Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:26:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Zgrade Generalštaba treba
Srušiti potpuno
6.3%  (1)
Obnoviti i zadržati kao državni objekat
50%  (8)
Prodati
6.3%  (1)
Ostaviti u sadašnjem stanju
37.5%  (6)
Ukupno glasova: 16
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Počinje rušenje (dela) Generalštaba  (Pročitano 3153 puta)
14. Dec 2013, 16:04:54
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Vidim da je ovo aktuelna tema na nekoliko drugih foruma i medija,s obzirom na to da se prema pričama sprema i prodaja ovih objekata,pa reko aj da otvorim temu. Ako ništa drugo,poslužiće makar kao vest.


Rušenje ulaza u zgradu B Generalštaba u Ulici kneza Miloša, oštećenog u NATO bombardovanju 30. aprila 1999, počeće od ponedeljka, a radovi će biti potpuno završeni za dva meseca.


Biće porušen samo ulaz u zgradu B u Ulici kneza Miloša, ističu u Ministarstvu

Desetak radnika Vojnograđevinske ustanove Beograd privode kraju pripremne radove. Razloga za zabrinutost građana zbog rušenja nema jer neće biti miniranja, a ekipe pirotehničara sve vreme će ići korak uz korak sa radnicima.

U toku je postavljanje zaštitnih ograda i skela, a raščišćeno je i rastinje da bi bio obezbeđen nesmetan prilaz radnicima i velikim mašinama. Centralne zgrade Generalštaba neće biti srušene, već ulaz u zgradu B.
 
Major Jovan Krivokapić, portparol Ministarstva odbrane, obišao je juče gradilište sa reporterima "Blica" i objasnio da nema mogućnosti za obnovu zgrade koja će biti srušena.
- Prema elaboratima stručnih službi, čak i ako bi bila doneta odluka da se saniraju zgrade A i B Generalštaba, ovaj ulaz bi svakako morao da se sruši jer je zaista oštećen. Prema našim informacijama, tokom bombardovanja je uništen sa dve granate. U takvom je stanju da ga je nemoguće očistiti i nešto graditi na postojećim osnovama - kaže major Krivokapić.

Radovi oko Generalštaba privlače poglede znatiželjnih sugrađana koji se trude da zavire iza velikih, sivih panoa kojima je gradilište sakriveno. Svi bi da saznaju da li će urbanistički biser Beograda koji je projektovao arhitekta Nikola Dobrović, završiti u rukama šeika ili Donalda Trampa.

Major Krivokapić ističe da je Ministarstvo odbrane bilo samo korisnik zgrada, a da je odluka o njihovoj sudbini u rukama Vlade Srbije.

- Bitno je da su obe zgrade stabilne i ne predstavljaju opasnost za prolaznike. Prioritet radova je bezbednost građana i radnika. Uz to i saobraćaj će se nesmetano odvijati - napominje Krivokapić.

Objekat će biti srušen za 70 radnih dana, a vrednost radova je 38 miliona dinara. Taj novac je planiran budžetom za ovu i 2014. godinu.

Velike mašine će raditi samo noću, a tada će biti iznošen i šut, pesak, kamenje. Miniranja neće biti, a kako je objasnio Krivokapić, velika mašina će polako "kljucati" zgradu i rušiti je od vrha. Po završetku radova, biće uređena površina od oko 2.100 kvadrata, a namera je da se prostor u centru grada učini humanijim i lepšim.

Nema zaostalih bombi

Pronalazak bombe iz Drugog svetskog rata na Dorćolu krajem prošle nedelje otvorio je i pitanje da li u zgradama Generalštaba ima neeksplodiranih projektila.
- U tom smislu ne postoje vidljive opasnosti. Nema zaostalih bombi, ali uz radnike će sve vreme biti naše ekipe pirotehničara, jer se nikad ne zna da li se nešto može otkriti - ističe portparol Ministarstva

Blic
« Poslednja izmena: 14. Dec 2013, 16:22:20 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 31.0.1650.63
saće arapi tu da naprave hotel.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


...on kaze zivela droga a ja ziveo Burek....

