Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 12:43:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Putin naredio prelazak na slobodni softver  (Pročitano 1164 puta)
04. Jan 2011, 21:32:38
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije

Sea shepherd

Zodijak
Pol
Poruke 23472
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.224
Ruski premijer, Vladimir Putin, potpisao je odredbu prema kojoj bi sva ruska državna tela i vladine agencije trebalo da pređu na korišćenje slobodnih i open source softverskih rešenja, uključujući operativne sisteme GNU/Linux.



Photo: World Economic Forum/Flickr
Prema navodima potpisanog dokumenta, koji možete pročitati i preuzeti sa ove adrese, Rusija bi u potpunosti trebalo da pređe na slobodna softverska rešenja do 2015. godine. Dokument, takođe, sadrži konkretna uputstva za takvu tranziciju.

Ruske vlasti već nekoliko godina planiraju prelazak na open source softverska rešenja. Tokom 2008. godine ruska vlada odredila je školama da na sve svoje računare instaliraju pakete slobodnog softvera, a one koje su i dalje želele da koriste komercijalna rešenja to su morale platiti iz sopstvenog džepa.

Ovim potezom ruska vlada planira znatne uštede u svom poslovanju.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.224
odlicno
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Linux
Browser
Mozilla 1.9
mob
Nokia C5-00
Ми лајк ит  Smile
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.224
 Smile
doduse kad bi to uveli u Srbiji tri puta vise troskova bi bilo za 'popravku' nego sto bi se ustedelo Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Kinezi odavno imaju svoju verziju Linuxa za sluzbene potrebe
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.224
mob
Nokia 
Odlicno, samo jebi Microsoft
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Kinezi odavno imaju svoju verziju Linuxa za sluzbene potrebe
pa pametni ljudi.
preso bih i ja da se nisam navikao na ovaj XP.no,dobro,on je jos i ok,po meni najbolji MSov proizvod.ovo ostalo sve samo smece

i onda se posle pitaju sto mi se gade...

Odlicno, samo jebi Microsoft
amin!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Linux
Browser
Mozilla 1.9
mob
Nokia C5-00
Citat
preso bih i ja da se nisam navikao na ovaj XP

Дође ми да се самоубијем из заседе, кад прочитам овако нешто  Smile

Да ли би радије извдојио један дан, и променио распоред намештаја у стану, тако да буде лепше и практичније, и после уживао у томе 6 месеци/годину/две.. ? Или би био свестан тога, али просто би те мрзело да то урадиш, иако мораш да помераш неку комоду, сваки пут кад хоћеш да узмеш доњи веш, или да се нагињеш изнад веш машине сваки пут кад изимаш четкицу за зубе (лупетам) или нешто треће..?

Не кажем ја да је Линукс бољи (мени јесте, али то не значи да је свима), али ако би ми неко рекао да ће ми наредних година комп много боље радити, ако нпр инсталирам неки систем са којим се нисам сусрео, али први месец ништа нећу знати, и мораћу само да учим... Па ја бих то прихватио без размишљања...

Мислим да се разумемо, ако се ниси сусрео са Линукс дистроима, то је такође Оператвни систем са графичким окружењем, где такође имаш неки мени сличан старту, где су ти сортиране апликације по категоријама, такође имаш секцију где су сва подешавања ( као контрол панел), такође имаш  "прозоре" са дучмићима за затварање и "Maximize", "minimize". Такође имаш интернет претраживаче, и то исте (Фајерфокс, Хром, Опера...), такође имаш програме за слушање музике, за гледање филмова, и све је то релативно слично као код Мајкрософта, барем споља.
Фора је у самом функционисању система, у фајл систему .ext4 ( код вина је то .ntfs) глупо је уопште наводити предности тог фајл система, јер ни дани нису довољни, а камоли ових 80к знакова... Као главно ћу навести да нема фрагментације фајлова, дакле нема ни дефрагментирања, јер кластер не може ни постати фрагментиран...
Затим ту је чињеница да нема регистри базе, користим линукс преко 2 године, и мени је ово најбоља ствар, зато што самим тим што нема регистрија, нема ни "репова" који остају за програмима (сем "зависности", али то није сада битно). Дакле користио сам једну те исту инсталацију преко пола године, и пробавао преко 300 програма за све живо ( да видим који ми је музички плејер најбољи, који видео.. итд ) и систем уопште не успорава, једино што се мења јесте време бутовања, јер на почетку је то 20ак секунди само, касније је по 40-60 секунди...

О чињеници да корисник има приступ само својим фајловима, и садржај системских фајлова се не може мењати ( ни један једини бит, или слово у коду системског фајла) не може се променити, ако се не укуца рут шифра, самим тим, вирус може само да направи карамбол у твом хуом фолдеру/партицији (твоји кориснички фајлови, музика, филмови, документи)... Самом систему не може апсолутно ништа, сем ако ти не провали ширфу, а то може бити прилично компликовано ( ширфа од 8 знакова има 6/које прати 86420 нула комбинација..). Дакле вирус нити може да се закачи на системски фајл, нити да промени његову извршну функцију...

Да не пишем даље...

О манама нећу да причам, њих сви знају, врлине нико не зна, јер медији су чудо....  Smile
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
znam vecinu tih stvari koje si nabrojao,ali trenutno mi nije toliko hitno i neophodno da se prebacujem na njega.

znaci i ovaj XP me dovoljno sluzi,i nemam bas potrebe da se prebacujem.

hvala ti na detaljnom objasnjenju i savetima,no,buduci da prvo trenutno nemam vremena za sve to(ipak treba neko vreme za prelazak i navikavanje na nov sistem),a drugo-nemam velike potrebe za time-iako moze bolje,iako je ovo 32-bitni sistem na zverini sa Quad core-om,te se ne ispunjava sav potencijal,i dalje mi sve radi odlicno.

u junu ga je bio okrznuo grom(jebem li mu mamicu ja  Smile  Smile ),i tad sam sredio to,dobio novo napajanje i ne samo glanc-novu,vec cak novu,a malo bolju maticnu iz servisa(jer ASUS vise nije imao ovih mojih modela)   Smile ,no ipak se programski bio razbrljavio(sistem),al,eto,od tad ga nisam reinstalirao,pa opet radi zadovoljavajuce.  Smile

NO,posto cu uskoro izdvojiti vremena da ga napokon komplet sredim(sve je vec spremno za reinstalaciju i sredjivanje,samo da se to napokon i odradi),imacu tvoj savet na umu,i ko zna,mozda ipak i uzmem Linux.videcu.

no,hvala ti u svakom slucaju.  Smile Smile

i slazem se i sa tim sto kazes za medije,tj. za popovanje o manama,a zapostavljanje vrlina i prednosti.
« Poslednja izmena: 08. Jan 2011, 02:55:48 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 12:43:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.