Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Roditelji se plaše da im je narkoman sina zarazio sidom  (Pročitano 6038 puta)
22. Okt 2007, 13:03:03
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
Učenik se oporavlja od napada u školskom dvorištu
Roditelji se plaše da im je narkoman sina zarazio sidom
Autor: Milica Ivanović | 22.10.2007 - 08:00


LESKOVAC - Učenik četvrtog razreda OŠ „Vožd Karađorđe“ u Leskovcu T. B. (10), koga je u petak posle podne u školskom dvorištu narkoman ubo iglom šprica kojim je minut ranije ubrizgao u venu heroin, uspešno se oporavlja, ali njegovi roditelji Svetlana Bogdanović i Jugoslav Barjamović žive u strahu za zdravlje svog najstarijeg deteta.

- Ne spavam i ne jedem. Mozak mi radi sto na sat. More me crne misli. Šta ako je narkoman zaražen sidom ili nekim drugim neizlečivim virusom? Od policije i lekara sam čuo da u Leskovcu nije evidentiran nijedan narkoman sa sidom, ali pitanje je da li se oni redovno kontrolišu. S druge strane, rekli su mi da je mnogo njih zaraženo hepatitisom C - priča očajan otac Jugoslav koji sa Svetlanom ima još dvoje mlađe dece.
Incident se, da podsetimo, dogodio oko 15 sati u dnu dvorišta škole, za vreme velikog školskog odmora.
- Video sam gužvu, prišao sam i ugledao čoveka kako se savio do zemlje. Mislio sam da mu nije dobro. Približio sam se i pitao ga: „Čiko, da li ste dobro?“ Podigao je glavu, na trenutak me pogledao nekim čudnim ljutitim pogledom, zamahnuo rukom u kojoj je bio špric u ubo me u šaku. Od bola sam vrisnuo i potrčao prema školi, bojeći se da me ne sustigne i udari. Dok sam trčao pao sam i sav se zamazao - prepričava T. neobični događaj, dok pokazuje još vidljiv ubod igle na levoj šaci.
Pošto je ubo dečaka, narkoman je gađao kašičicom i bočicom još jednog đaka, ali ga nije pogodio.
Na poziv nastavnika, kojih u momentu kada se odigravala drama nije bilo u dvorištu, došli su hitna pomoć i policija. Nekoliko sati kasnije policija je saopštila da je privela Aleksandra Đ. (30) iz Leskovca, protiv koga će biti podneta krivična prijava za nanošenje lakih telesnih povreda.
Još veću dramu preživela je majka dečaka, koja je za nekoliko minuta, na poziv sinovljeve učiteljice, stigla taksijem u školu.
- Kad sam ispred škole ugledala kola hitne pomoći i dva policijska automobila - premrla sam. Prva misao mi je bila da moje dete nije više živo. Kad sam ga videla da stoji, odahnula sam, ali sam kasnije shvatila kakva ga moguća opasnost vreba - priča vidno potresena Svetlana.
Lekari hitne službe su na licu mesta dezinfikovali mesto uboda, potom je primljen u urgentni centar, a rezultati sa odeljenja transfuzije su pokazali da je sa dečakovom krvi sve u redu.
Međutim, doktor Milan Stojković, načelnik službe Urgentne medicine, kaže da period inkubacije kod određenih zaraznih bolesti traje od 20 dana do šest meseci, te da bi najlakši put saznanja bio analiza krvi narkomana.
Te večeri nadležni tužilac i istražni sudija Opštinskog suda nisu naložili uzimanje krvi od uhapšenog. Juče se niko nije javljao na dežurni telefonski broj tužioca.
Aleksandar Đ. iz leskovačkog Radničkog naselja je, inače, priznao policiji da se duži period drogira, ali o povredi dečaka nije hteo da razgovara.
- Pravio se da ništa ne zna. Bio je još pod dejstvom narkotika - kaže izvor „Blica“ u policiji.

Komšije nisu iznenađene

- Ovakav incident je bio očekivan jer narkomani sada dolaze i danju u školsko dvorište i niko ih odatle ne tera. Jedan od njih je mom unuku pre neki dan nudio džoint - kaže Branko J. deda učenika sedmog razreda, koji je ljut na nastavnike što ne dežuraju u dvorištu tokom velikog odmora.

