Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Jan 2025, 04:41:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 160
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Putin bi mogao da bude još opasniji u 2015  (Pročitano 210984 puta)
30. Dec 2014, 03:45:49
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
Browser
Safari 600.1.25
mob
I-mate 30 Pro
Putin bi mogao da bude još opasniji u 2015! Evo zbog čega...

PLANETA15:45, 29.12.2014.
 


 

Ne znamo da li će biti pravog rata između Rusije i Zapada u novoj godini, ali ta mogućnost se ne može isključiti

Foto: Reuters
Ne propustite...
PUTIN RUSKOM NARODU: Odbrana domovine dokaz je časti
ODAVDE PUTIN MOTRI NA CEO SVET: Pogledajte vojni štab ruskog predsednika!
PUTIN PRIPRETIO: Dok je nas Amerika neće biti jedini vladar sveta!
Većina Rusa ne putuje u inostranstvo, ne poseduje vikendice u Evropi, niti hipoteke. Štaviše, prosečan Rus poseduje fizičku i mentalnu čvrstoću za snalaženje u teškim vremenima koju zapadnjaci ne mogu da shvate.

Uz dramatičan pad cene nafte, kolaps rublje i pritisak zapadnih sankcija, Rusi ulaze u novu godinu u dramatično drugačijoj i oslabljenoj ekonomskoj situaciji u odnosu na onu na početku godine, piše Biznis insajder.

To bi moglo da izazove prilične poteškoće za Ruse jer Moskva napominje da bi se niska cena nafte mogla održati do 2030. godine. Rusija ni u kom slučaju nije blizu ekonomskog kolapsa koji ju je zadesio devedesetih godina i kada su siromašni Rusi bili na ivici opstanka.

Ipak, nemoguće je poreći da je došlo do značajnih promena u Kremlju nakon ekonomskog delovanja Zapada zbog ruske „agresije“ u Ukrajini.

Iako Rusija poseduje više rezervi nego poslednji put kada je rublja bila na dnu, 1998. godine, i iako je jasno da Moskva pokušava da spreči bankrot, u Putinovom krugu je malo optimizma.

Rusija se sada suočava sa produženom i ozbiljnom finansijskom krizom koja ima veće šanse da se pogorša nego da se poboljša. Pošto Putin duguje popularnost impresivnom ekonomskom rastu u poslednjih 15 godina, političke implikacije ovog kolapsa su veoma ozbiljne.



Foto: AP
Foto: AP
Ipak, da li su one dovoljne da nateraju Putina da napusti kancelariju? Zapadni političari koji pokušavaju da izbegnu direktan okršaj sa Rusijom, pretpostavili su da će sankcije primorati Putina da se povuče i iz Ukrajine i sa drugih mesta, ali takva pretpostavka je pod znakom pitanja.

Sankcije su izazvale negodovanje kod Južne Afrike, čija elita više nije dobrodošla u Londonu, ali što se tiče Putina i Rusije, sankcije kao da i ne postoje.

Ekonomski rat, koji izaziva poteškoće među prosečnim građanima, pre stvara agresiju nego što je sprečava. Klasični primer je Japansko carstvo, koje se suočilo sa opasnim ekonomskim sankcijama SAD kao osvetom za agresivni rat u Kini.

Pošto ne poseduje svoju naftu, Japan je u potpunosti bio zavisan od uvoza koji su SAD blokirale sankcijama. To je u potpunosti porazilo Japan pošto bez nafte njegova ekonomija i vojska nisu mogli da funkcionišu. Bilo je očigledno da su sankcije uvedene jer SAD nisu želele da Japan dominira regionom Zapadnog pacifika, što je u velikoj meri uvredilo Japance.

Najbliže mesto na kom je Japan mogao da dođe do nafte bila je Holandska istočna Indija, današnja Indonezija, a Tokio je odlučio da uzme naftu silom. Da bi to uradio, Japan je prvo morao da istera Kraljevsku mornaricu iz Singapura i Mornaricu SAD iz Filipina, a da bi to učinio, morao je da se reši američke pacifičke flote u Perl Harboru. Ostatak priče znate.

Japan je 1941. godine verovao da će biti poražen sankcijama, pa je rat izgledao kao logičan izbor. Potpuni poraz Japanskog carstva 1945. godine ukazuje na to da je odluka Tokija da napadne Perl Harbor bila suluda, ali da su se stvari drugačije odigrale kod Midveja u junu 1942. godine, situacija bi danas bila dosta drugačija.

Japanci nisu imali sreće u ratu koji su započeli u decembru 1941. godine, iako su u stvari Amerikanci prvi počeli.

Da li bi Putin mogao da učini slično sada kada je Rusija uzdrmana zapadnim sankcijama i pokuša da dobije pravi rat? Rano je za procenu, ali 2015. godina će svakako biti godina velikih odluka.



