.

U pitanju je „boing“ nacionalnog prevoznika koji je 14. avgusta leteo sa grčkih ostrva za srpsku prestonicu. Na fotografijama koje su čitaoci „Blica“ dostavili redakciji jasno se vidi kako se, kada avion poleti, izvlače šrafovi na levom krilu, a jedan već nedostaje. Iz ove perspektive njihova zabrinutost izgleda potpuno opravdano, jer se jasno vidi da krilo aviona na letu JU 5245 samo što nije ostalo bez spona.
- Jedan šraf je već falio, a ostali samo što nisu poispadali - ispričao je „Blicu“ zabrinuti putnik sa leta 5245.
Na pitanje da li su kvar prijavili stjuardesi, on dodaje da nisu, jer su samo želeli da se što pre vrate kući.
- Tad smo već bili sleteli u Kos i skupljali neke putnike, a mehaničari su već nešto popravljali. Računali smo, ako im i ovo prijavimo, nikada nećemo stići kući - objašnjava ovaj putnik.
U „Jatu“ kažu da odvrtanje šrafova sa krila, sa stanovišta stručnih službi nacionalnog avio-prevoznika, nije moglo da ugrozi avion i sigurnost letenja. U kompaniji, međutim, priznaju da je neophodna obnova flote jer je, kako kažu, „održavanje aviona zbog njihove starosti izuzetno skupo“. U Informativnoj službi „Jata“ tvrde da su i dalje bezbedna kompanija i da su avioni kojima letimo tehnički ispravni.
O samom slučaju leta 5245 dobili smo sledeće objašnjenje od srpskog avio-prevoznika:
- U konkretnom slučaju reč je o nestrukturalnom panelu, čije neukrućenje ne ugrožava strukturu aviona. Kao što se na slici može videti, u toku leta panel je pratio konfiguraciju pilona i iz tog razloga nije moglo da dođe do oštećenja (panel je oplata, odnosno gornji sloj lima na krilu, a pilon je nosač motora).
Stručnjaci sa kojima se „Blic“ konsultovao tvrde da nije normalno da zavrtnji na krilu nisu skroz pričvršćeni.
- Zavrtnji bi morali da budu zategnuti do kraja. Ne verujem da bi ovakav propust mogao da izazove neki veći problem na avionu, ali je u svakom slučaju neprofesionalno što niko nije video da su odvrnuti. Ne bi bili tu da ničemu ne služe - objasnio nam je stručnjak za avio-tehniku i dodao da je uobičajeno da se svakom avionu radi linijsko servisiranje, pretpovratno i poslepovratno.
Ovo je samo jedan u nizu problema koji je snašao domaću avio-kompaniju, s obzirom na to da se sve više mogu čuti komentari da je pravo čudo kako „Jat“ uopšte leti sa tako starom flotom.
Kompanija je ove godine već imala manji kvar, i to početkom leta u egipatskom Šarm el Šeiku, kada je poletanje aviona odloženo za 24 sata. Piloti su uočili manji kvar na avionu, pa se čekao deo iz Beograda.
Nije, međutim, mali broj puta pomenuto da je flota domaćeg avio-prevoznika dotrajala i da joj treba obnova, ali za sada u tom smislu nema nikakvih pomaka.
Prosečna starost aviona ove kompanije je preko 20 godina i najstarija je u Evropi. „Jat“ u vlasništvu ima 12 aviona i još četiri uzeta na lizing - dva „boinga 737“ i dva ATR-72.
Srđan Radovanović, novoizabrani direktor „Jata“, ubrzo nakon stupanja na dužnost je izjavio da od tih 16 aviona pet leži, dok su dva „očerupana“ radi delova i popravki. Ipak, dodao je da su oni koji su u upotrebi na najvišem bezbednosnom nivou.
Nedavno je „Jat“ pokrenuo postupak uzimanja u zakup još dva aviona tipa „boing 737-700“, što je trebalo da bude početak četvrte faze programa poslovnog preokreta kompanije, ali je ovaj postupak obustavljen.

Lista dozvoljenih kvarova

Avion ne poleće sa zemlje pre nego što dozvolu ne daju mehaničari koji pregledaju avion i dok se sa tim se ne saglasi kapetan aviona. „Postoji detaljna lista kvarova sa kojima je poletanje aviona dozvoljeno. Tu listu u avio-struci zovu pomela“, objašnjava za „Blic“ stručnjak upućen u proceduru koja prethodi poletanju aviona. Ukoliko je kvar naveden na toj listi, poletanje je moguće jer se procenjuje da to ne utiče na bezbednost putnika i rad aviona.

