Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Počelo ispitivanje Danaca o zločinu u Dvoru na Uni 1995.  (Pročitano 2949 puta)
25. Jan 2012, 09:21:06
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
LG Nexus 5
Državno tužilaštvo Hrvatske saopštilo je da je danas u Kopenhagenu počelo ispitivanje pripadnika Danskog bataljona, iz mirovne misije Ujedinjenih nacija, koji su 8. avgusta 1995. godine bili očevici ratnog zločina nad srpskim civilima u Dvoru na Uni.



Mesto zločina - škola u Dvoru na Uni


Tada su, za sada nepoznate osobe u vojnim uniformama, u prostorijama škole i ispred škole ubile 12 civila, većinom hendikepiranih.


Hrvatsko tužilaštvo je navelo da pripadnike danskih pripadnika UN, uz dopuštenje danskog suda, ispituju uz hrvatske i predstavnici srpskog tužilaštva za ratne zločine jer se zločin dogodio na području razdvajanja oružanih snaga Hrvatske vojske i pripadnika srpskih jedinica.


"Iskazi pripadnika Danskog bataljona su važni budući da ti svedoci kao neposredni očevici zločina mogu imati korisna saznanja o mogućim počiniocima", saopštilo je hrvatsko tužilaštvo. Dvojica svedoka su ispitana danas, a sutra će biti ispitana još dvojica.


Tužilaštvo ističe da će nakon ispitivanja biti nastavljeno istraživanje i ispitivanje svedoka u Hrvatskoj kako bi se prikupili dokazi o počiniocima.


Zločin aktuelizovan nakon što je prošlog proleća jedan danski vojnik, pripadnik "plavih šlemova" UN, priznao u intervjuu za dansku televiziju BT da je 200 danskih vojnika nemo gledalo masakr najmanje devetoro starijih i hendikepiranih Srba koji su se od rata krili u osnovnoj školi i Dvoru. Oni su tu ranije dovezeni iz Petrinje.


On je rekao da su zločin počinili ljudi u maskirnim uniformama.
Sisačko tužilaštvo saopštilo je u aprilu prošle godine da se još ne zna identitet počinitelja koji su avgusta 1995. ubili bračni par i deset mentalno obolelih osoba.


Tada je saopšteno i da je sisačka policija još 2006. dostavila izveštaj o ratnom zločinu protiv civila koji su, kako je navedeno, počinili pripadnici srpskih paravojnih jedinica tzv. SAO Krajine prilikom povlačenja iz Dvora 8. avgusta 1995. O ovom slučaju istragu je pokrenulo i srpsko tužilaštvo.


Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević saslušao je danas u Kopenhagenu prvog svedoka u istrazi zločina u Dvoru na Uni u kom je, avgusta 1995. godine ubijeno devet srpskih civila, izjavio je zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić.


On je rekao da će srpski tužilac sutra nastaviti sa saslušanjem još trojice danskih vojnika, i jednog novinara, svedoka zločina.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
Vukčević: UN nam uslovile ispitivanje danskih vojnika

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević: Ujedinjene nacije nam zabranil da pitamo danske vojnike šta je bila njihova dužnost.
Vukcevic-UN-nam-uslovile-ispitivanje-danskih-vojnika


Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da srpsko i hrvatsko tužilaštvo nisu dobili odobrenje Ujedinjenih nacija da danske vojnike ispituju šta je trebalo da čine, već samo šta su videli kod Dvora na Uni, kada je likvidirano 12 srpskih civila.

"UN su nam uslovile dobijanje dozvole za saslušanje danskih vojnika da ih ne pitamo šta je bila njihova dužnost, već šta su videli, tako da smo bili ograničeni u tom domenu", rekao je sinoć tužilac za B92.

On je istakao da su svedočenja dvojice vojnika bila dragocena, dok je, kako je rekao, stekao utisak da su komandant i pukovnik jedinice "bili brifovani".
Velendorf: Više od devet žrtava u Dvoru na Uni
Uhapšen Miroslav Krajišnik zbog zločina nad Bošnjacima
Vukčević: Ne damo da ponovo ubijaju žrtve

Za taj slučaj srpsko tužilaštvo saznalo je 26. maja prošle godine iz intervjua danskog vojnika Jana Velendorfa i odmah je formiralo predmet kao i hrvatsko tuzilaštvo, naveo je Vukčević.