Direktor tražio da škola dobije školskog policajca
Dva, delom neograđena, hektara školskog dvorišta „Vožd Karađorđe“ godinama su stecište narkomana (posebno u večernjim časovima), iz Radničkog naselja, poznatom po velikom broju uživalaca droge. Direktor škole Svetislav Prokopijević kaže da tri godine bezuspešno pokušava da dobije školskog policajca. U policiji, pak, ističu da takvo odobrenje postoji od MUP-a, ali da se ne može realizovati bez odobrenja Ministarstva prosvete.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
Učenike u dvorištima škola u Srbiji malo ko štiti od narkomana
Narko-dileri slobodno šetaju među đacima
Autor: Ekipa „Blica“ | 23.10.2007 - 08:00


Školska dvorišta u Leskovcu omiljena su mesta uživalaca ali i dilera droge, koji uglavnom uveče, u neosvetljenim delovima koriste i preprodaju narkotike. Slična, alarmantna situacija je i u skoro svim gradovima Srbije.

Poslednji slučaj, kada je u po bela dana, prošle nedelje narkoman iglom kojom je prethodno sebi ušpricao drogu, ubo desetogodišnjeg učenika T.B. u školskom dvorištu leskovačke OŠ „Vožd Karađorđe“ ponovo je aktuelizovao problem droge i dilera među najmlađom populacijom. I ovog puta pokazalo se da država suštinski nije preduzela adekvatne mere koje bi iskorenile drogu iz škola. I dok roditelji strahuju za bezbednost dece, ceo problem se sveo na prebacivanje odgovornosti između policije i školstva.
U leskovačkoj policiji tvrde da se narkomani i dileri skoro svako veče okupljaju u školskim dvorištima.
- Više puta smo zahtevali od škola da nas obaveštavaju o svim karakterističnim pojavama. Nažalost, saradnja sa školama je veoma loša - kaže Slađan Ristić, načelnik Odeljenja kriminalističke policije u Leskovcu.
Većina dvorišta oko tridesetak osnovnih i srednjih škola u Leskovcu je neosvetljena, a samo u osam škola dežura policajac za vreme nastave. U večernjim časovima i tokom noći, tvrde u policiji, sve škole obilaze policijske patrole. Uprkos tome, nijedna leskovačka škola se ne može pohvaliti da ujutru u njenom dvorištu ne osvane po koji narkomanski špric.
Svetislav Prokopijević, direktor OŠ „Vožd Karođorđe“, kaže da su preduzeli sve mere da se dileri odstrane iz dvorišta ali bezuspešno.
- Reflektorima smo osvetlili dvorište, ali ni to nije sprečilo narkomane da se okupljaju u dvorištu, koje je većim delom neograđeno. Nismo dobili školskog policajca, a škola nije u situaciji da plaća obezbeđenje - kaže Prokopijević.
Takav odnos društva prema školama doprineo je i alarmantnom povećanju broja učenika koji uzimaju ili su probali teške droge. Prema letošnjoj anketi Koordinacionog odbora Jablaničkog okruga za prevenciju bolesti zavisnosti, od 1.700 anketiranih učenika, 0,9 odsto osnovaca probalo je esktazi, a njih 0,7 nastavilo da ga koristi. Heroin je probalo 0,5, a tim opijatom redovno se drogira 0,3 osnovaca. U istom procentu ima zavisnika kokaina, LSD, marihuane - 2,8 odsto, a 1,6 odsto osnovaca koristi sedative sa alkoholom. Posle ekstazija (0,7 odsto), heroin i kokain su droge koje srednjoškolci najčeće koriste i to u daleko većem procentu od osnovaca.
Nimalo bolja situacija nije ni u Novom Sadu gde je prema podacima Doma zdravlja, trećina srednjoškolaca probala ekstazi, 42 odsto dece konzumira marihuanu, dok je heroin i kokain probao svaki stoti osnovac.
Droga se u Novom Sadu direktno ne diluje po školskim dvorištima, ali su meta dilera i dalje učenici. Dvorišta škola su u ovom gradu danju bezbedna, jer u većini postoji školski policajac ili obezbeđenje, a škole su ograđene kapijama koje se zaključavaju. Zbog toga su dileri baze pronašli u obližnjim kafićima i kladionica, odakle „kuriri“, najčešće učenici najbliže škole, preuzimaju robu.
To potvrđuje i Jovan Vukčević, direktor Srednje mašinske škole.
- Postavili smo 16 kamera, osvetlili dvorište, posekli žbunje, ali smo na ovaj način samo izmestili problem van škole, jer su se dileri, prema rečima roditelja, premestili u okolne zgrade, haustore i lokale - kaže Vukčević.
Izvor „Blica“ upućen u prilike na novosadskom tržištu droge kaže da zbog ovakvih mera, dileri više ne rizikuju da uđu u školsko dvorište.
- Posao su poverili učenicima koji su navučeni na drogu i kojima se usluge isplaćuju u narkoticima. Njima se „roba“ daje van nastave. Unose je u škole i prodaju na odmoru, poznanicima i drugarima iz razreda. U tri srednje škole je uvek moguće nabaviti drogu, a na lošem glasu su i osnovne na Limanima i Grbavici. U osnovnim školama ne diluju učenici, već u njih „robu“ donose srednjoškolci ili bivši đaci - priča naš izvor.
Iako u policiji tvrde da je priliv droge u škole smanjen, iskustva roditelja govore drugačije.
- Svako veče ispred škole stoji grupa mladića. Jedan od njih se motorom vozika oko kvarta i povremeno zastane na ćošku kod vrtića gde ga čeka mušterija. Takva scena ponavlja se na svakih deset minuta - kaže M. J. sa Detelinare.
Ž.I. iz Rumenke kaže da je nedavno prisustvovala sceni kada je lokalni diler ušao u školu, a da ga niko nije zaustavio. Rumenka je inače selo u kojem na nepunih 6.000 stanovnika ima 800 registrovanih narkomana, a nema policijske stanice.
I u Nišu se dileri droge uglavnom okupljaju u blizini obrazovnih ustanova. U gradskom odseku za suzbijanje bolesti zavisnosti kažu da se povremeno dešava i da se u dvorištu pronađe pribor za drogiranje.
- Takve situacije su se dešavale i u školama u centru ali i na periferiji Niša - kaže u Odseku i navode da bi ovaj problem mogao da se reši stalnim prisustvom školskih policajaca. U niškoj policiji, međutim, navode da je postojećom sistematizacijom za obilazak i kontrolu 44 od 52 niške škole zaduženo samo deset policajaca.