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7270
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.15
mob
Nokia 
Ili mozda Tramp... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
I-mate il` nemate
 Smile
Trampio ih sa NATO-om ...
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Ja ne znam samo šta oni nameravaju da rade sa onolikim zgradurinama. Posebno ako se u obzir uzme da Beogradu ne fale luksuzni hoteli,nego oni srednjih klasa. Ne d'o Bog da neko napravi prosečan hotel,a tek ne d'o Bog da ga napravi u nekom postojećem objektu,odnosno kupi pa renovira ili proširi.  Smile  Hotel Jugoslavija, BeoBanka na Zelenjaku, hotel Slavija, meni uber-kul RAD-ova zgrada na koju možeš kosmodrom da parkiraš jbt...   ,BIGZ, vojni stanovi Sarajevska, vojni stanovi Hram, SUP prvi,SUP drugi,SUP treći... Jok. To uvek mora da bude neko mega-giga-hiper sranje koje će da košta Boga oca, svetluca par meseci,a onda posle postane beznadežna crna rupa od koje svi investitori beže.  Smile


Mislim da je najbolje obnoviti B kompleks (onaj sa kulom), koji btw ima oooogroman parking u sebi + onaj krak gde je bila vojna štamparija,i tu premestiti deo MO iz zgrade A,kao i (ako ima mesta) one službe i ministarstva koje su preko puta Manježa. A sve to što bi se oslobodilo prodati investitorima i dati im da rade šta hoće. Samo bih sačuvao onaj stari deo Generalštaba,onaj od pre rata. Mislim da je to ujedno i najisplatljivije rešenje,jer je B u daleko boljem stanju od A i našlo bi se para da rekonstruiše,a iskorišćeno je svega 50% kapaciteta,ako i toliko.
« Poslednja izmena: 15. Dec 2013, 00:29:47 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Доживотни оптимиста :))P

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1605
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Samsung 
Narod koji je prestao da pamti

Slavio sam 11. septembra 2001. godine kada su pale kule bliznakinje u Njujorku. Bio sam klinac koji je samo dve i po godine ranije svaki dan prestravljeno gledao razaranje sopstvene države, uništavanje naših kuća, spomenika, infrastrukture, trovanje naše zemlje i ono najvažnije od svega - ubijanje naše dece i ljudi.

Narod koji je prestao da pamti
Neko je uleteo na čas ruskog jezika u Desetoj gimnaziji i viknuo da su “napali Ameriku”. Istu onu Ameriku tj. SAD koje su sa saveznicima iz NATO alijanse, pod okriljem “Milosrdnog Anđela” u 78 dana dugom bombardovanju moje zemlje ubile 1008 vojnika i policajaca, kao i preko 2000 civila i sravnile 90% industrijske kao i veliki procenat stambene infrastrukture kod nas.

Životne li ironije, 2007. godine sam se našao u Njujorku. I dalje pod nabojem “dobili-su-šta-su-zaslužili” emocija sam prilazio ogromnom ograđenom prostoru u središu kog se nalazila u to vreme ogromna rupa u zemlji, koju je teška mehanizacija i dalje raščišćavala. I onda sam ugledao tablu na kojoj je pisalo “The Heroes of September 11” sa ispisanih gotovo 3000 imena ljudi koji su taj dan poginuli, ni zbog čega. I onda sam spustio glavu i rasplakao se.

Klinac od 14 godina koji je slavio pogibiju 3000 ljudi, jer to vidi kao neku pravdu, zaista nije bio spreman na ovo. Možda sam emotivac i pičkica, ali kada shvatite da stojite na mestu na kojem se ugasilo 3000 života, ni zbog čega, osećaj je strašan. Kako bi odali počast žrtvama, podigli su velelepni memorijalni centar i to u sred jedne od najskupljih poslovnih zona na svetu, a mogli su da izgrade tri nove zgrade i zarade pare. Debili. S tim što Amerikanci pamte. U njhovoj jedva 250 godina dugoj istoriji, pamte i najmanji delić puta koji ih je doveo do statusa svetske supersile. Oni ne zaboravljaju svojih 3000 mrtvih i shvataju da je ponekad, samo ponekad, poštovanje i pamćenje bitnije od novca. Taj odvratni, zli, kapitalistički Zapad.

Pošto smo spomenuli ovo - ne znam da li ste u toku, ali bivša zgrada Generalštaba u centru Beograda bi trebalo da bude srušena i u vezi sa time postoji nekoliko problema.
Pre svega, Nikola Dobrović, koji je projektovao ovo zdanje, je jedan od naših najvećih arhitekata, a ovo je jedino njegovo delo u Beogradu. U pitanju je čovek koji je jedan od navećih predstavnika modernizma, na svetskom nivou. Ako zanemarimo umetničko/kulturološki momenat, što je izgleda postala vrlo popularna praksa u odnosu nosilaca državne politike prema kulturnim dobrima naše zemlje, situacija nije ništa bolja.

Citirao bih komentar jednog studenta arhitekture i jednog od budućih najboljih arhitekti na svetu, mog prijatelja Uroša Pajovića: “Da se ovo zdanje nalazi, na primer, u Americi, sačuvalo bi se najviše što može i napravio fantastičan ‘1999 Museum’ koji bi posetioce ostavio bez reči, sa pratećom plazom kojom bi se ukazivalo na sećanje žrtava bombardovanja. U Srbiji će se, kao i obično, počistiti sve što je bilo, zaboraviti, i napraviti “Hilton” da pevaljke imaju gde da odu u spa pre koncerta na Ušću.”

