Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Razvoj bebe po nedeljama trudnoće  (Pročitano 21714 puta)
28. Jul 2005, 14:22:29
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd

Tokom prve dve nedelje menstrualnog ciklusa, telo vam se priprema da ovulira - hormoni stimulišu jajnike da naprave i oslobode jajnu ćeliju iz jajnika u jajovod i istovremeno signaliziraju unutrašnjosti vaše materice, endometrijumu, da se zadeblja, i tako se pripremi za oplođenu jajnu ćeliju. Oslobađanje jajne ćelije - ovulacija, događa se najčešće oko dve nedelje nakon PRVOG dana menstrualnog ciklusa, ali to zavisi od dužine ciklusa, tako da ovulacija nije uvek četrnaestog dana ciklusa. Kada dođe do ovulacije, jajna ćelija počinje da putuje niz jajovod, gde se obično i oplodi. Kada dođe do oplodnje jajne ćelije (fertilizacije), jajna ćelija nastavlja svoj put ka materici, gde će se ugnezditi u njenoj unutrašnjosti (implantacija). Tokom puta kroz jajovod jajna ćelija počinje da se deli i kada stigne do materice, već ima oko 100 ćelija, a unutrašnjost joj je ispunjena tečnošću i zove se blastocista. Blastocista ima dva sloja ćelija - unutrašnji i spoljašnji. Od spoljašnjeg će postati posteljica, a od unutrašnjeg beba. Prečnik blastociste je 0.1-0.2 mm. Istovremeno se žumančana kesa, koja će biti bebi izvor hrane sve dok se ne formira posteljica koja će potom preuzeti tu funkciju. Ako se iz jajnika oslobode dve jajne ćelije i oplode sa dva odvojena spermatozoida, stvoreni su dizigotni ili dvojajčani blizanci, koji imaju različit genetski materijal. Oni mogu biti istog ili različitog pola, mogu ličiti, ali i ne moraju. Ako se jedna jajna ćelija oplodi, a tek kasnije podeli na dva dela, dolazi do stvaranja identičnih JEDNOJAJČANIH, MONOZIGOTNIH blizanaca. Ako se podeli na tri dela, stvaraju se trojke, itd…Identični blizanci imaju isti genetski materijal tako da su istog pola i lice. Samo jedna trećina blizanaca su identični, tj monozigotni. Od oplodnje do 12. nedelje trudnoće plod se naziva "embrion". Embrion se nalazi u materici, a ćelije koje se nalaze sa spoljne strane razvijaju izraštaje poput pipaka da bi se povezale sa krvlju koju treba da obezbedi majka. Unutrašnji sloj ćelija obrazuje prvo dva a posle tri sloja, a iz svakog od njih diferencira se drugi organski sistem - iz jednog se razvije mozak i centralni nervni sistem, koža, oči i uši, iz drugog pluća, želudac i creva, a iz trećeg srce, krv, mišici i kosti. Oko pete nedelje na delu embriona od koga će postati leđa, formira se neuralna cev, iz koje će nastati mozak i kičmena moždina.       

 

VI NEDELJA - formira se bebina glava glava i mozak u njoj. Mogu da se vide otkucaji srca! Na glavi se naziru rupice iz kojih će se razviti uši, kao i zadebljanja, koja ce jednom biti oči. Beba ima telo, osnovu mozga i četiri pupoljka od kojih ce nastati ruke i noge. Formiraju se usta i vilica. Veličina bebe je sada oko 6 mm.

VII NEDELJA - Srce bebe podeljeno je na levu i desnu komoru, mogu se videti pupljci nogu i ruku sa mestima gde će biti prstići. Razvili su se primarni vazdušni putevi. Glavica je mnogo veća od tela. Razvijaju se očna sočiva, nozdrve, gušterača I bronhije. Beba je sada oko 8-10 mm - veličine zrna graška!