On je istakao da tužilaštva sarađuju s ciljem da se uhvate počinioci tog gnusnog zločina od 8. avgusta 1995. godine tokom "Oluje" i da se utvrdi da li su to bili pripadnici regularne vojske ili paravojnih formacija.

Danski vojnik Jan Velendorf, jedan od bivših pripadnika snaga UN u Hrvatskoj, koji je već govorio na danskoj televiziji o ubistvu zarobljenih civila, kazao je da će sarađivati i sa tužiocima Srbije i Hrvatske.

Kako je Velendorf ranije svedočio, danski vojnici koji su za vreme vojne akcije "Oluja" bili stacionirani u Hrvatskoj, nisu reagovali kada su osobe u maskirnim uniformama 8. avgusta 1995. godine pred njima ubile devet srpskih hendikepiranih osoba, koje su bile sakrivene u školi u Dvoru na Uni.

Dansku jedinicu je tada činilo 200 naoružanih vojnika, kojima je bilo naređeno da samo posmatraju, te su se pogubljenja dogodila na samo nekoliko metara od jedinice.

(Tanjug)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
LG Google Nexus 5
UN-ovi dokumenti: Tajni izvještaji danskog bataljuna razotkrivaju tko je odgovoran za još nerazjašnjen zločin nad Srbima nakon Oluje

Ekskluzivno: Objavljujemo UN-ov spis koji razotkriva zločin u Dvoru


Večernjak je u posjedu dokumenta koji otkriva tko je počinio masakr nad starcima 8. kolovoza 1995.

Jesu li pripadnici Armije BiH ubili devet hendikepiranih civila u popodnevnim satima 8. kolovoza 1995. godine u Osnovnoj školi Dvor? To se pitanje nameće iz izvještaja koji su pripadnici UNCRO-a tijekom akcije Oluja s terena slali u središnjicu UN-ovih mirovnih snaga u Zagrebu, a koje je Večernji list dobio u posjed.

Živi ljudski štit

U izvještaju na engleskom jeziku, poslanom dan nakon masakra u Dvoru, pod napomenom “Djelovanja protiv civila u sektoru Sjever”, piše sljedeće:

“Članovi danskog bataljuna vidjeli su egzekuciju pet hendikepiranih i starijih ljudi, što je djelo, kako vjerujemo, 5. korpusa Armije BiH. Petsto metara od UN-ove promatračnice NU-13 uočeno je i da su vojnici 5. korpusa ubili iz vatrenog oružja dvije žene i jedno dijete.

Brojni su izvještaji iz Dvora koji upozoravaju na korištenje civila kao ljudskog štita. Dojavljen je jedan slučaj da su vojnici, izgleda pripadnici 5. korpusa Armije BiH, vezali srpske civile užetom i koristili ih kao živi štit u borbi izvan samoga mjesta”.

Dio ovog izvještaja objavio je i naš poznati gastronomski stručnjak Veljko Barbieri, dragovoljac Domovinskog rata, a sada bojnik u mirovini. On se tijekom Oluje kao časnik za odnose s UN-om zatekao i na području Dvora. Svoja je ratna iskustva 1996. godine pretočio u knjigu “Tko je sa mnom palio kukuruz? (Pakrački dnevnik)” u kojem se citiraju izvještaji UN-a tijekom akcije Oluja.

– Izvješće UN-a dobio sam tajnim putem i potpuno je vjerodostojno. Riječ je o službenom izvješću danskog bataljuna smještenog u Dvoru na Uni iz kojeg je vidljivo da nije bilo nikakvih problema na tom području s Hrvatskom vojskom. Koliko su danski UN-ovci imali povjerenja u nas govori i podatak da su upravo nas zamolili da pronađemo četvoricu njihovih vojnika koje su kao taoce tijekom Oluje koristili vojnici tzv. Krajine – rekao nam je Veljko Barbieri.

Ti izvještaji nisu bili poznati Vijeću sigurnosti UN-a u tjednima nakon Oluje, pa su za te zločine optužene hrvatske snage. No, nakon nekoliko mjeseci i službena UN-ova izvješća o događajima u sektoru Sjever upotpunjena su ovim dokumentom u kojemu se ističe vjerojatnost, na temelju svjedočenja danskih vojnika, da je Armija BiH odgovorna za masakr u Dvoru. I u nekim srpskim medijima još u rujnu 1995. godine optuženi su muslimanski vojnici za zločine nad Srbima tijekom Oluje.

