Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:46:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Racionalno vs. Instinktivno ??  (Pročitano 5953 puta)
29. Sep 2006, 16:54:35
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Svi mi zivimo svaki dan i donosimo odluke o nasim zivotima. Svakodnevne male stvari, od kupovine hleba i mleka do voznje kola, ali bogami ponekad treba doneti i velike odluke. Ove odluke mozda ce uticati na nase ili na tudje zivote - neko to radi na poslu svaki dan, neko ne ali pre ili kasnije ceka nas neka vrsta presudno bitnog izbora. Velika serija "Opstanak" (ko je se jos uvek seca) nas je naucila da je u zivotinjskom svetu stvar izbora, stvar prezivljavanja. Zivotinje u procesu donosenja odluka zato koriste svoj prirodni instinkt - razvijan kroz generacije evolucijom, baziran na greskama prethodnika.

Mi ljudi smo razvili nase socijalno okruzenje da nam glava ne visi bas o koncu zbog svake lose odluke. I ne samo to - razvili smo racionalno razmisljanje kao oruzije ili alat za donosenje pravih odluka. Godine obrazovanja i zivotnog iskustva su mocna stvar. Ipak svi znamo da veoma cesto svo nase izkustvo i znanje pada u vodu i cesto se ispostavi da instinkt - koji je cesto van bilo kog racionalnog koncepta - odnosi pobedu kada su u pitanju ispravne zivotne odluke.

Koliko mi realno koristimo tu iracionalnu spravu zvana "prirodni instinkt"?? Neki tvrde da ga zene imaju vise nego muskarci. Da su muskarci racionalni ego-manijaci u staloj potrebi za traganjem za necim opipljivim i da u tome zaboravljaju da slusaju svoj unutrasnji glas. Zene nasuprot tome taj osecaj nisu toliko izgubile. Mnogi duhovni ucitelji ovog sveta podsecaju da svi moramo da se vise oslanjamo na instinkt jer nas racionalno nikad ne vodi pravom putu.

Koje je vase misljenje?? Koliko mi zaista znamo da slusamo sopstveni instinkt i sta je to na kraju krajeva?? Kako da znamo da taj misteriozni unutrasnji glas nije samo prevara naseg istreniranog racionalnog uma???
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


悪い

Zodijak Leo
Pol
Poruke 7274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Safari
pametan covek poseduje racionalni instinkt.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Nekad racionalno pobedjuje...u ratu se prvo lece ljudi koji mogu da prezive pa tek onda teze ranjeni...svejedno sto se tice instinkta ako posedujete dobru intuiciju, verujem da je instinkt pod komandom nase podsvesti a to je onih 90% ljudskog mozga koje ne koristimo, instinkt ce vam u nekoj frci dosta pomoci, pogotovo ako ste smireni u takvim situacijama...
Nekako mi prija, verovatno jer sam narcis, da uvek kada je bila frka, izvlacio sam se sa dosta srece, tj. uvek bi se maglovite prisecao te situacije, kao da sam se prepustio tom unutarnjem, dok bi mozgu u takvim situacijama trebalo cini mi se previse... poenta bi mozda bila da ukoliko smo smireni u stresnim situacijama, lakse dolazimo do tog sto nas u sustini pokrece..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ono sto je moje duboko verovanje je da je racionalno alat za obavljanje svakodnevnih poslova ali da ga treba iskljuciti u situacijama zivot/smrt. Istocnjacke borilacke vestine govore o tom procesu ne-uma jer sve sto dolazi iz uma je sporije nego intuitivno. Nase razmisljanje se cesto suprotstavlja nasoj pravoj instinktivnoj prirodi i sprecava je da nas povede na pravu stranu.

U mnogim mudrostima ovog sveta postoji princip voljnog-prepustanja - znaci ostati svestan svega oko sebe ali u ulozi posmatraca a ne u ulozi aktivnog igraca. Takav polozaj omogucava nasoj podsvesti da nas uvek povede u pravom smeru. Treba posmatrati one fine osecaje u sebi koje dobijemo u nekim situacijama. Nekada jednostavno znamo da nesto nije uredu ili nasuprot tome, da je sve u redu i da treba da se prepustimo tome.

Stres na primer je produkt racionalnog, kada se nalazi u situaciji koju ne zna kako da resi - groznicavo procesira podatke vrti varijante u beskonacnost. U realnosti racun je uzaludan jer je zivot jednacina sa mnogo promenljivih i ni jedan kompjuter ne moze da izracuna najbolju verovatnocu za nesto. Ako se smirimo i opustimo u kriticnim situacijama i prepustimo desavanjima tada uvek sve izadje na najbolje ili bar na ono sto ce biti najbolje za nas.

Jer ja sad lupetam ili i drugi imaju slicna iskustva.

Da podsetim na scenu macevanja iz "Poslednjeg samuraja" - NO MIND!
« Poslednja izmena: 30. Sep 2006, 02:42:50 od decky999 »
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


НУСКНВП

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12841
Zastava Србија
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
@decky999

"Jer ja sad lupetam ili i drugi imaju slicna iskustva."


Лупеташ.
« Poslednja izmena: 30. Sep 2006, 08:07:41 od Davidovac »
IP sačuvana
social share
Edit by chelavi1: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Znas sta Davidovac - da imas 13 godina razumeo bi te donekle - ali kako covek dodje u tvoje godine a da se ne mrdne od puberteta u emotivnom razvoju to stvarno ne razumem. Ako nemas nista konkretno da kazes nemoj da spamujes.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


НУСКНВП

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12841
Zastava Србија
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
Само сам одговорио на твоје, конкретно постављено, питање које је гласило: Jer ja sad lupetam ili i drugi imaju slicna iskustva.

Ја нисам имао сличног искуства.

Дакле из твог питања произилази, односно једино је остало - лупеташ. Smile

Сам си тако поставио ствари, а онда ти други крив што ти лупеташ. Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Edit by chelavi1: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Dobro hvala na podrsci - lupetam !  [smilie=9.gif] :[13]:
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Vi ste kao deca... i to vam ja kazem...

Maceovaoci , oni dobri, ranije su to opisivali kao jedan plamen u kome sagore sve trenutne emocije, bes, strah, brigu, itd. Sto im pomaze da primene ono sto rade mehanicki, uvezbano..slicno je i sa instinktom...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
instinkt me ne vara , racio je stalno prisutan ...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:46:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.