Za sada ne postoje indikacije da Putin namerava da se povuče iz Ukrajine zbog zapadnih sankcija. Važno je napomenuti da Putin vodi iskrenu politiku koja je široko prihvaćena od većine Rusa. On u Krimu i istočnoj Ukrajini nije uradio ništa ilegalno. On samo štiti Rusiju i etničke Ruse, što predstavlja legitiman nacionalni interes.
Rusi smatraju da je Amerika ta koja je ukaljala svoj obraz napadajući države širom sveta u ime „slobode“, a upravo ona naziva legitimne akcije Rusije „agresijom“. Rusija će nastaviti da se bori protiv pokvarene hipokrizije i da se opire zapadnim sankcijama koje je zbog toga kažnjavaju.

Putinove izjave od ovog meseca ukazuju na to da povlačenje sada nije opcija.

On je na konferenciji za novinare prošle nedelje okrivio Zapad zbog finansijske krize, obećavajući da će se ekonomija vremenom poboljšati.

On je na KGB-ovski način opisao kako Zapad želi da zarobi „ruskog medveda“, ali da on neće sedeti mirno, već da će braniti svoj suverenitet.


Foto: Reuters
Foto: Reuters
Putin je 20. decembra, na praznik ruskih specijalnih snaga, ponosno napomenuo kako je tokom 2014. godine uhapšeno čak 230 inostranih špijuna, rekavši da niko nikada nije uspeo da suzbije ili izoluje Rusiju i da niko nikada neće uspeti. On je naveo da je špijunskih pokušaja bilo i ranije, dvadesetih i četrdesetih godina prošlog veka, ali i kasnije. On je rekao da im nije uspelo tada i da im neće uspeti ni sada.

Ovako ne priča čovek koji misli da se povuče.

Rusija predstavlja neku vrstu demokratije, pa je ipak važno i javno mišljenje. On je opasno podsticao nacionalističku vatru tokom čitave godine, navodeći kako ukrajinski nacisti čine genocid nad nevinim Rusima.
Takođe, Zapad, naročito predsednik Obama, nije bio baš oprezan u svojim izjavama kako će sankcije srušiti Rusiju, što su Rusi protumačili kao poziv na rat.

Obama nije objasnio zašto pola veka sankcija nije uništilo malu i siromašnu Kubu, a trebalo bi za kratko vreme da unište Rusiju.

Obama je prošlog vikenda komentarisao navode da je Putin matirao Zapad, rekavši da njemu neko ko se bori sa kolapsom svoje valute i finansijskom krizom ne deluje kao neko ko je matirao SAD.

No, ostaje da vidimo kako će šahisti iz Kremlja odigrati svoje poteze protiv Zapada u 2015. godini.

Ne znamo da li će biti pravog rata između Rusije i Zapada u novoj godini, ali ta mogućnost se ne može isključiti.
Nije iznenađenje da se NATO države spremaju na moguću invaziju i okupaciju od strane Rusije, pošto je njihova sudbina kao sile Atlantskog saveza dovedena u pitanje. Malo je verovatno da će Putin uskoro pokrenuti otvorenu agresiju protiv NATO-a s namerom da uzrokuje veći rat, ali do takvog konflikta bi moglo doći u 2015. godini.




Uzdizanje vojske Kremlja i špijunske operacije u severnoj Evropi već izazivaju zabrinutost, a NATO bi mogao da padne u Estoniji, pošto je Kremlj uputio provokacije na njen račun. U pitanju je riskantna igra. Rat može da se dogodi sasvim slučajno, a pošto NATO nije ozbiljno pripremljen da se odupre ruskoj agresiji na istočnoj granici, tako nešto može da se očekuje u 2015. godini.

Moskva nije spremna na konvencionalni rat protiv NATO-a, između ostalog, zbog kolapsa nafte i rublje koji odlažu program modernizacije vojske. Ipak, ona je spremna na Specijalni rat koji uključuje špijunažu, subverziju i terorizam.

Specijalni rat Kremlja bi mogao ozbiljno da ugrozi NATO, koji nema sposobnosti da se odupre takvom napadu.
Rusi su dobro poznati po špijunaži. Čak i mediji danas obaveštavaju da su Moskovske tajne službe jednako aktivne kao za vreme Hladnog rata.

Putin se veoma interesuje za aktivnosti ruskih obaveštajnih agencija i ruski špijuni znaju da ih vrh države podržava šta god da se desi.



Foto: AP
Foto: AP
Međutim, nesposobnost Zapada da shvati rusku špijunažu kao ozbiljnu pretnju daje prednost Kremlju u Specijalnom ratu. Ruske obaveštajne službe poseduju sofisticiranu doktrinu koju koriste za političko ratovanje protiv svojih neprijatelja.

One utiču na zapadne političare, aktiviste i novinare da šire proruske poglede na brojna pitanja, a to se uglavnom izvodi onlajn. Ova špijunaža, koja se zasniva na psihološkim operacijama koje nemaju svoj ekvivalent u diktrini NATO-a, može da ostvari devastirajuće udarce kroz laži i falsifikovanje. Rusija iskorišćava lakovernost Zapada, koji ne može da prihvati neiskrenost neprijatelja.

