Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ponoš u Beču predstavio reorganizaciju Vojske Srbije  (Pročitano 9674 puta)
Hronicar svakodnevice

Ne pravi sebi idola niti kakva lika;nemoj im se klanjati niti im sluziti.

Zodijak
Pol
Poruke 513
OS
Nepoznat
Browser
Opera 8.01
@danilobg  ...Jesi li ikad bio u nekoj nato bazi,imao kontakt sa njihovim vojnicima,staresinama ili ti je net izvor svega?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Poslovno poznajem dosta ljudi iz te sfere iz raznih zemalja. Kakav net, kakvi bakrači.

Te momke iz Glasa Javnosti treba poslati u Bugarsku pa neka onda pišu tekst, ovo je smejurija što ljudi rade..Toliko teorija zavere, toliko nebuloza, neistina. Fasciniran sam šta sve novine mogu da objave bez trunke odgovornosti.

« Poslednja izmena: 14. Jul 2007, 15:13:39 od danilobg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 19
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Citat
Vojska se u svakoj državi dimenzionira prema stepenu objektivne opasnosti po državu od eventualnog napada spolja.
  Mala greška koja se izgleda svima sviđa pa je ponavljaju kao papagaji. Vojska se ne dimenzionira prema stepenu objektivne opasnosti već prema zahtevima odgovora na najgoru moguću soluciju koja može da zadesi neku državu. Ta procena se kreće od potreba pomoći stanovništvu pri elementarnim nepogodama kada se kao etalon uzima najgora mogćnost i potreban broj vojnika i sredstava da se odradi posao ( primer pre 2 godine poplave u zemlji) pa do situacije da je na zemlju izvršena opšta agresija iz više pravaca. Tada se proračunava koji su verovatni pravci napada, sa kojim jedinicama će i kako nastupiti, način suprostavljanja protivniku, koliko nama treba vojnika za odbranu teritorije i koliko treba obezbediti resursa za X meseci rata, itd. E tek tada se može govoriti koika treba da bude armija. Ja ovaj proračun nisam migde video, niko nije ništa od toga predstavio, nisam čuo da je generalštab dobio nikakvo naređenje da to izračuna. Jedino imamo izjave tipa: vojska treba da se bavi antiterorizmom i sl. jer nama i našoj teritoriji niko ne preti i sve je ko u raju. Da ne živim ovde mislio bih da su ti ljudi iz Švedske. Da ne pominjem da za reorganizaciju vojske treba da parlament donese odluku i tek tada može da se reorganizuje vojska. Te odluke nema, niko je nije usvojio i samim tim je ovo što radi Ponoš i ministar vojske ( bivši i sadašnji) kao i predsednik države teško krivično delo i za njega se ide u zatvor. Ovde sad ne pričam o tome dali nam treba reorganizacija ili ne, već govorim o pravnom sistemu i načinu na koji se to radi u normalnoj državi.
  Sad ako se pogleda šta je ta reorganizacija odradila vidimo da sa tim brojem profesionalaca može da se brani samo Dedinje, Beograd možda ali sa velikim naporima, veliki deo zemlje je nepokriven jedinicama i zaštotim, vojne jedinice treba da se bave antiterorizmom a ne da se spremaju za rat ( tako reče sadašnji načelnik generalštaba). U prevodu, vojne jedinice su prevedene u policiju koja je malo drugačije obučena i naoružana malo više. U slučaju rata verovatno treba da se potpiše kapitulacija, ili što je po zakonu verovatnije, policija i vojska ima da zatvore gradove i mesta, da pohvataju sve godišta 18-25 ( neće mene od 40,  nisam im baš potreban) koji u životu nisu videli pušku osim u igricama i koji ima da izginu naveliko zbog svoje potpune neobučenosti. I onda će vrli demokrati da kažu kako je to pobeda naroda  ( isto ko i njihov prethodni partijski kolega), a mi ćemo lepo da brojimo desetine hiljada mrtvih. Zašto? Pa predsednik i načelinik generalštaba neznaju da čitaju engleski, ili ih mrzi, pa nisu pročitali onaj deo koji opisuje angažovanje Američkih profesionalnih vojnih jedinica 21 veka, koje su uzeli za svoj uzor. A tamo lepo piše posle dela o tome kako one zauzimaju i zadržavaju teritoriju sa malim brojem snaga, da to rade DOK ne dođe klasična pešadija koju svi znamo danas i koja preuzima posao obezbeđenja teritorije, detaljnog čišćenja, uspostave jake linije razdvajanja i sl. Znam da ovaj deo nije toliko lep za čitanje i da ga svi izbegavaju da pomenu, ali to je realnost i rata 21 veka. Običan, sirovi i surovi pešadinac, gde ne zgazi čizmom nema pobede. Sad, ko je razumeo, razumeo je i netreba da mu se objašnjava dalje, ima da shvati koliko je cela reforma uspela i šta smo dobili sa njom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1026