Narkoman koji je iglom ubo dečaka policiji poznat po krađama
Protiv Aleksandra Đ. (30), koji je iglom šprica ubo malog T.B., je 2005. i 2006. godine podneto devet krivičnih prijava za teške krađe. On, međutim, nije registrovan među 120 leskovačkih narkomana i dilera.
Aleksandru Đ. ni juče nije uzeta krv na analizu radi utrđivanja eventualnog prisustva neke teže zarazne bolesti, posebno hepatitisa C i HIV virusa, od čega roditelji T.B., Svetlana Bogdanović i Jugoslav Barjamović, najviše strahuju.
U službi mikrobiologije leskovačkog Zavoda za javno zdravlje kažu da su u stanju da iz jednog seruma za nekoliko sati utvrde da li u krvi davaoca postoji hepatitis C, HIV virus, ili neko drugo teže oboljenje. Međutim, u toj službi upozoravaju da krv narkomana mora da bude namanje još dva puta analizirana, budući da period inkubacije traje od 40 dana do dva i više meseca kada je u pitanju HIV virus.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia E72
I, ima li kakvih novosti??
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
Alcatel 258
Скупи се банда из краја оде увече око 1 и побије наркомане мотикама и сикирама и решен проблем...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Alcatel One Touch
I, ima li kakvih novosti??
     videh jutros u novinama,klinac,na srecu,nije zarazen
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
Roditelji učenika odahnuli
Narkoman nije zarazio dečaka sidom
Autor: Milica Ivanović | 24.10.2007 - 08:00


LESKOVAC - Narkoman Aleksandar Đ. iz Leskovca, koji je 19. oktobra narkomanskom iglom ubo učenika T. B. (10) u školskom dvorištu nije zaražen nijednim opasnim virusom - pokazale su jučerašnje analize krvi urađene u Službi transfuzije leskovačke bolnice.