Subverzija je ponovo tu, pri čemu se onlajn dezinformacije koriste kao glavno oružje. Na političkom frontu, Putin u rukama ima nekoliko evropskih karata. Kremlj je uspešno uspostavio važne uticajne mreže u državama NATO-a, što omogućava veliku fleksibilnost Rusije. Moskva je dugo podržavala levičarske partije i aktiviste na Zapadu, ali u proteklih par godina se okrenula i ka desničarskim organizacijama, koje su sve jače u mnogim državama Evropske unije, zahvaljujući raspravama o imigraciji i nacionalnom identitetu.

Prostim rečima, Moskva će imati koristi od toga da EU ne uspe efektivno da se izbori sa krajnjom desnicom.
vbsdfkhrez



Na kraju, pored špijunaže i subverzije, tu je i terorizam. On u 21. veku uzima razne oblike, od dizanja bombi u vazduh do hakovanja u kompjuterske mreže. Interesantno je kako malo zapadnjaka uočava iznenadan i devastirajući „sajber vandalizam“ protiv Sony-ja u vreme kada je Rusija pritisnuta sankcijama.
Stručnost Rusije u sajber terorizmu nije novost, ali tek treba da se primeni na veće države NATO-a na strateški način. Međutim, to se može očekivati samo kao ispomoć tajnim ruskim operacijama protiv NATO-a i EU.
Pojam da će besna Rusija primeniti pravi terorizam, ubice i bombardere, zvuči pomalo nestvarno, ali ne bi trebalo, pošto su Rusi veoma iskusni u ovoj oblasti.

Sovjetska obaveštajna služba je angažovala razne strane terorističke grupe početkom šezdesetih godina, gde su spadale Crvene brigade, Frakcija crvene armije, ali i Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO), a koje su obučavane od strane KGB-a (Državni komitet za bezbednost) i GRU-a (Glavna obaveštajna uprava).

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Pored silnih međunarodnih terorističkih grupa krajem Hladnog rata, jedino je Narodni front oslobođenja Palestine (PFLP-GC) bio podružnica Kremlja, dok su Sovjeti pomagali PLO-u dok god je to odgovaralo KGB-u.
Treba napomenuti da je ideja da su KGB i Istočni blok pomagali teroristima sedamdesetih i osamdesetih godina u to vreme ismejana kao „teorija zavere“ od strane skoro svih zapadnih „stručnjaka za terorizam“. Ispostavilo se da su sve glasine bile u potpunosti tačne.

Moskvi nisu potrebne operacije pod lažnom zastavom za sprovođenje terorizma u inostranstvu. Ona poseduje mnoge druge trikove koje izvode ruski špijuni.

Zloglasno ubistvo radioaktivnim čajem dezertera Saše Litvinjenka u Londonu 2006. godine, bilo je delo Federalne službe bezbednosti (FSB), ruske najveće obaveštajne agencije. Dve godine ranije, plaćenici GRU-a su razneli Zelimkana Jandarbijeva, izgnanog lidera čečenskog otpora, postavivši bombu u njegovo vozilo. Uređaj je eksplodirao na ulicama Dohe u Kataru, usmrtivši Jandarbijeva i njegova dva telohranitelja.

Međutim, GRU je to uradio veoma nespretno i katarske vlasti su ubrzo uhapsile dva bombaša. Oni su na suđenju priznali da ih je Moskva poslala u Dohu da ubiju čečenskog vođu. Oni su ipak vraćeni u ruski pritvor 2005. godine uz obećanje da će svoju zatvorsku kaznu odslužiti u Rusiji.

Oficiri GRU-a nisu odslužili ni jedan dan u ruskom zatvoru, već su umesto toga dočekani kao heroji, a zatim nestali iz javnosti.

Nasuprot mitu, KGB i GRU su za vreme Hladnog rata bili pažljivi po pitanju svojih operacija na Zapadu. Ubistva „državnih neprijatelja“ u inostranstvu su bila česta u Staljinovo vreme, ali su prestala pedesetih godina nakon par sramotnih grešaka.



Ubistvo Stepana Bandere, ukrajinskog nacionaliste 1959. godine u Minhenu cijanidom, bila je poslednja operacija ovakve vrste, pri čemu je bilo veoma providno i sramotno za Kremlj da je to bilo delo KGB-a.
Iako su zadržali svoje sposobnosti, KGB i GRU nisu više toliko korišćeni krajem Hladnog rata.
Kada je bugarski DS zamolio Sovjete da ubiju problematičnog dezertera, šef KGB-a, Jurij Andropov, rekao je da KGB može da pomogne, ali da to uradi oprezno. Sovjeti su Bugarima obezbedili specijalno oružje, kišobran koji ispaljuje sačmu sa visoko-toksičnim ricinusom, koje je DS iskoristio da ubije Georgija Markova u Londonu u oktobru 1978. godine, pri čemu su britanski istražitelji okrivili DS za ubistvo.

Sovjeti nisu imali veze sa ubistvom, baš kao što je Andropov i naredio.

