Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 78
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poseta Džozefa Bajdena potpredsednika SAD Beogradu  (Pročitano 54236 puta)
05. Maj 2009, 09:44:40
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 
 Agenda za susret zvaničnika Srbije s Bajdenom
Beograd priželjkuje dogovor o Kosovu
Autor: P. Obradović | Foto:AFP | 05.05.2009. - 05:00
Beograd priželjkuje dogovor o Kosovu

Zvanični Beograd očekuje da će poseta američkog potpredsednika Džozefa Bajdena, koji bi u zvaničnu posetu Srbiji trebalo da doputuje u drugoj polovini meseca, biti prilika da se postigne dogovor kako ukloniti temu Kosova kao najveću prepreku u odnosima dve zemlje.

Kako „Blic“ saznaje, ideja je da se postigne sporazum da Bela kuća više ne podriva politiku Beograda prema Prištini na međunarodnom planu, i da odustane od pritisaka na Srbiju da čini ustupke koji bi na bilo koji način mogli da aludiraju na priznavanje nezavisnosti. Beograd bi sa druge strane garantovao da će nastaviti sa politikom koja garantuje stabilnost u ovom delu regiona, i da neće činiti korake koji bi ometali svakodnevni život građana i razvoj ekonomije, uz poštovanje stava Srbije da Kosovo nije nezavisna država.
Ova politika, koja se može nazvati i ne diraš me - ne diram te, otvara vrata za strateško partnerstvo Beograda i Vašingtona u čitavom regionu čiji je zajednički interes da se održi mir i stabilnost na Balkanu u uslovima otežanih, odnosno usporenih evroatlantskih integracija.
Upravo to očuvanje mira i stabilnosti druga je važna tema o kojoj će Bajden razgovarati sa svojim domaćinima. Zbog procene da Balkan ide sporije prema EU, što je posledica ekonomske i institucionalne krize u Uniji, u diplomatskim krugovima ocenjuje se da je važno održati stabilnost u periodu dok proces proširenja ne bude otkočen. Tu je među ključnim prioritetima stabilnost Bosne i Hercegovine. Uz uvažavanje interesa obe strane, dogovor bi formirao partnerstvo koje bi, između ostalog, garantovalo tu stabilnost.
Ekonomske teme takođe su u agendi razgovora sa američkim potpredsednikom. Iako se procenjuje da će i sama Bajdenova poseta biti signal da je Srbija zemlja bezbedna za ulaganja američkog kapitala, Beogradu je od izuzetnog interesa da sa susreta bude upućena snažna podrška potencijalnim američkim investitorima.
Kao četvrta tema sastanka, u agendi je saradnja u oblasti bezbednosti. Odavno nije tajna da su SAD zainteresovane za doprinos koji Srbija može da pruži učešćem u mirovnim misijama širom sveta. Učešće Vojske Srbije, međutim, nije sasvim izvesno jer domaće zakonodavstvo predviđa da svako slanje vojnika mora da odobri parlament, a kao što je pokazao primer sa otkazanim učešćem vojnika u vežbi „Partnerstva za mir“ u Gruziji, u Srbiji trenutno o tome ne postoji politički konsenzus i ne može se očekivati da bi parlament odobrio slanje vojnika u misije kao što su one u Avganistanu i Iraku. SAD su, međutim, zainteresovane za učešće srpskih policajaca i Žandarmerije u mirovnim misijama, a o tome, kako saznajemo, već postoje intenzivni kontakti sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.
Ova agenda razgovora a je i u načelu prihvaćena prilikom poslednje posete šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića Vašingtonu, gde je razgovarao sa zamenikom američkog državnog sekretara Džemsom Stajnebergom i direktorom za evropska pitanja Saveta za bezbednost Tonijem Blinkenom.

Manter odlazi posle Bajdenove posete
Dolazak potpredsednika Bajdena biće poslednji veliki događaj u Beogradu i za ambasadora SAD u Beogradu Kamerona Mantera. Kako je potvrdio, on će za oko mesec dana napustiti Beograd i preseliti se u Bagdad, gde će u ambasadi SAD obavljati funkciju savetnika za političko-vojna pitanja u timu koji predvodi novi ambasador Kristofer Hil. Njegov mandat trebalo je da traje do sredine sledeće godine.

Blic

Prvo što treba zapaziti je Bajdenova ranija izrazita antikomunistička karijera. Sama odluka da dođe u Srbiju pretstavlja iskaz stava da Srbija za njega više nije komunistička država.

Drugo veoma bitno je što dolazi baš Bajden. Obzitom na non grata poziciju Hilari KIlinton administracija SAD je imala dve alternative jednu da pošalje višeg i drugu da pošalje nižeg po rangu. Pošto dolazi podpretsednik to je dobar signal. On indicira ozbiljnu zainteresovanost za konstruktivno rešenje.

Treće što već sad upada u oči je odlazak Mantera. Ovaj netaktični siledžija niskog diplomatskog ranga je samo bio smetnja svojim ponašanjem i njegov odlazak na drugu funkciju je dobrodošao.