Raniji kvarovi u „Jatu“
2. jula ove godine putnici su satima čekali na poletanje više „Jatovih“ aviona. Problemi su počeli jer je „Jat“ imao manji kvar na avionu ATR-72 koji je trebalo da leti za Tivat. Putnicima ni javnosti nije saopšteno o kakvom se kvaru radilo.
25. juna 2009. godine avion iz Šarm el Šeika je doleteo u Beograd sa zakašnjenjem od 24 sata. Prilikom poletanja, posada nije uspela da iz prvog puta pokrene starter motora, zbog čega je odlučila da ne rizikuje i da odloži poletanje. Avion je poleteo tek kada je iz Beograda poslat novi deo za avion.
24. avgusta 2008. avion „Jat ervejza“ koji je bio predviđen da leti za Moskvu morao je u hangar na vanredni tehnički pregled. Kako je tada objašnjeno, kvar koji je uočen bio je mali, ali nije bilo precizirano o čemu se radi.
10. avgusta 2007. godine „Jatov“ „boing 737-400“, koji je iz Rima trebalo da sleti u Beograd, zbog kvara na uređaju za izbegavanje sudara morao je da se vrati nazad za Rim i putnike smesti u hotel. Posle celodnevnog čekanja da novi uređaj stigne iz Beograda, avion u kome je bilo nešto više od 40 putnika poleteo je iz Rima.
30. juna 2007. oko 140 putnika iz Hurgade za Beograd je zbog kvara električnih instalacija na „Jatovom“ avionu provelo gotovo 20 sati na aerodromu u Atini.
29. maja 2007. godine „Jatov“ avion na letu JU 211 iz Londona za Beograd kasnio je zbog kvara na avionu. Tada je takođe objašnjeno da je na avionu bilo „manjih tehničkih problema“.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
„Jat“ priznao grešku
Vanredna kontrola aviona
Autor: B. Stamenković, N. Korlat, D. Nišavić | 22.08.2009. - 08:00


Slavoljub Đorđević, direktor održavanja kontinualne plovidbenosti „Jat ervejza”, potvrdio je juče pisanje „Blica” o labavim šrafovima na levom panelu „boinga AON 737-300”, koji je 14. avgusta leteo na liniji Krit-Kos-Beograd. Đorđević je najavio i vanrednu kontrolu celokupne flote nacionalnog avio-prevoznika.

„Nedopustivo je da se tako nešto dešava, to jeste propust u radu, ali najvažnije je da nije bila ugrožena bezbednost putnika ni letenja”, rekao je Đorđević na vanrednoj konferenciji za štampu koju je „Jat” sazvao povodom napisa u našem listu.
Đorđević je rekao da je popustilo pet od ukupno tridesetak šrafova na gornjem delu poklopca motora. Prema njegovim rečima, poslednji tehnički pregled tog aviona obavljen je 5. avgusta, a radi se o iznajmljenom avionu američke avio-kompanije proizvedenom 1988. godine, a rok najma ističe krajem 2011. godine.
„Blic” je juče objavio fotografije koje nam je poslao putnik na spomenutom letu JU 5245, na kojima se jasno vidi da su se zakivci na levom krilu odvrnuli tokom leta, a na nekim mestima su i nedostajali. U toku jučerašnjeg dana u redakciju je stiglo još fotografija čitalaca koji su putovali „Jatovim” avionima, na kojima se vide slični problemi.
Direktor održavanja kontinualne plovidbenosti „Jata” rekao je juče da ni pilot, a ni mehaničar na letu 5245 nisu mogli sa zemlje da utvrde ovaj, kako je rekao, „tehnički događaj”. Đorđević je dodao da je „Jat tehnika”, koja je u međuvremenu pričvrstila šrafove na iznajmljenom avionu starom 21 godinu, o tome morala da obavesti „Jat ervejz”.
- Hvala vam što ste nas upozorili, jer da nije bilo pisanja „Blica” mi ne bismo saznali šta se desilo, a nedopustivo je da to saznamo iz novina. Zato će ubuduće „Jat tehnika” morati da nas detaljnije informiše o svim, pa i o takvim tehničkim događajima koji se dogode. Verujemo da je reč o propustu u radu izazvanom ljudskim faktorom i očekujemo da nam za desetak dana”Jat tehnika” saopšti ime i prezime osobe koja je za to odgovorna - istakao je Slavoljub Đorđević.
Zahtevan je dodatni vanredni pregled svih aviona, a zahtev je poslat inženjeringu kako se ovako nešto ne bi ponovilo.
Međutim, izvori „Blica” dobro upućeni u stanje u „Jatu” navode da će nacionalni prevoznik imati probleme na duži rok.
- „Jat” bi sa ovom flotom uz dobro održavanje mogao da izdrži još godinu-dve. Vlada bi trebalo da donese odluku da uloži u flotu značajnija sredstva, s obzirom na to da je isporuka novih letelica obično tek za godinu do tri od narudžbine. Sam „Jat” nema novca čak ni za lizing - kaže za „Blic” dobro obavešteni izvor iz „Jata”.
Ovakve tvrdnje o stanju kompanije i flote potvrđuju i nove fotografije koje su našoj redakciji juče dostavili putnici na „Jatovim” letovima u proteklom periodu.
Vladimir G. juče nam je poslao slike „Jatovog” aviona na kojoj se takođe jasno vide olabavljeni šrafovi. On tvrdi da su one snimljene tokom njegovog leta iz Antalije za Beograd 1. avgusta i zaključuje da se radilo o istom avionu čije je slike „Blic” juče objavio.
- Niko od putnika to nije primetio osim supruge i mene. Ono što smo videli nismo prijavili osoblju „Jata”, jer ako se već događaju takvi propusti, prigovori u toku leta nemaju nikakve svrhe. Uostalom, nismo hteli stvarati paniku među putnicima - kaže Vladimir.
„Blicu” se javio i Toma R., koji je imao još šokantnije iskustvo. Na redovnoj liniji Beograd-Beč prošlog leta primetio je da je selotejpom zalepljena komora propelera.
- U prvom trenutku nisam znao kako da reagujem. Bilo mi je jako neprijatno. Na kraju ipak nisam hteo da dižem neku veliku buku oko toga, jer sam se plašio panike putnika - kaže Toma R.
I sami piloti priznaju da avionima srpske avio-kompanije mnogo toga nedostaje. Jedan od njih javio se juče redakciji „Blica” i rekao da je posle dugogodišnjeg iskustva počeo da se plaši i za svoju bezbednost.
- Samo je pitanje dana kada može da se desi neka katastrofa. Šrafovi koji su se odvrnuli samo su jedan od kvarova koji se događaju. Leti se poluispravnim avionima, dolazi do otkazivanja motora u vazduhu, do curenja ulja. Ne otklanja se kvar kada treba, a sve se pravda nedostatkom para - ispričao je on.
Iako se mišljenja stručnjaka svode na to da kod odvrtanja šrafova sa aviona nije bilo velike opasnosti po bezbednost putnika, mahom se slažu da je ipak veliki propust što se tako nešto uopšte desilo. Kako oni kažu, svaki avion ima određeni broj šrafova na panelu, a nedostatak jednog ne može da ugrozi bezbednost leta.
- Negde mogu da nedostaju dva, negde tri ili više. Sve zavisi od tipa aviona. Njihovo odvrtanje nije uobičajeno, ali se dešava i to nije slučaj samo sa avionima srpske avio-kompanije. Šrafovi se olabavljuju zbog vibracija u toku leta. Tako dolazi do njihovog ispadanja - priča za „Blic” stručnjak za avio-tehniku. On kaže da pre svakog poletanja ispravnost aviona proveravaju piloti i tehničko osoblje. Sve uočene primedbe upisuju se u posebnu knjigu. Postoji, takođe, i detaljna lista kvarova sa kojima je poletanje aviona dozvoljeno i to samo u slučajevima za koje se proceni da ne mogu da ugroze bezbednost putnika.