Međutim, Putin ne okleva kao Andropov. On je spreman da pošalje ruske špijune da neutrališu sve one koji prave velike probleme. Dakle, pojačana subverzija i špijunaža ruskih tajnih službi usmerene na NATO i EU su sasvim mogući. Zapad bi takođe trebalo da očekuje ruski terorizam, pošto će Putin gotovo sigurno kazniti one koje krivi za političko-ekonomski kolaps.

Sve od sajber napada, bombardovanja pa do ubistav istaknutih zapadnjaka može se uzeti u obzir kao moguće.
Međutim, NATO i EU nisu spremni da se bore u ovom Specijalnom ratu i pobede Ruse u ovoj veoma važnoj igri.




Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 29. Feb 2016, 01:34:12)
« Poslednja izmena: 30. Dec 2014, 03:53:26 od inicio »
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 34.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Jasta ce nego biti opasniji  Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 34.0
Kakva prizemna propaganda i plasenje glupavog prosecnog zapadnjaka, ovo bi i deci iz osnovne skole delovalo neozbiljno. Smile Ni Rojters nije sto je nekada bio.  Smile
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Blejac u kraju!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26936
Zastava Vozdovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 38.0.2125.104
mob
Samsung SGH-E590
Opet Rus otvara nepotrebnu novu temu...
IP sačuvana
social share

Realnost je iluzija koja nastaje usled nedostatka alkohola.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.10.1
Browser
Safari 600.1.25
mob
I-mate 30 Pro
Opet Rus otvara nepotrebnu novu temu...

Pa ne odredjuejm ja svetsku politiku....

Zali se obami... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Blejac u kraju!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26936
Zastava Vozdovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 38.0.2125.104
mob
Samsung SGH-E590
Rusija ima svoju temu i tamo mozes da postavis ovaj clanak koji niko nece procitati. Smile
IP sačuvana
social share

Realnost je iluzija koja nastaje usled nedostatka alkohola.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 34.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Bolje se sami povucite, posle više nećete moći …


1. јануар 2015. 19:31


Russian President Putin Visits Sochi
Piše: Bogdan Đurović


Suština je u tome da zemlje Centralne i Južne Evrope već osećaju posledice „gubitka ravnoteže“, a Nemačka i Austrija su među prvima na udaru. Za sada su to, ipak, samo blagi potresi, ali što ga jače guraju – Putin se sve više povlači.

To što je ruska vojska samo u ovoj godini dobila 142 nova aviona i 135 helikoptera, 15 brodova i četiri podmornice, 19 PVO sistema i 590 novih tenkova i borbenih vozila, kao i tri puka mobilnih interkontinentalnih sistema „Jars“, svedoči samo o tome da su mu mišići, kao i rublja, potpuno opušteni.

Spremni i za napad i za odbranu, potpuni „šizentaj“. Kada kucne čas, snažni protivnik biće izbačen iz ravnoteže i nastupiće revolucija protiv globalne tiranije.

Zato je bivši predsednik SSSR Mihail Gorbačov verovatno u pravu kada svojim američkim prijateljima poručuje da već dolazi to vreme i da im je bolje da se sami povuku. Posle više neće moći.

Sa druge strane, Rusija svakako može preživeti bez uvoznih automobila, televizora i kobasica, ali svetska privreda ne može bez ruskih energenata. Posmatrano sa ovog aspekta, ruski proizvod je mnogo atraktivniji nego zapadni.

Posledice obnovljenog hladnog rata Rusije i Amerike već sada postaju veoma vidljive. One su još uvek, pre svega, ekonomske, ali se sve više oseća i njihova bezbednosna komponenta. Vodeće države sveta užurbano obnavljaju vojne arsenale i pripremaju se za ratni sukob – iako se na rečima zalažu za mir, najpre u Ukrajini, a onda i širom sveta.

Tek posle prošlonedeljnog govora predsednika Vladimira Putina u novoizgrađenom Centru upravljanja odbranom RF, postaje mnogo jasnije kolike su, zapravo, razmere ruske vojne izgradnje poslednjih godina. A, kako je najavio, 2014. godina je tek početak obnove ruske vojne moći. Zato ne čudi što je Vašington odlučio da više nema vremena za čekanje i uveo Moskvi rigorozne sankcije, kojima bi najbolje pristajao naziv – preventivni ekonomski udar.

Međutim, istorija je pokazala da su ovakvi napadi uglavnom samo uvod u oružane sukobe, jer se izolacija takvih razmera primenjuje prema neprijatelju kojega treba bez milosti uništiti. A to se može vratiti kao bumerang.

KRIM I KUBA

Američki predsednik Barak Obama potpisao je prošle nedelje najnoviji paket kaznenih mera protiv Rusije, zakon pod nazivom „O podršci slobodi Ukrajine“. Njime se uvodi totalna ekonomska blokada ruskog poluostrva Krima, koje se martovskim referendumom otcepilo od Ukrajine. „SAD neće prihvatiti okupaciju i pokušaj aneksije Krima“, upozorio je Obama.

