Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 09:41:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Podvig uz pitanja  (Pročitano 829 puta)
28. Dec 2005, 18:13:36
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Blago kuci koju zaobidjem :D

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5996
Zastava Tako blizu a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Nokia 6130
Pod­vig uz pi­ta­nja


BIO bih sre­tan kad bi sva ode­lje­nja SA­NU do­bi­la i ima­la mo­no­gra­fi­ju kao što je ova pri­re­đi­va­ča Mom­či­la Mo­še To­do­ro­vi­ća, re­kao je u SA­NU aka­de­mik Nik­ša Stip­če­vić na pro­mo­ci­ji mo­no­gra­fi­je "Aka­de­mi­ci 21. ve­ka": sli­ka­ri i va­ja­ri SA­NU i CA­NU". Stip­če­vić ni­je za­bo­ra­vio da po­me­ne da je to To­do­ro­vić ura­dio o svom tro­šku.
U sve­čar­skoj at­mos­fe­ri pro­mo­ci­je Đor­đe Ka­di­je­vić je hva­le­ći ovu "edu­ka­tiv­no afir­ma­tiv­nu knji­gu" na­gla­sio da bi sad na­kon nje tre­ba­li da oče­ku­je­mo i onu ko­ja bi se na "otre­si­ti­ji i kri­tič­ki na­čin ba­vi­la ovim pro­ble­mi­ma". Na­i­me, deo sa­dr­ža­ja mo­no­gra­fi­je je pod­lo­žan kri­ti­ci, ali ka­ko je Ka­di­je­vić re­kao to se od­no­si pre sve­ga na sa­mu usta­no­vu - SA­NU. Jer, u Aka­de­mi­ji ima i onih za­ko­je ni­je po­sve ja­sno za­što su pri­mlje­ni, kao što ima i onih ko­ji ni­su aka­de­mi­ci a po svom de­lu bi to ap­so­lut­no tre­ba­li bi­ti. Ta­ko ni­je ja­sno za­što je Mi­lan Ko­njo­vić po­stao aka­de­mi­kom tek u svo­jim du­bo­kim de­ve­de­se­tim. I, "znam lju­de ko­ji su iz auten­tič­ne gor­do­sti od­bi­li po­ziv jer do­la­zi su­vi­še ka­sno".
- Ima onih, mo­žda su u pu­bli­ci i ne­ću ih ime­no­va­ti, nad ko­ji­ma leb­di pi­ta­nje po če­mu su za­slu­žni da po­sta­nu aka­de­mi­ci, re­kao je Đor­đe Ka­di­je­vić i kon­sta­to­vao da da­nas u SA­NU ima­mo s "jed­ne stra­ne aka­de­mi­zo­van mo­der­ni­zam i - s dru­ge, mo­der­ni­zo­van aka­de­mi­zam". U SA­NU ni­je ušao ni je­dan pre­stav­nik me­ta-umet­nič­ke prak­se, ra­di­kal­ne avan­gar­de. O to­me tre­ba da raz­mi­sle sa­mi aka­de­mi­ci.
Is­ti­ču­ći vi­še­stru­ki zna­čaj mo­no­gra­fi­je Ka­di­je­vić je pre sve­ga is­ta­kao - edu­ka­tiv­ni. Ge­ne­ra­ci­ju ko­ja je sta­sa­va­la de­ve­de­se­tih, kad su ov­de je­zdi­li ja­ha­či apo­ka­lip­se, ka­rak­te­ri­še apri­or­na am­ne­zi­ja. Po­sle de­ve­de­se­tih na­la­zi­mo se u kul­tur­noj de­pre­si­ji, u du­hov­nom, po­li­tič­kom, eko­nom­skom, mo­ral­nom pli­ća­ku - pa se po­ja­va ove knji­ge mo­že, s do­zom pa­ko­sti, po­sma­tra­ti kao don­ki­ho­tov­ski po­du­hvat.
Rat­ko Bo­žo­vić je re­kao da ga uvek ra­du­je kad po­je­di­nac vi­še ura­di od in­sti­tu­ci­je.
Mo­no­gra­fi­jom je ob­u­hva­će­no 19 ži­vih aka­de­mi­ka - sli­ka­ra i va­ja­ra. O Sve­to­mi­ru Ar­si­ću Ba­sa­ri pi­sao je Sre­to Bo­šnjak, o An­ki Bu­rić - Zo­ran Ga­vrić, be­sed­nik na pro­mo­ci­ji Đor­đe Ka­di­je­vić je na­pi­sao tek­sto­ve o Vla­di­mi­ru Ve­lič­ko­vi­ću i Vo­ji Sta­ni­ću. Pe­snik Mi­lan Kom­ne­nić je pi­sao o Da­du Đu­ri­ću, o va­ja­ru Ni­ko­li Ko­ki Jan­ko­vi­ću - Mi­le­ta Pro­da­no­vić, a Dra­go­slav Pa­u­ne­sku je pi­sao i o Ol­gi Je­vrić i o Lju­bi­ci Cu­ci So­kić. O Dra­ga­nu Ka­ra­dži­ću pi­sa­la je Ol­ga Pe­ro­vić, o Mi­lo­ra­du Ba­ti Mi­ha­i­lo­vi­ću - Čarls Si­mić, o Pe­tru Om­či­ku­su - Sa­va Ste­pa­nov, o Du­ša­nu Ota­še­vi­ću - De­jan Đo­rić, o Lju­bi Po­po­vi­ću - Bran­ko Ku­kić. U mo­no­gra­fi­ji su i tek­sto­vi još jed­nog pe­sni­ka Dra­ga­na Jo­va­no­vi­ća Da­ni­lo­va ko­ji je pi­sao o Ra­do­mi­ru Re­lji­ću i o To­do­ru Ste­va­no­vi­ću. Sta­ni­slav Živ­ko­vić je pi­sao o To­mi Se­ra­fi­mov­skom i Mla­de­nu Sr­bi­no­vi­ću, o Du­ša­nu Dža­mo­nji je pi­sa­la Irina Subotic


S.Popovic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 09:41:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.