VIII NEDELJA - Vaša beba se menja iz dana u dan! Polako se formira lice, oči se sad bolje vide i postoje usta. Nazire se i vrh nosa. Najvažniji organi su već formirani - srce, mozak, pluća, bubrezi, jetra i creva. Počinju da se granaju bronhije. Srce bebe se čuje na ultrazvuku i kuca mnogo brže od vašeg, oko 160 otkucaja/min. Formirane su oči i uši, a beba može da otvara usta. Noge i ruke se miču i izdužuju, a beba dobija laktove. Na UZ se mogu videti mali pokreti glave i tela. Počinju da se obrazuju creva. Dužina bebe je oko 25 mm.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

razvoj bebe.JPG
(13.75 KB, 250x250)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
IX NEDELJA - U ovoj nedelji može se videti spoljašnje uvo vaše bebe. Počinju da se formiraju kosti i hrkavice, ruke i noge rastu brzo i razvijaju se i prsti na nogama i rukama. Šake i prsti na rukama se vide bolje od stopala i prstiju na nogama. Creva počinju da izlaze iz pupčanika i sele se u stomak, jer telo raste i sad ima više mesta. Beba se pokreće mnogo jasnije. Beba je od temena do kraja kičme (guze) dugačka oko 30 mm, a teška oko 3 gr.

X NEDELJA - Da možete sad izbliza da vidite svoju bebu, bili biste iznenadjeni koliko liči na pravog čoveka! Razvijeni su prsti na rukama i nogama, kao i većina velikih zglobova - laktovi, rame, koleno, zglobovi na rukama i nogama. Beba pliva unutar materice, a kada mama i tata to vide na ultrazvuku, ne mogu da shvate da im se beba pokreće, a da majka još ne oseća pokrete. To je normalno, jer pokreti moraju biti dovoljno jaki, a dete dovoljno veliko da bi ih majka mogla osetiti. Dužina bebe je oko 35 mm, a težina 5 gr.

XI NEDELJA - Ove nedelje se polako završava razvoj svih glavnih organa i polako se možete opustiti - prolazi period u kome je dete jako osetljivo i u kome može da dođe do razvoja teških anomalija. Vaša beba ulazi u period brzih promena i za nekoliko nedelja će joj se dužina udvostručiti! Formiraju se jajnici i testisi, a razvijaju se i spoljni polni organi, ali je čak i na veoma dobrim ultrazvučnim aparatima teško sa sigurnošću reći da li je beba devojčica ili dečak. Glava je još uvek nesrazmerno velika - otprilike čini jednu polovinu tela. Kapci su zatvoreni, a ove ili sledeće nedelje počinje da cirkuliše krv izmedju bebe i materice i posteljica počinje da vrši svoju funkciju ishrane putem majčine krvi. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je oko 55 mm, a težina 10 g.

XII NEDELJA - Od ove nedelje vaša beba se zove fetus. Sa 12 nedelja beba je potpuno formirana, ima sve organe, mišiće, udove i kosti - od sada do rođenja samo raste i sazreva. Glava postaje okrugla. Vidi se i kičma, ručice i nožice, prsti na nogama i rukama su potpuno razdvojeni. Ima lep profil i skače na sve strane! Na prstima ruku i nogu počinje razvoj noktiju. Počinje da se nakuplja plodova voda pošto bebini bubrezi počinju da stvaraju i izlučuju mokraću. Mišići u zidu creva počinju da vežbaju pokrete peristaltike - crevne pokrete koji služe za varenje hrane. Hipofiza počinje da stvara hormone. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je oko 65 mm, a težina 18 g

 
XIII NEDELJA - Lice sve više liči na pravo lice jer se oči približavaju, a uši se pomeraju na uobičajena mesta. Glava polako počinje da usporava svoj rast, a telo brže raste, pa ona ne deluje jako velika u odnosu na telo - kada se beba rodi trebalo bi da bude oko 1/4 dužine celog tela. Creva se povlače još dublje u telo, jetra pocinje da luči žuć a pankreas da proizvodi insulin. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je 75 mm, težina 30 gr