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Posle "reorganizacije" vojske,dolazimo do pitanja sta to finansiraju gradjani Republike Srbije pod nazivom "Vojska Srbije" i "Ministarstvo odbrane"?
Naravno,i u cijem interesu?
IP sačuvana
social share
Usliši molitve,anđele,dabogda pocrkali dusmani,pa budi andjeo osvete,neka na svojoj koži osete šta znači beda,strah i bol.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Citat
Vojska se u svakoj državi dimenzionira prema stepenu objektivne opasnosti po državu od eventualnog napada spolja.
  Mala greška koja se izgleda svima sviđa pa je ponavljaju kao papagaji. Vojska se ne dimenzionira prema stepenu objektivne opasnosti već prema zahtevima odgovora na najgoru moguću soluciju koja može da zadesi neku državu. Ta procena se kreće od potreba pomoći stanovništvu pri elementarnim nepogodama kada se kao etalon uzima najgora mogćnost i potreban broj vojnika i sredstava da se odradi posao ( primer pre 2 godine poplave u zemlji) pa do situacije da je na zemlju izvršena opšta agresija iz više pravaca. Tada se proračunava koji su verovatni pravci napada, sa kojim jedinicama će i kako nastupiti, način suprostavljanja protivniku, koliko nama treba vojnika za odbranu teritorije i koliko treba obezbediti resursa za X meseci rata, itd. E tek tada se može govoriti koika treba da bude armija. Ja ovaj proračun nisam migde video, niko nije ništa od toga predstavio, nisam čuo da je generalštab dobio nikakvo naređenje da to izračuna. Jedino imamo izjave tipa: vojska treba da se bavi antiterorizmom i sl. jer nama i našoj teritoriji niko ne preti i sve je ko u raju. Da ne živim ovde mislio bih da su ti ljudi iz Švedske. Da ne pominjem da za reorganizaciju vojske treba da parlament donese odluku i tek tada može da se reorganizuje vojska. Te odluke nema, niko je nije usvojio i samim tim je ovo što radi Ponoš i ministar vojske ( bivši i sadašnji) kao i predsednik države teško krivično delo i za njega se ide u zatvor. Ovde sad ne pričam o tome dali nam treba reorganizacija ili ne, već govorim o pravnom sistemu i načinu na koji se to radi u normalnoj državi.
  Sad ako se pogleda šta je ta reorganizacija odradila vidimo da sa tim brojem profesionalaca može da se brani samo Dedinje, Beograd možda ali sa velikim naporima, veliki deo zemlje je nepokriven jedinicama i zaštotim, vojne jedinice treba da se bave antiterorizmom a ne da se spremaju za rat ( tako reče sadašnji načelnik generalštaba). U prevodu, vojne jedinice su prevedene u policiju koja je malo drugačije obučena i naoružana malo više. U slučaju rata verovatno treba da se potpiše kapitulacija, ili što je po zakonu verovatnije, policija i vojska ima da zatvore gradove i mesta, da pohvataju sve godišta 18-25 ( neće mene od 40,  nisam im baš potreban) koji u životu nisu videli pušku osim u igricama i koji ima da izginu naveliko zbog svoje potpune neobučenosti. I onda će vrli demokrati da kažu kako je to pobeda naroda  ( isto ko i njihov prethodni partijski kolega), a mi ćemo lepo da brojimo desetine hiljada mrtvih. Zašto? Pa predsednik i načelinik generalštaba neznaju da čitaju engleski, ili ih mrzi, pa nisu pročitali onaj deo koji opisuje angažovanje Američkih profesionalnih vojnih jedinica 21 veka, koje su uzeli za svoj uzor. A tamo lepo piše posle dela o tome kako one zauzimaju i zadržavaju teritoriju sa malim brojem snaga, da to rade DOK ne dođe klasična pešadija koju svi znamo danas i koja preuzima posao obezbeđenja teritorije, detaljnog čišćenja, uspostave jake linije razdvajanja i sl. Znam da ovaj deo nije toliko lep za čitanje i da ga svi izbegavaju da pomenu, ali to je realnost i rata 21 veka. Običan, sirovi i surovi pešadinac, gde ne zgazi čizmom nema pobede. Sad, ko je razumeo, razumeo je i netreba da mu se objašnjava dalje, ima da shvati koliko je cela reforma uspela i šta smo dobili sa njom.

