Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Porođaj u Srbiji od 500 do 1.000 evra  (Pročitano 8983 puta)
19. Jan 2009, 06:47:28
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


useli se u moje srce,necu ti naplacivati kiriju...

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 5530
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N95 8GB
Koliko je korupcija zahvatila srpsko zdravstvo najbolje se vidi po stanju u našim porodilištima. Korupcija se tamo toliko odomaćila da je trudnicama sasvim normalno da plaćaju za svaku uslugu, iako je porođaj po zakonu besplatan.


Javna je tajna da veliki broj majki samo za porođaj plaća od 500 do 1.000 evra, a ukupni troškovi tokom trudnoće su, naravno, mnogo veći.

Nezvaničan cenovnik samog porođaja izgleda ovako: usluga lekara - od 300 do 500 evra, anesteziologa - od 150 do 300, a babice od 50 do 100 evra. Ipak, vrlo je malo parova koji žele da otvoreno govore o ovom problemu.

Ljudima je najvažnije da se sve dobro završi i ne mare za lekarsku pohlepu.

Pregled 50 evra

Potresne ispovesti porodilja koje su objavljene na sajtu "Majka hrabrost" govore da se korupcija u srpskim porodilištima javlja u nekoliko varijanti. Najčešće trudnice dođu u bolnicu, lekar ih pregleda i uputi u privatnu ordinaciju, u kojoj im vodi trudnoću i papreno naplaćuje svoje usluge. Nijedan odlazak u privatnu ordinaciju ne košta manje od 50 evra. Međutim, trudnice su sigurne da tako imaju "svog doktora" koji će im posvetiti više pažnje.

U drugoj varijanti - trudnice same potraže lekara kojem bez njegovog insistiranja spreme koverat s novcem i daju mu ga lično ili preko posrednika, koji ih je prethodno informisao o važećim cenama. Branka Stamenković, pokretač građanske inicijative "Majka hrabrost", čiji je cilj da se popravi tretman porodilja, potvrđuje za "Press" da je u našoj praksi najčešći slučaj da žena trudnoću vodi u privatnoj ordinaciji kod lekara koji radi i u porodilištu.

"Trudnica s njim unapred dogovara i plaća da je on porodi tokom svog dežurstva ili radnog vremena. Ali, to nije jedini scenario. Moje iskustvo je drugačije. Lekarka koja mi je privatno vodila trudnoću nije radila u porodilištu, tako da sam u kasnim mesecima trudnoće morala da tražim drugu lekarku koja tamo radi. Ona mi nije tražila novac za sebe, ali me je bez pardona informisala da, ako želim da me ona porodi uz epidural, pored 10.000 dinara na žiro-račun porodilišta, moram odvojiti i 250 evra kojim ću platiti anesteziologa s kojim radi", kaže Stamenkovićka.

Šta može da te snađe ako nemaš "svog lekara"

Šta sve može da snađe ženu ako ne plati porođaj ispričala je Beograđanka, koja se 2008. porodila u GAK "Narodni front" u Beogradu

"Prvi kontakt sa doktorkom koja me je porađala bio je na pregledu, nekih sat vremena po smeštanju u porođajni boks. Pre toga mi se nije obratila ni rečju, niti mi je pomenula da bi ginekološki pregled koji sledi (nisam još bila primila epidural) mogao biti izuzetno bolan. Kada sam dreknula, ona je pitala: 'Šta se dereš?' Na moj odgovor: 'Boli me!' usledilo je pitanje: 'Je l' ti to hoćeš da se svađaš sa mnom?'", priča ova mlada majka i dodaje:

"Nešto kasnije, iz razgovora te doktorke i porodilje koja je ležala u boksu do mene, a koja je bila 'njen pacijent', čula sam je kako govori: 'Išla sam da otvorim odmor dok se ne smiri situacija. Zabranili su nam da dolazimo van smene za svoje pacijente'. Prema 'svojoj pacijentkinji' bila je veoma ljubazna", priča majka, i naglašava da jedva čeka da zaboravi poniženja koja je preživela u porodilištu.

Doktori: Ne treba veza!

Potpuno drugačije iskustvo u istoj ustanovi imala je druga sagovornica "Pressa", koja se strogo pridržavala cena iz "korupcijskog" cenovnika.