XIV NEDELJA - Beba je mnogo elastičnija i može da pomera glavu, usta, ruke, zglobove, noge i stopala, čak i prste na nogama. Vrat je duži i jači, i do pre nekoliko nedelja, bebina brada je morala da se naslanja direktno na grudni koš, a sada više ne mora. Otkucaji srca se sve jasnije čuju na UZ i dvostruko su brži nego kod odraslih, oko 160/min. Oči se i dalje razvijaju i pomeraju a uši su sve bliže svojoj konačnoj destinaciji. Sve više ima i plodove vode, koja se svaka tri sata iznova stvara. Poznato je da se plodova voda delom sastoji i od mokraće bebe, ali tačan sastav još uvek nije sasvim poznat. Beba pliva u plodovoj vodi, čime se amortizuju svi pokreti majke, a ona i ispunjava disajne puteve bebe pre rođenja. Posteljica postaje sve važnija, kako za ishranu deteta, tako i kao prepreka nekim infekcijama. Još uvek se razvijaju spoljni polni organi, ali se sada već lakše može videti pol bebe. Dužina bebe od temena do karlice je 80 - 85 mm, težina 60 gr.

XV NEDELJA - Kosti bebe svakim danom postaju sve čvršće - ne zaboravite da svaki dan unosite dovoljno kalcijuma (mleko, mlečni proizvodi). Lice počinje da liči na čovečje, polako rastu obrve i trepavice. Koža je tanka i prozirna. Po koži se javljaju fine, tanke dlake - lanugo malje, koje će od sada rasti po koži bebe. Dete sada zaista liči na čoveka, noge su mu duže od ruku, a kosti svakim danom postaju čvršće. Dužina bebe od temena do karlice je 10-12 cm, težina oko 80-100 gr.

XVI NEDELJA - Oči su sada tamo gde će i ostati i razvijaju se reflksi poput treptanja. Počinju se razvijati pluća - period od sada do sredine petog meseca je najvažniji period za razvoj pluća. Noge su sada duže nego ruke i beba često pomiče i noge i ruke, a pošto ima dosta plodove vode, dete može da se slobodno pokreće a da ga vi još uvek ne osetite. Beba mokri u amnionsku tečnost svakih 40-45 minuta. Formiraju su linije na koži prstiju, pa će dete imati svoje otiske. Na nervima se stvara "mijelin", koji ubrzava prenose impulsa kroz nervni sistem. Cirkulacija bebe postaje funkcionalna - pupčana vrpca raste I zadebljava se. Dužina bebe je 14-16 cm, težina oko 90 gr.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
XVII NEDELJA - Razvijaju se uši, dete postaje osetljivije na zvuk, i čuje vaše srce. Oči su sada upravljene sasvim napred. Ako je beba dečak, počinje da mu se razvija prostata. Kosti nastavljaju osifikaciju, dalje se razvijaju jagodice na prstima. Koža fetusa je prozirna - jako je malo potkožnog masnog tkiva. Dužina bebe je 21 cm, težina 140 gr

XVIII NEDELJA - Beba počinje da dobija masno tkivo ispod kože, koje će do momenta rođenja činiti oko 3/4 ukupne težine deteta. Beba i posteljica su otprilike iste veličine. Posteljica od sada raste u prečniku, ali ne i u debljini. Na ultrazvuku se vidi da beba sisa, guta i trepće, trepavicama koje su tek počele da rastu. Počinju da se stvaraju obrve. Kod ženskih beba formira se materica. Dužina bebe je oko 20 cm, težina oko 200 gr

XIX NEDELJA - Ranije se beba merila od temena do trtice, a sada se već meri od glave pa do pete. Rast u dužinu se malo usporava, ali na težini i dalje dobija ubrzanim tempom. Organi i dalje sazrevaju. Ako nosite devojčicu, u njenim jajnicima sada se nalaze primitivne jajne ćelije. Mlečni zubi su razvijeni, a sada počinju da se formiraju i stalni, iza njih. Zajedno sa lanugo maljama, na bebinoj koži pravi se i "verniks kazeoza", bela sirasta smesa koja štiti kožu vaše bebe - zamislite kako bi vaša koža izgledala kad biste proveli u vodi devet meseci! Beba može da čuje jake zvuke iz spoljašnje sredine i ponekad je možete osetiti kad se "iznenadi" na takve zvukove. Dužina bebe je oko 23 cm, težina oko 230 gr.