Vasiljeviću, prošlo je vreme kad smo imali četvrtu ili petu armiju u Evropi, ta vojska je bila papirnati tigar, ništa više od toga. Te zgubidane i lezileboviće smo tovili 45 godina (bukvalno smo ih tovili, u moje vreme su potpukovnici i pukovnici JNA imali stomačine kao trudnica u 9. mesecu), bili su bukvalno nedodirljiva kasta u SFRJ, imali su sve moguće pogodnosti i beneficije koje obični građani SFRJ (civili) nisu mogli ni da sanjaju.

I onda dođe neki Janez Janša, mobiliše nekoliko stotina slovenačkih vatrogasaca i milicionera, kao i pedesetak dobrovoljaca (radnici ljubljanske pivare "Union") i oni pobede do zuba naoružanu JNA. Ne samo da su ih pobedili, već su ih ponizili.

Posle Slovenije, pobedio ih je i ponižavao ko god je hteo. I ti mi ovde pričaš o "zahtevima odgovora na najgoru moguću soluciju koja može da zadesi neku državu".
Zaista smešno, imajući u vidu da smo već imali tako zamišljenu i organizovanu armiju koja nam je svake godine "jela" 60% budžeta SFRJ, i tako punih 45 godina.

Mislim da se ti šališ, nisi valjda ozbiljan kad kažeš da vojsku treba dimenzionirati prema mogućnosti opšte agresije istovremeno, iz više pravaca.
U tom slučaju, Srbija bi trebala da ima najmanje pola miliona vojnika, jer nam negativna iskustva iz istorije pokazuju da Srbija jednostavno ne može da se odbrani u takvoj situaciji. Prvi svetski rat i udruženi napad sa zapada i severa (Austrijanci i Nemci), sa istoka i jugoistoka (Bugari). Šta je bio rezultat? Nemogućnost aktivne odbrane protiv višestruko nadmoćnijeg neprijatelja, u ljudstvu i tehnici. Jedina mogućnost je bilo povlačenje preko Prokletija. Golgota.


Ne, moj Vasiljeviću, grešiš. Srbija treba da reformiše vojsku u skladu sa objektivno procenjenom opasnošću od agresije, a ne po najgorem mogućem scenariju. Ako dođe do najgoreg scenarija, ponovo nam sleduje okupacija ili golgota, tu odbrane nema.
« Poslednja izmena: 15. Jul 2007, 16:16:06 od zemunac2 »
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 19
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
  Mi nikada nismo imali 4 ili 5 armiju u Evropi po snazi. Ako neveruješ a ti lepo pitaj bilo kog oficira, iz ove ili one vojske. I ni tadašnja a ni sadašnja vojska nikada nije jela 60% buđeta. Uostalom, samo da znaš, niujednoj zemlji u svetu se ne izražava cifra prema procentu buđeta već prema procentu BNP-a ili ti bruto nacionalnog dohotka. Svetski prosek je nekih 4.5% i ondašnja vojska, opet da te obavestim, taj procenat je imala samo 50-ih godina. Ostalih godina on se kretao u opsegu od 3.5% do max 4%, a tada su svi kukali da se smanji. Dakle, kada neko hoće da daje cifre prvo treba da se obavesti o pravim podacima i načinima na koji se šta pokazuje pa onda može da se raspravlja i upoređuje sa drugima.


  Inače te godine, u Sloveniji, vojska jje odradila posao onako kako je naredio onaj ko je komandovao, a to je Predsedništvo SFRJ. A je doneta odluka da vojska izađe na granice bez municije. Nisi smeo da pucaš na narod i tačka. Uostalom, njima i nije u pravilima ponašanja ni na koji način bilo definisano šta i kako da se radi u slučaju da dođe do pobune naroda na nekom delu teritorije, šta treba da se upotrebi i kako, ko ima pravo da komanduje u datoj situaciji i sa čime i sl. Međunacionalni suikob nije nikada razmatran u bivšoj SFRJ kako solucija i nešto što može da se desi. To je bio tabu, a usput znam par generala koji su polovinom 80-ih godina tražili od generalštaba i Predsedništva tadašnje SFRJ da se i to definiše i naprave planovi za dejstvo u takvim situacijama. Naravno da su odbijeni i zamalo nisu završili u zatvoru, spaslo ih je samo to što su u našoj vojsci važili za izuzetne oficire i eksperte u svojoj struci. Mene to podseća na sadašnju situaciju, eto kaže neko da neće biti nečega i netreba da se spremamo za to. Mislim na načelnika Generalštaba i predsednika ove zemlje, kod njih je kako oni kažu i kraj. Isto je bilo i kod onih prethodnih, pa valjda smo tu lekciju naučili i valjda smo trebali da radimo kako je po pravilu.
 
