Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Preosetljivost na hranu, alergije i netolerancija  (Pročitano 8525 puta)
11. Avg 2009, 07:33:17
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
“Ono što je za jednog čoveka hrana, za drugog bi moglo da bude jak otrov.”
Lucrecius, oko 75 p.n.e.


Preosetljivost na hranu odnosi se na sve tipove prekomerne reakcije koje organizam može imati prema određenim komponentama hrane. Osetljivos na hranu podrazumeva alergiju i ne toleraciju na hranu.

Alergija na hranu je specifičan oblik preosetljivosti na hranu koji aktivira imuni system i dovodi do preterane reakcije. Imunološka reakcija je reakcija usperena protiv spoljnih substance koje ulaze u telo. Alergent (uglavnom je to protein iz hrane), pokreće lančanu rekciju u imunom sistemu uključujući i oslobađanje antitela. Ova antitela su okidači koje oslobađaju telesne supstance, kao što je histamin, koji izaziva različite simptome kao što je svrab, kijavica ili kašalj.

Česti alergenti hrane su kravlje mleko, soja, jaja, voće, kikiriki, koštunjavo voće kao što je lešnik, plodovi mora i česte alergije na produkte koji nemaju tradicionalnu upotrebu u Evropi, kao što je kivi i mango.

Veoma male količine proteina iz hrani mogu izazvati alergijsku reakciju. Imuni sistem štiti naše telo od štetnih stranih materuja proteina (tj antigena) generišući imuni odgovor kako bi ih eliminisao. U pravoj alergijskoj reakciji imuni sistem proizvodi antitela. Antitelo je protein koji se specifično vezuje sa antigen kako bi ga inaktivirao i uklonio iz tela. Grupa antitela poznata kao imunoglobulin E (Ig E) reaguje sa antitelom i i pokreće reakciju sa mastocitima (ćelije tkiva) i bazofilima (vrsta krnih ćelija). Mastociti se nalaze ispod površine kože i sluzokože oblažući nos, disajne puteve, oči i creva. Supstanca zvana histamin ili druge supstance kao što je leukotrienin i prostaglandini se oslobađa iz mastocita i uzrokuju alergijske reakcije. Ove reakcije se momentalno i uglavnom lokalizuju.

Na sreću, većina alergijskih reakcija na hranu su relativno blage, ali mali broj ljudi imaju veoma tešku i opasnu po život reakciju, zvanu anafalaktički šok. Anafalaktički šok je iznenadni pad krvnog pritiska koji može biti fatalan ako se ne tretira brzo. Nekad može nastati u roku od par minuta od izlaganja. Kikiriki je dobro poznat uzročnik anafilaktičkog šoka i hitni tretman uključuje upotrebu inekcije adrenalina kako bi otvorio puteve i da kontrahuje krvne sudove.

Neke alergijske reakcije se mogu razviti nakon nekoliko sati ili par dana. Takve reakcije su poznate kao odložene hiperosetljive reakcije. Tipični simptomi pojavljuju se na koži, plućima i crevima.

Netolerancija na hranu je štetna reakcija koja ne uključuje imuni system. Ta reakcija nastaje usled ne varenja i ne apsorpsije specifičnih sastojaka hrane. Simptomi su specifični do individualni. Primer je netolerancija na laktozn, na žitarice ili koštunjavo voće.

Trenutno, ne postoji adekvatan tretman za lečenje netolerancije na hranu. Jednom kada se dijagnostikuje, jedini efektivan tretman je izbegavanje hrane koja uzrokuje probleme. Jedino u slučaju laktozne netolerancije u nekim zemljama dostupni su enzimski preparati.

Tipovi alergije na hranu i netolerancije:

Treba naglasiti da u nekim slučajevima isti produkt može biti uzročnik alergije i netolerancije:

Mleko : alergija na proteine u mleku, netolerancija na laktozu

Pšenica : alergija na pšenične proteine, netolerancija na gluten (celijačna bolest)

Da li patite od neke hronične bolesti ili se ne osećate 100% dobro?