Spisak tema je veoma aktuelan za Srbiju. Znam tačno šta će pomisliti i reći mnogi. Evo Šunatovac hoće da šalje vojnike u Avganistan, a sad bi to radio i Daček. I ja sam prva protiv mešanja u agresivnu međunarodnu politiku. Ali kako kažu bliža mi je košulja od kaputa. Ako bi takav sporazum značio povoljnosti u odnosu SAD prema pitanjima Srba na KiM i Republici Srpskoj onda je politički oportunitet bitan. Naročito jer znamo da u ovom času preko Blekvotera i sličnih posrednika naši profesionalni vojnici odlaze dobrovoljno u ratove bez ikakve pravne zaštite.
« Poslednja izmena: 05. Maj 2009, 09:48:06 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Ако би већ слали војнике у туђе окупације онда би то морали дебело да наплатимо... А не само неким "повољнијим положајем2...
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 206
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Jel pravi neko proteste?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Jel pravi neko proteste?
sto proteste,kad mozemo lov?  Smile

Citat
Ova politika, koja se može nazvati i ne diraš me - ne diram te, otvara vrata za strateško partnerstvo Beograda i Vašingtona u čitavom regionu čiji je zajednički interes da se održi mir i stabilnost na Balkanu u uslovima otežanih, odnosno usporenih evroatlantskih integracija.
joj,joj,joj...
evo,nek vide kolko me zabole za "dobre odnose",tj- cepljenje NATOovskoj i americkoj gamadi...
evo,samo nek vide... 
Citat
Odavno nije tajna da su SAD zainteresovane za doprinos koji Srbija može da pruži učešćem u mirovnim misijama širom sveta. Učešće Vojske Srbije, međutim, nije sasvim izvesno jer domaće zakonodavstvo predviđa da svako slanje vojnika mora da odobri parlament, a kao što je pokazao primer sa otkazanim učešćem vojnika u vežbi „Partnerstva za mir“ u Gruziji, u Srbiji trenutno o tome ne postoji politički konsenzus i ne može se očekivati da bi parlament odobrio slanje vojnika u misije kao što su one u Avganistanu i Iraku.
"Join the US Marine Corps!See the world!"  Smile
nek gamad sama ratuje i gine za svoju prljavu naftu!
Citat
SAD su, međutim, zainteresovane za učešće srpskih policajaca i Žandarmerije u mirovnim misijama, a o tome, kako saznajemo, već postoje intenzivni kontakti sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.
opet oni sa tim "alternativnim resenjima"...
aaaa,brate,aj jednom nek budu ljudii pa nek otvoreno kazu sta zele,a ne stalno ko neke pacovcine da izvrcu reci i nalaze neke izgovore...  Smile 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Samsung XYZ1004
Pa da on dolazi samo u Bg pa i da gledamo na to kao na neku pozitivnu stvar...ali on posle ide na Kosovo, gde ce srati o njihovoj nezavisnosti i nepovratnosti tog procesa, bla, bla, bla, onda ide u BiH gde ce srati o neophodnosti suzbijanja nacionalizma i nedeljivosti BiH i njihovoj evroatlanskoj perspektivi, bla, bla, bla....i kad ode, ishod njegove posete ce biti:

- Kosovo - podrzavamo vas u vasoj nezavisnosti i daljem proterivanju Srba iz preostalih enklava
- BiH - podrzavamo vas u unitarizaciji drzave i menjanju ustava u tom smislu, a Dodik da povede racuna o tome sta govori
- Srbija - dajte nam vojnike i policiajce za nase ratne pohode...

.....eto, sad ne morate da gledate vestii  Smile  Smile
« Poslednja izmena: 05. Maj 2009, 15:19:16 od I Posle Mene JAA »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 351
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 6500
Amerika je poznata po radikalnim zaokretima u svojoj politici
i tu nista nije novo.
Srbija valja naoruzanje Iraku
Manter ide u isti ...
Njegov stav ka komunistickim zemljama.... Kladim se da on nema nikakav stav kao i velika vecina kako ih novine nazvase "jastrebova" . Ljudi dolaze sa planovima , preporukama sta bi op "njima" trebalo ciniti ili sta vec...
Iskreno se nadam da cemo ovaj put imati pricu.
Kosovo je smesna prica za amere zna se vrlo dobro zasto je dobilo nezavisnost....
IP sačuvana
social share
Svako vidi ono sto zeli da vidi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 2747
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
...
Spisak tema je veoma aktuelan za Srbiju. Znam tačno šta će pomisliti i reći mnogi. Evo Šunatovac hoće da šalje vojnike u Avganistan, a sad bi to radio i Daček. I ja sam prva protiv mešanja u agresivnu međunarodnu politiku. Ali kako kažu bliža mi je košulja od kaputa. Ako bi takav sporazum značio povoljnosti u odnosu SAD prema pitanjima Srba na KiM i Republici Srpskoj onda je politički oportunitet bitan. Naročito jer znamo da u ovom času preko Blekvotera i sličnih posrednika naši profesionalni vojnici odlaze dobrovoljno u ratove bez ikakve pravne zaštite.[/b]
Pa ne znam ... Smile
bejah sličnog mišljenja do skoro, ali su me stavovi nekih kolega sa foruma naterali da malo drugačije sagledavam stvari. Mi smo do sada vazda vraćali ono što su nas drugi zadužili, ne dirajuću nikoga ko to nije zaslužio svojim ponašanjem prema nama. Ovo bi bilo nešto drugo, gde bi mi udarali po ljudima koji nam ništa nisu činili. Iako su nas mnogi proganjali, eto nas dalje  živih i relativno zdravih, te cenim da ipak ne treba da menjamo dosadašnju  filozofiju života, ili da se iskoristim američkim propagandističkim rečnikom, da se držimo mi našeg način života.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
mob
Apple iPhone 6s
Fin covek.. prodje pored mene pre neki dan... blokirali ljudi auto put samo da on moze lakse i brze da prodje... a on ko pokojni broz gleda na narod i smeska se...
Trideset hiljada policajaca duz auto puta da njemu olaksaju...
Bio covek 30 godina senator Delaware... divno parce zemlje... offshore zona.. raj..
Ne znam sto sam to rekao... al ne skodi...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Fin covek.. prodje pored mene pre neki dan... blokirali ljudi auto put samo da on moze lakse i brze da prodje... a on ko pokojni broz gleda na narod i smeska se...
Trideset hiljada policajaca duz auto puta da njemu olaksaju...
Bio covek 30 godina senator Delaware... divno parce zemlje... offshore zona.. raj..
Ne znam sto sam to rekao... al ne skodi...


