Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 17:13:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Protest studenata  (Pročitano 7221 puta)
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46927
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Сваке године исто.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.51
Znas sta je pivo? Smile

Ko bre moze da uci bez piva i da crta bez dzointa alo!

ne, ali znam sta je votka  Smile

mislim da fakultet ipak nije mesto za pivo (za koje ne znam sta je  Smile ) i dzoint 

Ma ja to apropo mog eks dekana koji je jednom pao niz jedan krak stepenica mrtav pijan, dolazila hitna, krv na sve strane. U kabinetima ima alkohola koliko oces a mi studenti vodica i kafica Smile


или је твој екс декан мој садашњи, или су факултети пуни пијаних декана  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 
Књигу у шаке

Одмах да кажемо – студенти јесу у праву: школарине јесу превисоке и имају смисла предлози да се омогући бесплатно студирање свима који то желе на првој години, па ко се покаже да вреди, ради – нека остане на буџету, а ко не – нека плаћа економску цену студија, јер не треба заборавити и муке које муче факултети, нарочито сваке зиме. Такође су у праву и када траже да сви који су стекли 48 бодова добију буџетски индекс, зато што им је влада тако обећала прошле године и зато што је то омогућено већини њихових колега. Међутим...

1.Правила студирања по Болоњи су уведена законом из 2005. године, укључујући и фамозних 60 бодова. Држава од тада на притисак студената и њихових родитеља сваке године спушта уписни праг, јер је пролазност катастрофална.

2. Аргумент студената је да се до 60 бодова тешко стиже јер факултети нису реформисали своје наставне планове и програме. Тачно. Али је тачно и да је најбоља ефикасност управо на најтежим факултетима, што доказују анализе које ради Ректорат последњих неколико година (математика, архитектура, електротехника, физичка хемија...). Друштвени факултети, који су и најмасовнији и одакле обично полазе све студентске буне, на зачељу су листе и по оценама и по времену потребном за добијање дипломе.

3. Студенти протестују, готово по правилу, на почетку школске године. Правила студирања и школарине била су позната и у јуну. Осим тога, цена студија није мењана неколико година. Не кажемо да је индекс јефтин, тешко се данас живи са мање од просечне плате, али то би баш требао да буде разлог да се јаче загреје столица и олакша родитељска мука.

4. Брзо живимо, па брзо и заборављамо. Сетимо се у каквим су условима студирале генерације деведесетихсанкције, ратови, избеглице, празни рафови, плате од шест марака, бомбардовање, па се и тада учило и плаћало, а слика високог образовања је била потпуно другачија. Студенти нису имали тако широк избор када су у питању факултети, високе школе и смерови.И тада су били застарели наставни планови и програми, стручних предмета је било јако мало, ако их је и било, практичан рад је био раван нули, а примера ради, на новинарству су примали само 30 студената, и то је био једини смер те врсте у земљи. И тада није било посла.

5.Такође је чињеница да се протести студената толеришу последњих неколико година због убирања политичких поена. Увек је нека изборна година и ко год био на власти, после искуства из Слобиног времена, више никоме не одговара да има младост на улицама, макар их демонстрирало само 200.

Поента је: књигу у шаке – и професори и студенти. Први да би их реформисали у складу са захтевима модерног времена, а други да би што пре дошли до дипломе, јер то би ваљда и требало да буде циљ, уз знање које се стиче, наравно. Вечитих и лоших студената је увек било и биће. Ствар је у томе што их не треба слушати само зато што су најгласнији, на уштрб оних који ћуте и уче. Зато је највећи кривац држава која се не придржава сопствених закона. Када их она буде поштовала, поштоваће их и њени грађани. А тада неће бити потребе да било ко буде на улици.

Сандра Гуцијан
објављено: 08.10.2011.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Knjigu-u-sake.sr.html
---------------
Anglista Beograd | 07/10/2011 23:41

Ja iskreno, najiskrenije mislim da ste Vi apsolutno u pravu. Svaka Vam cast. Nek' ste nam rekli. Moji cenjeni roditelji su diplomirani ekonomisti i bili su izuzetno uspesni studenti. Ja sam krenula njihovim stopama i mogu reci da sam dobar student. Ocistila sam godinu, imam prosek preko 8,5, ali postoji zackoljica. Znate ja necu otici na more, ili ziveti u boljem stanu, ici na usavrsavanje i necu sebi moci da priustim jedan recnik od 8.000 i gramatiku od 10.000, koje sam zarko zelela. Ja cu morati da platim skolarinu u iznosu 120.000, ali to nije bitno, jer ja nisam zasluzila da drzava finansira moje skolovanje. A mozda ipak da se uclanim u neku stranku da mi kupi recnik?
---------------------
Дејан Михаиловић | 08/10/2011 11:45

