Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prevara sa „hilandarskim kvascem”  (Pročitano 4479 puta)
19. Avg 2010, 02:19:26
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
“Ako ovo uzmeš imaćeš sreće” ili “leči od bolesti”, poruke su koje u poslednje vreme kruže Srbijom, a čarobno sredstvo u prevari je “hilandarski kvasac”. Na zvaničnom sajtu SPC juče je pušteno saopštenje manastira Hilandar da je reč o prevari naroda i čistom sujeverju i besmislici. U MUP Srbije za “Blic” kažu da još nemaju nijednu prijavu i naglašavaju da policija može da reaguje samo ako je reč o prevari sa materijalnom dobiti.


Uz “hilandarski kvasac” sledi i napomena da “dalje širenje tog testa ili kvasca donosi sreću onima koji ga prave”. U manastiru ocenjuju da je reč o zloupotrebi imena Hilandar. Posle “hleba prijateljstva iz Hilandara” koji je kružio Srbijom 2003, čudotvorni kvasac je druga po redu prevara.


- Verovanje da spravljanje ovog “hilandarskog kolača” i širenje dalje tog testa ili kvasca donosi sreću onima koji ga prave je čisto sujeverje i besmislica. Naziv “hilandarski kvasac” ili “hilandarski kolač” nema nikakve veze sa manastirom, niti potiče iz manastira. Molimo pravoslavne hrišćane da ne primaju “hilandarski kvasac” i da ne prave “hilandarski kolač” i da tako spreče širenje zloupotrebe naše velike svetinje, manastira Hilandara - kažu u ovom manastiru. Kako dodaju, “osim što se radi o prevari naroda, veoma zabrinjava i sam proces spravljanja tog kolača”.


- To je čitav ritual. Sam proces traje deset dana uz korišćenje mleka i jaja. To naročito pravoslavni hrišćani treba da imaju u vidu, jer se spravljanjem i korišćenjem narušava post - ističu u Hilandaru. Kolač za koji se po Srbiji širi da donosi sreću nema nijednu dodirnu tačku sa hlebom koji se pravi u Hilandaru. U manastirskoj pekari se peče običan hleb, a nema ni mleko ni jaja, koristi se kupovni suvi kvasac koji se uglavnom nabavlja u Srbiji.


Protojerej magistar Velibor Džomić kaže za “Blic” da širenju sujeverja i lažnih kultova na prostorima bivše Jugoslavije, posebno u Crnoj Gori i Srbiji, doprinose brojni ekonomski problemi i srušeni sistemi vrednosti savremenog čoveka.


- Neupućeni ljudi misle da suštinski mogu da poboljšaju život i reše svoje životne probleme tako što će otići kod vračara i gatara. Oni ne znaju da na takav način nema pomoći i tako postaju i njihove žrtve. A kada se tome doda i činjenica da vračevi i gatare u svojim prostorijama drže pravoslavne ikone i dele brojanice, onda prevara naivnih i nevoljnih biva uspešnija. Činjenica je da takvi tipovi nemaju blagoslov Crkve za takvo duhovno nezdravo delovanje. Živa vera u živoga Boga duhovno prosvećuje ljude kroz svetotajinski život u Crkvi. Čovek je prizvan i pozvan da se verom preobražava kroz vrlinski život, a ne da se saobražava sa sujeverjem i tako udaljuje od Boga i spasenja - poručuje Džomić.


On ističe da u najvećem broju slučajeva ljudi bivaju prevareni i “dobrovoljno” opljačkani, ali nisu retki ni slučajevi ozbiljnih duševnih poremećaja.
- Sujeverje i magija se, nažalost, reklamiraju i preko pojedinih elektronskih medija, tako se to zlo u naše vreme proširilo gotovo astronomskom brzinom. Nije teško izvući zaključak o ozbiljnosti ovog problema samo ako se pogledaju sadržaj i poruke plaćenih noćnih, pa i dnevnih termina na privatnim televizijama - zaključuje Džomić.



Lažni proroci
Protojerej Velibor Džomić kaže da su sujeverju naročito podložne zemlje bivšeg komunizma.
- Nakon višedecenijskog ateizma, postale su prostor za svojevrsno duhovno nasilje koje nad duhovno neprosvećenim ljudima vrše raznorazni magovi, astrolozi, spiritisti i lažni proroci. Oni se više i ne kriju. Nekada su takvi tipovi bili zakonom sankcionisani, ali danas to nije slučaj - kaže Džomić.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
Sta sve ljudi ne ce da se sete  Smile I koliko kosta to cudo  Smile Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
U puitanju je amiški kolač za koji se kvasac fermentira 10 dana pre nego što može da se koristi. E sad nije problem što je amiški recept, ali je problem što ga zloupotrebljavaju za sujeverje. Zapravo ovaj hilandarski kvasac se uzgaja od prvobitne maje tokom 10 dana, onda se trećina maje koristi za pravljenje kolača a dve trećine se dele drugima i navodno leči od smrta.

a recept sam stavila u birtiji sad ću ga naći.

