Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Potrošački krediti u EU - predlog nove direktive  (Pročitano 3630 puta)
05. Jul 2007, 02:56:15
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
BlackBerry bold
Tržište od 800 milijardi evra
Ivana Vasić, Bankar magazin


Nova direktiva će omogućiti svim potrošačima iz EU da imaju ista prava u pogledu kreditnih aranžmana. Do sada države nisu uspele da postignu dogovor, zbog straha da će usklađivanje kreditnih pravila smanjiti nivo zaštite potrošača
Posle nekoliko godina pregovaranja, države članice Evropske unije postigle su dogovor o predlogu za izmenu Direktive o potrošačkim kreditima. Ovom direktivom Evropska unija će uskladiti 800 milijardi evra vredno tržište potrošačkih kredita i omogućiti svim potrošačima iz EU da imaju ista prava u pogledu kreditnih aranžmana, kao i dati im mogućnost da uporede kreditne uslove širom EU.

Postojeća direktiva formulisala je, naime, samo minimum usklađenosti među državama članicama. Otuda su razlike u nacionalnim zakonodavstvima u vezi sa potrošačkim kreditima predstavljale prepreku za funkcionisanje jedinstvenog unutrašnjeg tržišta EU.

Direktiva Saveta za usklađivanje zakona, propisa i administrativnih odredbi država članica, koji se odnose na potrošačke kredite, datira iz 1987. godine i do sada je dva puta menjana. Evropska komisija još od 2002. godine pokušava da promeni i pojednostavi Direktivu, ali sve do sada države članice nisu uspele da postignu dogovor, jer su se pribojavale da će usklađivanje kreditnih pravila dovesti do smanjenja nivoa zaštite potrošača. Iako je u maju ove godine konačno postignut politički dogovor o izmeni Direktive, predstavnici Holandije i Grčke su glasali protiv predloga, dok su Belgija i Luksemburg bili uzdržani.

 Prevremena otplata - kamen spoticanja

Sami pregovori u okviru Saveta bili su fokusirani na pet oblasti. Prva podrazumeva standardizovane informacije, koje svako oglašavanje kreditnog aranžmana mora da sadrži. Druga se svodi na standardizovane informacije koje svaki predugovor i ugovor o kreditu treba da uključi, treća na uslove za raskid ugovora, četvrta na otplatu kredita pre ugovorenog roka i pravo zajmodavca na nadoknadu, a poslednja, peta, na računanje godišnje kamatne stope.

Svaka reklama, odnosno oglas o kreditnom aranžmanu, koja uključuje kamatnu stopu ili cenu kredita treba da na jasan i koncizan način potrošaču ponudi sledeće informacije: ukupnu vrednost kredita, godišnju kamatnu stopu, dužinu trajanja kredita, ukupan iznos koji će biti isplaćen po otplati kredita i iznos rate, a u slučaju kredita sa odloženim plaćanjem i cenu za gotovinsko plaćanje, kao i iznos svakog avansnog plaćanja.

Kamatne stope na potrošačke kredite u EU kreću se od šest odsto u Finskoj, do 12 odsto u Portugaliji
Jedan od ključnih ciljeva Direktive je da omogući potrošačima da, na osnovu informacija dobijenih iz predugovora i ugovora, donesu ispravnu odluku u pogledu zaključenja kreditnog aranžmana. Nova direktiva unapređuje strukturu informacija sadržanih u predugovoru i ugovoru koje moraju biti u standardizovanoj formi u svim državama članicama EU, čime će potrošačima biti omogućeno da lakše uporede različite ponude. Direktiva, dalje, daje potrošačima mogućnost da u periodu od 14 kalendarskih dana raskinu kreditni ugovor ne navodeći pri tom razlog.

