Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pre 157 godina rođen Tesla, genije koji je izmenio svet  (Pročitano 12182 puta)
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 28.0.1500.95
Upoznajte Jelenu Mandić, čukununuku Nikole Tesle

O srpstvu, pravoslavlju i slavnom pretku Nikoli Tesli, koji joj je čukundeda, Jelena Mandić (22) iz Čikaga je slušala od najraniejg detinjstva. Kad joj se ukazala prva prilika da se upozna sa svojim korenima, došla je u Srbiju, u Soko-grad, na Mobu 2013. Tu ju je srela i reporterska ekipa "Vesti".



Vižljasta crnokosa devojka prodornog pogleda podseća na Teslu. Kaže da je čitava loza Mandića takva i da svi liče. Jelena je kao i njeni roditelji Miloš Mandić i Helen Popović rođena u Americi, u Čikagu. Ima dve godine stariju sestru Vukosavu i godinu dana mlađeg brata Nebojšu. Svi se bore s istim problemom - ne znaju srpski. Zato je ona odlučila da ga nauči u najkraćem roku.

- U Srbiji sam tek nešto više od desetak dana. Sve mi je sada mnogo jasnije, ne čudim se više genijalnosti mog čukundede koji je osvetlio planetu. U Srbiji su ljudi sasvim drugačiji od onih koje srećem u Americi. Srbi su otvoreni, prisni, topli, gostoljubivi.
 
Za ovo kratko vreme sam shvatila i da je opšte obrazovanje ljudi u Srbiji mnogo bolje i veće nego na američkom kontinentu - priča ova devojka. Priznaje, međutim, da se malo plašila susreta sa Srbijom.

- Nije za to kriva negativna propaganda, već, jednostavno, strah od nepoznatog. Sreća je da sam došla ovde i uverila se svojim očima i ušima u lepotu i privlačnost Srbije. Iskreno, ovaj boravak mi je pojasnio neke moje intuitivne reakcije i emocije u susretu s običajima i tradicijom za koje, zbog načina i tempa života, Amerikanci nemaju puno sluha - kaže Jelena.

Srećna je, kaže, i što je u Soko-gradu, u manastiru Svetog Nikolaja, konačno shvatila suštinu pravoslavlja.

- Otac mi je pričao koliko je vera važna, a sada sam se u to i sama uverila. Dopada mi se Srbija, doći ću i iduće godine, nadam se da ću do tada savladati srpski jezik - ispričala je "Vestima" Jelena Mandić.

Ona je objasnila da se u kući njenih roditelja govorilo uglavnom na engleskom, i to zbog majke koja nije znala srpski.

Ne znaju ni za Teslu ni za Njutna

- Volela bih da imam makar zrno Tesline genijalnosti. Zahvalna sam roditeljima što su mi omogućili da se obrazujem. Većina mojih drugara, ali i starijih ljudi, nažalost, nikad nije čula ko je Nikola Tesla, ili po čemu je poznat Isak Njutn. Jednostavno, to im nije trebalo za profesiju kojom se bave - kaže Jelena.

Promenio svet

- Znam da je moj čukundeda, da bi došao u Ameriku, morao da proda svu svoju imovinu i kupi kartu za brod. Tada je imao 28 godina. Kad je kročio na američko tlo, čitav njegov kapital bio je nekoliko dolara. Ipak, uspeo je da promeni svet i postane jedan od najpriznatijih naučnika - priča Jelena.


vesti on lajn
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Sta sam ja to prespavao ili je ovo izvor Njuz?  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.4
Browser
Safari 536.30.1
mob
I-mate 30 Pro
Najveci um od kad postoji civilizacija...i covek koji je neposredno zasluzan za nezapamcen napredak u poslednjih sto godina...i covek koji ce jednog dana biti zasluzan za opstanak ljudske vrste....

Samo to jos niko ne zna....
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 21
OS
Linux
Browser
Chrome 25.0.1364.68
naravno, osim tebe!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1355
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
Nikola Tesla: Čovek sa dva lica?
Jedan uticajni “jutjuber” zapitao se da li je lik Nikole Tesle, onako kako ga američki mediji u poslednje vreme predstavljaju, zaista onaj pravi.

 

Poslednjih godina, Nikola Tesla se pominje sve češće u američkoj javnosti, naročito na internetu.

Od kako je osnivač sajta Oatmeal organizovao prikupljanje sredstava za izgradnju Teslinog muzeja, korisnici mreže prisetili su se značaja velikog istraživača.

Međutim, prema mišljenju Marka Ragnete, koji stoji iza YouTube kanala PBS Idea, glorifikacija Tesle na internetu dovela je do stvaranja mitova o njegovom liku i delu, koji nemaju veze sa onim što je slavni naučnik zaista bio.

Da li biste se složili?



Izvor: B92
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Pesaci su dosadni,pesaci su spori zato ih obori.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1239
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
Nokia N8
prosro se ko grlica
IP sačuvana
social share
Ima jedno prorocanstvo koje kaze da ce nas Srba ostati taman toliko da cemo svi moci da stanemo pod jednu krusku.A u tom slucaju svi ostali ce stati pod jedan maslacak i to bez da se guraju.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 24.0
Zamoran je poput radio stanice sa losim prijemom, a i previse prica ko neka kvocka, alapaca i tako to. Zudi da mu stegnes siju i zaustavis ton. A i prica mu je adekvatno bezvezna, tipicno zapadnjacki povrsno i nadmeno.
U stvari, dosadan je.
Pozdrav  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.5
Browser
Safari 536.30.1
mob
I-mate 30 Pro
 Smile

Citat
Zudi da mu stegnes siju i zaustavis ton
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.