Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:00:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Postoji li dalmatinski jezik?  (Pročitano 10201 puta)
27. Maj 2009, 10:21:47
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung S500
Duje, Duje...  Smile


Prvo, nitko živ danas u Hrvatskoj ne kaže "dalmatski jezik"

Drugo, dalmatinski jezik ne postoji niti je postojao. To je narječje hrvatskoj jezika.

E sad... šta se tiče gore navedenih riječi...

samo girica, jarbol, gustirna i kapula se danas koriste... ove ostale više ne (barem ja ih nikad nisam čuo, čak ni kod onih najstarijih - moja baka, recimo, ima 99 godina i nikad je nisam čuo da koristi te riječi)

A ove riječi koje si napisao uglavnom su talijanizmi (npr. cipolla je talijanska riječ za crveni luk, a u Dalmaciji je to kapula)

Dalje... jako su velike razlike između čakavštine koja se govori u Dalmaciji i one koja se govori u Kvarneru, Primorju i Istri

Postoje prilično velike razlike u narječju između pojedinih dalmatinskih otoka... Višanin i Bračanin se jako teško mogu razumjet ako govore svojim lokalnim dijalektom, a netko iz Dalmatinske Zagore neće razumjet ni jednog ni drugog
« Poslednja izmena: 27. Maj 2009, 18:41:37 od Anea »
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan

Ма......

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10661
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Samsung 
Пре пар дана сам читао списак романских језика. Занимало ме је иначе, да ли се бројни италијански дијалекти између којих постоји велика разлика, рачунају баш као посебни језици или варијанте стандардног италијанског.

Што се саме Италије тиче, Венецијански, Фријулски (Фурлански), Сардинијски и још неки се воде као посебни језици.

На ширем списку романских језика сам нашао и далматски (изумрли језик). Сам Дубровник су основали, не Словени, већ потомци римских досељеника, па је сигурно да они нису причали нашим језиком, који је тек касније преовладао.

Међутим да ја не бих дужио са својим (не)знањем, ево шта сам нашао и на вашој страници википедије. Вики иначе није поуздан извор, али ради се о делу ваше земље, па не знам зашто би причали неистину.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dalmatski_jezik
http://en.wikipedia.org/wiki/Dalmatian_language

http://www.ethnologue.org/show_language.asp?code=dlm

И на италијанској страници је наведен као засебан језик.

http://it.wikipedia.org/wiki/Lingua_dalmatica


Ово је занимљиво:

Dalmatinski i dalmatski

Izraz „dalmatski jezik” uobičajen je naziv za ovaj jezik u hrvatskoj terminologiji i ne smije se miješati s dalmatinskim. Pod dalmatinskim jezikom tj. dijalektom ili skupom dijalekata smatraju se razne govorne inačice hrvatskog jezika koji spada pod slavenske jezike. Dalmatski jezik je romanski govor koji je nastao od latinskog jezika i koji se govorio na istočnoj jadranskoj obali, tako da dalmatinski i dalmatski nisu srodni.


Ево и податак о задњем говорнику тог несталог језика.

Tuone Udaina (talijanski: Antonio Udina; ? - 10. lipnja 1898.) zvani Burbur bio je zadnji govornik dalmatskog jezika. Udaina nije bio izvorni govornik ovog jezika tj. veljotskog dijalekta, nego je jezik naučio od svojih roditelja koji su podrijetlom bili s Krka (Veglia). Jezikoslovac Matteo Bartoli je prema informacijama koje je dobio od Udaine napisao rad o dalmatskom jeziku 1897. godine. U to vrijeme Udaina nije govorio taj jezik već dvadesetak godina, a također bio je i nagluh i bezub, pa se ne smatra pouzdanim izvorom o ovom jeziku. Nakon što je Udaina 1898. poginuo u eksploziji bombe, dalmatski jezik je izumro.