Testovi analize, predati istražnom sudiji Opštinskog suda u Leskovcu Novici Dimitrijeviću, pokazuju da Aleksandar Đ. nije zaražen HIV virusom, virusom hepatitisa C, zatim hepatisom B (žutica koja se prenosi krvlju) i virusom sifilisa.
U kući T. B. u leskovačkom kvartu Podvorce juče se od sreće plakalo, ali se nije slavilo jer roditelji još ne mogu da se oporave od šoka.
- Evo plačem od sreće, a deca skaču oko mene od radosti. I za njih su ovi dani bili stresni jer, jednostavno, nismo mogli da sakrijemo svoj strah od njih - kaže Svetlana Bogdanović, koja sa Jugoslavom Barjamovićem pored T. B. ima još dvoje dece.
- Pao mi je kamen sa srca. Ima Boga. Ali, još sam u šoku, još ne mogu da verujem da je istina dok ne stignem kući i sam pročitam to parče papira - kaže Aleksandar, trgovac na robnoj pijaci.
Aleksandar i njegova petočlana porodica dugo neće moći da se oporave od pretrpljenih trauma.
- Ova četiri dana za mene i moju porodicu bila su kao večnost. Takve muke ne bih poželeo ni najgorem neprijatelju. Neće se sve završiti na ovome. Tužiću tog narkomana za pretrpljenu duševnu bol, a za dvadesetak dana tražiću da mu se izvrše nove analize. Jer, šta ako se možda inficirao nekoliko dana pre nego što je ubo moje dete - kaže Aleksandar, dodajući da je u međuvremenu napamet naučio koliki su periodi inkubacije opasnih virusa.
T. B. je, da podsetimo, ubo Aleksandar Đ. iglom kojom je minut ranije sebi ubrizgao heroin u venu. Incident se dogodio oko 15 sati u dvorištu OŠ „Vožd Karađorđe“ na velikom školskom odmoru. Oko sklupčanog narkomana bilo je mnogo dece, koja, verovatno, nisu znala šta se događa. Videvši gužvu, T. B. je prišao narkomanu i ponudio mu pomoć. Umesto odgovora, on je dečaku zabo šric u ruku.
Strepnje roditelja bile bi umirene iste večeri da je, kako je zahtevala policija, tužilaštvo odmah izdalo nalog za uzimanje uzoraka krvi od narkomana, protiv koga je, inače, podneta krivična prijava za nanonošenje lakših telesnih povreda.
A do svega ne bi došlo da neograđeno dvorište škole „Vožd Karađorđe“ nije već godinama stecište narkomana, posebno u večernjim časovima i noću. Porodica Barjamović bila bi, možda, pošteđena muka da je Ministarstvo prosvete odobrilo zahtev za školskog policajca, koji je uprava te škole podnela još pre tri godine. A možda narkoman ne bi ni uspeo da uđe u školsko dvorište da su nastavnici pravili društvo svojim đacima tokom velikog odmora.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Oboleo od T.T. Sindroma

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 11474
Zastava Stanujem u... u... ulici... tu gore, gore, kod... kod... Ma, menjaju imena ulica, nikad ne znam gde stanujem!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia E72
Sreća u nesreći...
IP sačuvana
social share
...kažu da imamo još samo par godina za nas...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Alcatel One Touch
...i bice podneta krivicna prijava zbog nanosenja laksih telesnih povreda...bem ti drzavu... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
I mora proci jos tri meseca da bi bili sigurni da li je zaista zarazen...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Alcatel One Touch
...i bice podneta krivicna prijava zbog nanosenja laksih telesnih povreda...bem ti drzavu... Smile
     verovatno dobije uslovnu(sto po meni i nije kazna)   
I mora proci jos tri meseca da bi bili sigurni da li je zaista zarazen...
      a zebnja i strah roditelja u narednih tri meseca?opet,bem ti drzavu Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.