Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ponovo usklađivanje penzija sa zaradama  (Pročitano 1688 puta)
17. Jun 2008, 17:05:46
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Ministarstvo za rad i socijalna pitanja planira ponovnu primenu takozvane švajcarske formule za usklađivanje penzija sa zaradama i troškovima života, rekla je Tanjugu državni sekretar u tom ministarstvu Snežana Lakićević.

Ona je objasnila da su stručne službe Ministarstva pokazale - i pre nego što je PUPS izašao sa zahtevom da se poboljša materijalni položaj penzionera - da su se za tako nešto stekli ekonomski uslovi.

Lakićević je rekla da je Ministarstvo već planiralo povratak na "švajcarsku formulu", što bi, naglasila je, značilo usklađivanje penzija po formuli - pola na osnovu rasta zarada, a pola u skladu sa rastom troškova života.

Ona je najavila da će izmene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) biti prvi zadatak naredne vlade.

Ona je, međutim, ukazala da je reč o specifičnom i kompleksnom sistemu PIO koji traži ozbiljno proučavanje da bi se mogli, kako je rekla, kompetentno zastupati određeni stavovi.

Lakićević je podsetila da su penzije u aprilu ove godine bile za 28 odsto više od primanja iz septembra prošle godine i dodala da su, u zavisnosti od ekonomskih mogućnosti, moguća i različita rešenja.

"U uslovima niske inflacije i rasta zarada u skladu sa stopom produktivnosti, kao i povoljnog odnosa između broja osiguranika i penzionera, usklađivanje penzija sa rastom zarada može biti realno", navela je državna sekretarka.

Međutim, u uslovima relativno visoke inflacije i bržeg rasta zarada od produktivnosti, uz nepovoljan odnos broja osiguranika i broja penzionera, usklađivanje penzija sa zaradama bi predstavljalo značajno povećanje obaveza budžeta u finansiranju deficita u fondu PIO i, uz najlošiji scenario, dugoročno bi moglo da dovede do problema u redovnosti isplate penzija, kazala je Lakićevićeva.

"Svi se sećamo devedesetih godina kada su se penzije usklađivale samo sa zaradama, pa su nastali problemi u finansiranju penzija, a što je rezultiralo kašnjenjem penzija i po tri meseca i stvaranjem velikog duga penzionerima", dodala je ona.

Sistem PIO, rekla je Lakićevićeva, u neposrednoj zavisnosti je pre svega od politike zapošljavanja i demografskih trendova, pa je tako politika investiranja i novog zapošljavanja presudna za poboljšanje priliva sredstava u taj fond.

"U tome je važnost što bržih evropskih integracija, kao i političke i ekonomske stabilnosti koje iz toga proizilaze", rekla je ona i dodala da je, u uslovima kada jedan zaposleni izdržava jednog i po penzionera, "ključno smanjiti deficit u finansiranju penzija povećanjem broja zaposlenih".

Tome, navela je Lakićevićeva, treba pridodati poboljšanja naplate doprinosa za PIO, odnosno pooštravanje mera kontrole poslodavaca, kao i svih mera sprečavanja rada na ''crno''.

Važne su, kazala je, i mere poboljšanja zaštite na radu radi smanjenja broja invalidskih penzionera, zatim mere reforme sistema PIO radi smanjenja administrativnih troškova u sistemu, kao i druge uštede koje bi dugoročno trebalo da obezbede ekonomsku održivost penzioog sistema.

To je, dodala je ona, osnovni cilj reforme koji se sprovodi od 2001. godine i u tom periodu su, podsetila je vraćeni dugovi penzionerima, tri penziona fonda - zaposlenih, samostalnih delatnosti i poljoprivrednika - spojeni su u jedan, a prvi put posle niza godina u julu će penzija biti isplaćena u celosti.

Prema njenim rečima, iste probleme u sistemu PIO imaju i zemlje u okruženju, posebno bivše države na prostoru bivše Jugoslavije.

Ona je kao primer navela Hrvatsku koja je, kako je rekla, kao i Srbija za te namere uzela kredit Svetske banke.

Napomenuvši da nije lako ocenjivati status penzionera u drugim zemljama, Lakićevićeva je dodala da je u Hrvatskoj, na rpimer, odnos prosečne penzije i prosečne zarade u februaru ove godine iznosio 40,87 odsto, a da je u istom mesecu taj procenat u Srbiji bio 60 odsto.

U Republici Srpskoj, navela je, svakog meseca se penzionerima isplaćuje onoliko koliko je prihodovano od doprinosa za PIO.




Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.