Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Po­što is­pit pro­fe­so­re?  (Pročitano 736 puta)
23. Okt 2006, 23:17:25
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Je­le­na SKEN­DE­RI­JA, 23. oktobar 2006

BE­O­GRAD - Jav­na je taj­na da se do di­plo­me Vi­še po­slov­ne ško­le u Be­o­gra­du mo­glo do­ći, a da ne zna­te ni gde su vra­ta ove vi­so­ko­škol­ske usta­no­ve. No­vin­ski stup­ci su svo­je­vre­me­no bi­li pu­ni pri­ča o ra­znim pre­va­ra­ma pri po­la­ga­nju is­pi­ta na Prav­nom, Eko­nom­skom, Fa­kul­te­tu za spo­rt i fi­zič­ko vas­pi­ta­nje, ali da je sve vi­še onih ko­ji do zva­nja le­ka­ra do­la­ze ne­kim dru­gim ka­na­li­ma, a ne zna­njem, vest je ko­ja po­di­že pri­ti­sak sva­kom gra­đa­ni­nu Sr­bi­je.
Le­či­ti lju­de, a pri­tom ne­ma­ti di­plo­mu ne sa­mo da je ne­mo­ral­no, već i opa­sno po ži­vot. Ko su mla­di lju­di ko­ji su sprem­ni da iz­dvo­je ve­li­ke svo­te nov­ca da bi u dže­pu ima­li ono što ni­su za­slu­ži­li? Po uni­ver­zi­tet­skim ku­lo­a­ri­ma već du­že ko­la­ju pri­če da se na fa­kul­te­ti­ma me­di­cin­ske gru­pa­ci­je mo­že sve, i to za - no­vac.
- Ne­po­ti­zam je fe­no­men ko­ji je za­hva­tio ne sa­mo po­li­tič­ke i po­slov­ne kru­go­ve, već je uzeo ma­ha i na Me­di­cin­skom fa­kul­te­tu - ka­že iz­vor "No­vo­sti". U dru­gim stru­ka­ma i na dru­gim fa­kul­te­ti­ma, broj ro­di­te­lja i de­ce, ili bi­lo ka­kvih ro­đa­ka, mo­že se iz­bro­ja­ti na pr­ste jed­ne ru­ke. Na me­di­ci­ni, ma­lo je onih ko­ji ni­su ni u ka­kvom srod­stvu sa ne­kim od za­po­sle­nih na fa­kul­te­tu. Ra­di se po prin­ci­pu "ja ću tvom de­te­tu da­ti de­set­ku, a ti ćeš mi uz­vra­ti­ti ka­da mo­je de­te do­đe kod te­be na is­pit".
Naš sa­go­vor­nik na­vo­di da po­sto­ji ne­ko­li­ko na­či­na ko­rup­ci­je na ovoj vi­so­ko­škol­skoj usta­no­vi. Pr­vo, upla­tiš evre i do­bi­ješ oce­nu (di­plo­mu), dru­go upla­tiš po­lo­vi­nu su­me, ali si du­žan i iz­ve­snu uslu­gu u svo­joj obla­sti, i tre­će, se­lek­tiv­no u du­hu Bo­lonj­ske de­kla­ra­ci­je, ka­da za­škri­pi kod ne­kog is­pi­ta pla­tiš 700 kre­di­ta, od­no­sno evra i pro­blem je re­šen.
- Sve na­rav­no funk­ci­o­ni­še pre­ko po­sred­ni­ka ko­ji zna kod kog pro­fe­so­ra mo­že da se pla­ti, a kod kog ne mo­že. S ob­zi­rom da na sva­kom pred­me­tu uglav­nom ima vi­še pre­da­va­ča, uvek se na­đe bar je­dan ko­ji ne­ma pro­blem da pri­mi ko­ve­rat. Slo­gan "Đor­đe sed­mi­ca", u pre­vo­du zna­či da iz­ve­sni pro­fe­sor sa tim ime­nom is­pit na­pla­ću­je 700 evra. Od "de­blji­ne" pred­me­ta za­vi­si i "de­blji­na" ko­ver­te. Ali, is­pod 300 evra ne mo­že se do­bi­ti oce­na - na­vo­di naš iz­vor.
Ku­po­vi­na is­pi­ta i raz­ne mal­ver­za­ci­je stu­de­na­ta na me­di­ci­ni ni­su je­di­no spo­r­ni. Go­to­vo sva­ke go­di­ne go­to­vo po­lo­vi­na dok­to­ra­ta na Be­o­grad­skom uni­ver­zi­te­tu za­vr­ša­va se na ovoj vi­so­ko­škol­skoj ust­na­o­vi, dok se osta­tak od­bra­ni na osta­lih 30 fa­kul­te­ta naj­sta­ri­jeg uni­ver­zi­te­ta.
- Sva­ki do­ka­zni slu­čaj ko­rup­ci­je naj­stro­že će bi­ti sank­ci­o­ni­san - ka­že za "No­vo­sti" de­kan Me­di­cin­skog fa­kul­te­ta prof. dr Bog­dan Đu­ri­čić. - Na to nas oba­ve­zu­je Za­kon o vi­so­kom obra­zo­va­nju u ko­me se na­gla­ša­va da sva­ko pro­tiv ko­ga po­sto­ji pra­vo­sna­žna pre­su­da ne mo­že i ne sme da ra­di u ne­koj vi­so­ko­o­bra­zov­noj usta­no­vi. Za vre­me mog man­da­ta ni­je bi­lo ni­jed­nog do­ka­za­nog slu­ča­ja, ni­ti sam čuo da ne­što ta­ko po­sto­ji na fa­kul­te­tu. Do­du­še, po­sto­je is­tra­ge pro­tiv dva na­ša sa­rad­ni­ka iz Kli­nič­kog cen­tra Sr­bi­je.
Prof. Đu­ri­čić na­gla­ša­va da bi na­stav­ni­ci tre­ba­lo da shva­te da jer pre sve­ga "ne­mo­ral­no da­va­ti oce­nu bez ika­kvog zna­nja. To mo­ra da bu­de deo nji­ho­ve eti­ke."
- Mi­slim da i stu­den­ti pra­ve ve­li­ki pro­blem. Nji­ho­ve an­ke­te go­vo­re da bi čak 70 od­sto pri­sta­lo da pla­ti is­pit kad bi za to ima­li no­vac - na­sta­vlja prof. Đu­ri­čić. - Ne­po­ti­zam ili fa­vo­ri­zo­va­nje de­ce za­po­sle­nih na na­šem fa­kul­te­tu mo­že, ali ne sme da bu­de je­dan od vi­do­va ko­rup­ci­je. Mi ne mo­že­mo da pra­vi­mo ta­kvu dis­kri­mi­na­ci­ju me­đu nji­ma. Ipak, je od­lu­ka o stu­di­ja­ma stvar po­ro­di­ce.