   Ja se sa ovakvim stvarima ne šalim, one nisu za igru. Možda su za igru za neke gore ali za mene ne. Za odbranu zemlje na način na koji sam ja rekao treba negde oko 430.000 vojnika ratne armije. Ili u miru treba da se ima oko 85000 vojnika i oficira u kasarnama. Neću da ulazim u priču kako se računa koliko vojnika treba za odbranu zemlje, iako je prost račun. Koliko je u tom broju profesionalaca a koliko regruta ni to nije sada toliko bitno. Ono što je pitanje je dali je ova zemlja sposobna da održava toliku armiju i toliko ljudi. I dali ima dovoljno regruta za nju. U oba slučaja je odgovor DA. Regruta ima dovoljno ako se uzme da je skoro svuda u svetu minimalni vojni rok 9 do 12 meseci, a za one koji hoće na civilno služenje on je duži za 3 do 6 meseci. Samo se primene pravila iz sveta i eto i regruta. Inače, treba reći da i u svetu ima vrlo malo država koje imaju čisto profesionalnu armiju. Čak i u SAD se u vreme rata angažuje Nacionalna Garda, nešto što je ekvivalčent naše rezerve. Što se tiče para i njih je dovoljno. Ono što je bitno reći je da od 2000 do danas ta vojska ni jedne godine nije dobila svoje pare koje joj pripadaju po zakonu jer je Dinkić blokirao sredstva i trošio ih kako je hteo. Dakle, nije tačno da vojska nema para, samo treba prvo neke koji su lopovi u zatvor i sve dolazi na svoje mesto. Kada se uzme i pogleda koliko će da košta takva profesionalna armija koju oni planiraju, ova koju sam ja opisao je dosta jeftinija. Njihova profesionalna armija kaže da treba 20000 profesionalaca min koje plaćaš i šalješ u penziju sa 35-40 godina statrosti. I ti penzioneri su uračunati u vojni buđet, samo da se zna. Treba će i oko 40000 rezervista koji su takođe plaćeni jer ko će da bude rezervista ako nije plaćen. Njima ide pola plate, dakle i pola njihove penzije ide iz buđeta. Koliko oni mogu da urade? Pa ne previše, možda da zadrže neprijatelja za par dana i to je to. Vreme je kritični faktor bilo kog sukoba, a za njih je vreme faktor koji im ne ide na ruku. Čak i ti profesionalci ne mogu pod udarom da izdrže više od par dana, treba im smena na frontu. A nje nema. Nema ko da se bori jer nema rezerve. Uostalom, kada si u okruženju kako mi tada svaka država koja smanjuje svoje snage ko mi samo poziva druge da je napadnu. Nije to glupost, jednostavno, ako ti proračuni govore da ćeš posao da odradiš lako i brzo tada se menja i odnos prema toj zemlji koliko god on bio dobar u prošlosti. I ko ože da te spreči? Niko, iskreno rečeno. Pogotovu ako si u nekim organizacijama kao što je NATO ili te podržavaju neke države kao što je SAD. Tada samo ako sami sebi pomognemo i kupimo vreme imamo neke šanse.

   Što se tiče priče o Prvom svetskom ratu, to je priča koja treba da posluži kao primer šta i kako da se radi u budućnosti. Jeste, napali su nas Nemci i Austrougari sa severa, i mi smo se lepo odbranili od njih. Greška je bila što su sve jedinice bile postavljene prema njima a nijedna nije branila pravac prema Bugarima. Jer su tada verovali na reč bugarskom kralju da neće ući u rat protiv nas. On je video priliku u našem položaju snaga i napao, jednostavno proračuni su pokazivali da tada će brzo i lako odraditi posao ako bude na strani Nemaca i Austrougara.  Uostalom, tadašnja vojska nije imala čak ni uniforme u dovoljnom broju za vojsku, da ne pričamo o nekim drugim stvarima. E sa sadašnjom reformomm vojske smo i dovedeni na taj nivo. Dakle, nedo bog da nas neko napadne jer ga je neko uhvatio kod kuće sa spuštenim pantalonama kao Klintona. Ima da prođemo kao u tom lepo iznetom primeru, okupacija zemlje, silovanja i ubijanja, povlaćenje vojske i raspad zemlje itd. E tada ćeš da se pitaš dali je bilo skupo da se odvoji tih 4% BNP-a i pravi armija kako treba.

