Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pronalasci zaostalih bombi,vojnih oruzja i masina  (Pročitano 7465 puta)
12. Jan 2011, 18:15:36
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Otvaram ovu temu da se ovde kace vesti i komentari o slucajevima nalazenja zaostale vojne tehnike(sto nove,sto stare),koje i dalje ima dosta na ovim prostorima.



Pronađene bombe iz Drugog svetskog rata
Fonet | 12. 01. 2011. - 15:52h

Dvadeset šest manjih i dve velike neeksplodirane avionske bombe iz Drugog svetskog rata pronađene su na Novom naselju u Novom Sadu u blizini kasarne Majevica prilikom radova na iskopavanju temelja.



Stare nemačke avionske bombe pronađene su na dubini od oko jednog metra tako što je na njih naleteo radnik, koji je bagerom pripremao teren za nove zgrade.

Kako je rekao policiji, video je samo da se nešto iz zemlje dimi i osetio podrhtavanje.

Stručnjak za eksplozivne naprave Toma Matović izjavio je da je to rizična situacija i da su bombe opasne iako su zemljom već šezdesetak godina.

- Problem nastaje prilikom kopanja jer u šaržama postoje ampule sa hemijskim jedinjenjem i ako se ono spoji sa jedinjenjem koje postoji unutar tela bombe, dolazi do aktiviranja. Na njima ne postoji rok trajanja kao ni na jednom eksplozivu - izjavio je Matović.

U blizini kasarne Majevica ranije se nalazio aerodrom koji su Nemci bombardovali 1941. godine, a nakon toga i vojni magacini, pa su u policiji sigurni da bombe potiču iz tog perioda.

Samo na tom potezu u proteklih mesec dana pronađeno je preko 50 neeksplodiranih bombi iz Drugog svetskog rata. Prema tvrdnji policije, postoji mogućnost da ih ima još.

- Ima sigurno. Na ovom potezu pronađene su na metar i po, do dva dubine, ali nismo mogli više da kopamo zbog vremenskih uslova. Kad otopli nastavićemo radove - rekao je Matović.

On je dodao da je moguće da neeksplodiranih projektila ima i u naselju Sadovi u Petrovaradinu. Pronađene bombe biće prevezene u Nikince, jer nigde bliže ne postoji poligon za njihovo uništavanje.

Blic

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vade bombe iz Dunava, ali ne i olupine brodova
Smiljka Jurasović | 05. 01. 2011. - 00:02h

NEGOTIN - Čišćenje Dunava od projektila iz NATO bombardovanja 1999. godine u luci Prahovo počeće najkasnije do 1. aprila, najavljeno je iz Centra za razminiranje. Međutim, za vađenje olupina nemačkih vojnih brodova potopljenih u ovom sektoru 1944. godine koji otežavaju plovidbu, novac nije obezbeđen. U vreme niskog vodostaja olupine nemačkih brodova izrone iz Dunava, a reka povremeno na obalu izbacuje neeksplodirane mine.



Za vađenje 12 nemačkih brodova urađen je projekat, ali je potrebno 12 miliona evra

Tender za čišćenje Dunava od projektila zaostalih iz NATO bombardovanja 1999, u luci Prahovo trajaće do 28. februara 2011. godine i za taj posao rezervisano je 3,8 miliona evra IPA fondova. Radovi će trajati dve letnje sezone, odnosno 18 meseci.


Kako najavljuju iz Centra za razminiranje, polovinom januara, oni će sa predstavnicima delegacije EU i Centra obići tu zonu, posle čega će uslediti podnošenje ponuda i odabir izvođača. To znači da će ove godine, a najverovatnije i sledeće godine, izostati vađenje nemačkih vojnih brodova potopljenih krajem Drugog svetskog rata. U delu Dunava kod Đerdapske klisure i luke Prahovo u dužini od devet kilometara, nalazi se oko 20 nemačkih ratnih brodova, potopljenih 1944. godine. Olupine na rečnom dnu otežavaju plovidbu i predstavljaju opasnost, jer se u njima nalaze zaostala eksplozivna sredstva. U plovidbenim kartama na Dunavu jedino za lokaciju Đerdapske klisure nema ucrtanog plovnog puta upravo zbog opasnih mesta na kojima se nalaze potopljeni brodovi. Kapetan Srećko Nikolić iz Lučke kapetanije Prahovo kaže da se promet Dunavom povećava, a da potopljeni brodovi ometaju plovidbu, čak i kad je vodostaj veći.


- Plovidba se odvija uskim kanalom i to samo u jednom pravcu. Na mimoilaženje brodovi zbog olupina potopljenih brodova čekaju od 40 minuta do četiri sata. Nadamo se da će projekat vađenja brodova ipak uskoro biti realizovan - kaže Nikolić.


Inače, u sektoru Dunava od Mihajlovca do Prahova potopljeno je 177 plovila nemačke crnomorske flotile, koje su Nemci sami, septembra 1944. godine, u operaciji “Dunavski vilenjak” potopili povlačeći se pred Crvenom armijom. Projektom vađenja nemačkih olupina, koji je pripremila Evropska agencija za rekonstrukciju, predviđeno je da se iz Dunava nizvodno od HE “Đerdap dva” izvuče 12 potopljenih brodova, a cena tog poduhvata je oko 12 miliona evra.


Krajem leta 2006. godine obavljena su opsežna merenja položaja i dimenzija potopljenih olupina, dok su ekipe ronilaca ispitivale stanje opreme i potopljenih mina koje bi, nakon šest i po decenija, trebalo da ugledaju svetlost dana.


