Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:46:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Red Zmaja  (Pročitano 170730 puta)
09. Jul 2009, 22:13:38
Hronicar svakodnevice


Zakon je tu da bi bio prekrsen

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 590
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
BlackBerry 8800
Витешки ред Змаја (нем. Drachenorden; лат. Societas Draconistrarum) настао је према угледу на бургундијски витешки ред Св. Ђорђа. Ред је првобитно био задужен за заштиту краљевске породице цара Светог римског царства Жигмунда (у време док је још увек био краљ Мађарске). Чланови реда називали су се драконима. У хрватским стручним текстовима користи се и назив змајоносци.
13. децембра 1408. године објављена је повеља реда у којој је назначено да је основни задатак реда одбрана крста од непријатеља, нарочито од Турака. Међу 24 витеза који су учествовали у успостављању (или обнављању) реда 1408. год. налазили су се:

    * Жигмунд Луксембуршки, краљ Мађарске
    * Стефан Лазаревић, деспот Србије
    * краљ Алфонсо од Арагона и Напуља
    * Ладислав II, краљ Пољске
    * Витовт од Литваније, велики принц
    * Ернст од Аустрије, војвода
    * Кристофер III, војвода од Баварије и краљ Данске
    * Томас Маубреј, војвода од Норфолка (после 1439. године)
    * Влад Цепеш, војвода Влашке (после 1431. године)
    * Филип Мађарин односно Пипо од Озоре, италијански племић и мађарски великаш
Симбол реда је змај са репом обавијеним око врата. На леђима змаја, од врата па све до репа, налазио се црвени крст Светог Ђорђа, док је читав симбол био на сребрној позадини. Змај је представљао звер из Књиге откровења, док је црвени крст симболизовао победу Христа над злим силама. Од чланова реда очекивало се да стално носе симбол, најчешће у облику медаљона око врата и често су сахрањивани са њим.

Представници Универзитета у Букурешту сматрају да је оригинални назив повеље о оснивању реда 'O Quam Misericors est Deus, Pius et Justus' највероватније био део амблема.
1431. год. Жигмунд је донео одлуку да прошири ред. Да би то учинио, позвао је велики број тадашњих политички утицајних личности и војно корисних вазала да постану чланови витешког реда Змаја. Међу значајним личностима којима је указана ова част био је и Влад II Дракул, отац Влада Цепеша, који је био задужен за одбрану дела границе, тј. пролаза од Трансилваније ка Влашкој. (Надимак „Дракул“ додељен му је када је постао члан витешког реда змаја.)

Увођење нових чланова у ред Змаја довело је до стварања различитих класа унутар самог реда. Свака класа имала је малу варијацију у симболу реда, иако је фигура змаја још увек била доминантна. Најчешће промене обухватале су употребу натписа као што су "O quam misericors est Deus" ("Ох, како је Бог милостив") и "Iustus et paciens" ("Праведно и мирољубиво"). Витешки ред Змаја је имао веома снажан утицај све до Жигмундове смрти 1437. год. Међутим, без снажног заштитника, ред је убрзо изгубио на значају и престижу.
Иако је симбол реда присвојен од стране многобројних племићких породица у Европи, до данас је очувано мало историјских артефаката реда. Копија повеље о оснивању реда из 1707. године, која се чува у универзитету у Букурешту, представља најстарији сачувани историјски артефакт реда.