"Spadam u one koje nisu htele da rizikuju i odlučila sam da platim porođaj. Na prijemnom odeljenju rekli su mi da je porođaj počeo i da treba da pozovem svog lekara. Odmah mi je bilo jasno da i oni znaju kako sve funkcioniše. Porađala sam se u toku noći i bojim se da niko ne bi došao po mene da nisam imala vezu. Babicu nisam platila pa je bila ljuta i neljubazna, ali kada su se pojavili doktor i anesteziolog, potpuno je promenila stav. Doktor i anesteziolog su bili divni prema meni, ali i ja bih prema njima za tolike pare", priča ova Beograđanka.

Direktor GAK "Narodni front" Dušan Stanojević kaže za "Press" da trudnicama nije potreban privatan aranžman sa doktorom da bi se bezbedno porodile.

"Prošle godine imali smo 7.420 porođaja u našem porodilištu. Nijedno dete nije stradalo kao posledica porođajne traume. Prema tome, nikome nije potrebno da ima 'svog' doktora, jer u porodilištu dežura veoma sposobna ekipa, tri lekara specijalista, dva lekara na specijalizaciji i jedan glavni lekar. U slučaju potrebe, ako neko dramatično stanje ne može da reši ni glavni dežurni lekar, on ima obavezu da zove lekara konsultanta", ističe dr Stanojević.


Anketa u toku

U Ministarstvu zdravlja kažu da anketa namenjena porodiljama, koja je počela da se sprovodi u decembra prošle godine, predstavlja zajednički napor Ministarstva i Građanske inicijative "Majka hrabrost", koju je već potpisalo 4.419 ljudi.

Prvi rezultati ove ankete biće gotovi krajem januara 2009. godine.

"Analiza ankete pokazaće objektivno stanje zdravstvenih usluga koje se pružaju porodiljama", kažu u Ministarstvu zdravlja i naglašavaju da su odmah reagovali na napise kojim su žene upozorile na trenutno stanje u srpskim porodilištima.

Izvor:Mondo


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 19. Jan 2009, 07:03:22)
IP sačuvana
social share
ako voleti znaci ziveti...onda voleti tebe znaci ziveti vecno....

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Jadni doktori, stvarno.
Sramota bre. Posle zasto zene nece da radjaju, pa evo ga jedan od razloga.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Zavisi na koga naidjes...
Mislim... niko te nece isterati iz bolnice ako ne das mito...
A i ako se sam ponudis da platis (da, ima dosta takvih... sta vise... vecina su takvi), ne znaci da ces bolje proci...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Niko nece to je istina, ali posao i nacin njegovog obavljanja ce da zavisi od toga. Neki put ni mito ne znaci bolji posao, ali sa mitom doktor ima malo vise razloga da uradi bolje.
Ja samo kazem, postenim doktorima koji rade svoj posao, skidam kapu. Onim dzabalebarosima koji bi hteli preko leba pogacu  Smile
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Eh... ja sam mislila tako, pa mi je jedna zena koja ima mnogo vise iskustva od mene objasnila neke stvari...
Da, jeste... uslovi su uzasni za porodilje, ali uzasni su i za rad lekara i sestara... tu su egal...

S druge strane, trudnice znaju da budu jako, ali jako nepripremljene za ono sto ih zaista ocekuje tokom i posle porodjaja...
Koliko sam primetila, zahvaljujuci internetu i drugim medijima, zene su prosto istraumirane kad dodju u bolnicu... porodjaj se jako mistifikuje... preuvelicava... opisuje se kao nesto najgore sto postoji... ne saradjuju sa babicom i lekarom... desava se da hoce da pobegnu iz porodjajne sale...
Znaci... pored lose opremljenosti, loseg morala (u smislu zelje za obavljanjem valjanog posla) kod lekara i medicinskog osoblja, postoji i totalna medicinska nekultura medju pacijentima...


Da, jeste... protokol mora da se menja posto je zastareo, ali ni porodilja ne moze da ocekuje da ce biti dopusteno da svako dolazi kod nje u sobu, posebno u ovo zimsko vreme kada vladaju razne bolestine...

I na kraju... to nije samo srpski problem... Vec 30 godina jedan lekar siri strah i trepet u vinkovackoj bolnici... Sve porodjaje vrsi vakumom, tako da je veliki broj zdrave dece po rodjenju zadobilo povrede glave koje se krecu od izlecivih do opasnih po zivot (upravo je osudjen za ubistvo jednog deteta pre dve godine)...

