Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Redovni dobrovoljni davalac krvi sudi se sa Institutom za transfuziju  (Pročitano 1355 puta)
14. Jul 2006, 13:41:52
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Redovni dobrovoljni davalac krvi sudi se sa Institutom za transfuziju
Ne znajući, zaraženu krv davao na poklon
Sedam godina su znali da imam hepatitis Ce i niko me nije obavestio o tome. Što je najgore, ja sam u tom periodu redovno davao krv, tvrdi Miroslav Ivković iz Beograda

BEOGRAD - Miroslav Ivković iz Beograda već tri godine vodi sudski spor sa Institutom za transfuziju krvi, jer ga kao redovnog davaoca krvi nisu obavestili da boluje od hepatitisa Ce. Kako kaže, istrajaće u svojima namerama, pa makar svoja prava morao da potraži i pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu.

- Redovni sam davalac krvi, još od vojske. Prijateljica me 2002. godine zamolila da njenom mužu, koji se spremao za operaciju, dam krv. Otišao sam u Institut i iznenadio sam se kada su mi rekli "Vi ne možete da date krv, jer ste HCV pozitivni". U prvom momentu pomislio sam da se radi o HIV-u. Tada su mi objasnili da se radi o virusu koji napada jetru. Od tada počinje prava drama u mom životu - započinje priču naš sagovornik Ivković.

Posle višemesečnog bolničkog lečenja, na nagovor prijatelja odlazi u Institut da uzme potvrdu kada su ustanovili da je zaražen hepatitisom Ce.

- U potvrdi stoji da su virus otkrili 11. februara 1995. godine u kesi broj 9121811. Sedam godina su znali da imam virus i niko me nije obavestio o tome! Što je najgore, ja sam u tom periodu redovno davao krv u njihovim autobusima za transfuziju. Pitam se samo koliko je ljudi za tih sedam godina zaraženo zbog njihovog nemara i nepažnje - ogorčen je Ivković.
Sa lečenjem je kasnio sedam godina, tako da je bolest već uveliko oštetila jetru kada se prvi put javio kod lekara. Savremenom terapijom virus može dobro da se kontroliše, a pacijent da nastavi normalno da živi.

- Da sam na vreme saznao za bolest, virus ne bi ovako uhvatio maha. Virus uništava jetru tako da svakog pacijenta koji se ne leči čeka sigurna smrt ili transplantacija jetre. Već godinu dana primam terapiju "pegazis", ostalo mi je još dva meseca da izdržim. Imao sam krize. U prvih mesec dana oslabio sam 35 kilograma, ne spavam noću. Ali ništa nije problem samo da mi bude bolje - priča Ivković.
   
      

ODGOVARAJUĆA PROCEDURA

Sva krv prikupljena od dobrovoljnih davalaca, tvrde u Institutu, tretira se odgovarajućim procedurama, u skladu sa zakonom. Kada se ustanovi da davalac ima pozitivan rezultat na neki od markera bolesti koje zakonom podležu obaveznom testiranju pri obradi krvi (hepatitis Be, hepatitis Ce, AIDS i sifilis), procedura u Institutu za transfuziju predviđa slanje obaveštenja davaocu pisanim putem. Davalac se poziva da se javi našoj ustanovi, gde dobija preporuku za dalje ispitivanje i eventualno lečenje.
      
      
      
   

Zbog ozbiljnosti bolesti, izgubio je posao tako da sada radi samo honorarno. Trenutno je angažovan kao statista na snimanju filma. Kako je ovaj nesrećni čovek dobio hepatitis Ce ni sam nije siguran. Bio je devedesetih na ratištu, ima dosta tetovaža. Odlučio je da istraje do kraja u optužbi protiv Instituta jer je ogorčen brojnim primerima nevino zaraženih ljudi, kao što je beba u Crnoj Gori zaražena HIV-om, jer je primila zaraženu krv.
U Institutu za transfuziju krvi tvrde da je Miroslav Ivković blagovremeno obavešten pismenim putem da je kod njega otkriven hepatitis Ce.

- Čim su otkrivena HCV antitela, davalac je pismeno, putem pošte obavešten o rezultatu testa i upućen u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu na dopunske laboratorijske i kliničke preglede, što je uobičajena praksa Instituta. Nakon 11. februara 1995. godine pa do 2003. godine (kada je zahtevao da mu se izda potvrda o činjenici da je 1995. godine utvrđeno prisustvo HCV antitela) Miroslav Ivković nije davao krv u Institutu, ili na terenu u ekipama Instituta. Prema našem iskustvu, višestruki davaoci retko prave dugogodišnje pauze u davanju krvi ukoliko nemaju neki medicinski razlog za to.

Miroslav Ivković svoje netačne tvrdnje pokušao je da plasira i Drugom opštinskom javnom tužilaštvu i Drugom opštinskom sudu u Beogradu, podnošenjem krivične prijave protiv tri zaposlena u Institutu. Rešenjem Drugog opštinskog suda u Beogradu Ki. br. 2756 /03, Kv. Br. 704 /04 odbijen je zahtev za sprovođenje istrage kao neosnovan. I dalje nezadovoljan, rukovodeći se njemu znanim motivima, Miroslav Ivković je pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu pokrenuto spor protiv Instituta radi naknade štete. Ovaj spor je još uvek u toku.


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sta reci!!!!!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 18675
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
svasta
IP sačuvana
social share
....................................
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.