Činjenica da u 2013. godini ne posedujemo funkcionalan Narodni muzej niti Muzej savremene umetnosti ne brine nikoga. Sa druge strane, video sam dosta zabrinutih lica poslednjih dana u potrazi za parking mestom u Delta City-ju ili u TC Ušće. Jebiga, prioriteti. Pozorišta se manje/više raspadaju, ali ni to ne brine nikoga. Alternativna muzička scena će verovatno umreti sa nestankom Underground-a, Akademije, SKC-a a sada i BIGZ-a. Najveća briga mladog srpskog intelektualca i/ili umetnika je kako i gde da pobegne odavde. Ni to, izgleda, nisu razlozi za brigu.

Kod nas se kultura sistematski uništava i reciklira u krug. Kako se smeni vlast i politički režim, tako se menja sve, počevši od imena ulica, kulturnih ustanova i uopšte celog kulturnog identiteta. Prvo su Obrenovići reciklirali Karađorđeviće, pa Karađorđevići reciklirali Obrenoviće, pa komunisti&socijalisti i Karađorđeviće i Obrenoviće, pa “demokrate” komuniste&socijaliste, sada SNS reciklira “demokrate”, sutra će neko reciklirati SNS. A u celom njihovom merenju čiji je veći i nasilnom brisanju prošlosti, oni pravi spomenici kulture i ono što su veliki ljudi ostavljali iza sebe, nezavisno od režima, nestaje i narod koji ovde živi više od 1100 godina, polako zaboravlja ko je bio.

Ta zgrada je više od tona metala i betona. Ona je blistav simbol naše kulture i nauke i još važniji simbol jedne nepravde koja nam je kao narodu naneta. Naša kultura nije za reciklažu i nije na prodaju da bi se na njenom pepelu izgradio novi tržni centar ili hotel od kog će neka debilčina iz vlasti da strpa sebi novac u džep. Ujedno je i simbol stradanja našeg naroda, a sećanje na stradanje ne sme biti srušeno, počišćeno i zamenjeno nečime što će nam odvući pažnju. Jer narod koji nema sećanja, nema ni budućnost. Ima samo sumornu sadašnjicu koja će se do u nedogled ponavljati. Nemojte da ikada postanemo narod koji je prestao da pamti


preuzeto sa ....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung Galaxy S4 mini
saće arapi tu da naprave hotel.

 Smile

mozda nece biti hotel  Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 31.0.1650.63
pričalo se odavno da tu treba da bude neki od čuvenih lanaca hotela. pričaju i da ovaj naš arapin najviše investira u hotele.
e sad, koj ga zna.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Narod koji je prestao da pamti

Dobar tekst,lepo objašnjava neke stvari. Mi se smejemo Amerikancima kada za reklamnu figuricu od pre 80 godina daju neke astronomske pare i zovu to istorijom. I to jeste smešno,ali oni to sve čuvaju i drže do te istorije i sećanja. A mi uvek rado pričamo o istoriji ali malo šta toga čuvamo. A pamćenja ovde više odavno nema.

Inače,još uvek nije sve tako crno jer je upravo Ministarstvo kulture to koje trenutno stoji između zamotanih investitora i Generalštaba. Jer Zavod za zaštitu spomenika je pod njihovom nadležnošću. Sad,šta će dalje biti,videćemo. S obzirom da se Vučić zaljubio u te zamotane,verovatno će pre ili kasnije i on da izvrši pritisak i dovede do skidanja zaštite.

pričalo se odavno da tu treba da bude neki od čuvenih lanaca hotela. pričaju i da ovaj naš arapin najviše investira u hotele.

Pa,s obzirom da već imamo više banaka nego mnogo veće zemlje i gradovi,red je da imamo i više hotela.  Smile Po mogućstvu,što skupljih i luksuznijih,da se protraći što više para na njihovu izgradnju a onda što pre zatvore i ostave da propadaju.   Smile
« Poslednja izmena: 15. Dec 2013, 23:36:29 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


...on kaze zivela droga a ja ziveo Burek....

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7270
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.15
mob
Nokia 
Ne znam ljudi sta da kazem  po ovom pitanju , da li treba rusiti zgradu , opet njena obnova kosta pitaj kurca koliko tako da se mozda i ne isplati popravjati je, sa jedne strane sa druge da li da tako unakazen objekat ostane kao neki spomenik i to mi je malo bzv al' 'ajde.... mi spomenike od NATO bombardovanje imamo po celoj Srbiji ne samo u BG-u....
Kad bi moralo pre bih braci Arapim dozvolio da grade tu neki hotel nego onom Ameru Trampu. Smile
« Poslednja izmena: 15. Dec 2013, 23:36:57 od Cane Mafija »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:26:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.112 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.