  Ne dragi moj prijatelju, armija se pravi prema najgoroj soluciji, a sve ostalo je igranje sa bezbednošću zemlje i životima ljudi. Da nebi došlo do najgoreg scenarija, treba da se ima jaka armija koja će svojim postojanjem da svakoga dobro zamisli da li će da napadne. To se zove preventiva i to je najjače oružje svake države i vojske. Kada nje nema samo je pitanje dana kada će doći do rata i okupacije neke zemlje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
  Mi nikada nismo imali 4 ili 5 armiju u Evropi po snazi. Ako neveruješ a ti lepo pitaj bilo kog oficira, iz ove ili one vojske. I ni tadašnja a ni sadašnja vojska nikada nije jela 60% buđeta. Uostalom, samo da znaš, niujednoj zemlji u svetu se ne izražava cifra prema procentu buđeta već prema procentu BNP-a ili ti bruto nacionalnog dohotka. Svetski prosek je nekih 4.5% i ondašnja vojska, opet da te obavestim, taj procenat je imala samo 50-ih godina. Ostalih godina on se kretao u opsegu od 3.5% do max 4%, a tada su svi kukali da se smanji. Dakle, kada neko hoće da daje cifre prvo treba da se obavesti o pravim podacima i načinima na koji se šta pokazuje pa onda može da se raspravlja i upoređuje sa drugima.


  Inače te godine, u Sloveniji, vojska jje odradila posao onako kako je naredio onaj ko je komandovao, a to je Predsedništvo SFRJ. A je doneta odluka da vojska izađe na granice bez municije. Nisi smeo da pucaš na narod i tačka. Uostalom, njima i nije u pravilima ponašanja ni na koji način bilo definisano šta i kako da se radi u slučaju da dođe do pobune naroda na nekom delu teritorije, šta treba da se upotrebi i kako, ko ima pravo da komanduje u datoj situaciji i sa čime i sl. Međunacionalni suikob nije nikada razmatran u bivšoj SFRJ kako solucija i nešto što može da se desi. To je bio tabu, a usput znam par generala koji su polovinom 80-ih godina tražili od generalštaba i Predsedništva tadašnje SFRJ da se i to definiše i naprave planovi za dejstvo u takvim situacijama. Naravno da su odbijeni i zamalo nisu završili u zatvoru, spaslo ih je samo to što su u našoj vojsci važili za izuzetne oficire i eksperte u svojoj struci. Mene to podseća na sadašnju situaciju, eto kaže neko da neće biti nečega i netreba da se spremamo za to. Mislim na načelnika Generalštaba i predsednika ove zemlje, kod njih je kako oni kažu i kraj. Isto je bilo i kod onih prethodnih, pa valjda smo tu lekciju naučili i valjda smo trebali da radimo kako je po pravilu.
 
   Ja se sa ovakvim stvarima ne šalim, one nisu za igru. Možda su za igru za neke gore ali za mene ne. Za odbranu zemlje na način na koji sam ja rekao treba negde oko 430.000 vojnika ratne armije. Ili u miru treba da se ima oko 85000 vojnika i oficira u kasarnama. Neću da ulazim u priču kako se računa koliko vojnika treba za odbranu zemlje, iako je prost račun. Koliko je u tom broju profesionalaca a koliko regruta ni to nije sada toliko bitno. Ono što je pitanje je dali je ova zemlja sposobna da održava toliku armiju i toliko ljudi. I dali ima dovoljno regruta za nju. U oba slučaja je odgovor DA. Regruta ima dovoljno ako se uzme da je skoro svuda u svetu minimalni vojni rok 9 do 12 meseci, a za one koji hoće na civilno služenje on je duži za 3 do 6 meseci. Samo se primene pravila iz sveta i eto i regruta. Inače, treba reći da i u svetu ima vrlo malo država koje imaju čisto profesionalnu armiju. Čak i u SAD se u vreme rata angažuje Nacionalna Garda, nešto što je ekvivalčent naše rezerve. Što se tiče para i njih je dovoljno. Ono što je bitno reći je da od 2000 do danas ta vojska ni jedne godine nije dobila svoje pare koje joj pripadaju po zakonu jer je Dinkić blokirao sredstva i trošio ih kako je hteo. Dakle, nije tačno da vojska nema para, samo treba prvo neke koji su lopovi u zatvor i sve dolazi na svoje mesto. Kada se uzme i pogleda koliko će da košta takva profesionalna armija koju oni planiraju, ova koju sam ja opisao je dosta jeftinija. Njihova profesionalna armija kaže da treba 20000 profesionalaca min koje plaćaš i šalješ u penziju sa 35-40 godina statrosti. I ti penzioneri su uračunati u vojni buđet, samo da se zna. Treba će i oko 40000 rezervista koji su takođe plaćeni jer ko će da bude rezervista ako nije plaćen. Njima ide pola plate, dakle i pola njihove penzije ide iz buđeta. Koliko oni mogu da urade? Pa ne previše, možda da zadrže neprijatelja za par dana i to je to. Vreme je kritični faktor bilo kog sukoba, a za njih je vreme faktor koji im ne ide na ruku. Čak i ti profesionalci ne mogu pod udarom da izdrže više od par dana, treba im smena na frontu. A nje nema. Nema ko da se bori jer nema rezerve. Uostalom, kada si u okruženju kako mi tada svaka država koja smanjuje svoje snage ko mi samo poziva druge da je napadnu. Nije to glupost, jednostavno, ako ti proračuni govore da ćeš posao da odradiš lako i brzo tada se menja i odnos prema toj zemlji koliko god on bio dobar u prošlosti. I ko ože da te spreči? Niko, iskreno rečeno. Pogotovu ako si u nekim organizacijama kao što je NATO ili te podržavaju neke države kao što je SAD. Tada samo ako sami sebi pomognemo i kupimo vreme imamo neke šanse.