Данас "Империјални и краљевски суд и ред змаја" представља недавно незванично обновљени ред Змаја. Иако се не сматра витешким редом, стекао је велики број следбеника. Један од његових најистакнутијих чланова је Мајкл Стјуарт од Олбанија, познатији под титулом „Принц Мајкл од Олбанија“, коју је сам себи наденуо. Олбани тврди да је директан потомак Чарлса Едварда Стјуарта, последњег представника краљевске куће Стјуарт
Red Zmaja
Ponovo sam otvorio temu zato sto poslednje 2 su nazalost zamrle,a ovo je stvarno dobra tema koja nije razradjena.
« Poslednja izmena: 09. Jul 2009, 22:20:55 od fitosept »
IP sačuvana
social share
Edit by kokota: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.37
mob
Nokia 950
Ova tema moze da se razglaba i razglaba i nista se nece postici...mogu mnogo da napisem na ovu temu jer sam pre godinu dosta istrazivao o ''ReduZmaja"....medju gore navedenim vitezovima i kraljevim iz tog reda morao si i da stavis Milosa Obilica kojeg je lakse dokazati kao pripadnika ovog reda nego  Stefana Lazarevica...dokazi su mnoge slike i pesme o Obilicu...ako si upucen na temu reda zmaja onda morash i da znas zapravo ko su ti zmajevi...pomoci cu malo,radi se o jednoj vrsti psa koje su ovi vitezovi vodili u borbe...nadji pesmu o boju na Kosovu i naci ces da se nekoliko puta pominju ''zmajevi'' koji idu u boj...
Ovu temu nepreporucujem za diskusiju iz licnog iskustva...ako sada pocnete sa time ko su bili ljudi iz ''RedaZmaja'' docicete do pitanja postoji li taj red i danas...do tog pitanja smo dosli nas nekoliko na jednom drugom forumu i detaljno smo procesljali cinjenice i dosli do toga da ovaj red mozda i dan danas postoji cak smo utvrdili mesto gde mozda odrzavaju godisnji scup...btw. kada se tema zagrejala i kada se prikljucilo jos mnogo ljudi u diskusiji pojavio se lik koji nas je sve zamolio da prestanemo da diskutujemo na ovu temu sto naravno nismo uradili...posle nedelju dana  tema je odjednom izbrisana a administrator nije hteo da odgovori zbog cega je  i svaku novu koju smo pokrenuli on je ponovo ukidao...
Ima tu jos necega...za vreme diskusije pojavio se jedan mladic koji nam je rekao da je vlasnik jednog takvog psa''SumskogZmaja'' ili na zapadu poznatog kao ''Silvan'' poslao nam je slike i video materijal kao dokaz...sledece nedelje pojavio se na forumu ponovo sa pricom da mu je neko obio kucu i ubio psa...necu komentarisati vise...ranije sam zapoceo istrazivanje na ovu temu samo zbog toga sto je moj praded imao bas ovog psa nazivao ga je Garov a to je jos jedno od imena ''SumskogPsa'' ali mi vise nije bitno i nije mi stalo jer....ko zna...
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6070 2.0
mob
Samsung 
Daj napiši sad kada si nas zainteresovao.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
U jbt...da aj prosvetli nas dok i tebe ne roknu... Smile Smile
Saranicemo te ka junaka! Za ovako nesto vredi dati zivot. Ja bi dao al neam informacije!
Da... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zakon je tu da bi bio prekrsen

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 590
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
BlackBerry 8800
Nisam dodao Milosa zato sto tekst koji sam prekopirao odnosi se na ponovo obnovljeni Red Zmaja koji je osvovan 1408,a za one koje vise zele da znaju o redovima pre 1408 neka procitaju knjigu koju sam postavio na kraju teksta
http://rapidshare.com/files/253827671/14424167-Milos-Obilic-istrazivanja.pdf
« Poslednja izmena: 20. Jul 2009, 22:24:05 od fitosept »
IP sačuvana
social share
Edit by kokota: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.37
mob
Nokia 950
Red Zmaja je samo zvanicno osnovan 1408 a pre toga dosta pre toga taj red je osnavao,ovo zvuci smesno,Madjarski knez Vlad svima dobro poznat kao Stefan Korvinus ili...gledali ste taj film Smile...neka istrazivanja navode da je red osnovan 620. i da su osnovatelji sa Vladom bili pretezno srpski knezevi,tu se postavlja mnogo pitanja kao sto su''zasto je red osnovan tada''sigurno ne da bi se zezali knezevi Smile vrlo malo informacija ima o tom redu iz 620. godine najverovatnije zato sto je ,a tada se tacno nazivao,''Red crvenog Zmaja'' bio tajnost.
Milos Obilic je osnovao Red sv. Djordja, 1318. godine i oko sebe okupio 12 vitezova uglavnom srba i kao vodja ovog reda zakleo se da ce ubiti svakog turskog vodju koji krene na srpski narod...svrha ovog reda je i bila odbrana srblja od turaka...ako je neko nekada naleteo na forumsku raspravu o tome ko je ubio Murata pa je kao zakljucak dato ''nezna se'' ili nije sigurno da je to bio Obilic neka odmah tim kretenima koji to tvrde popsuje sve po spisku kao sto i ja radim  Smile...tumaceci Tursku istoriju nasao sam podatke da je za vreme boja na Kosovu 12 ratnika uspelo da uleti u nezasticeni kamp Murata i da  je Murat ubijen od nepoznatog ratnika...sada hajde povezite 12 ratnika sa 12 osnivaca Reda Zmaja na celu sa Obilicem btw. svako kiti svoju istoriju pa je u Turskim istoriskim zapisima navedeno da je i Jakub ubijen sa Muratom u tom trenutku dok je po nasoj istoriji Jakuba ubio Bajazit...
Da neskrecem sa pravca bitno je da je Obilic ispunio svoj zavet...i u boju na Kosovu pobedli su Srbi bre jer su turci srbiju osvojili tek 70 godina nakon Kosovskog boja(i ovo me nervira kada kazu da se nezna pobednik boja i slicno)
Obilicev red sv. Dordja mozda nenosi ime RedZmaja ali je obelezije isto kod oba reda tj. isti grb....

