Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 15:01:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Protivudar - Kako se raspala Jugoslavija  (Pročitano 3370 puta)
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
Protiv vanrednog stanja
24. oktobar 2007

Piše: Veljko Kadijević
ŠTABU Vrhovne komande pri razmatranju "vojnog puča", nije uopšte bilo teško da predvidi ponašanje stranog faktora. Trebalo je samo da pođe od cilja i motiva razbijanja Jugoslavije, njihove praktične politike koju su do tada provodili prema Jugoslaviji i koja ih je jasno vodila ka ostvarenju njihovog cilja i, konačno, za takvo ponašanje prema Jugoslaviji nije bilo nikakve međunarodne snage koja bi im stajala na putu.

Štab Vrhovne komande je mnogo puta proigrao razne varijante "vojnog puča", pa i na dvodnevnom danonoćnom zasedanju pošto je 15. marta 1991. godine Predsedništvo SFRJ u svojstvu vrhovnog komandata Oružanih snaga odbilo predlog Štaba da se u zemlji uvede vanredno stanje. Svaka varijanta koja je proigravana polazila je od prvog koraka - zauzimanja vlasti, pa do pokušaja da se ostvari konačni cilj puča - sačuva jedinstvena jugoslovenska federalna država. Svaka varijanta se u procenama i proigravanjem završavala ubedljivim porazom "vojnog puča". Štaviše, klasičan "vojni puč", koji bi imao cilj da primenom vojne sile održi Jugoslaviju na okupu, u jugoslovenskim prilikama, kakve su ostale posle Titove smrti, nikada nije imao izgleda na uspeh, posebno ako se misli o trajnom uspehu.

Takav puč se, svakako, najlakše mogao izvesi domah posle Titove smrti. Razloga za to je bilo na pretek ako su u pitanju dezintegracioni procesi koji su rušili Jugoslaviju. Ima mnogo razloga za pretpostavku da se zaustave nabujali procesi dezintegracije i okrenu u obratnom smeru. Ali, Tito se već davno i definitivno opredelio za suprotni put.

AGRESOR I POSLEDICE

U VREME konačnog raspada SFRJ, unutrašnje i međunarodne okolnosti svaku vrstu klasičnog "vojnog puča" su potpuno isključivale. Ono što se u tadašnjim jugoslovenskim prilikama moglo učiniti jeste da se umesto zauzetog kursa, odmah krene u napad na Hrvatsku i Sloveniju.

U takvoj opciji na unutrašnjem planu, JNA i Srbija bi bile agresori sa ogromnim posledicama, neuporedivo većim od onih koje su imale kao branioci. Postignuta bi bila još veća homogenizacija hrvatskog i slovenačkog naroda, bilo bi još uspšenije raspirivanje mržnje i u drugim jugoslovenskim narodima prema srpskom narodu kao agresorskom, koji silom oružja nameće svoju volju, bili bi još veći problemi motivacije za borbu u srpskom narodu iz Srbije, da se tuče van Srbije, pružena bi još veća šansa snagama u Srbiji koje su u borbi za vlast upotrebljavale sva sredstva, organizovalo dezerterstvo vojske, širila panika itd.

Na međunarodnom planu upravo bi uleteli u klopku tako da bi odmah, ili vrlo brzo, bilo izloženi ne samo svim vrstama sankcija već i žestokoj vojnoj intervenciji sa udarima svih vrsta, pre svega po vitalnim objektima u Srbiji i najvažnijoj infrastrukturi JNA. Kako bi na to reagovao srpski narod koji bi, uglavnom, sam ispaštao zato što JNA hoće silom da zadrži druge narode u Jugoslaviji koji ne žele da ostanu u toj državi? Nije, valjda, nikome teško predvideti šta bi se u takvoj situaciju dogodilo, utoliko pre što je u smanjenom obimu - naročito po cilju - slična situacija praktično odigrana kada je trebalo spasavati srpski narod u Hrvatskoj od ustaškog noža kao i blokirane garnizone JNA u kojima su bili pretežno srpska vojska i njihove porodice.