Tokom pregovora, pitanje otplate kredita pre ugovorenog roka pojavilo se kao glavni kamen spoticanja. Postignuto kompromisno rešenje daje zajmodavcima limitirano pravo na nadoknadu za prevremenu otplatu kredita u iznosu od 0,5 do jedan odsto iznosa prevremeno otplaćenog kredita. Ova nadoknada se, međutim, primenjuje samo kod fiksnih kamatnih stopa i u slučajevima kada je referentna kamatna stopa niža u periodu prevremene otplate nego u vreme zaključivanja ugovora o kreditu. Štaviše, država članica EU može da ograniči zahtev banke za nadoknadu u slučajevima u kojima iznos otplate u periodu od 12 meseci prelazi maksimalnu granicu od 10 000 eura.

 Godišnja cena kredita

Nova direktiva podrazumeva da će na reklami, odnosno oglasu za kredit, predugovoru i ugovoru biti navedena godišnja kamatna stopa, a metod za njeno računanje će, takođe, biti usklađen na nivou cele EU. Godišnja cena kredita biće izračunata po jedinstvenoj matematičkoj formuli i jednaka je sadašnjoj vrednosti svih obaveza, trenutnih i budućih, nastalih po osnovu kredita.

Kamatne stope na potrošačke kredite u EU kreću se od šest odsto u Finskoj do 12 odsto godišnje u Portugaliji. Iako će mali broj stanovnika EU imati koristi od ujednačenih kreditnih uslova, pošto potrošački krediti ostaju lokalna aktivnost poslovnih banaka sa manje od jedan odsto prekograničnih kreditnih transakcija, nova direktiva će svakako rastućem broju mobilnih građana i korisnika internet bankarstva omogućiti da lakše pronađu mogućnosti za kreditiranje izvan nacionalnih tržišta kredita.

 Primer Slovenije

Trenutna pravna regulativa u Srbiji ne reguliše u dovoljnoj meri ovu problematiku. Zakon o zaštiti potrošača sadrži odredbe kojima se daju osnovni elementi za zaključivanje ugovora o potrošačkom kreditu. Član 29. Zakona navodi da je davalac potrošačkog kredita dužan da, pre zaključenja ugovora, u pismenoj formi obavesti potrošača o najvišem iznosu potrošačkog kredita, o godišnjoj kamatnoj stopi i uslovima pod kojima se ona može promeniti, o troškovima kredita koji se naplaćuju u vreme zaključenja ugovora i uslovima pod kojima se oni mogu promeniti, kao i o uslovima i postupku raskida ugovora. Način oglašavanja potrošačkih kredita nije detaljno definisan Zakonom o oglašavanju, osim što kao i svaka druga oglasna poruka mora da bude istinit, potpun i određen, u skladu sa zakonom, dobrim poslovnim običajima lojalne konkurencije i profesionalnom etikom. Način obračuna i objavljivanja efektivne kamatne stope na kredite regulisan je Odlukom Narodne banke Srbije.

Iako je, svakako, pravna regulativa vezana za potrošačke kredite sigurno dobra, ali ne i dovoljna, kako se navodi u Nacionalnoj strategiji Republike Srbije za pristupanje EU, trebalo bi, po ugledu na Sloveniju, doneti poseban zakon o potrošačkim kreditima, kojim bi se detaljno regulisala ova oblast.

Slovenački Zakon o potrošačkim kreditima iz 2000. godine, naime, uređuje forme kreditnih ugovora kao što su odloženo plaćanje robe i usluga, zajmovi, posebno gotovinski krediti i dozvoljeni minus na tekućem računa, kao i druge finansijske aranžmane koji u ekonomskom smislu imaju istu svrhu kao i kredit.

Zakon definiše obaveze pre zaključenja kreditnog ugovora, sadržaj ugovora, uslove za raskid ugovora, uslove za otplatu ugovora pre ugovorenog roka, kao i matematičku jednačinu za računanje efektivne kamatne stope. Slovenački zakon, takođe, bliže određuje uslove za obavljanje kreditnog posredovanja i utvrđuje nadležnosti za kontrolu kreditnih institucija. Ovim propisom je definisan i obavezan sadržaj za oglašavanje kreditnog aranžmana, tako da svako oglašavanje mora da sadrži reprezentativan i jasan primer računice za ukupnu cenu kredita. No, Slovenija će morati da promeni i dopunu svoj zakon nakon što EU usvoji predložene izmene Direktive o potrošačkim kreditima. 
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.