Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Reporter Glasa šest sati čekao u redu za "Šengen" pred Ambasadom Austrije  (Pročitano 1473 puta)
23. Jun 2006, 15:59:44
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Reporter Glasa šest sati čekao u redu za "Šengen" pred Ambasadom Austrije

Alo, gospođo, bili ste iza mene


Da li ste se nekad upitali u čemu je razlika između sedmice na lotu i dobijanja Šengenske vize? Gotovo i da je nema, osim što vam je za ovu drugu nemoguću misiju potrebna mnogo veća muka. A ništa lakše nego da dobijete pomenutih dva miliona evra potrebno je samo da uplatite "dobitnih" sedam i eto vas među "milijunašima", zapravo onima što su za varijantu "bolje cijeli život provesti kao milijunaš, nego tjedan dana živjeti u bijedi" (Alan Ford) ...

Elem, da malo dete, ili ne daj bože vas, pokušate da pošaljete malo preko, u onaj truli, mrski, NATO Zapad, ima krv da propiškite. U blažoj varijanti, za klinca, onaj ko vam šalje "garanciju" iz inostranstva ima prvo da se najuri po raznoraznim opštinama, mesnim zajednicama, ili kako to već zovu tamo, da prikupi papire o svom statusu u toj zemlji, imovini, porezu, plati, plus osiguranje, ako vam je rođak ili prijatelj OK, pa hoće i to da vam plati, pa onda im tek sledi dranje kod njihovih "notara" da sve to overe...

Drugi deo priče je ovdašnji i tu nastupate vi - dakle za (obično, Bože mi oprosti) dete kažu ovako (sve vam lepo objasne ili na sajtu ambasade, ili preko telefonskih automata, gde živu dušu gotovo ne možete da čujete) - izvod iz knjige rođenih, potvrda iz škole da dete ide u školu (logično), plus saglasnost roditelja da dete putuje napolje, konkretno u Austriju. Ono prvo je trista dinara, drugo džaba (da ne veruješ), a treće vam overavaju u opštini i to što lupe pečat na papir i zavedu u onu knjižurinu naplaćuju tričavih 600 dinara. Vreme kod Srbina je uvek džabe, pa i ne računamo koliko vam (ga) ode dok sve ovo prikupite.

Naravno, neophodan je i formular, pa pošto ste sve ovo prikupili, idete u ambasadu da ga uzmete. Tu već shvatate šta vas uskoro čeka, videvši onu gungulu od ljudi koji su sve papire prikupili, pa čekaju da ih predaju. Naravno, već na sto metara od ambasade čekaju vas razni likovi sa plastičnim karticama oko vrata koji nude prevode i osiguranja u baš njihovoj najboljoj agenciji. Za divno čudo, onaj formular je džabe, ali nisu prevodi jer ambasada traži prevod na nemački sa svega što je na srpskom. Agencija vam "čini" i za samo 500 dinara po dokumentu prevodi vam ona tri papira. Kada i prevođenje završite, spremni ste za "konačni obračun", odnosno red u kojem se čeka za dobijanje vize. Naravno, raspitujete se i kažu vam da bi trebalo da budete ispred pre osam ujutro, jer tada dobijate broj bez kojeg ne možete da predate dokumenta. Naravno, snalažljivi Srbin zna za jadac i kaže sebi "ma ima da dođem u šest i biću prvi na redu, da završim očas posla".

I tako naoružani svim papirima, nadom, strpljenjem i novinama koje ćete, je li, bistriti u redu, izigravate vampira, ustajete u pet i krećete u boj za dete svoje. Ispred "embahade" bivše carevine ste već u šest i uz šok od viđenog shvatate da niste jedini vickasti Srbin koji će da z.. ebe ostale - takvih klikeraša je već pedeset u redu. Vratite mi Čedu i crveni pasoš samo mesec dana samo da ne blejim ovde narednih nekoliko sati, preklinjem, znajući šta me čeka...

A u redu i stari i mladi, i svetliji i crnomanjasti, i ovakvi i onakvi, svi sa samo jednom željom - proći kroz ona vrata i predati papire... A sunce već u sedam počinje da prži...