Zmaj zakucan na krstu...krst je sveti hriscanski simbol a zmaj bibliska zver....ova slika gore nije znak vec obelezja vitezova iz RZ koje su nosli oko vrata i najcesce su sahranjivani sa njim....

I tek sada dolazimo do 1408. godine kada je ovaj red opet obnovio madjarski kralj Sigmund...neposredno pre obnavljanja reda Osmanlisko carstvo je ponovo pocelo osvajati Balkan pa mozemo da zakljucimo da je svrha obnovljenog reda ista kao i red sv.Dordja a to je zastita od Turaka...oko ovog reda postoje varijacije u srpskoj i madjarskoj istoriji jer mnogi srpski istoricari tvrde da je red 1408. osnovao car Dusan a ne Sigmund btw. te 1408 godine pocela su velika Dusanova osvajanja na Balkanu i te iste godine Dusan je vojno pomogao Sigmunda u osvajanju teritorija na danasnjem prostoru Bosne...Dusan je pomogao Sigmundu kada su mu zapadne zemlje odbile pomoc...i td i td......

Ljudi ako vas interesuje ova tema googlajte malo istrazujte i naicicete na mnogo zanimljivosti ali cete i naici na osporavanja ovog RedaZmaja kao npr. neki englez je napisao da je na Kosovu 12 viteza bilo 11 nemackih vitezova i 1 madjarski  Smile i mnogo slicnih gluposti...ja znam i siguran sam da je Red Zmaja srpsko sveto vitesko drustvo i da postoji i danas i da se oni raspoznaju po Silvanima ili ti SumskimPsima ili danas zvane Zmajare...dacu trag koga nemrzi da istrazueje...nadjite najstarije Srpske porodice i njihove porodicne grbove i povezite ga sa gore datom slikom...ako budete imali srece i nadjete neku od takvih porodica najezicete se saznanjem koji su to ljudi a ja vam mogu reci da ih poznajemo odlicno i da su to nasi danasnji srpski junaci...cela zbrka na proslom forumu nastala je kada smo stigli do ovih saznanja...istoriske cinjenice mogu da komentarisem i dodajem ali dalje od toga neidem...srecno u istrazivanju  Smile
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
BlackBerry bold
malo bi srkenuo paznju na taj kamp koji si pomenuo.
murat je komandovao vojskom i morao je biti na nekom brezuljku sa koga je imao pogled na boj. u turskim izvorima se pominje kako je bio na konju, opkoljen kamilama jer se konji plase kamila. pa je to bila prevencija od konjanika koji se probiju iz boja.
milos obilic je definitivno bio sa jos jedanaest ili dvanaest vitezova (ja mislim da ih je bilo ukupno sa milosem 12), koji su se borili sa gardom dok je on kopljem oborio murata i potom dovrsio svojim macem.
po izovrima, dosli su sa brankovicevog krila koje je uspelo da totalno unisti jakupovo levo krilo. i u toj borbi je poginuo sam jakup.

i ja mislim da je to bila puna nasa pobeda. cinjenica je da su rusi imali dosta uspeha po sredini, jer su mnogo bolje upotrebili rezervu. to je verovatno kljuc pogibije nekih srpskih plemica.
ali cinjenica je i da je srpski kralj tvrtko i dalje bio ziv, dok je turski bio ubijen!

a sto se tice nacionalnosti tih vitezova, siguran sam da se radilo o srbima. samo su oni imali toliki motiv da rizikuju svoje zivote u gotovo sigurnoj samoubilackoj misiji (iako se tvrdi da je deo ove dvanestorice preziveo jer je ostao na konju, dok milos nije uspeo da dodje do konja i poginuo je od garde)!
kakvi crni nemci i madjari!
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.37
mob
Nokia 950
Nisam sada hteo da zalazim u detalje o tome kako je ubijen Murat vec sam hteo da pokazem vezu imedju Obilicevih 12 vitezova i 12 ratnika koji su napali Muratovu poziciju...Ono sto sam napisao kako je neki englez stavio na papir kako je od tih dvanestorice bilo 11 nemaca i jedan madjar je normalno cista glupost ali taj isti englez Noel Malkolm je i prvi objavi kako je ubijen Murat...ukratko da je bio okruzen kamilama koje su u krugu bile vezane lancima i da je ''neki'' ratnik probio medju kamile i kopljem kroz cetiri prsta probo Murata a potom su ga zasuli strelama,od ostalih 11 nekoliko su se spasili...ali i ovo je samo prica nema pisanih dokaza o smrti Murata sem istoriskih nagadjanja,jedini ko zna lik coveka koji je ubio Murata je kralj Tvrtko(napisao si srpski kralj Tvrtko nije srpski no Bosanski Smile)jer je u Firenci sacuvano njegovo pismo koje je on poslao nekom svesteniku nakon kosovskog boja nemam citat pisma mrzi me da ga trazim ali u njemu pise da je neki bledi visok stasit vitez srbin zatrazio od Lazara da ga pusti napred u centru sa pedesetak konjanika sto je Lazar prihvatio...u pismu niti je navedeno ime niti bilo kakav trag da se sumnja da je to bio Obilic mislim kako ga Tvrtko nije upoznao kada je Obilic bio prvi Lazarov vitez...to me je davno navelo na sumnju da je Obilic ustvari samo mit izmisljeno ime za tog ratnika ali kada sam poceo da istrazujem o Redu Zmaja i nasao paralelu izmedju ubistva Murata i Obilicevog reda sv.Djordja bio sam siguran da je Obilic bio stvaransrpski junak...