ZNA­JU ZA MI­TO
IS­TRA­ŽI­VA­NjA ko­ja su svo­je­vre­me­no spro­vo­di­le po­je­di­ne stu­dent­ske or­ga­ni­za­ci­je po­ka­za­la su da ve­ći­na stu­de­na­ta zna za mut­ne rad­nje i da bi i oni, čak tre­ći­na, ako dru­ga­či­je ne mo­gu da po­lo­že ne­ki is­pit, ta­ko­đe po­nu­di­li no­vac. Osim pro­fe­so­ra na fa­kul­te­ti­ma BU ko­rum­pi­ra­na je i ad­mi­ni­stra­ci­ja, a kao je­dan vid ne­do­zvo­lje­nog po­na­ša­nja pre­da­va­ča na­vo­di se i uslo­vlja­va­nje stu­de­na­ta da ku­pe knji­gu, da bi uop­šte mo­gli da iza­đu na is­pit.

MA­NjE ŠKO­LA­RI­NE
GRU­PA stu­de­na­ta Me­di­cin­skog fa­kul­te­ta pro­te­sto­va­la je ju­če is­pred zgra­de de­ka­na­ta zbog vi­so­kih ško­la­ri­na, sma­nje­nja uslo­va za upis i ko­rup­ci­je. Re­vol­ti­ra­ni ško­la­ri­nom od 125.000 di­na­ra, bu­du­ći le­ka­ri tvr­de da je po­sle 18 go­di­na pro­me­njen uslov za upis na tre­ću go­di­nu stu­di­ja i da će zbog to­ga te­ško mo­ći da za­dr­že buyet­sko me­sto na fa­kul­te­tu.
Ka­ko su na­ja­vi­li, na­sta­vak pro­te­sta bi­će su­tra u 10 ča­so­va, blo­ka­dom Bu­le­va­ra Oslo­bo­đe­nja.
J. Su.

SKA­LA SA SAJ­TA
DE­KAN prof. dr Đu­ri­čić na­gla­ša­va da se 70% pro­fe­sor­ske pla­te fi­nan­si­ra iz bu­dže­ta, a osta­lo od sa­mo­fi­nan­si­ra­ju­ćih stu­de­na­ta? Ako je ta­ko, on­da je "oprav­da­no" što po­sto­je usta­lje­ni ce­nov­ni­ci na sko­ro svim ka­te­dra­ma; pa ta­ko tre­ba iz­dvo­ji­ti:
- na ka­te­dri za ana­to­mi­ju od 1200-2500 evra ili po 60 evra za čas kod še­fa ka­te­dre
- na ka­te­dri za fi­zi­o­lo­gi­ju 1500-3500 evra
- na ka­te­dri za bi­o­he­mi­ju 800 evra za test
Pi­ta­mo se da li za do­bi­je­ni pe­čat i oce­nu u in­dek­su do­bi­ja­mo i fi­skal­ni ra­čun?
Una­pred za­hval­ni stu­den­ti Med. fa­kul­te­ta


LO­ŠI STU­DEN­TI
NI­JE u mo­joj nad­le­žno­sti da do­no­sim od­lu­ke o sma­nji­va­nju ško­la­ri­ne i uslo­va za upis u na­red­nu go­di­nu stu­di­ja - ka­že dr Đu­ri­čić. Upra­vu fa­kul­te­ta oba­ve­zu­ju od­lu­ke sa­ve­ta i Na­stav­no-na­uč­nog ve­ća.
- O ka­kvim je stu­den­ti­ma reč go­vo­ri po­da­tak da su svi oni uglav­nom upi­sa­li fa­kul­tet 2000. ili 2001. go­di­ne, a da pod­se­ti­mo, od 2000. do 2004. be­o­grad­ski Me­di­cin­ski fa­kul­tet ni­je upi­sao ni­jed­nog sa­mo­fi­nan­si­ra­ju­ćeg stu­den­ta. Zna­či, to su oni ko­ji su pa­li go­di­nu dva ili tri pu­ta, a sa­da tra­že sma­nje­nje uslo­va - is­ti­če de­kan Đu­ri­čić.
 

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.