   Što se tiče priče o Prvom svetskom ratu, to je priča koja treba da posluži kao primer šta i kako da se radi u budućnosti. Jeste, napali su nas Nemci i Austrougari sa severa, i mi smo se lepo odbranili od njih. Greška je bila što su sve jedinice bile postavljene prema njima a nijedna nije branila pravac prema Bugarima. Jer su tada verovali na reč bugarskom kralju da neće ući u rat protiv nas. On je video priliku u našem položaju snaga i napao, jednostavno proračuni su pokazivali da tada će brzo i lako odraditi posao ako bude na strani Nemaca i Austrougara.  Uostalom, tadašnja vojska nije imala čak ni uniforme u dovoljnom broju za vojsku, da ne pričamo o nekim drugim stvarima. E sa sadašnjom reformomm vojske smo i dovedeni na taj nivo. Dakle, nedo bog da nas neko napadne jer ga je neko uhvatio kod kuće sa spuštenim pantalonama kao Klintona. Ima da prođemo kao u tom lepo iznetom primeru, okupacija zemlje, silovanja i ubijanja, povlaćenje vojske i raspad zemlje itd. E tada ćeš da se pitaš dali je bilo skupo da se odvoji tih 4% BNP-a i pravi armija kako treba.

  Ne dragi moj prijatelju, armija se pravi prema najgoroj soluciji, a sve ostalo je igranje sa bezbednošću zemlje i životima ljudi. Da nebi došlo do najgoreg scenarija, treba da se ima jaka armija koja će svojim postojanjem da svakoga dobro zamisli da li će da napadne. To se zove preventiva i to je najjače oružje svake države i vojske. Kada nje nema samo je pitanje dana kada će doći do rata i okupacije neke zemlje.

Vasiljeviću, ja sam lepo napisao da je JNA trošila u proseku 60% budžeta SFRJ. Svako zna da su budžet jedne države i BNP dva potpuno različita termina. Znači, apsolutno tačan i proveren podatak, JNA je bila najveći žderač budžeta SFRJ.


Drugo, ponavljam da ni sa milion vojnika Srbija ne bi mogla da se odbrani u slučaju istovremene, opšte agresije iz svih pravaca. Neprijatelj može da mobiliše višestruko brojnije i tehnički nadmoćnije snage.

Imamo nedavni primer NATO agresije. To ti je tvoj najnepovoljniji scenario. Nasuprot sebe imaš agresora koji može da mobiliše hiljadu borbenih aviona i helikoptera, nekoliko hiljada tenkova i oklopnih vozila, ogromnu i moćnu mornaricu, desetak hiljada artiljerijskih oruđa raznih kalibara itd.
Da su zaista hteli da krenuli u invaziju, misliš da bi se mi odbranili?

Šta ćemo sa Sadamovim snagama koje su bile višestruko jače i brojnije od VJ. Pali su za par nedelja, a Irak je kompletno okupiran.

Ponavljam, u zamišljenom najgorem scenariju, nema odbrane. Ako dođe do najgoreg,  ovom narodu sleduje golgota, ponovo.

Znači, držati 85 hiljada vojnika u kasarnama je čisto bacanje para ovog naroda, pogotovo u sadašnjem trenutku. Naše bolnice i škole po unutrašnjosti izgledaju kao Hitlerovi logori, a ti bi bacao pare na zgubidane koji će da klate muda po kasarnama od pola sedam do pola tri popodne.