Ево и линка ка енглеској и италијанској страници:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tuone_Udaina
http://it.wikipedia.org/wiki/Tuone_Udaina





Вероватно да је само дошло до неспоразума, јер ти то рачунаш као италијански језик, али лингвисти га очигледно сматрају посебним.
« Poslednja izmena: 27. Maj 2009, 18:48:56 od DuKiM57 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung S500
Hmmm.... ovako...

Iz svega onoga šta sam ja u ovih svojih trideset i kusur godina čuo, čitao i naučio o Italiji i o talijanskom jeziku (a napominjem da sam neko vrijeme i živio u Italiji), nikada ali baš nikada nisam čuo da se venetski, friulanski i sardski smatraju posebnim jezicima. Uvijek i svugdje to su bili samo dijalekti talijanskog.

E sad... ja nisam ni lingvist niti sam studirao književnost ni ništa takvo... ali eto, osobno poznajem par ljudi koji su studirali baš talijanski jezik i komunikologiju u Italiji, a ni od njih nisam čuo da su sardski, venetski i friulanski jezici, uvijek i samo dijalekti...

A ovo za "dalmatski", moram priznat da nisam znao... eto sad sam naučio. Čovjek svaki dan nešto novo nauči...  Smile
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan

Ма......

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10661
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Samsung 
Наша литература је то увек називала италијанским. И мене је прилично изненадило, кад сам прочитао. Још једна ствар ми је била јако занимљива. Далматски језик није имао старих илирских речи и како се углавном говорио по градовима, то наговештава да су његови говорници не романизовани староседеоци, већ потомци досељеника из Италије.

Also, unlike Romanian, Dalmatian did not keep any substrate words of Thracian or Illyrian origin, as the speakers are considered to have initially been colonists, not a Romanized population.

Што се ових италијанских дијалеката тиче и ту сам се баш зачудио. Рецимо фурлански, не само што се сматра посебним језиком, већ по лингвистичкој подели не спада ни у исту подгрупу са италијанским. Сардинијски такође. Чак ваљда постоје и двојезичне табле у покрајинама где се говори тим дијалектима.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B8

И мене је увек јебала та лингвистика. Smile Smile


Него ти мени не одговори за арамбашиће. Smile Није ваљда да ни за то ниси чуо? Smile Досадила ми мало стандардизована сарма, па хоћу нешто другачије да пробам. Smile Smile


Čovjek svaki dan nešto novo nauči...  Smile

Управо тако.
« Poslednja izmena: 27. Maj 2009, 16:50:00 od DuKiM57 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Samsung S500
Него ти мени не одговори за арамбашиће. Smile Није ваљда да ни за то ниси чуо? Smile Досадила ми мало стандардизована сарма, па хоћу нешто другачије да пробам. Smile Smile



Oprosti, Duje, ali stvarno nisam vidio gdje si me, kada i šta točno pitao za arambašiće.

Ako te nešto zanima, pitaj... možeš i na privatne poruke, da ne idemo u offtopic... ovo je jedna od rijetkih tema koja nema offtopica, pa da je ne pokvarimo...
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Sony 
Ja mislim da ne postoji , mislim da je to samo dialekat.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 484
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
živo me interesuje da li na još nekom prostoru (osim Kavkaza) ima toliko kvazi-naroda/jezika kao kod nas
ja nešto kontam da postoji i apatinski jezik - ili je to dijalekat Ličkog jezika?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Dalmatinski se mnogo vise razlikuje od hrvatskog i srpskog jezika. Mnogo vise od hrvatskog nego hrvatski od srpskog. Onda, logicno je, ako postoji hrvatski da postoji i dalmatinski.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Samsung S500
Ne, ne postoji "dalmatinski" jezik.

Postoji narječje (dijalekt) hrvatskog jezika kojim govore stanovnici Dalmacije. Točnije, postoji više narječja hrvatskog jezika koja se govore u Dalmaciji, ovisno o tome o kojem dijelu Dalmacije je riječ.





P.S. Jedna mala sugestija za tebe - bilo bi dobro da pogledaš u riječniku šta znači pojam "jezik" a šta "dijalekt"  Smile
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Bilo bi bolje da ti pogledas u recniku sta znaci rec "logicno".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:00:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.