U poslednje vreme, sve češće se primenjuje formulacija „pokušaj aneksije“, čime se sugeriše da Moskva nije u stanju ni da anektira neku teritoriju kako valja. A pogotovo ako tu teritoriju „brane Amerikanci“, vodeća nacija sveta. Međutim, sankcije koje je Obama uveo jesu prave, kao da se „ruska aneksija“ nije završila samo na pokušajima.

Na udaru su se našli svi mogući funkcioneri, ali ne samo Krima već i Novorusije. Sa Krima, najprepoznatljivije lice je javni tužilac Natalija Poklonskaja, kao i vođa ruske grupe bajkera „Noćni vukovi“ Aleksandar Zaldastanov, poznatiji kao Hirurg. Osim njih, Obamin embargo udara po svim viđenijim političkim figurama Donjecke i Luganske Republike.

Tako se došlo do paradoksalne situacije da Vašington posle pola veka ukida sankcije jednom ostrvu, Kubi, a istovremeno ih uvodi poluostrvu, Krimu. Uz još jednu veoma bitnu razliku: Kuba se nalazi 150 kilometara od obale SAD, dok je Krim udaljen 7.000 km!

Pa, ako za 50 godina nisu uspeli da promene režim Fidela Kastra, koji im se nalazio, takoreći, ispred nosa, kako li će tek uticati na ovaj deo teritorije Ruske Federacije? Ipak, u oči najviše upada to što je Zakonom „O podršci slobode Ukrajine“ uvedena potpuna zabrana isporuke sve robe ili tehnologija za transport, telekomunikacije i istraživanje i eksploataciju nafte, gasa i mineralnih resursa.

Ovo poslednje je posebno značajno, ako se zna da su u bivšim vodama Ukrajine, pored obala Krima, potvrđena velika nalazišta prirodnog gasa i nafte. I ako je jedan od najvažnijih ciljeva antiruskog prevrata u Kijevu bio da Amerikanci stave ukrajinski gasovod pod svoju kontrolu. Bitka se vodi za svaki barel nafte i za svaki kubni metar gasa.

U ovom svetlu, nije nevažno istaći da se kao novi „ukrajinski“ gasni oligarh, posle februarskog prevrata pojavljuje sin američkog potpredsednika – Hanter Bajden. Ovaj 44-godišnji pravnik, međutim, pre dva meseca doživeo je pravi debakl: izbačen je iz rezervnog sastava vojske SAD, zbog pozitivnog testa na kokain.

Sada mu preostaje samo ukrajinski gas, ali je teško verovati da će Hanter na ovom polju biti bolje sreće, jer su sve zalihe energenta van kontrole vlasti u Kijevu – ili pod vodom kraj obala Krima, ili – gas iz škriljaca – na teritoriji Novorusije. Tako, jedini dostupan gas za Bajdena i predsednika Petra Porošenka ostaje onaj koji se cevima doprema iz Sibira. Ali, i njega je za Kijev sve manje, jer nema čime da ga plati.

PUTIN SE USUDIO…

Koliko je „Evromajdan“ usrećio Ukrajince, najbolje svedoči podatak da je ukupan priliv novca Kijevu iz inostranstva ove godine iznosio devet milijardi dolara, dok je u obrnutom pravcu stranim kreditorima isplaćeno čak 14, od čega tri milijarde Rusiji.

Tako je „nezaležna“ Ukrajina, za manje od godinu dana evroatlantskih integracija, dala Zapadu dve milijarde dolara više nego što je od njega dobila. Ni traga od lepih obećanja zapadnih funkcionera na „Majdanu“ kako 20 milijardi donacija samo čeka da proameričke snage preuzmu vlast, što je svečano najavio tadašnji šef Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Elmar Brok. Pokazalo se da je „zapadnim prijateljima“ mnogo isplativije da iz Ukrajine izvlače novac nego da ga ulažu.

To što je Putin ne samo obećao već i isplatio prvu tranšu pomoći od 15 milijardi dolara, kijevski evropejci ocenili su kao trik i udar na „nacionalni ponos“! Mnogi obični Ukrajinci više su verovali obećanjima da će poteći med i mleko sa Zapada čim svrgnu „lopova“ Viktora Janukoviča, ali se ispostavilo da to nije dovoljno. Najnovije obećanje Zapada glasi: blagostanje stiže kad pobedite Rusiju u ratu! Pripreme su u punom jeku…

Dok se u Ukrajini spremaju za rat i gledaju kako da bar odlože bankrot, Rusija se takođe suočava sa ekonomskim promenama. Mediji na Zapadu su likovali zbog pada cene nafte i, srazmerno tome, gubitka vrednosti ruske rublje. Međutim, poslednjih dana su se primetno stišali. Usklike sreće i trijumfa zamenili su mnogo oprezniji, pa čak i depresivni komentari. Poslednje analize ukazuju suprotno: na padu kursa rublje Rusija će najviše da profitira.

Prema pojedinim tumačenjima, Putin je učinio upravo ono što se ni Obama, ni Džordž Buš pre njega, nisu odvažili u poslednjih deset godina sa svojom valutom – devalvirao je rublju. Od sada, svaki uvoz u Rusiju postaće mnogo nepovoljniji.