Permutovao sam sa Obilicem ih je bilo 12... Smile

U centralnom delu spske vojske nalazilo se dosta madjara i nemaca pa odatle dolaze te gluposti tipa da je neki tamo nemac ili madjar ubio Murata ali Tvrtko je to sve pobio u svom pismu na srecu....to je sve posledica onoga sto sam rekao ''svako kiti svoju nacionalnost'' ....

Da nepricamo o postavci srpske vojske jer je i to nazalost misterija...postoje hiljade nagadjanja i objasnjenja kako se srpska vojska odbranila i zadala jak udarac organizovanijoj Turskoj vojsci ali u svom tim nagadjanjima jedno se uklapa kod svih a to je da je Vuk Brankovic maksimalno obavio svoj zadatak na levom Krilu i da se nije povukao sa Kosova kako nasa istorija pise sa celom svojom vojskom vec sacicom vojnika koji su izvukli zivu glavu...nasa istorija tretira ga kao izdajnika ali to su vec ''srpska posla'' moj zakljucak je da je nakon smrti Lazara Brankovic najvise profitirao,dobio je drzavu i moc i ostaje vekovno nereseno pitanje zasto je pustio da se jos pre boja kuju srebrnjaci sa njegovim likom iako je jos uvek vrednovan Lazarov srebrnjak zbog toga ga je narod zamrzeo i prozvao izdajnikom sto uopste nije bio...

btw. drzimo se RedaZmaja cekam da neko nesto iscacka pa da podrzim pricu.... Smile
« Poslednja izmena: 21. Jul 2009, 03:03:22 od Bellfago0r »
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
BlackBerry bold
za sam red zmaja necete naci nista u periodu pre kosovske bitke. sve ostalo se odnosi na zigmunda i period posle toga.
Citat
kamile i kopljem kroz cetiri prsta probo Murata a potom su ga zasuli strelama,od ostalih 11 nekoliko su se spasili...ali i ovo je samo prica nema pisanih dokaza o smrti Murata sem istoriskih nagadjanja,jedini ko zna lik coveka koji je ubio Murata je kralj Tvrtko(napisao si srpski kralj Tvrtko nije srpski no Bosanski )jer je u Firenci sacuvano njegovo pismo koje je on poslao nekom svesteniku nakon kosovskog boja nemam citat pisma mrz
ne znam tacan naziv tog tursog izvora, ali po njemu posle uboda kopljem, obilic ga dovrsva sabljom. u istom izvoru se opisuje sablja, odnosno njen izgled.
a teza o strelama mi je neverovatna, iz razloga sto je murat trebao biti okruzen klasicnim gardistima a ne strelcima.
namerno sam rekao srpski, jer u to vreme kralj srba ti je bio tvrtko, a lazar bio knez pod njegovom vladom.
nemanjicka kruna je bila u bosni kod tvrtka.
po pogibiji lazara u dva navrata madjari pokusavaju da otmu milici zemlju, u oba navrata tvrtkova vojska brani taj deo srbije.

moje misljenje je da su 12-orica probila levo krilo sa vukove desne stren, jer po najstarijim turskim izvorima govori se o totalnom debaklu na jakupovom krilu, dok je sredina bila preopterecena.
mi smo kao teski oklopnici imali jacu udarnu silu na pocetku ali vremenom zbog gustine i zbijenosti, turci su imali bolji ucinak, zbog manjeg i fleksibilnijeg oklopa i oruzja. sa sredine mi je nejasno kako su mogli da se probiju, jos na to treba dodati cinjenicu da je gotovo sigurno turska rezerva dosla u pomoc na sredini, a ne na bokovima!
nemoguce je da su se probili na sredini!
« Poslednja izmena: 21. Jul 2009, 03:53:36 od Kamaro24 »
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
ako je neko skinuo knjigu sa rapida, neka je postavi kao atacment (853kb  Smile )
ne mogu da skinem pola sata.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:46:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.