Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:07:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Preminuo pesnik Duško Trifunović  (Pročitano 11581 puta)
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Na sahrani Duška Trifunovića - Čola, Brega, Bebek, Balašević...

Na Čeratskom groblju u Sremskim Karlovcima u ponedeljak je sahranjen pesnik Duško Trifunović, čovek koji je od svega ponajviše umeo da se poigrava rečima, stapajući ih u stihove od kojih je većina zauvek ostala zabeležena u antologijskim pesmama domaće rok i pop scene. Na večni počinak ispratili su ga najmiliji, supruga Dana, ćerka Ana, sin Severin, brat Luka, a poslednju poštu čika Dušku, kako su ga iz milošte zvali, mimohodom u pravoslavnoj kapeli, odali su Zdravko Čolić, Goran Bregović, Đorđe Balašević, Oliver Mandić, Seid Memić-Vajta, Željko Bebek, Bata Kovač, Ljubivoje Ršumović, Dobrica Erić, Zafir Hadžimanov, Minja Subota, Gabor Lenđel, Gane Pecikoza, Nele Karajlić, Toma Kuruzović, Nebojša Bradić...

„Bićeš zvezda sjajna u kosmičkom jatu... Ostarismo, a ne pobedismo. Zbogom, druže moj”, uputio je nad odrom poslednje reči svom prijatelju Pera Zubac, a na komemoraciji u Matici srpskoj, koja je prethodila sahrani, prigodnim govorom od Duška se oprostila i Maja Gojković, gradonačelnica Novog Sada, grada u koji se doselio početkom ratnih sukoba u BiH. Tu je i preminuo, u Kliničkom centru nakon kraće bolesti, u 73. godini života.

Prema sopstvenoj želji, u večni mir i spokoj uplovio je baš u Karlovcima, sa kojima je, više slavan nego srećan, uvek gajio neku tajnu vezu i gde je davne 1959. dobio svoju prvu nagradu, onu Brankovu...

Uvek je rado navraćao u Karlovce, da bi svojevremeno, nedaleko od groblja, kupio i kućicu, što je voleo da pravda rečima: „Odavde sa Čerata mogu da vidim Bačku i to Panonsko more. Neće mene ribe grickati jer biću na budućem ostrvu ovom...”

Nek mu je večna slava i hvala! (Kurir)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

2006_02_01_sahrana.jpg
(8.45 KB, 200x150)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


respect

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
mob
SonyEricsson k500i
slava mu
jedini covek koji je dao bjelom dugmetu nesto, i jedini koga postujem iz citave te price
IP sačuvana
social share


hedonizam je poslednji stadijum pesimizma
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 571
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
Poznavao sam pjesnika Duška Trifunovića i imao s njim ne tako česte, ali bitne kontakte. Bio je to virtuoz pisane riječi koju je umio i da izgovori na silan način - onaj koji plijeni čitavo biće čovjekovo. Koliko god je bilo zanimljivo pročitati svaku novu pjesmu ili knjigu Duška Trifunovića, još zanimljivije ga je bilo slušati. Duško je imao dara da pred javnošću razgovara sa svojom pjesmom kao sa nekim bićem ravnim njemu, nekom njegovom dvojniku. Dakle, nije to bilo izgovaranje riječi, već razgovor sa sobom pomoću riječi sopstvene pjesme. Dakle, Duško Trifunović bio je ne samo pisac, već i pojava koja je pisca predstavljala na sasvim nov način. Otud je teško odgovoriti na pitanje šta su ljudi više voljeli kod Duška - njega ili njegovu poeziju. To je bilo vezano pupčanom vrpcom, pa je meni Duško Trifunović kao čovjek ličio na poeziju. Kao uspomenu na naše kontakte i saradnju, ostavio sam ovaj svoj zapis nakon njegove smrti:


Memento

Dušku Trifunoviću

A kako ću
bez Tebe sa sobom
sabirati glase za pojanje?
I čemu ću
kada s Tobom neću
do Parnasa više putovati?
Sabiraću riječi za snove
kojim ću Te sebi povratiti.
Vjerovaću
potom da si opet
dojezdio
u moje predjele,
gdje se kljastri
tuku s aždajama:
da olakšaš moje breme tuge
što su bitke na Zemlji beskrajne.


Duško Trifunović je volio ovakav oblik stiha i ovu metriku, pa sam to iskoristio da mu izrazim svoje veliko poštovanje.

Mori Šamački
IP sačuvana
social share
Sve što nije napisano nije ni postojalo, a i ono što je napiano nije u svemu postojalo onako kako je napisano.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:07:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.