SUROVA REALNOST

TO što se zbilo ratom u Hrvatskoj i Sloveniji nije teorija i pretpostavka, već surova i gruba realnost koja rečitije od svake teorije govori kako bi izgledala tek početna faza "vojnog puča", a da ne govorimo o masovnom partizanskom ratu sa kojim bi JNA bila suočena, ako bi istrajala u ostvarenju konačnog cilja puča. Raspad Jugoslavije bi se još brže odigrao i sa još pogubnijim posledicama, u prvom redu po JNA i srpski narod. Takvim avanturističkim potezom rukovodstvo JNA još bi olakšalo neprijatelju da maskira svoju pravu ulogu u razbijanju Jugoslavije, da svu istorijsku odgovornost za raspad Jugoslavije prebaci na leđa JNA i naročito njenog avanturističkog rukovodstva.
Iz ovakve procene o izgledima "vojnog puča" na konačni uspeh, koju je Štab Vrhovne komande imao i pre zasedanja vrhovne komande 12. marta 1991. godine, vidi se koliko je za konačnu odluku bio bitan moj put u Moskvu koji je imao samo jedan cilj - da jasno dobije odgovor na pitanje: da li nam SSSR može garantovati da nas NATO vojnički neće napasti dok mi rešavamo probleme u našoj zemlji. Kao što sam ranije rekao, odgovor Gorbačova bio je ne samo negativan, već se može, bez ikakve ograde, okarakterisati kao neprijateljski.

Dakle, da zaključim, Štab Vrhovne komande je neprekidno i studiozno pratio i procenjivao situaciju u zemlji i svetu sa težištem na onim događajima u svetu koji su, pre svega, imali uticaja na stanje u Jugoslaviji i na osnovu tih procena predlagao Predsedništvu SFRJ, ili donosio odluke iz svoje nadležnosti o upotrebi oružanih snaga, posebno JNA. Takođe je stalno procenjivao mogućnosti i rezultat radikalne vojne intervencije - preuzimanje vlasti, ali uvek samo kao privremene mere, i uvek neograničavajući se samo na prvi korak - preuzimanja vlasti - već celu operaciju do ostvarenja konačnog cilja.

UDAR BEZ ŠANSE

NIJEDNA od realno mogućih varijanti preuzimanja vlasti u datim unutrašnjim i međunarodnim okolnostima nije obezbeđivala uspeh. Naprotiv, svaka varijanta je vodila u neminovan poraz. Zato je Štab Vrhovne komane nikada nije ni prihvatio. Pored toga, niko od ozbiljnih političara nije predlagao "vojni puč", osim Slobodana Miloševića, ali je posle osam dana i on odustao od svoga predloga.

Štab Vrhovne komande je pravovremeno predlagao mere, uključujući i meru uvođenja vanrednog stanja u zemlji, koje bi, da su prihvaćene i realizovane, sprečile raspad Jugoslavije, ili, kao minimum, raspad putem krvavog građanskog rata kakav se odigrao u Jugoslaviji po scenariju koga su uradile i režirale strane sile, ali koji, na njihovu žalost, još nije završen. Kada će početi protivudar, koji će neminovno doći, ostaje da se vidi, ali, u svakom slučaju, znatno ranije nego što očekuju spoljni kreatori i unutrašnji realizatori razbijanja Jugoslavije, jer praktično o početku borbe za oslobođenje zemlje od okupatora, neće odlučivati oni.



ISTINA - MOJA OBAVEZA

NESPORAZUMI između vojnog rukovodstva JNA i rukovodstva Srbije svakako su bitno uticali na razvoj događaja u Jugoslaviji. O njima ja u mojoj knjizi "Moje viđenje raspada" nisam ništa, ili vrlo malo, govorio zato što sam smatrao da, iako sam se povukao sa dužnosti saveznog sekretara za narodnu odbranu upravo zbog tih nesporazuma, tačnije rečeno suštinskih razlika u procenama situacije i merama koje je trebalo preduzimati, dok borba traje za novu državu ne treba, iz nikakvih ličnih motiva, davati neprijatelju u ruke bilo kakav za njega koristan materijal. Kada se javno govori o tome danas, opasnost koju sam naveo više ne postoji.