Браво, одличан чланак! Упис на друштвене факултете би требало да се строго ограничи јер они ионако само лиферују будуће незапослене. Уосталом, зашто мора да буде толико факултетски образованих грађана када нам недостају механичари, зидари, електротехничари, водоинсталатери...
-----------------------
Rade USA | 08/10/2011 13:45

Analiza novinarke je dovoljno dobra, s druge strane kritike komentatora stidenata su razumljive imajuci u vidu da je prosecnom studentu jako tesko da shvati da mozda i nije dovoljno dobar da sedi na uneverzitetu vec da mu je mesto u privredi na nizoj lestvici od akademske. Analiza ne dotice osnovni problem visokog skolstva u Srbiji: Broj studenata odredjuje snaga i potreba privrede i snaga i potreba drzave kao velikog poslodavca. Broj studenata nema nikakve veze sa zeljama roditelja, zeljama studenata, politickim poenima itd. ... bar ne u normalnim drzavama. Dragi Srpski studenti proucite malo (svi imate internet) koliko studenata drustvenih nauka ima u Nemackoj a koliko u Srbiji, onda uporedite to sa GNP te dve drzave. Docicete do podataka koji se tesko razumenju. Ili su Nemci (a slican je odnos u vecini razvijenih Evropskih drzava) laici i nemaju pojma kako da organizuju visoko skolstvo ili Srbi jos uvek zive u nekom davno proslom vremenu.

Rade USA | 08/10/2011 13:52

RESENJE. Jako je bolno da se kaze ali u Srbiji 80% studenata ne bi trebalo da studira. Snaga privrede ukljucujuci i drzavu kao velikog poslodavca je na tom nivou da moze da izdrzi samo toliki broj studenata - 20% od sadasnjeg. Kako sprovesti resenje je stvar politicke volje, ograniciti broj mesta na fakultetima ili staviti ekonomsku cenu na skolarine a besplatno skolovanje ograniciti na talente i one koji dobiju direktne stipendije od privrede - ne znam ali jedno znam sigurno sadasnje politika visokog skolstva je katastrofalana ne samo finansijski po Srbiju. Mnogo veci problem je sto se stvara gomila visokoobrazovanih mladih ljudi koji od pocetka imaju iskrivljenu sliku o svetu i o tome da je mnogo vazno da "nesto zavrse", mnogo vaznije od toga sta rade, kako rade, i kako se integrisu u privredu i poslovni svet.

http://www.politika.rs/index.php?lid=sr&show=rubrike&part=list_reviews&int_itemID=193686


 Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.51
ма бре нама је зацртано да морамо да испунимо квоту што се тиче броја факултетски образованих људи, па зато примају више студената на факултете него што у Србији има грађана. А где ће да се ради... Ма битно је да имамо дипломе на зиду  Smile 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Haha,ne zna se ko je smesniji,ova guska koja odvaljuje gluposti ili Nksamsj koji slepo kopira njene clanke.  Smile  Smile

A sto se "proslih generacija" tice,guska je opet odvalila glupost.Prvo,99te nije bilo prijemnih,ni za fakultete,ni za srednje skole,te su mnogi ulazili bez problema.Drugo,tada je vladao haos,i zato su kriterijumi i bili blazi te godine.Trece,tada opet nije bilo skolarina.

I tako novinari jos jednom pokazase svoju glupost.  Smile

p.s. tehnicki fakulteti se obicno najmanje bune prvo jer njihovi studenti prosto nemaju vremena da se bakcu sa tim stvarima,a drugo zato sto se uvek radi na tome da se od svega napravi sprdnja.Ko sto na mom faksu Studentski parlament ne sluzi interesima studenata,nego interesima pojedinaca,kojih se svako kloni.i onda imas 1% koji radi samo za svoje interese i 99% koji nece da ima nista s njima,pa ni sa protestima,savetima i slicnim.
« Poslednja izmena: 08. Okt 2011, 16:46:00 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.186
ispravka

bile su tri kategorije

- budzet
- sufinansiranje
- samofinansiranje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
ispravka

bile su tri kategorije

- budzet
- sufinansiranje
- samofinansiranje

99te?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.186
da
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Na svim fakultetima?

I sta je sufinansiranje?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.186
pa kontam da je bilo tako na svim fakultetijma posto je to nekako tad bila politika

sufinansiranje ti je bilo kao nisi na budzetu ali nisi ni samofinansirajuci tj placas ali ne znam koji % od iznosa samofinansirajuceg
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 17:13:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.