Nemačka neće preuzeti brodove

Potapanje nemačkih brodova na Dunavu još je obavijeno velom tajne, a u Krajini se pominje da su Nemci brodovima prevozili tovare zlata zaplenjene u istočnoj Evropi i da zbog toga nisu dozvolili da padnu u ruke Crvenoj armiji ni po cenu da potope celu flotilu, pa čak i nepokretne ranjenike. Zbog toga su, priča se, Nemci insistirali da odmah po vađenju, kao jedini vlasnici, preuzmu sve olupine iz Dunava.

- Ostaci potopljenih brodova neće biti vraćeni Nemačkoj. Biće sklonjeni na sigurno i bezbedno mesto u pogledu zaštite životne sredine koje će prethodno biti odabrano - potvrdili su “Blicu” u Evropskog agenciji za rekonstrukciju.

Blic
« Poslednja izmena: 12. Jan 2011, 18:17:07 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Да смо држава као што нисмо не би пустили ни једно немачко пловило кроз наш простор док не раскрче то што су потпили. Иначе Дунав је код Прахова био потпуно закрчен немачким бродовима, па су га Руси раскрчили таман колико треба за пролазак и тако је остало све до данас.
« Poslednja izmena: 12. Jan 2011, 21:02:17 od aleksa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Да смо држава као што нисмо не би пустили ни једно немачко пловило кроз наш простор док не раскрче то што су потпили.
slazem se.mislim,da se radi o nekoj manjoj reci,u stvari-manje bitnoj,pa i da kazemo "ok,ne mogu svima sad da placaju te odstete".ali,mislim,ovo je Dunav,jedan od najbtinijih vodenih puteva Evrope,i mogli su da nam daju makar neku simbolicku pomoc.
Иначе Дунав је код Прахова био потпуно закрчен немачким бродовима, па су га Руси раскрчили таман колико треба за пролазак и тако је остало све до данас.
heh...  Smile neverovatno,uvek mora neko drugi da odradi nesto za nas.  Smile



inace,citao sam u knjizi "Beograd ispod Beograda"(odlicna,preporucujem je svima),a cuo i na par drugih mesta,da je i ovde,u Beogradu,Dunav,zajedno sa Savom,pun raznih predmeta i masina.tj-da je bar bio...

stvarno je tupavo sto niko ne posvecuje paznju tome ne samo iz bezbednosnih razloga,nego i zato sto to moze dosta da vredi.

ja da imam svoj brod,opremu i nesto ljudi,ja bih uzeo i istrazio to,i sam povadio sta se izvaditi moze.
a kad bi mi dosli sa onim "to je drzavno vlasnistvo"(posto,ako se dobro secam,sve iskopine se tretiraju kao drzavna imovina),lepo bi im reko "ladili ste jaja decenijama,i sad kad neko izvadi nesto,sad ste tu da pokupite plen".ili bih ga jednostavno tajno prodao nekim kolekcionarima/muzejima/kome god ko bi hteo da kupi(a ima takvih).

zbog neorganizovanosti,inertnosti i tuposti nadleznih,u rekama trunu tone tehnike i masina.
da su se izvadile nesto ranije,mozda bi i mogle da se prodaju ili rekonstruisu(ako su mogli Ameri da rekonstruisu Tiger-a koji je lezao 60 godina pod zemljom i ledom,moglo bi i ovo).a ovako su dosad verovatno vec skroz propale.
« Poslednja izmena: 12. Jan 2011, 22:18:56 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
mob
Nokia N70
Da su ti brodovi puni zlata,davnih dana bi ih povadili.Ne bi ni zlatnik jedan ostao. Smile

Moglo bi od toga da se napravi svasta.Da se to povadi,pa da se napravi neki muzej,nesto,sta ti ja znam,ima valjda pametnijih od mene,a ne ovako...Tugo...
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Да смо држава као што нисмо не би пустили ни једно немачко пловило кроз наш простор док не раскрче то што су потпили. Иначе Дунав је код Прахова био потпуно закрчен немачким бродовима, па су га Руси раскрчили таман колико треба за пролазак и тако је остало све до данас.

imash li ti uopshte ideju koliko se para zaradjuje za sprovodjenje brodova kroz to podruchje ?  Smile da smo pametni , ne bi nikom dozvolili da pipne te brodove  Smile . u stvari , zato SFRJ nije to ni uradila ,a danas se  nashli  pametni tadicevi "struchnjaci"  da olaksahavju plovidbu  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Ти увек некако изврнеш да Немци нису криви па још треба и захвални да им будемо. 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Jes vala, Svabe uredili da Srbi kupe reket na prolazu a judeo liberali oce da uklone i tu mogucnost zarade  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Ти увек некако изврнеш да Немци нису криви па још треба и захвални да им будемо. 

pa nisam ja kriv kad uvek tako ispadne  Smile  Smile

u ovom sluchaju , jasno je da bi SFRJ izvadila te brodove da je imala imalo interesa . vadjeni su i mnogo veci ratni brodovi , sa mnogo vishe eksploziva i sa vecih dubina (npr tirpitz , marat , kalifornia , zapadna virdzinija ... )

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
HTC Tattoo
Ти увек некако изврнеш да Немци нису криви па још треба и захвални да им будемо. 
Ibesten,ibesten,nemačka medicina je najbolja na svetu. Smile
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Nije ibesten vec "die beste" mi bi to izgovorili kao 'di beste' a znaci najbolje, najbolja...
Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.