Možda samo hrana koju jedete utiče na vaše telo.

Dozvolite testu netolerancije na hranu da otkrije koje namirnice vas možda sprečavaju da budete dobrog zdravlja.

Netolerancija na hranu je rastući problem u savremenom društvu i može da izazove mnoge zdravstvene tegobe: gastrointestinalne, neurološke, respiratorne, dermatološke, kao i probleme sa regulacijom telesne težine.

Neka od oboljenja, kao što su astma, reumatoidni artritis, psoriaza, rozacea, ekcemi, multipla skleroza, dovode se u vezu sa netolerancijom na hranu.


Šta je netolerancija na hranu

Neophodno je razlikovati dva pojma, odnosno dve kliničke manifestacije:

Alergija na hranu - proces posredovan IgE antitelima protiv proteina hrane i manifestuje se brzom uzročno posledičnom reakcijom.

Netolerancija na hranu - poremećaj posredovan IgG antitelima, koji po svojoj patogenezi ne pripada alergijama u užem smislu te reči, budući da su manifestacije sporije, često neprepozna-tljive ili zamenjene sa drugim bolestima. Stotinama godina znamo da konzumiranje izvesnih “reaktivnih” vrsta hrane može da izazove negativne efekte na fizičko i mentalno zdravlje, a to je sve evidentnije u današnjem svetu koji nudi ogroman izbor namirnica koje konzumiramo.

Netolerancija na hranu je reakcija na hranu koja može da izazove neprijatne simptome i vezuje se za mnoga hronična stanja. Nije verovatno da će netolerancija na hranu da ugrozi život, za razliku od alergija, koje kod nekih ljudi mogu da izazovu anafilaksu. Tipični simptomi alergije su ugla-vnom trenutni i javljaju se u obliku otoka usana ili grla, kožnih osipa ili koprivnjače, povraćanja ili problema sa disanjem. Ukoliko sumnjate da imate alergiju morate da se obratite svom lekaru.

Dok manje od 2% populacije pati od alergija, procenjuje se da više od 20% populacije pati od netole-rancije na hranu. Ona može da ugrozi bilo koga u bilo kom starosnom dobu, ali pošto se simptomi često javljaju tek posle izvesnog vremena od uzimanja hrane, otkrivanje problematične hrane može da bude teško bez korišćenja novih laboratorijskih testova. Na primer, mleko ili hleb pojedeni jednog dana mogu da izazovu bolove u zglobovima tri dana kasnije. Neke netolerancije na hranu mogu da budu izazvane nedostatkom enzima ili hemijskom osetljivošću, dok druge predstavljaju reakciju imunog sistema izazvanu specifičnim IgG antitelima vezanim za određenu namirnicu.

Većina netolerancija na hranu su rezultat imunog odgovora organizma na proteine hrane. Usled povećane crevne propustljivosti kod nekih osoba dolazi do masivnog ulaska antigena preko digesti-vnog trakta (velikih čestica hrane koje se normalno ne resorbuju u crevima). Organizam ove čestice prepoznaje kao "strano telo" i reaguje stvaranjem specifičnih IgG antitela. Povećana crevna propustljivost javlja se kao posledica različitih patoloških sta-nja u organizmu: poremećaja u varenju hrane, hroničnih gastrointestinalnih infekcija, alkoholizma, dugotrajnog uzimanja nekih lekova i dr.

Vremenom, stvorena antitela mogu da oforme imune komlekse koji mogu da se nakupljaju u zglobovima i drugim organima i da postanu odgovorni za mnoge simptome koji se javljaju kao posledica netolerancije na hranu.

Simptomi netolerancije na hranu

Netolerancija na hranu se povezuje sa brojnim hroničnim stanjima i simptomima, koji uključuju sledeće:

Gastrointestinalne tegobe - Gastritis, nadimanje, sindrom iritabilnog creva, dijareja, opstipacija, malapsorpcija.

Neurološke smetnje - Glavobolja, migrena, vrtoglavica.