Ponavljam, realno je za Srbiju profesionalna armija do max. 35 hiljada ljudi, od toga 5 hiljada u RV i PVO, ostatak u kopnenoj vojsci. Kompletno tehnološki obnoviti armiju, nabaviti najsavremeniju opremu i oružje, a ne držati gomilu dece u kasarnama i igrati se rata sa sovjetskim lunama iz sedamdesetih godina i sa tenkovima T55 iz pedesetih godina prošlog veka.
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
ovakva vojska ,kakva je danas koncipirana ne bi mogla da posluzi ni za odbranu iz jednog pravca (npr problem sa albancima) ,a anti-teroristichkim dejstvima se vojska nigde na svetu ne bavi (uz izuzetak malobrojnih spec.jedinica) .

pa chemu ce onda da sluzi takva vojska ? 1/2 topovsko meso za NATO avanture ,
2/2 chuva fotelju tadicu i veselim drugarima
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
  Mi nikada nismo imali 4 ili 5 armiju u Evropi po snazi. Ako neveruješ a ti lepo pitaj bilo kog oficira, iz ove ili one vojske. I ni tadašnja a ni sadašnja vojska nikada nije jela 60% buđeta. Uostalom, samo da znaš, niujednoj zemlji u svetu se ne izražava cifra prema procentu buđeta već prema procentu BNP-a ili ti bruto nacionalnog dohotka. Svetski prosek je nekih 4.5% i ondašnja vojska, opet da te obavestim, taj procenat je imala samo 50-ih godina. Ostalih godina on se kretao u opsegu od 3.5% do max 4%, a tada su svi kukali da se smanji. Dakle, kada neko hoće da daje cifre prvo treba da se obavesti o pravim podacima i načinima na koji se šta pokazuje pa onda može da se raspravlja i upoređuje sa drugima.


  Inače te godine, u Sloveniji, vojska jje odradila posao onako kako je naredio onaj ko je komandovao, a to je Predsedništvo SFRJ. A je doneta odluka da vojska izađe na granice bez municije. Nisi smeo da pucaš na narod i tačka. Uostalom, njima i nije u pravilima ponašanja ni na koji način bilo definisano šta i kako da se radi u slučaju da dođe do pobune naroda na nekom delu teritorije, šta treba da se upotrebi i kako, ko ima pravo da komanduje u datoj situaciji i sa čime i sl. Međunacionalni suikob nije nikada razmatran u bivšoj SFRJ kako solucija i nešto što može da se desi. To je bio tabu, a usput znam par generala koji su polovinom 80-ih godina tražili od generalštaba i Predsedništva tadašnje SFRJ da se i to definiše i naprave planovi za dejstvo u takvim situacijama. Naravno da su odbijeni i zamalo nisu završili u zatvoru, spaslo ih je samo to što su u našoj vojsci važili za izuzetne oficire i eksperte u svojoj struci. Mene to podseća na sadašnju situaciju, eto kaže neko da neće biti nečega i netreba da se spremamo za to. Mislim na načelnika Generalštaba i predsednika ove zemlje, kod njih je kako oni kažu i kraj. Isto je bilo i kod onih prethodnih, pa valjda smo tu lekciju naučili i valjda smo trebali da radimo kako je po pravilu.
 
   Ja se sa ovakvim stvarima ne šalim, one nisu za igru. Možda su za igru za neke gore ali za mene ne. Za odbranu zemlje na način na koji sam ja rekao treba negde oko 430.000 vojnika ratne armije. Ili u miru treba da se ima oko 85000 vojnika i oficira u kasarnama. Neću da ulazim u priču kako se računa koliko vojnika treba za odbranu zemlje, iako je prost račun. Koliko je u tom broju profesionalaca a koliko regruta ni to nije sada toliko bitno. Ono što je pitanje je dali je ova zemlja sposobna da održava toliku armiju i toliko ljudi. I dali ima dovoljno regruta za nju. U oba slučaja je odgovor DA. Regruta ima dovoljno ako se uzme da je skoro svuda u svetu minimalni vojni rok 9 do 12 meseci, a za one koji hoće na civilno služenje on je duži za 3 do 6 meseci. Samo se primene pravila iz sveta i eto i regruta. Inače, treba reći da i u svetu ima vrlo malo država koje imaju čisto profesionalnu armiju. Čak i u SAD se u vreme rata angažuje Nacionalna Garda, nešto što je ekvivalčent naše rezerve. Što se tiče para i njih je dovoljno. Ono što je bitno reći je da od 2000 do danas ta vojska ni jedne godine nije dobila svoje pare koje joj pripadaju po zakonu jer je Dinkić blokirao sredstva i trošio ih kako je hteo. Dakle, nije tačno da vojska nema para, samo treba prvo neke koji su lopovi u zatvor i sve dolazi na svoje mesto. Kada se uzme i pogleda koliko će da košta takva profesionalna armija koju oni planiraju, ova koju sam ja opisao je dosta jeftinija. Njihova profesionalna armija kaže da treba 20000 profesionalaca min koje plaćaš i šalješ u penziju sa 35-40 godina statrosti. I ti penzioneri su uračunati u vojni buđet, samo da se zna. Treba će i oko 40000 rezervista koji su takođe plaćeni jer ko će da bude rezervista ako nije plaćen. Njima ide pola plate, dakle i pola njihove penzije ide iz buđeta. Koliko oni mogu da urade? Pa ne previše, možda da zadrže neprijatelja za par dana i to je to. Vreme je kritični faktor bilo kog sukoba, a za njih je vreme faktor koji im ne ide na ruku. Čak i ti profesionalci ne mogu pod udarom da izdrže više od par dana, treba im smena na frontu. A nje nema. Nema ko da se bori jer nema rezerve. Uostalom, kada si u okruženju kako mi tada svaka država koja smanjuje svoje snage ko mi samo poziva druge da je napadnu. Nije to glupost, jednostavno, ako ti proračuni govore da ćeš posao da odradiš lako i brzo tada se menja i odnos prema toj zemlji koliko god on bio dobar u prošlosti. I ko ože da te spreči? Niko, iskreno rečeno. Pogotovu ako si u nekim organizacijama kao što je NATO ili te podržavaju neke države kao što je SAD. Tada samo ako sami sebi pomognemo i kupimo vreme imamo neke šanse.