XX NEDELJA - Sada smo na pola trudnoće i beba sada provede otprilike isto vremena u spavanju i u budnom stanju kao što će i kada se bude rodila. U ovom periodu počinje izuzetno brz razvoj mozga, koji će trajati do pete godina života deteta. Počinje da se pomalja kosa na glavi. Beba se stalno pomiče - to što vi toga niste svesni sve vreme ne znači da ona miruje. Ako želite da je osetite, primirite se i koncentrišite - još uvek to nisu jaki pokreti, i nisu suviše česti. Ako blago pritisnete stomak, videćete da će i to izazvati bebine pokrete. Verniks kazeoza prijanja čvrsto za nabore na bebinoj koži i za lanugo malje, koje sada prekrivaju celo telo a koncentrisane su oko glave, vrata i na licu. Verniks pokriva bebu od glave do pete i verovatno će nestati kompletno do rođenja, naročito ako beba bude rođena na vreme. Ako se rodi pre vremena, biće ga još po telu. Dužina bebe je oko 25 cm, a težina oko 280-300 gr

 
XXI NEDELJA - Faza "brzog rasta" se malo usporava, srce jača i noge dobijaju proporcije kakve će imati nakon rodjenja. Sluh je sve bolje razvijen, pa dete može da čuje i zvukove iz spoljne sredine. Ako se jako pomera i to vam smeta, blago joj pričajte i nežno držite stomak. Dužina bebe je oko 28 cm, a težina oko 370 gr

XXII NEDELJA - Koža počinje da bude deblja. Beba je "vitka", ali odlično razvijena. Kapci i obrve su formirani, a mozak počinje da se ubrzano razvija. Kosti bebe su sada već čvrste, a ubrzano mu sazrevaju i nervne ćelije. Očvršćuju kosti uha - čekić, uzengije i nakovanj i zato sad beba bolje čuje. Dužina bebe je oko 30 cm, a težina oko 420 gr

XXIII NEDELJA - Telo postaje proprorcionalno sa glavicom. Koža je nežno ružičasta i još uvek providna. Ako imate devojčicu, u njenim jajnicima se vec stvaraju jajne ćelije, a kod dečaka su skrotumi dobro razvijeni. Počinje da se stvara mekonijum, bebina prva stolica.Ako se beba sada rodi, ukoliko preživi, za šta nema velike šanse, ali u zemljama sa visokim nivoom novorođenačke nege i to je moguće, boraviće još dugo u specijalnim jedinicama za intezivnu negu, uz veliki rizik od mnogobrojnih posledica. Dužina bebe je oko 31 cm, a težina 480-500 gr.

XXIV NEDELJA - Bebino telo se polako popunjava. Sada bebu već veoma dobro osećate i znate da prepoznate kada je budna a kad spava - sama uspostavlja neki svoj ritam ponašanja. Usta i usne postaju osetljivije, oči reaguju na jak izvor svetlosti ako se uperi u stomak, a počinju da se otvaraju nozdrve. Poboljšavaju se refleksi. Dužina bebe je 30-32 cm, a težina oko 550-600 gr

 
XXV NEDELJA - Jeste li već osetili kako vam dete štuca? Štucanje je u stvari reakcija na to što, vežbajući disanje, beba udiše i izdiše plodovu vodu i ponekad je proguta više no što bi trebalo. Dužina bebe je 32-34 cm, a težina oko 650-700 gr

XXVI NEDELJA - Krvni sudovi u plućima počeli su se razvijati tokom prethodne nedelje, a ove nedelje se počinje razvijati samo plućno tkivo. Pluća počinju da luče "surfaktant", smesu koja prekriva unutrašnjost plućnog tkiva i omogućuje širenje pluća tokom disanja, sprečavajući da se pluća "slepe". Ispod kože se razvija potkožno masno tkivo koje će omogučiti regulaciju temperature posle rođenja - sada ga ima oko 2 do 3%. Poboljšavaju se funkcije sisanja i gutanja. Dužina bebe je oko 34 cm, a težina 700-800 gr