- Juče su počeli da rade u osam, valjda će i danas, pa da pre završimo - čuje se iz reda. - Ma jok, bre! Švaba je to, neće pre pola devet, znam ja, kod njih je sve na vreme - dodaje drugi.

Oko osam, uniformisano obezbeđenje (inače, prilično ljubazno) počinje da lupa pečate sa brojevima na papire i raspoloženje raste - "dobro je, sad će da počnu da rade", čuje se.
Ipak, optimizam vrlo brzo splašnjava jer pola sata kasnije počinju da puštaju u konzulat one iz naspramnog reda, one koji putuju poslovno ili preko agencija. Do deset iz "našeg" reda ušlo je tek nekoliko ljudi, a i onaj tračak hladovine od Saborne crkve je nestao i počinje pravo kuvanje na asfaltu. Uz temperaturu, počela je da raste i nervoza, a i angažovanje "padobranaca".

- Alo, gospođo, bili ste iza mene - čuje se. - Ko, ja?, odgovara gospođa nevešto. - Da, da baš vi. Šta mislite da smo svi mi ovde budale - usledilo je. - Ajde dobro, a i baš ćeš mnogo da izgubiš za tih pet minuta - pomirljivo će padobranka, praveći dva koraka unazad, verovatno pretpostavljajući šta joj se može desiti od nervoznog čoveka na temperaturi od 40 stepeni na asfaltu.
- Ovako nam i treba, ovo nam je naša borba dala, da kao zadnji džudžimo za vizu - razvija se priča.

- Hteli smo da ratujemo s celim svetom, eto nam sad, šta će im naša sirotinja... - dodaje drugi, i što je zanimljivo, niko nije slao otrovne strele na račun Austrijanaca, niko nije kao nekada pominjao "majku švapsku", nego su opleli baš po našima.
Priča je dalje išla od pljuvanja po mrtvom Slobi i stizala sve do Draškovića, Dinkića i radikala, po srpskom običaju, jedni su ih branili, drugi napadali, ali ključno - vreme je nekako prolazilo ispod vrele zvezde.

- Čuo sam da sa 50 evra može preko reda da se uđe...
- Ne dam, makar crk'o! A i ne smeju da uzmu - bio je kratak dijalog.
- Jedanaest je, šta ako zatvore, pa moramo sutra ponovo u red - pita se jedan. - Ma, neće, sad su nam lupili druge pečate, sve će da nas prime - stiže utešni odgovor.

Ipak, srpska solidarnost i na ovakvoj muci došla je do izražaja - ljudi se nisu bunili ako neko iz reda ode preko puta malo u hladovinu, pa se vrati, a oni koji su poneli kišobrane, zaklanjali su od sunca i svoje sapatnike u redu. Zajednički se delila voda, a pored sve muke, svi su se iskreno potresli kad su saznali da su mladom bračnom paru ukrali auto dok su čekali u redu.

- Ma zovite "Parking servis", sigurno je "pauk" - stizali su saveti.
- Nije, zvali smo - skrušeno će oni.
- Auuuu!
Tačno u podne, mozga pretvorenog u pihtije od vrućinčine, nas troje puštaju unutra, a mi ne znamo da li smo srećniji zbog (konačne) hladovine ili zbog šaltera pred nama...

LJubazna službenica učtivo postavlja nekoliko pitanja, uzima papire i 35 evra, koliko košta viza i kaže da po pasoš dođemo za sedam dana. Izlazimo konačno i ne možemo da verujemo da smo završili. Niti u to šta nam je naša borba dala...


Izvor: Glas Javnosti \ Milan Mijailović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
strava  Smile
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
LG Google Nexus 5
znam kako je, cekala sam u redu, a usla preko reda  Smile
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 15462
Zastava Zagreb - Republika Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Zato Hercegovke nemaju nikakvih problema  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

hercegovka.jpg
(9.29 KB, 259x135)
IP sačuvana
social share
Duh Sekire: Ја да сам се питао сада би у Загребу биле рекламе на ћирилици, и још бисте се извињавали што нисте имали више да вам узмемо - link
Reply by nikola34: @x#%§!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.126 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.