   Što se tiče priče o Prvom svetskom ratu, to je priča koja treba da posluži kao primer šta i kako da se radi u budućnosti. Jeste, napali su nas Nemci i Austrougari sa severa, i mi smo se lepo odbranili od njih. Greška je bila što su sve jedinice bile postavljene prema njima a nijedna nije branila pravac prema Bugarima. Jer su tada verovali na reč bugarskom kralju da neće ući u rat protiv nas. On je video priliku u našem položaju snaga i napao, jednostavno proračuni su pokazivali da tada će brzo i lako odraditi posao ako bude na strani Nemaca i Austrougara.  Uostalom, tadašnja vojska nije imala čak ni uniforme u dovoljnom broju za vojsku, da ne pričamo o nekim drugim stvarima. E sa sadašnjom reformomm vojske smo i dovedeni na taj nivo. Dakle, nedo bog da nas neko napadne jer ga je neko uhvatio kod kuće sa spuštenim pantalonama kao Klintona. Ima da prođemo kao u tom lepo iznetom primeru, okupacija zemlje, silovanja i ubijanja, povlaćenje vojske i raspad zemlje itd. E tada ćeš da se pitaš dali je bilo skupo da se odvoji tih 4% BNP-a i pravi armija kako treba.

  Ne dragi moj prijatelju, armija se pravi prema najgoroj soluciji, a sve ostalo je igranje sa bezbednošću zemlje i životima ljudi. Da nebi došlo do najgoreg scenarija, treba da se ima jaka armija koja će svojim postojanjem da svakoga dobro zamisli da li će da napadne. To se zove preventiva i to je najjače oružje svake države i vojske. Kada nje nema samo je pitanje dana kada će doći do rata i okupacije neke zemlje.

Vasiljeviću,

Nijedna armija u Evropi - od Irske do Bugarske i Poljske nije koncipirana da spreči okupaciju svoje zemlje zato što takva opasnost ne postoji jer se svi nalaze u istom vojnom savezu. Opasnost od okupacije u Evropi je nestala onog trenutka kada je pao Berlinski zid.

Danas između Francuske i Nemačke ne postoji nijedna vojna karaula niti bunker, isto važi i za druge zemlje u Evropi a od pre par godina isto je i na Balkanu. Držati velike stajaće vojske i gomilu tehnike starudije je čisto bacanje novca i traćenje resursa.

Nadam se da ne misliš ozbiljno kada kažeš da situacija prvog svetskog rata treba da nam bude uzor za izgradnju koncepcije odbrane zemlje. Nikakve logičke i smislene veze nema između 1914. godine i 21.veka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20

Danas između Francuske i Nemačke ne postoji nijedna vojna karaula niti bunker, isto važi i za druge zemlje u Evropi a od pre par godina isto je i na Balkanu. Držati velike stajaće vojske i gomilu tehnike starudije je čisto bacanje novca i traćenje resursa.



pretpostavljam da francuzi i nemci onda drze ovolike armije zbog moguce invazije belih medveda Smile

http://en.wikipedia.org/wiki/French_Army

http://en.wikipedia.org/wiki/German_Army
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.122 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.