Pa famozni Kipar je ušao u EU, pa gde je sada taj Kipar?
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 
Ko će naslediti Kamerona Mantera
Red za poziciju ambasadora u Srbiji
Autor: P. O. | Foto:V. lalić | 06.05.2009. - 05:00

Dugogodišnji saradnik aktuelnog američkog potpredsednika Džozefa Bajdena Majkl Halcl i prošlogodišnji kandidat za demokratskog senatora Kanzasa Džim Slateri najozbiljniji su kandidati za mesto novog ambasadora SAD u Beogradu, saznaje „Blic“ iz diplomatskih izvora. Iako je do sada pozicija predstavnika SAD u Srbiji bila rezervisana za profesionalne diplomate, ona će ovog puta, po svemu sudeći, biti deo podele partijskog plena, što bi značilo da će budući ambasador doći iz redova političara.


Mesec dana uoči odlaska iz Beograda ambasadora Kamerona Mantera, u Vašingtonu traje borba za mesto njegovog naslednika. Na ambasadorsku poziciju u Srbiji, kažu izvori „Blica“, u Vašingtonu se trenutno gleda kao na poziciju koja predstavlja dobru odskočnu dasku za dalju karijeru. Zato je, za razliku od nekih prošlih godina, ovog puta poduži red zainteresovanih, ali vašingtonski analitičari veruju da su upravo Halcl i Slateri najozbiljniji kandidati. Obojica su demokrate koji su u proteklom periodu zadužili stranku.
Majkl Halcl, trenutno angažovan u Centru za transatlantske odnose Univerziteta „Džon Hopkins“, bio je devet godina viši savetnik za spoljnu politiku, tada senatora a danas američkog potpredsednika Džozefa Bajdena. On ima pozamašno iskustvo na Balkanu pošto je bio vodeći demokratski član Senata za pitanja Balkana i NATO i uključen u kampanje za BiH i Kosovo. U Vašingtonu ga prepoznaju kao žestokog kritičara politike Beograda, naročito u vreme ratova u BiH i na Kosovu.
Za Džejmsa Sleterija, sa druge strane, tvrdi se da prema Beogradu gaji simpatije i da je više puta boravio u Srbiji. Iako je prošle godine izgubio trku za mesto senatora iz Kanzasa, Slateri je, kažu poznavaoci prilika u američkoj prestonici, zadužio svoju Demokratsku stranku, iskoristivši kampanju da bolje pozicionira partiju u toj američkoj državi, posebno u konzervativnim okruzima kojima dominiraju republikanci. Taj pravnik je s početka osamdesetih do sredine devedesetih bio član Predstavničkog doma Kongresa.
Vašingtonski analitičar Obrad Kesić kaže da i on očekuje izbor političara za mesto ambasadora SAD u Beogradu.
- Činjenica je da se ovog puta pojavljuju kandidati sa više političkog iskustva. Zato verujem da će to mesto ovog puta biti dodeljeno po političkoj liniji - kaže Kesić za „Blic“.

Zasad bez izaslanika za Balkan
Američka administracija zasad ne namerava da postavi čoveka na mesto ambasadora, odnosno izaslanika za Balkan, saznaje „Blic“. Dok se ne odluči drugačije, tu obavezu deliće zamenik državnog sekretara SAD Džim Stajmberg i pomoćnik državnog sekretara Fil Gordon.

Blic

I ovaj članak pokazuje da se politika SAD konačno usmerava na Srbiju. Posle onog trtavog seksomana i dva potpuna autsajdera na mesto ambasadora dolazi političar. A to znači da mu posao neće biti samo da greje fotelju i potpisuje vize.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 78
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.