Sada postoji drugi faktor, rekao bih moralno ograničavajući - to je što glavni čovek srpskog rukovodstva Slobodan Milošević, nažalost, više nije živ. Uz sve uvažavanje te činjenice, ja smatram da je moja lična i istorijska odgovornost da kažem isitnu, pogotovo što za to postoje i dokumenti, kao i najvažniji dokument - rezultati prakse kao vrhovnog kriterijuma istine svih teorija, procena i odluka.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Nokia 6230
Ovo mi sve lici na one clanke: Kopinic rekao Titu, Tito rekao Djilasu, Djilas rekao Tempu, Tempo rekao Dedijeru, Dedijer obavesstio Tita, Bevc se naljutio na Leku, Leka postavio prisluskivace itdd, itd. Ljudi se zamajavaju citanjem djubreta.
Sto ne pise kako su deset slovenackih batinasa sa bejzbol palicama, rasturili petu silu sveta i trecu u evropi?
Ko je komandovao tom silom?
Sta je trebalo da se dogodi u jednoj drzavi, u kojoj su komunisticke bande nasilno prekinule u drugom ratu konflikt.
U tom konfliktu su bili porazeni jedini narod koji je voddio antifasisticku borbu. U celoj evropi se desetinama godina slavila pobeda nad naccizmom, a Srbi su bili porazeni od nacista i morali u jos jednu jebenu domovinu.
To treba da pise. Vala je imao KOS.
Sto ne pise, kako su znali sta Spegelj radi, a cutali i ostavili da se naoruzavaju, pa kada je trebalo da im se izmaknu guzice sa fotelja i iz jahti, onda daj vidi sta mi imamo?
Dakle, znali smo da se naoruzavaju, cutimo a sad javljajte jedan drugome: pazi metak brate Srbine?
Kako ih nije sramota da se i dalje izivljavaju nekim memoarima.
To ti je ravno intervju Legijin Kuriru.
Sad cu vi objasnim kako je bilo. Smile Smile Smile
Nije im bilo dovoljno lincovanje srpskih intelektualaca, srbijanskih domacina, okupacija vojvodine, nego posle svega: e Srbi, mi sa vama ne mozemo.
I to u instituciji koja ih je hranila najbolje.
Copor zadriglih generala.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Škorpione upravo taj mućak iz Imotskog je poslao nenaoružane vojnike na legiju stranaca u Sloveniji. Upravo taj je umesto da pohapsi sve članove državnih rukovodstava, sedne ih na Galeb i da im 48 sati da naprave operacionalizovani plan daljeg funkcionisanja ili mirnog razlaza (ako ne pući će skladište džebane i neće ih biti više) odugovlači dok se vojska ne raspadne. A onda počinje panično povlačenje uz sukobe u Bjelovaru, Zagrebu, Sarajevu, Splitu, Osijeku,... sa plaćenicima Hrvatske i BiH. Upravo Kadijević pokreće Sovjetski plan iz 50-tih o cepanju Jugoslavije linijom reka Neretve i Bosne pa na Balaton kao da na Balatonu još sede dve armije SSSR. Sve što je uradio bilo je osmišljeno neprijateljstvo protiv cele Juge.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Nokia 6230
Škorpione upravo taj mućak iz Imotskog je poslao nenaoružane vojnike na legiju stranaca u Sloveniji. Upravo taj je umesto da pohapsi sve članove državnih rukovodstava, sedne ih na Galeb i da im 48 sati da naprave operacionalizovani plan daljeg funkcionisanja ili mirnog razlaza (ako ne pući će skladište džebane i neće ih biti više) odugovlači dok se vojska ne raspadne. A onda počinje panično povlačenje uz sukobe u Bjelovaru, Zagrebu, Sarajevu, Splitu, Osijeku,... sa plaćenicima Hrvatske i BiH. Upravo Kadijević pokreće Sovjetski plan iz 50-tih o cepanju Jugoslavije linijom reka Neretve i Bosne pa na Balaton kao da na Balatonu još sede dve armije SSSR. Sve što je uradio bilo je osmišljeno neprijateljstvo protiv cele Juge.
To je sve bilo smisljeno, slazem se u potpunosti. Ali nije to preko noci iskrslo.
Posle euforije lazne pobede nad fasizmom 45-e, islo se jednim zajednickim putem do 65-e. Onda kada se vec naziralo da ce svakako Srbi biti dominantni, ne zbog pameti, vec zbog broja pa je sve vise njih bilo na celu raznoraznih institucija, onda se sa vrha pocela razbijati ideja zajednistva u vidu neke opasnoti od velikosrpstva.Sve se to odrazilo i na vojsku i na KOS. Nesmetano su mogli da spremaju raspad jos 74-e kada je napravljena konfederacija.
Slovenci su u stvari manje zeleli odlazak iz Juge, zbog jakog trzista, samo su se okomili na vojsku koja je trosila enormno.

Purgeri su bili ti koji briljantno izveli sve.I kad je dosao cas, onako prljavo su vristali o 'demokracji' i oblacili crne kosulje.
U celoj toj prici, samo jedan se nasao da se pokaze kao vojnik.Znas na koga mislim. Zavrsice ubijen, jer u Hagu ne mislim da ce stici. Nikome to ne odgovara.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 15:01:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.