Dermatološke promene - Akne (kod odraslih), ekcem, svrab kože, osip.

Bolovi u zglobovima i mišićima - Od atipičnih bolova i otečenosti zglobova do reumatoidnog artritisa, fibromijalgija.

Psihološke smetnje - Hronični umor, nesanica, depresija, anksioznost.

Respiratorne tegobe - Astma, rinitis-može se preklapati sa alergijskim procesom.

Problemi kontrole težine.

Testiranje netolerancije na hranu

Od nedavno su aktuelne laboratorijske analize usmerene otkrivanju netolerancije koje osobe mogu imati na određenu vrstu hrane.

Test se izvodi iz uzoraka kapilarne ili venske krvi, pri čemu se ispituje osetlji-vost uzorka na 93 različite namirnice. Rezultati ovih analiza precizno ukazuju na namirnice na koje osoba reaguje, koje bi trebalo izbaciti iz upotrebe i sugeriše koje namirnice možete slobodno da jedete.

Pacijent dobija rezultate IgG alergijskog testa na hranu, zajedno sa dijetetskim podacima koji će mu pomoći da izbaci problematične namirnice iz svoje ishrane.

Pomoću podataka koje dobijete u okviru rezultata testa netolerancije na hranu, možete da izvršite pozitivne promene u svojim navikama u ishrani. Ukidanjem jedne ili više vrsta hrane, u više od 2/3 slučajeva dolazi do gubitka simptoma nastalih konzumiranjem “reaktivne” hrane i značajnog poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja.

Veoma je važno pridržavati se uravnoteženog, zdravog načina ishrane. Ako odlučite da to sami radite, a imate netoleranciju prema jednoj ili više žitarica, razmotrite uzimanje alternativnih žitarica koje su na listi vaših rezultata označene kao nereaktivne. Isto važi za voće, povrće i meso. U proizvodnji hrane i pića se koriste i sakrivene namirnice. Važno je da čitate nalepnice na industrijskoj hrani da biste sigurno izbegavali problematične namirnice.

Iako je eliminacija problematičnih namirnica cilj, neki ljudi se u početku lošije osećaju, zbog apstinencijalnih simptoma. U tim slučajevima bi bilo dobro da se unošenje reaktivnih namirnica polako smanji, sa ciljem kompletne eliminacije tokom dve do tri nedelje. Ukoliko je teško odricanje od namirnice, upamtite da telo neprijateljski reaguje na nju i da će vam biti bolje bez nje. Probajte da je zamenite drugim, nereaktivnim namirnicama. Probanje novih namirnica često pomaže u smanjenju jake želje i uživanju u hrani.

Posle tri do šest meseci izbegavanja reaktivne hrane, smanjuje se broj antitela. Reaktivne namirnice mogu postepeno da se dodaju vašoj ishrani, u malim količinama. Obavezno pratite pojavu negativnih reakcija kao što je povratak prvobitnih simptoma, ili nekih drugih. Vraćajte jednu po jednu namirnicu, da biste precizno pratili njene efekte.

Kako netolerancija na hranu utiče na pojavu gojaznosti?

Prisutnost imunokompleksa antigen - antitelo (IgG) povećava onkotski pritisak krvi. Povećani pritisak posledično uzrokuje zadržavanje vode i zbog toga povećanje telesne težine. Ako ova saznanja primenimo u klini-čkoj praksi, na konkretnom pacijentu, izbacivanjem iz ishrane one vrste hrane čiji proteini izazivaju produkciju IgG antitela dovodimo do smanjenja cirkulišućih imuno-kompleksa, smanjenja onkotskog pritiska i eliminacije vode iz organizma. Eliminacijom tečnosti dolazi i do smanjenja edema, kao i redukcije telesne težine.

Ovaj pristup je u nekim slučajevima dao spektakularne rezultate s gubitkom težine većom od 10 kg za mesec dana, kao i istovremenom eliminacijom propratnih poremećaja kao što su na primer: upala, bol i ukočenost zglobova.

