Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Roditelji izbegavaju da daju alimentaciju  (Pročitano 3449 puta)
17. Apr 2006, 19:41:30
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Plaćanje naknade za dete regulisano zakonom koji je ponekada samo mrtvo slovo na papiru

Roditelji izbegavaju da daju alimentaciju

Nesavesni roditelji donose potvrde da ne rade, a ustvari su zaposleni kod privatnika, objašnjavaju kako im firme ne rade, pa nemaju odakle da plaćaju alimentaciju...

BEOGRAD - Specijalizovana veća za porodične odnose koja se bave rešavanjem pitanja u oblasti porodičnih odnosa za sada postoje samo u beogradskim sudovima, a od 1. jula postaće obaveza za sve sudove. Marina Klarić-Živković, sudija u Drugom opštinskom sudu u Beogradu i član Specijalizovanog veća, kaže da je to dobra praksa jer se postupci koji se tiču porodičnih odnosa rešavaju po ubrzanom postupku, a obrađuju ih stručnjaci posebno upućeni u porodično pravo.

Finansiraju oba roditelja

Jedan od najčešćih zadataka članova specijalizovanih veća jeste i regulisanje plaćanja alimentacije. Donedavno u Srbiji visina alimentacije očeva ili majki koje su privatnici ili su kod njih zaposleni bila je poražavajuća ukoliko se uporedi sa stvarnim vlasništvom tog roditelja. To se dešavalo zato što se visina alimentacije dosuđivala prema prijavljenoj plati, što je uglavnom minimalac, a da bi se to izbeglo, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike donelo je odredbu prema kojoj se periodično određuje kolike su mesečne potrebe nekog deteta.

Visina novčane nadoknade za izdržavanje trebalo bi da omogući nivo životnog standarda za dete kakav uživa roditelj koji plaća alimentaciju, tako da ne bi trebalo da se desi da roditelj ima "celo bogatstvo", a da detetu daje tek po nekoliko hiljada dinara.
      

Odustaju od spora zbog sudskih troškova

Nada Vlaović iz Beograda ima dvoje dece i kaže da njen bivši muž redovno daje novac za izdržavanje dece, ali da primer njene prijateljice, koja godinama ne može od bivšeg muža da dobije ni dinar za izdržavanje dece, govori da sve što je dobro piše samo na papiru.
- Sudili su se, svađali, dogovarali... On je donosio potvrde da ne radi nigde iako smo svi znali da dobro zarađuje kod nekoliko privatnika. Zatim je pretio da će oteti decu, izbegavao da se pojavi u sudu, pa je ona odustala jer je dala mnogo novca na papirologiju i sudske procese - navodi Vlaovićeva.
      
   
   

- Ako vidimo da je roditelj prijavio minimalac, uzimamo izveštaj nadležnog ministarstva koje procenjuje kolike su mesečne potrebe deteta. U finansiranju izdržavanja deteta učestvuju i majka i otac i ako neko, na primer, kaže da je taksista i da zarađuje 10.000 dinara mesečno, onda mu određujemo alimentaciju 5.000 dinara, pod uslovom da je ministarstvo odredilo da je 10.000 dinara dovoljno detetu. Drugih 5.000 trebalo bi da obezbedi drugi roditelj. Pprma zakonu za alimentaciju možemo da odredimo od 15 do 50 odsto prijavljenog primanja roditelja - kaže Marina Klarić-Živković.

Živkovićeva naglašava da sudije neposredno primenjuju odredbe zakona, a ako nešto nije regulisano našim zakonom, dozvoljeno im je da primene odredbe Konvencije o ljudskim pravima, Haške konvencije i Konvencije o pravima deteta.

Praksa drugačija od teorije

Praksa je drugačija od teorije pa se alimentacije u Srbiji, najčešće, ne plaćaju. Većina roditelja koji bi trebalo da plaćaju alimentaciju svoju obavezu izbegavaju na sve načine, od direktnog kršenja zakona do traženja i najsitnijih rupa u njemu i odugovlačenja procesa. Nesavesni roditelji uvek imaju niz razloga zašto to ne rade, pa se često donose potvrde da ne rade, a u stvari su zaposleni kod privatnika, objašnjavaju kako im firme ne rade, pa nemaju odakle da plaćaju alimentaciju. Veliki broj ljudi nema imovinu prijavljenu na svoje ime već se ona uglavnom vodi na familiju.

- Novi Porodični zakon ima niz prednosti u odnosu na prethodni, a najveći problem je u tome što je sve to teško sprovesti u praksi. Dobro je što se postupci koji se tiču porodičnih odnosa smatraju hitnim jer je zakonodavac dao kratke rokove i radi se po ubrzanom postupku.

Takođe, prednost je i to što se, recimo, roditelj sa detetom može smestiti u stan koje je vlasništvo drugog roditelja koji bi morao da se iseli. Tako je po zakonu, ali se postavlja pitanje kako to u praksi funkcioniše - kaže Dragana Boljević, predsednik Društva sudija Srbije.


Izvor: Glas Javnosti \ V. Vuković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.