Strani eksperti: Imate razloga za zabrinutost
„Blic” je poslao fotografije „Jatovog” aviona na liniji Krit-Kos-Beograd stručnjacima za bezbednost avio-saobraćaja iz inostranstva i zamolio ih da objasne da li je odvrtanje zakivaka normalna pojava i u kojoj meri ona može da ugrozi bezbednost celog aviona.

Kris Jejts, stručnjak za bezbednost avio-saobraćaja„Džejns ejviejšena”, osnivač „Jejts konsaltinga”
- Ove fotografije ukazuju na loš nivo održavanja ovog aviona i to je u najmanju ruku zabrinjavajuće. Paneli kao što su ovi prikazani na slici učvršćeni su pomoću više matica. To se radi da bi se osiguralo da se oni ne odvrnu u toku leta i ne izazovu potencijalno katastrofalni incident. Tamo gde nedostaju šrafovi ili su samo delimično zavrnuti, kao što je ovde slučaj, panel očigledno nije pravilno učvršćen i stoga su stvoreni uslovi za incident. Nikakve izjave predstavnika za odnose sa javnošću ne mogu da sakriju činjenicu da je ovde reč o lošem održavanju, kojim avio-kompanija mora hitno da se pozabavi da bi sačuvala poverenje javnosti. Mada je to možda mali problem po mišljenju kompanije, mali problemi imaju sklonost da se pretvore u velike kad se to najmanje očekuje.
M. I. - J. S.

Tod Kertis, stručnjak za bezbednost avio-saobraćaja, doktorirao na proceni rizika u avijaciji, osnivač sajta www.airsafe.com
- Razlabavljeni ili ispali šrafovi su očigledno razlog za zabrinutost. Ako su ekipa za održavanje i posada bili upoznati s takvim stanjem, trebalo je to korigovati ili pokrenuti odgovarajuću proceduru koja bi omogućila avionu da privremeno leti u takvom stanju. S obzirom na lokaciju olabavljenih ili ispalih šrafova, postojala je mogućnost da se u toku leta razlabavljena konstrukcija otkači i udari u drugi deo aviona. Isto tako, otkazivanje na jednom delu spoljašnjeg omotača letelice ili konstrukcije, recimo ako bi se panel oljuštio, dovelo bi do oštećenja susednih delova aviona. Putnici u najboljem slučaju mogu da se nadaju da su tim za održavanje ili posada znali za to i da će preduzeti mere da se nedostatak otkloni ili da će preduzeti odgovarajuće mere koje će omogućiti avionu da leti.
M. I. - J. S.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.