Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Rodiću zdravog sina nakon tri operacije raka dojke  (Pročitano 4530 puta)
08. Okt 2011, 04:34:18
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Sony xperia
Rodiću zdravog sina nakon tri operacije raka dojke

Niz operacija, dve hemoterapije, zračenje i privremena hemijska kastracija jajnika nisu je sprečili da odustane od potomstva. I njena lekarka boluje od raka dojke



Bila sam tako mlada kada sam saznala da bolujem od malignog tumora. Odlučila sam da se ponašam kao da sam potpuno zdrava osoba i verovala sam da ću bez obzira na skepsu lekara jednog dana postati majka, priča za Press Vranjanka Maja Arsić (31) koja je nakon pet godina teške borbe uspela da pobedi karcinom dojke i ostvari san o potomstvu.

Ova hrabra mlada žena imala je tri operacije, dve hemoterapije, zračenje i privremenu hemijsku kastraciju jajnika - a nakon svega toga ostala je u drugom stanju, pa će za mesec dana roditi zdravog dečaka! Sa stomakom do zuba juče je stigla na nišku Kliniku za onkologiju na redovnu kontrolu kod lekarke Slađane Filipović koja je i sama obolela od karcinoma dojke.

Nisam odustajala

Bez obzira na pakao kroz koji je prošla, Maji osmeh ne silazi s lica. Kako kaže, i u najgorim periodima svoje bolesti nije sumnjala u ozdravljenje, a bez obzira na teške terapije i prognoze lekara verovala je da će imati decu.

- Verovala sam da ću ozdraviti jer sam imala i veliku sreću s lekarima, a pre svega, s doktorkom Filipović. Kada sam završila sa hemoterapijama došla sam da se posavetujem šta dalje. Decu mnogo volim i strahovala sam da ih nikada neću imati, ali nisam odustajala. Kada sam ispričala svoje strahove, doktorka me je saslušala i izabrala terapiju koja će mi spasti život, ali koja mi neće uskratiti mogućnost za potomstvo. Jedva čekam da moje dete ugleda svet - priča hrabra Maja, i nastavlja s hvalama za svog supruga koji joj je bio velika podrška:

- Dugujem beskrajnu zahvalnost i mom suprugu. Kada smo se upoznali već sam bila bolesna. Upozorila sam ga da možda nećemo imati dece, te da to uzme u obzir kada bude odlučivao o našoj budućnosti. Međutim, njegova ljubav bila je jača od ovog straha. Odlučio je da ostanemo zajedno, a eto, ispunila nam se i želja da postanemo roditelji.


Njen hormonalni status morali smo da dovedemo na nivo menopauze, a s druge strane da joj ne uskratimo mogućnost za potomstvo ... Slađana Filipović, onkolog


Maja kaže da bi njen primer trebalo da bude nada za sve pacijentkinje sa tom dijagnozom.

-  Rođena sam kao optimista i takva sam ostala i tokom bolesti. Pozitivnim stavom se mogu prevazići i najgore situacije, pa i bolest koju mnogi i dalje smatraju neizlečivom. Ja sam dokaz da se može dalje i sa teškom bolešću, a još jedan dokaz ugledaće svet za mesec dana - najavljuje presrećna buduća majka.

Potrebna psihološka podrška
Dr Slađana Filipović ističe da je onkološkim pacijentima potreban psiholog kojeg naše zdravstvene ustanove nemaju.
- Neophodno je da sve onkološke klinike imaju psihologe koji će sa pacijentima raditi od dijagnostikovanja bolesti. Založićemo se kod Ministarstva zdravlja da se ovaj kadar obezbedi jer je onkološkim pacijentima potrebna psihološka podrška u lečenju - kaže Filipovićeva.

Preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.187
mob
Nokia 
 Smile Smile

Sta reci i upropastiti osmeh srece zbog ove zene?
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
A kako je ovo uopste moguce ? Ajd nek mi neko doktorski ( al bez nekih teskih reci ) objasni  Smile
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.187
mob
Nokia 
Stvari Volje nije potrebno mnogo objasnjavati mada ...kazu da se jakom voljom pobedjuje svaka bolest. Malo ko to moze.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
A kako je ovo uopste moguce ? Ajd nek mi neko doktorski ( al bez nekih teskih reci ) objasni  Smile

ja joj zelim sve najbolje i njenom detetu, ali sacekajmo da vidimo kako ce to dalje da ide ...

Mozda nije imala zracenja uporedo sa citostaticima...

Poenta je ovo sto ova doktorka kaze - hormonalni status su joj doveli u nivo menopauze, jer hormoni dovode do bujanja karcinoma. Sa druge strane je verovatno primala odredjene hormone potrebne iskljucivo za trudnocu i na taj nacin odrzavala plod. Ako ovo uspe to je jedan od retkih primera definitivno..

sad vidim da pise da je imala zracenje.. ne znam zaista kako je ovo moguce .. mozda je imala neku najnizu dozu zracenja .. nisam pametna  Smile
« Poslednja izmena: 08. Okt 2011, 14:41:18 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia zvrr
Svaka čast ovoj ženi na istrajnosti i optimizmu.

To zračenje koje je primila je bilo lokalnog karaktera ( što je i princip u radioterapiji) -  dakle ciljano je zračeno tkivo dojke. Mada uz svu tu terapiju koju je primila, koja joj je imuni sistem uzdrmala, svakako je čudo da je ostala trudna.

Ovaj karcinom dojke je bio estrogen zavisan - zato je i izvršena privremena hemijska kastracija - time je smanjena produkcija hormona. Trebalo je mnogo stručnosti da se taj nivo hormona smanji da ne pospješi bujanje karcinoma a da istovremeno se ne ugrozi funkcija genitalnih organa zbog nedostatka istih.

Vijest je uprkos tome zapanjujuća.
« Poslednja izmena: 08. Okt 2011, 17:16:27 od slavko_pg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
Ovo ne bi trebalo da je moguce  Smile U svakom slucaju zelim joj sve najbolje...
« Poslednja izmena: 08. Okt 2011, 17:16:55 od Orfanelin »
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia zvrr
Zašto da ne? Nije baš uobičajena stvar, ali nije ni nemoguća.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
Pa mozda je neki rak dojke koji se ne hrani hormonima mada onda nema logike da su joj radili kastraciju jajnika ;s Ne znam sta je to privremena kastracija jajnika  Smile

Oni i izazivaju tu menopauzu da ne bi bilo opasnosti da ce se karcinom opet pojaviti usled povecanog broja hormona. Sto se u trudnoci neminovno desi.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia zvrr
Jajnici proizvode estrogene (važni za razvoj sekundarnih seksualnih karakteristika), progesteron (važan za održavanje trudnoće) i androgene (muške hormone - time se objašnjava pojačan libido u vrijeme ovulacije Smile)

Neki tipovi karcinoma dojke su hormonski zavisni - u ovom slučaju zavisni od estrogena - to znači da estrogen promoviše rast i bujanje takvog tumora. Samim tim, princip u terapiji mora biti da se smanji nivo tog hormona u organizmu. Pošto se estrogeni stvaraju u jajnicima, rješenje je privremena hormonska kastracija - to znači da pod uticajem određenih ljijekova jajnici prestanu na određeno vrijeme da stvaraju hormone. Riječ 'određeno' je ključna.

Kako ne znaš šta je kastracija, bre. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.