Citat
Jedosmo večeras "slatki hleb sa Hilandara". Topao i mirisan i ukusan. A jeli smo mi to češće i pre petnestak godina ali se to tad zvalo "amiški kolač". I tad i sad smo dobili od prijateljica malo testa koje je kao kvasac. I tad i sad malo testa od nas ide našim prijateljima...Što je bilo - bilo je. Kolač je po mom i našem ukusu, ma kako da se u narodu zove. Moja draga je uz testo dobila i propratni papir koji ja prepisujem u celini.

     Kad se dobije testo, važno je da bude u plastičnoj posudi i da se drži na sobnoj temperaturi. Testo se ne meša istog dana kad se dobije već sutradan.
1. dan - promešati
2. dan - promešati
3. dan - promešati
4. dan - promešati
5. dan - promešati i dodati 3dl mleka, 300g brašna i 300g šećera, mešanjem sjediniti i poklopiti
6. dan - promešati
7. dan - promešati
8. dan - promešati
9. dan - promešati
10. dan - promešati i opet dodati 3dl mleka, 300g brašna i 300g šećera, mešanjem sjediniti pa podeliti na 4 dela. Tri dela podeliti prijateljima, sa po jednim parčetom kolača i receptom.
U četvrti deo dodati 3 jaja, 250g brašna, 2dl ulja, prašak za pecivo, vanilin šećer, koru od limuna, malo seckanih oraha i malo suvog grožđa. Sipati u podmazan pleh i peći 40 minuta na 190-200 stepeni.
Hleb sa Hilandara donosi sreću porodici i ispunjava želje.
Peče se jednom u životu!


Inače maja se započinje ovako ako ne dobiješ od nekog na poklon



1 DAN:
1 pak suvog kvasca
1/4 šolje od 2 dl tople vode
1 šolja brašna
1 šolja šećera
1 šolja mleka
Otopiti kvasac u vodi u maloj posudi. Ostaviti da na toplom odstoji 10 minuta. U većoj posudi dobro promešati brašno i šećer pa polako dodavati otopljeni kvasac i mleko na sobnoj temperaturi Ostaviti polupoklopljeno na sobnoj temperaturi da kvasa.

« Poslednja izmena: 19. Avg 2010, 02:53:45 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
I stavis malo zelenih travki i da vidis kako ce da leci kada se skine onaj glaukom sa oka
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
a,da,i ja to dobih od ortaka pre dve godine...  Smile (a on ga dobi od nekog drugog...)
al uzeo sam ga jer mi je on bio namenio(testo) i jer sam se odusevio kad sam probao(parce),pa reko daj ga vamo,bre!  Smile Smile Smile
i napravio sam ga.i stvarno bilo dobro.jbt,cak mi je i testo bilo ukusno!  Smile dok sam cekao da fermentira.mada sam ga malo bio prepeko na kraju,al,ipak,lepo je ispalo.  Smile

u svakom slucaju,ne vidim cemu tolka frka oko toga.neki cak rekose i da je stetan za stomak,jer ima neke neuobicajene sastojke.
ok,ne radi se o HIlandaru.pa sta.ako nista drugo,makar je ukusno i vredi probati.
« Poslednja izmena: 28. Avg 2010, 19:16:41 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Žena
Poruke 1054
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Jaoo, moj komsija se zamlacivao s ovim. Smile Sto je najbolje, kolac uopste nije los! Smile
IP sačuvana
social share
I'm not what I was last summer, not who I was in the spring.
Tell me, tell me, tell me when will we learn
we love it and we leave it and we watch it burn
Damn these wild young hearts, damn these wild young hearts...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Sto je najbolje, kolac uopste nije los! Smile
pa,to vam kazem!  Smile Smile
« Poslednja izmena: 28. Avg 2010, 19:19:10 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
kakav Hilandarski kolac  Smile

sekta bre !
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Sto je najbolje, kolac uopste nije los! Smile
pa,to vam kazem!  Smile Smile
Који сте ви Турци  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia 3220
Citat
: Prevara sa „hilandarskim kvascem”

A bila je i verzija "Vatikanski kolac radosti i srece" za pripadnike katolicke veroispovesti.

P.S. Kolac je stvarno ukusan Smile
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.