Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Privrednu špijunažu u svetu podstiču brojne kompanije  (Pročitano 687 puta)
17. Feb 2008, 13:33:56
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Privrednu špijunažu u svetu podstiču brojne kompanije
Kradljivci znanja i profita
Autor: R. Radovanović | 17.02.2008 - 00:02



Protiv naturalizovanog Kineza Dongfan Cunga koji je nekad radio za "Boing" prošle sedmice u SAD je podignuta optužnica. On se tereti za krađu poverljivih podataka o programu spejs šatla, američkih vojnih transportnih aviona i raketa, koje je pokušao da dostavi Kini, za koju je radio kao neregistrovan strani agent.

Otkrivanje i hvatanje Dongfan Cunga samo potvrđuje da trka kompanija za profitom i dalje pospešuje i unapređuje špijunažu kao delatnost koja je, iako kažnjiva, ipak znatno jeftinija nego dugotrajno učenje i ozbiljna naučna istraživanja.
Špijuniranje je deo ljudske prirode i nacije su se verovatno i razvile jer su radoznale, spremne na takmičenje i sklone da stiču prednost saznavanjem tuđih namera i umeća, vojno ili ekonomski primenljivih. Još je Mojsije slao "krtice" i "insajdere" - da razgledaju kako su u drugim zemljama utvrđeni gradovi, koliko ima naroda i da li su jaki ili slabi, dobri ili zli. Evropski kaluđeri su iz drevne Kine tajno izneli svilenu bubu u štapu od bambusa da bi je zapatili u bližem Damasku.
Ali, iako je civilizacija utvrđivala i pravila - Venecija je, na primer, 1474. godine imala propis po kom je onaj čiji je izum ili ko je doneo novu opremu jedini imao pravo da je koristi - špijunaža kao pokušaj da se tuđa sposobnost (intelektualna svojina) primeni u sopstvene svrhe ostala je stalna delatnost koja pogađa i firme i države. Nisu je suzbili ni zakoni o patentima i licencama, a ni krivični zakoni.
Posle hladnog rata i privremenog smanjenja ambicija nekad komunističke Moskve, Kina je postala prvak u "kićenju tuđim perjem".
U SAD ocenjuju da su lane zbog industrijske špijunaše izgubljene stotine milijardi i da petnaestak zemalja, među kojima prednjače Kina i Rusija, sprovode veoma agresivne obaveštajne operacije.
Ali i Amerika spada među zemlje koje su oduvek aktivne u ovoj delatnosti - početkom 19. veka izgrađena je jaka tekstilna industrija pošto je iz Engleske ukraden tadašnji najnoviji izum - razboj koji je pokretala voda.
Postoje sumnje da je Amerika prisvojila ruski svemirski projekat "Buran" i da do danas na toj osnovi dalje razvija tehnologiju spejs šatla, ali i da su Rusi svojevremeno ukrali tehničku dokumentaciju za supersonični putnički avion "konkord" i pola godine ranije proizveli skoro identični Tu-144.
Uporedo s krađama nacionalnih strateških privrednih i vojnopolitičkih tajni, umnožavani su i "kompanijski ratovi", i sad ekonomski prekršaji i korupcija, u šta spada i korporacijska špijunaža i prisvajanje "kopirajta", svake godine koštaju firme u SAD oko 260 milijardi dolara unutar zemlje i još 140 milijardi u stranim operacijama.
Najviše su na meti velike kompanije u informatičkoj delatnosti - IBM, "Hanivel", AT&T, "Dženeral elektrik", a i kod "Majkrosofta" je bezbednosni sistem probijen baš dok su radili na novoj verziji vindousa. Sve oštrije se "ratuje" i u oblasti biotehnologije, genetskog inženjeringa i farmaceutike, ali i u tekstilnoj galanteriji i u industriji sportske obuće.
Stari rivali su konstruktori "Tojote" i "Ferarija", raketni programi "Lokid Martin" i "Boing", bio je skandal oko prisluškivanja telefona šefa gigantskog trgovinskog lanca "Marks i Spenser", Šveđani i Rusi su uzajamno proterivali diplomate zbog navodnog špijuniranja "Eriksona", a hemičari američke firme "Proktor i Gembl", koji proizvode deterdžent "arijel" i šampone "panten" optuženi su da su tajno analizirali smeće iz englesko-holandskog "Unilevera" (šamponi organiks i san silk).
Ako se vrbovanje korumpiranog "insajdera" ili prava pljačka dokumentacije pokažu kao teške, postoji i - internet. Kompjuter sa slabijom zaštitom može biti hakovan za samo 40 minuta, a za saznavanje poverljivih informacija pogodne su i detaljne analize medija: pažljivo čitanje novina i časopisa, konferencije za štampu, ekspertska objašnjenja ili statistička saopštenja. Tu su i zajednička preduzeća, partnerstva, poslovni susreti i prijemi, programi razmene i nevladine organizacije, a prilika su međunarodne izložbe, sajmovi i simpozijumi. Ocenjuje se da privredni špijuni čak 95 odsto informacija dobijaju upravo na ovaj način. Naizgled legalni metodi su i anketiranje konkurenata (u tobože društvenokorisne svrhe), posete i angažovanje otpuštenih ili "prebeglih" stručnjaka.
Često su države-prijatelji veća pretnja od otvorenih rivala. SAD najviše strepe od efikasnosti Kine, Rusije, Kube i Irana, dok su Japanci, Korejci, Francuzi, Nemci i Izraelci "prijateljski špijuni".
Beogradski Ekonomski biro "Koneko", partner Ministarstva za privatizaciju i Agencije za privatizaciju, bio je početkom 2003. godine dvaput opljačkan: lopovi su ukrali kompjuterske diskove na kojima su bili podaci o oko 100 firmi čija je vrednost procenjivana. Važnost ovih informacija je bila u tome što na aukcijama i tenderima daju veliku prednost u odnosu na konkurente.
Legendarne su tvrdnje o uspesima pojedinih firmi da čuvaju poslovne tajne: navodno je još nepoznat sastav koka-kole, koja iz razloga marketinga povremeno prijavljuje policiji svoje radnike jer navodno nastoje da prodaju recept konkurenciji iz "Pepsija", ali postoji i verovanje da je "Kentaki frajd čiken" čak 40 godina u sefu krio sastav smese sa 11 prirodnih začina za pohovanje piletine.

SAD - glavna meta
Na konferenciji za novinare u Vašingtonu, povodom podizanja optužnice protiv naturalizovanog Kineza Dongfan Cunga koji je optužen za krađu poverljivih podataka o programu spejs šatla, američkih vojnih trasportnih aviona i raketa, pomoćnik sekretara za nacionalnu bezbednost Kenet Vajnstin ocenio je da SAD i dalje predstavljaju glavnu metu međunarodne tehnološke i vojne špijunaže. Dodao je da Kina već dugo agresivno pokušava da se domogne američkih poverljivih dokumenata. Zvaničnih reakcija iz Pekinga još nema.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.