I obrnuto – ruski proizvođači i izvoznici osetiće takvo olakšanje kao da su do sada trčali maraton sa tegovima od 20 kilograma na nogama, a onda im je teret iznenada skinut! Ova dramatična promena dovešće do toga da ruski potrošači od sada više neće imati dilemu da li da kupuju domaću ili stranu robu. Domaći proizvodi biće dvostruko jeftiniji…

Ako se nastavi ovako, zapadni izvoznici izgubiće rusko tržište, jer će njihova roba postati nekonkurentna. Pa će morati ili da prepolove svoje cene, ili da zaborave na 150 miliona ruskih potrošača. To su prvi shvatili vodeći proizvođači automobila, poput „Folksvagena“, „Audija“, „Be-Em-Vea“, „Jaguara“ i „Lend rovera“, koji su, kako kažu, privremeno obustavili prodaju i isporuke Rusiji.

To, naravno, ne znači da će od sada svi Rusi voziti „lade“, ali će domaći građani mnogo više raditi u korist ruske auto-industrije. Isto to važiće i za drugu robu, a mnogo toga Rusija može da proizvede čak i bolje od inostrane konkurencije. Strani proizvođači su uglavnom dampinškim cenama najpre ubijali rusku industriju, a onda nametali svoje uslove, čime su imali osetnu prednost na gostujućem terenu. Bio je to plod, između ostalog, jedne vrste „danka“ koji je Moskva dobrovoljno plaćala Zapadu duže od dve decenije. Tome je sada došao kraj.

CENA KOJU VEĆINA RUSA RADO PLAĆA

Kremlj će devalvirati rublju kada god bude hteo, i u meri u kojoj mu bude odgovaralo. Teško je i opisati šok koji je zavladao među zapadnim „investitorima“, kada su shvatili da Rusija ne želi od njih da otkupi rublje što su nagomilali. Ponuda domaće valute je iz dana u dan rasla, ali Centralna banka RF nije prodavala devizne rezerve, što je dovelo do prave histerije na valutnom tržištu.

Svi su očekivali da će Putin preduzeti sve kako bi „sačuvao“ kurs, ali se ispostavilo da to neće učiniti. Pa, kako će sada politički da preživi, kad životni standard građana bude prepolovljen, zapitali su se zapadni analitičari.

Poenta je u tome da standard neće biti prepolovljen, jer domaća roba neće drastično da poskupi i inflacija će biti manja od 15 odsto do kraja godine. To je žrtva koju će 80 odsto Rusa, Putinovih pristalica – rado platiti, ako je to cena slobode i nezavisnosti.

I tu sada dolazimo do ključnog pitanja: koliko je novonastala ekonomska situacija u Rusiji posledica delovanja Amerike i njenih sankcija, a koliko je plod nekih drugih, mnogo delikatnijih kretanja na globalnoj sceni? Da li Putin i Rusija ostaju sami na vetrometini, ili je sadašnja kriza dobrim delom izrežirana iza kulisa BRIKS i drugih, alternativnih centara moći? I da li je ova taktika preuzeta iz filozofije džudoa, japanske borilačke veštine kojom se Putin bavi već skoro pola veka?

Šef kineske diplomatije Vang Ji ocenio je u ponedeljak da Rusija ima sve što joj je potrebno da savlada trenutne teškoće, ali i poručio da je Peking spreman da Moskvi „pruži ruku pomoći“, ako zatreba. „Mi verujemo da Rusija poseduje mogućnosti i znanje da savlada ekonomske poteškoće koje su nastale u poslednje vreme.

Kinesko-ruski odnosi strateške saradnje i partnerstva nalaze se na visokom nivou, mi uvek drugu dajemo podršku i pomoć. Ako ruskoj strani bude potrebno, mi ćemo pružiti svu neophodnu podršku koju možemo“, istakao je Ji.

KINESKA RUKA POMOĆI

Ove reči ministra inostranih poslova su izuzetno značajne, što i ne čudi ako se zna da dve zemlje ne samo da su formirale novi svetski političko-ekonomski blok već i da svoje zajedničke napore poslednjih godina sve očiglednije artikulišu u pravcu oslobađanja od globalne dominacije Zapada.

O tome svedoči i dogovor da dva međudržavna ugovora o isporukama gasa u narednih 30 godina, vredna skoro bilion dolara, kao i naftne aranžmane, što više preusmere u plaćanja nacionalnim valutama. To ne znači da će kompletna trgovina od sada da se odvija u rubljama i juanima, ali će taj udeo progresivno rasti u narednim godinama kako ne bi došlo do naglog potiskivanja američke valute – pre nego što se Peking i Moskva, ali i druge BRIKS prestonice, ne oslobode dolarske zavisnosti.

Vašingtonu je savršeno jasno šta to znači. I sam Putin, na svojoj nedavnoj velikoj godišnjoj konferenciji za novinare, naglasio je da će Rusija, i u najgorem scenariju, najkasnije kroz dve godine izaći iz sadašnjih teškoća. A kineska „ruka pomoći“ ne znači ništa drugo do prelivanje finansijskih sredstava Moskvi, ukoliko zapadne u teškoće.