Dakle, kod gojaznih osoba koje ne reaguju na uobiča-jene tretmane mršavljenja, smanjenje telesne težine je postignuto eliminacijom iz ishrane onih namirnica na koje je utvrđena visoka osetljivost.

Nakupljanje tečnosti nastalo zbog netolerancije na hranu, može prouzrokovati povećanje telesne težine koje se ne može korigovati niskokaloričnim dijetama.

Naprotiv, u nekim slučajevima dolazi i do povećanja težine, jer mnoge dijete uključuju povećan unos vode u organizam, što zbog mehanizma netolerancije na hranu dovodi do još veće retencije vode i posledičnog povećanja težine.

Iz gore navedenih razloga preporučljivo je da se Test netolerancije na hranu uključi u uobičajena klinička pretraživanja koja predhode početku redukcijskih dijeta.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Radila sam test... u laboratoriji "Analiza" Smiley

Pocela sam polako da izbacujem hranu koja mi je zabranjena (kafa, gazirano, vestacki zasladjivaci, svinjetina, cokolada)...

Jedini problem je suncokretovo ulje koje mi nije dopusteno, tako da trazim zamenu... Smiley

Inace, cim se naviknete da citate etikete, nije problem...

Ne znam da li sam smrsala, ali sam splasnula... Smiley

Evo kako izgleda to u praksi Smiley

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Scan_020159.JPG
(278.46 KB, 1656x2338)
Scan_020160.JPG
(412.27 KB, 1700x2338)
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 
Rezultati su ti dobri, malo korigovanja u ishrani i postepeno se oseti razlika na bolje. I to ne samo u fizičkom izgledu. Dok ne dođeš u susret s tim, nisi ni svestan kolika je moć hrane, ne u tome što te zasiti, već poboljšava ili smanjuje funkcije nekih organa. Iz iskustva kažem, osetila sam i videla tu moć.

Samo nastavi s tim Anea, to ti može samo pomoći, imaš moju podršku Smile , ja sam u tome malo duže vreme i rezultati su više nego vidljivi.

A što se tiče marketa i prodavnica...tu je u početku bilo čuđenja i zbunjenih pogleda (tipa šta ova sad čita, keks je keks), u početku objašnjavala šta gledam, ali vremenom su se i na to navikli Smiley

Kad budem skenirala rezultate koje imam, postaviću ih.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Iskreno, ja nemam nekih preteranih ocekivanja, tako da ne ocekujem ni neke preterane rezultate...

Pored ovoga sam i na klasicnoj redukcionoj dijeti, tako da je ova analiza samo dopuna, tj. korekcija te dijete...

U nekim stvarima se kosi sa dijetom (konkretno, za dorucak treba da unosim zitarice i jogurt, a ovde su te dve stvari oznacene kao pomalo problematicne), ali... dobro... Smiley

Nije to ni toliko komplikovano kad se naviknes... Smiley

Jos samo da ne turaju to sunckoretovo ulje u sve Smiley))

Inace, obozavam voce, a i uglavnom se hranim povrcem (nisam vegetarijanac, nego jednostavno... ne zudim toliko za mesom, ali kad ga ima sa slascu ga pojedem), tako da nema nekih vecih izmena u mojoj ishrani...

Prosto je neverovatno koliko su neke namirnice u nasoj ishrani samo zbog navike (npr. sladoled i kafa) i kako ne osecam probleme, ni zelju zbog njihovog izostanka. Smiley
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
A kakva je razlika u analizama za analizu na 93 i 230 namirnica? Da li je to isti tip analize i koja je razlika u ceni?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Ja sam u laboratoriji Elitlab radila ovu od 230 namirnica (nisam ni znala da postoji ova od 93), u svakom slucaju bolje vise uraditi i u startu znati na cemu si.

Ovo o cemu prica vojvođanka o cudjenju ljudi u supermarketu, ja citam i kog je sastava obicna mineralna voda, a kamoli hrana. I znam da sam potpuno u pravu kad naidjem na vodu koja u sebi ima arsen ili zivu.
IP sačuvana
social share
ZP
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.18 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.