XXVII NEDELJA - Tokom ove nedelje mozak nastavlja svoj brzi razvoj, a pluća svoje sazrevanje. Kapci su dobro razvijeni i dete može da otvori oči. Dužina bebe je oko 36 cm, a težina 800-900 gr

XXVIII NEDELJA - Beba ima obrve i trepavice, polako počinje da raste kosa na glavi, kapci su otvoreni a oči kompletno formirane. Površina mozga je smežurana - vijuge povećavaju površinu mozga i time i broj ćelija. Mozak sada kontroliše ritmične disajne pokrete i telesnu temperaturu. Telo je sve više zaokrugljeno, a koža je sve manje naborana. Tonus mišića se povećava. Pluća mogu da prave disajne pokrete, ali bi se beba, da se sada rodi, mučila dok diše, a i svi ostali organi bi bili jako nezreli, tako da bi zahtevala dugotrajnu posebnu negu. Beba može da prepozna vaš glas. Beba udiše i izdiše plodovu vodu, koju isto tako guta, ali i mokri u nju. Polako počinju da nestaju lanugo malje, koje će se zadržati samo na leđima i ramenima. Kostna srž potpuno preuzima stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Dužina bebe je 35-37 cm, a težina oko 1000 gr

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
XXIX NEDELJA - Beba sada zauzima većinu prostora u vašoj materici, jako je pokretna i stalno vežba - to vi sve jače osećate kao udarce. Na ultrazvuku se može videti kako zatvara i otvara očne kapke i ima obrve. Počinje da pokušava da fokusira pogled. Masno tkivo nastavlja da se nakuplja ispod kože - to se na ultrazvuku vidi kao "zaokrugljivanje obraščića". Težina bebe je oko 1100-1150 gr, a dužina oko 38 cm

XXX NEDELJA - Kapci se otvaraju i zatvaraju, rastu nokti na nogama. Raste količina masnog tkiva ispod kože i dete počinje ubrzano da dobija na težini. Sada je već moguće da je zauzela pravi položaj "bebe u stomaku" - sa prekrštenim rukama i nogama. Povećava se veličina glave jer sve veći mozak oblikuje lobanju. Kosa na glavi je sve deblja. Težina bebe je oko 1200-1350 gr, a dužina 37-39 cm

XXXI NEDELJA - Rast počinje polako da se usporava, ali se mozak i dalje ubrzano razvija. Sazrevanje nervnih ćelija i njihovih završetaka je završeno i beba može da oseća dodir i bol. Videćete da ako je gurnete spolja, reagovaće pokretom na dodir. Jedini organ koji još treba da se potpuno razvije su pluća. Najveći problem sa prevremeno rođenim bebama su nerazvijena pluća. Ako se početak prevremenog porođaja otkrije na vreme, bebi može da pomogne kortikosteroid, lek koji može da ubrza sazrevanje pluća. Ako je beba dečak, testisi počinju da se spuštaju u skrotume. Dužina bebe je oko 40 cm, a težina 1400-1500 gr

XXXII NEDELJA - Svih pet čula su funkcionalna u ovom periodu, nokti na nogama su formirani, a kosa na glavi nastavlja da raste. Uskoro će se većina beba namestiti tako da im je glava u vašoj karlici i na taj način počinje priprema za porođaj. Oči su otvorene tokom budnog stanja, a zatvorene dok spava. Boja očiju je uglavnom plava, bez obzira kakva će boja kasnije biti jer se pigmentacija nije potpuno razvila. Konačno formiranje pigmentacije oka zahteva izlaganje svetlosti i odvija se nekoliko nedelja nakon rođenja. Ispod kože počinje da se formira "belo" masno tkivo, što bebu čini svetlijom - koža iz crvene prelazi u ružičastu. Dužina bebe je 40-41 cm, a težina 1600-1700 gr. Blizanci u ovo doba sporije napreduju nego bebe koje ne dele matericu.