Koliko je sve to ozbiljno, vidi se i iz najave ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua da će Peking i Moskva i sledeće, 2015. godine, održati zajedničke vojne manevre. I to ne samo na Pacifiku već ovog puta i u – Sredozemlju! Kada se to bude desilo, ozvaničiće najmanje dve stvari.

Prvo, da strateški savez Kine i Rusije dobija konačno i svoju vidljivu vojnu komponentu, do sada brižljivo potiskivanu u drugi, a često i u treći plan. I drugo, da rusko-kineske ambicije od sada poprimaju globalni karakter, obuhvataju ceo svet, uključujući Mediteran i Evropu, gde su do sada Amerikanci važili za „ekskluzivne gazde“.

A sve se to, očigledno, ne radi bez dogovora sa Turskom, čiji je lider Redžep Tajip Erdogan još pre dve godine zatražio od Putina da mu pomogne da stupi u integraciju sa Šangajskom organizacijom za saradnju, jer ga „ulazak u EU više ne zanima“.
Tako se, malo-pomalo, iscrtava scenario „obojene revolucije“, ali ovog puta na svetskom nivou, gde je na udaru američki globalizovani režim. Tiranija, korupcija, gušenje ljudskih prava i sloboda – nije li sve to danas prisutno ne samo u ravni neke pojedinačne zemlje već na najširem, planetarnom nivou? Ali, kako to postići, i da li je uopšte moguće, imajući u vidu da ekonomska moć Zapada i dalje prevazilazi snagu Rusije, čak i kada se sabere sa kineskom?

Strategija džudoa može pomoći u analizi trenutne situacije. Jedna od prvih stvari koju nauče polaznici džudoa je – „šizentaj“, odnosno očuvanje prirodno stabilnog položaja tela. Borac čuva stabilnost i ne pada, a svi mišići su opušteni i telo je sposobno u datom trenutku da stupi u akciju.

Čuvajući prvenstveno stabilnost, džudista zauzima najbolju poziciju, kako za napad tako i za odbranu. Zar munjevita devalvacija rublje nije upravo to – očuvanje ravnoteže u situaciji kada je cena nafte prepolovljena?

Jer, pokušaj odbrane valutnog kursa, u situaciji kada ogromne količine rubalja pristižu sa svih strana, a priliv deviza dramatično opada, brzo bi spržio ruske rezerve, izbacio bi zemlju iz ravnoteže i značio uzvraćanje silom na silu. A to je upravo ono što iskusan džudista nikad ne bi učinio.

Osnovni cilj džudo strategije jeste – izbaciti protivnika iz ravnoteže, za iskusnog majstora tada je skoro celi posao završen. Prvi korak ka tome je hvatanje protivnika za kragnu ili rukav, što bi u ovom slučaju mogle da budu manipulacije sa cenom nafte.

Kada je to postignuto, treba suparnika destabilizovati, guranjem ili povlačenjem, to jest manipulacijama na tržištu. Tada nastupa odlučujući momenat. Napadnuti ne sme da pruža aktivan otpor, već može koristiti energiju protivnika za svoj zahvat! Ako protivnik gura, napadnuti treba da ga povlači, i obrnuto. Majstori džudoa odbacuju princip odgovora silom na silu, udarcem na udarac, smatrajući to uzaludnim rasipanjem energije i nepotrebnim otvaranjem usmeravanjem sve snage u jednom pravcu.

Cilj je suprotan: iskoristiti energiju protivnika protiv njega samog kako bi izgubio ravnotežu i inicijativu. Potpuni gubitak ruskog tržišta – delom zbog zabrane Moskve na uvoz prehrambenih proizvoda, delom zbog totalne devalvacije rublje – dovodi do potresa i gubitka ravnoteže protivnika. Kako se i sam Putin izrazio ovih dana, samo u Nemačkoj od ruskog tržišta zavisi 300.000 radnih mesta.

POSLEDICE GUBITKA RAVNOTEŽE

Poseban mit na Zapadu predstavlja ruska zavisnost od izvoza energenata. Tačno je da prihodi od prodaje nafte i gasa čine oko četvrtine ruskog društvenog proizvoda, ali je pre dvadesetak godina ovaj procenat dosezao i do polovine.

Sa druge strane, Rusija svakako može preživeti bez uvoznih automobila, televizora i kobasica, ali svetska privreda ne može bez ruskih energenata. Posmatrano sa ovog aspekta, ruski proizvod je mnogo atraktivniji nego zapadni.

Čak i ako bi na godinu dana prekinula potpuno izvoz i gasa i nafte, Moskva bi uspela da ostane na nogama, ali Zapad sigurno ne bi. A ako bi Rusija zaustavila izvoz energenata samo zapadnim državama, a posebno gasa? Kremlj to gotovo ne bi ni osetio, a mnoge fabrike u Evropi bi potpuno stale, jer bi njihovi troškovi za energiju narasli do neba. Ko bi tada bio konkurentan na svetskom tržištu? Samo zemlje BRIKS, koje imaju zaključene dugoročne ugovore sa Rusijom.