Sve u svemu... problem nisu toliko ni lekari, ni pacijenti, ni korupcija, koliko birokratija koja ne dozvoljava bilo kakve promene sadasnjeg sistema...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
veliki problem je sto se dozvoljava albankama da se poradjaju u Srbiji, posebno u Beogradu. ko to radi? samim rodjenjem siptarce postaje gradjanin Srbije. sta ce biti za 10, 20, 30 godina??
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 312
Zastava srbija
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung galaxys I9000
Zavisi na koga naidjes...
Mislim... niko te nece isterati iz bolnice ako ne das mito...
A i ako se sam ponudis da platis (da, ima dosta takvih... sta vise... vecina su takvi), ne znaci da ces bolje proci...

Znam licno bar pet zena koje su platile porodaj, ali znam i one koje iz principa nisu htele da plate porodjaj carskim rezom.Niko ih nije isterao iz bolnice, ali je komisija koja odlucuje o tome da li ce porodjaj ici obicnim putem ili carskim rezom u tim slucajevima odlucival veoma dugo dok se porodilja mucila i "rastavljala sa dusom".Isto tako su devojku koju takodje znam, poslali na porodjaj obicnim putem i tek posle sat vremena mucenja vratili su je na carski rez.
IP sačuvana
social share
Tiho spustala se letnja noc na Cer, na tu gordu planinu.Cak i divlja zver gubila je smer  zbog cudnog straha da ce smetat cetama sto krecu se bez daha.Drini, Savi svuda gde je plac tamo hita britki srpski mac.Samo laki bat, niko nikog zvat te noci nece dok se vojska proplancima i brdima krece.Sve do mraka preko obronaka, svakog srce mori svakom vatra u grudima gori da se odmah bori.U toj zemlji gunja i opanka, gde su zore vecno crvene, nikad boj ne spi.A kad zito zri tada bez prestsnka svud se cuje pesma tanka, pesma od uranka
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja znam da se porodilja rastajala sa dusom i posto je platila porodjaj... tako da...
S druge strane, drugarica koja ima termin u februaru, uredno je upitana da li zeli carski ili prirodan posto je beba velika... ne ide preko veze...

Samo da dodam u cemu je fazon sa tim mucenjem trudnica.
Trudnice akusera upoznaju bukvalno na porodjaju... poradja ih onaj ko je dezuran...
Retko se desava da lekar koji vodi trudnocu prisustvuje porodjaju... plus je nemoguce da se to desi ako je trudnoca vodjena u privatnoj klinici...
Problem, znaci, nije samo do lekara koji puste trudnice da se muce, vec u sistemu...

Inace... porodjaj je bolan... bez obizra na sve... ne moze sve da bude kao u americkim filmovima... rasiris noge i pop... Nemam iskustva, ali bas sam se raspitala u okruzenju... posebno medju zenama koje su se poradjale u vreme kada epiduralna nije postojala... Zakljucak je - boli, jebeno boli, ali ako umesto da se deres, snagu usresredis na porodjaj, mnogo je lakse... Smiley
« Poslednja izmena: 20. Jan 2009, 10:28:08 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 312
Zastava srbija
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung galaxys I9000


Samo da dodam u cemu je fazon sa tim mucenjem trudnica.
Trudnice akusera upoznaju bukvalno na porodjaju... poradja ih onaj ko je dezuran...
Retko se desava da lekar koji vodi trudnocu prisustvuje porodjaju... plus je nemoguce da se to desi ako je trudnoca vodjena u privatnoj klinici...
Problem, znaci, nije samo do lekara koji puste trudnice da se muce, vec u sistemu...




Moju kumu je na GAK-u porodio lekar sa privatne klinike koji joj je vodio trudnocu(ne radi na GAK-u vec samo privatno), a najverovatnije ce i moju zenu
IP sačuvana
social share
Tiho spustala se letnja noc na Cer, na tu gordu planinu.Cak i divlja zver gubila je smer  zbog cudnog straha da ce smetat cetama sto krecu se bez daha.Drini, Savi svuda gde je plac tamo hita britki srpski mac.Samo laki bat, niko nikog zvat te noci nece dok se vojska proplancima i brdima krece.Sve do mraka preko obronaka, svakog srce mori svakom vatra u grudima gori da se odmah bori.U toj zemlji gunja i opanka, gde su zore vecno crvene, nikad boj ne spi.A kad zito zri tada bez prestsnka svud se cuje pesma tanka, pesma od uranka
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Nisu svi te "srece"...
Sreca je pod navodnicima jer i medju privatnicima ima idiota... sta vise... ima ih vise nego medju drzavnim lekarima...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.