 
XXXIII NEDELJA - Rastu nokti deteta i sad mogu narasti i do jagodica prstiju. Sada ima najviše plodove vode. Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa će se i pokreti osećati manje intenzivno, ali istom učestalošću. Bebina pluća su i dalje prilično nezrela, ali beba sve više vežba disanje. Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1800 gr, a dužina oko 42 cm

XXXIV NEDELJA - Polako sazrevaju pluća deteta, mada još uvek nisu sasvim spremna. Razvija imunitet da bi se mogla boriti protiv blagih infekcija. Ako je beba dečak, testisi su se spustili u skrotume. Posteljica je sada teška oko 1/6 težine fetusa. Ako su u pitanju blizanci, verovatno je da će ostati u položaju u kome strenutno nalaze sve dok ne izadju napolje - sad više nemaju mesta da se mnogo pomeraju. U oko polovine blizanačkih trudnoća do porođaja dođe između 34 i 37 nedelja gestacije. Težina bebe je oko 2000 gr, dužina 42-43 cm

XXXV NEDELJA - Polako se smanjuje količina plodove vode, materica se povremeno, mada još uvek relativno retko, steže a dete ubrzano dobija na težini. Potkožno masnog tkiva u nogama i rukama nagomilava se i u rukama i nogama bebe. Težina bebe je 2150-2300 gr, a dužina oko 44 cm.

XXXVI NEDELJA - Četiri nedelje pred porođaj, dete je gotovo potpuno spremno za spoljni život, tako da čak i ako krene porođaj, ne treba da se suviše nervirate - jeste da je pre vremena, ali nije više zabrinjavajuće. U ovom periodu glavica deteta počinje da se spušta niže u karlicu, pripremajući se za porođaj. Ove nedelje potkožnog masnog tkiva je sve više i na rukama i na nogama, pa bebe dobijaju one slatke rupice na kolenima i na laktovima, a na vratu i zglobovima se stvaraju nabori. U crevima se nagomilava određena količina mekonijuma - prve bebine stolice, koja će se osloboditi ubrzo nakon rođenja. Ukoliko beba pati, desi se da ispusti sadržaj creva u plodovu vodu koja postaje zelena. Težina bebe je 2300 -2600 gr, a dužina oko 45-46 cm

 
XXXVII NEDELJA - Svilenkaste dlačice - lanugo malje, koje su pokrivale telo vašeg deteta, polako nestaju. Beba vežba disajne pokrete, pripremajući se za život van materice. Pluća su sada već gotovo potpuno spremna za izlazak bebe i ako se sad rodi, ogromne su šanse da će sve biti u redu. Težina bebe je 2800-3000 gr, a dužina oko 47 cm.

XXXVIII NEDELJA - Beba je spremna za porođaj i ako se rodi u 38 nedelji i nakon toga, smatra se da je rođena "u terminu". U crevima se nalazi prva stolica, koja je zelena i zove se mekonijum, a koja podstiče creva da rade. Obim bebine glave i stomaka su otprilike podjednaki. Beba u ovom periodu može da dobija i do 25 g dnevno. Težina bebe je 3000-3200 gr, a dužina oko 48 cm.

XXXIX NEDELJA - Organi deteta rade kao što će raditi i kad se rodi. Posteljica polako stari, što se na ultrazvuku može videti kao pojava kalcifikacija unutar njene strukture. Većina lanugo malja je nestala, pluća su zrela i proizvodnja surfaktanta, supstance koja omogućava normalno disanje, sve je veća. Težina je 3200 - 3300 gr, a dužina oko 49 cm.

XL NEDELJA - Dete je spremno da izađe napolje i u najvećem broju slučajeva, u položaju je koji mu najviše odgovara pri izlasku u spoljni svet - prednjači glavicom, što znači da će prvo izaći glavica, pa onda telo. Mnogo ređe, prednjači zadnjica bebe i u tom slučaju potrebno je dogovoriti se sa lekarom o načinu završavanja porođaja. Veoma retko, beba je u kosom ili poprečnom položaju, i tada takođe slede dogovori oko načina završetka porođaja. Uglavnom nema više verniksa - sirastog maza, a 15% tela čini masno tkivo. Veličina i težina su prosečno oko 3500 gr i 50 cm, ali to varira od bebe do bebe i zavisi od mnogo činilaca. Svaka beba je jedinstvena i neponovljiva i nema potrebe govoriti o "idealnim težinama i dužinama".

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.