Zato je potpuno razumljiva zabrinutost evropskih političara poput nemačkog šefa diplomatije Franka Valtera Štajnmajera, ili austrijskog kancelara Vernera Fajmana. Štajnmajer upozorava na „ozbiljnu ekonomsku i finansijsku krizu“, kao posledicu pada kursa rublje i cene nafte, i kaže da oni koji žele Rusiju da bace na kolena čine ozbiljnu grešku verujući da to vodi većoj bezbednosti u Evropi.

„Ne može biti u našem interesu da se situacija otrgne kontroli“, poručio je Štajnmajer i izjasnio se protiv uvođenja novih sankcija Rusiji. Kancelar Fajman, u intervjuu bečkom „Standardu“, kritikovao je one koji „sankcije uzdižu u rang religije“, insistirajući na „alternativi sankcijama“ i neophodnosti pregovora sa Moskvom.

Suština je u tome da zemlje Centralne i Južne Evrope već osećaju posledice „gubitka ravnoteže“, a Nemačka i Austrija su među prvima na udaru. Za sada su to, ipak, samo blagi potresi, ali što ga jače guraju – Putin se sve više povlači.

To što je ruska vojska samo u ovoj godini dobila 142 nova aviona i 135 helikoptera, 15 brodova i četiri podmornice, 19 PVO sistema i 590 novih tenkova i borbenih vozila, kao i tri puka mobilnih interkontinentalnih sistema „Jars“, svedoči samo o tome da su mu mišići, kao i rublja, potpuno opušteni. Spremni i za napad i za odbranu, potpuni „šizentaj“.

Kada kucne čas, snažni protivnik biće izbačen iz ravnoteže i nastupiće revolucija protiv globalne tiranije.

Zato je bivši predsednik SSSR Mihail Gorbačov verovatno u pravu kada svojim američkim prijateljima poručuje da već dolazi to vreme i da im je bolje da se sami povuku. Posle više neće moći.

(Pečat)
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Kad si u Rimu ponašaj se kao Rimljanin

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 20540
Zastava
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 34.0
Citat
To što je ruska vojska samo u ovoj godini dobila 142 nova aviona i 135 helikoptera, 15 brodova i četiri podmornice, 19 PVO sistema i 590 novih tenkova i borbenih vozila, kao i tri puka mobilnih interkontinentalnih sistema „Jars“, svedoči samo o tome da su mu mišići, kao i rublja, potpuno opušteni.
Jer kao što znamo ovo se ne pravi 10 godina već se sve pravi za mesec dana baš u vreme kad je rublja pala,da ne pričamo o tačnosti podataka,recimo 142 nova aviona to mi je fantastično...

Citat
Sa druge strane, Rusija svakako može preživeti bez uvoznih automobila, televizora i kobasica, ali svetska privreda ne može bez ruskih energenata. Posmatrano sa ovog aspekta, ruski proizvod je mnogo atraktivniji nego zapadni.
Bez uvoza može,ali bez svoje privrede i izvoza ne može,uostalom limitiranost nafte se vidi u ovoj krizi...

Citat
Posledice obnovljenog hladnog rata Rusije i Amerike već sada postaju veoma vidljive. One su još uvek, pre svega, ekonomske, ali se sve više oseća i njihova bezbednosna komponenta. Vodeće države sveta užurbano obnavljaju vojne arsenale i pripremaju se za ratni sukob – iako se na rečima zalažu za mir, najpre u Ukrajini, a onda i širom sveta.
ne lupetaj


Citat
Tek posle prošlonedeljnog govora predsednika Vladimira Putina u novoizgrađenom Centru upravljanja odbranom RF, postaje mnogo jasnije kolike su, zapravo, razmere ruske vojne izgradnje poslednjih godina. A, kako je najavio, 2014. godina je tek početak obnove ruske vojne moći. Zato ne čudi što je Vašington odlučio da više nema vremena za čekanje i uveo Moskvi rigorozne sankcije, kojima bi najbolje pristajao naziv – preventivni ekonomski udar.
Smile Smile Smile

Citat
I ako je jedan od najvažnijih ciljeva antiruskog prevrata u Kijevu bio da Amerikanci stave ukrajinski gasovod pod svoju kontrolu
Ovde sam stao,jer mislim stvarno... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 34.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Ih sto si na kraj srca ... Rusija se snalazi kao zna i ume sa ovim honstaplerima a neosporno je da je Putin jako vest drzavnik. Pad rublje je izazvan padom cene nafte koja je bila vestacka i instruisana od amera preko svojih satelita.
To su velike igre a Putin i dalje odlicno balansira i gura svoj cilj, ne vidim da je negde do sada pogresio  Smile

Evo pre neki dan je poceo sa radom EAES koji ce se garantovano prosiriti a Kina i Idnija mogu da ostanu samo spoljni partneri, dovoljno.  Smile

IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X (iPhone)
Browser
Safari 600.1.4
mob
I-mate 30 Pro
Penalchina,pod precku....
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 160
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Jan 2025, 04:41:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.