Poznate videosnimke

Naime, poznato je da su pripadnici 505. bužimske brigade počinili zločine nad srpskim civilima i vojnim zarobljenicima prilikom napredovanja iz pravca Bužima prema cesti Glina – Dvor. Poznate su također i videosnimke egzekucije zarobljenika na napuštenim UN-ovim kontrolnim točkama kraj sela Kotarana, istočno od Dvora, i kod bosanske granice.

Armija BiH tada je prešla granicu i nastupala prema cesti Glina – Dvor, a hrvatski MUP i dalje traga za najmanje 39 civila koji su tijekom Oluje nestali u selima Komora, Kotarani te Gornji i Donji Žirovac, gdje su napredovali vojnici Bužimske brigade. Iako ista snimka pokazuje i hrvatsku jedinicu Crne mambe pri premetačini izbjegličke kolone, i za koje se govori da su počinili zločine, na snimkama nema traga tome da su hrvatski vojnici počinili ubojstva, a kako je riječ o snimci iz srpskih izvora teško je vjerovati da takvi prizori, da zaista i postoje, ne bi bili uključeni u snimku.

Da nije riječ o hrvatskim vojnicima tvrdi i pukovnik Ivica Pandža Orkan. Kaže da je uz devet hendikepiranih osoba u Dvoru tad ubijen i bračni par Ivelić, hrvatske nacionalnosti, a da mu se, na temelju ovih dana objavljene snimke vojnika blizu škole u Dvoru na dan masakra čini da je riječ o profesionalnoj jedinici.

– U Dvoru su tih dana bili i pripadnici Legijinih Crvenih beretki, što se jako dobro zna – kazuje Orkan.

Što su Danci vidjeli
“Članovi danskog bataljuna vidjeli su egzekuciju pet hendikepiranih i starijih ljudi, što je djelo, kako vjerujemo, 5. korpusa Armije BiH. Uočeno je i da su vojnici 5. korpusa ubili iz vatrenog oružja dvije žene i dijete (...) Dojavljen je slučaj da su vojnici, izgleda 5. korpusa, vezali srpske civile užetom i koristili ih kao živi štit u borbi izvan samoga mjesta”, stoji među ostalim u dokumentu koji jedini objavljujemo.

Prozvani časnik HV-a Ciprić: Samo ljudsko smeće može ubiti osobu u kolicima

Zgražam se nad tim zločinom! Ubiti civila i, k tomu, invalida, to može samo ljudsko smeće. Moja etika to ne dopušta. Ni ja, ni jedan moj vojnik nismo to učinili, nema šanse... Ne krijući ogorčenje, ovim riječima progovara Matija Ciprić, umirovljeni časnik HV-a, kojeg je ovih dana Savo Štrbac označio odgovornim za zločin nad devet hendikepiranih osoba srpske nacionalnosti te hrvatskog bračnog para, počinjen neposredno poslije Oluje na području Dvora na Uni. Naime, prema svjedočenju vojnika danskog bataljuna, u popodnevnim je satima 8. kolovoza 1995. stigla skupina vojnika naoružanih kalašnjikovima i ručnim bombama i sve ih pobila u 15 minuta, tik do baze UNPROFOR-a. No, kako je jučer Matija Ciprić ispričao novinarima Večernjeg lista, u trenutku zločina hrvatska je vojska bila na ulazu u Dvor, na položaju udaljenom otprilike kilometar od škole gdje se dogodio zločin.

– Mi smo se 8. kolovoza povukli otamo na temelju zapovijedi pa jamčim da kod škole nije bio nitko od mojih ljudi, koje sam ja obučavao i odveo na frontu. Što se mene osobno tiče, te civile nisam vidio ni dok su bili živi, niti sam nakon što su pobijeni vidio njihova tijela. Otišao sam dalje na nove zadatke – govori Matija Ciprić, čiji je ratni put počeo u Zboru narodne garde, a nastavio se u Tigrovima. Bio je zapovjednik vojarne Borongaj, a u mirovinu je otišao kao zapovjednik izviđačko-diverzantske postrojbe.

– Da sam ubio čovjeka u invalidskim kolicima, ne bih noću mogao spavati ni sekunde. Dolazim iz katoličke obitelji, vjernik sam. Ne bih mogao ubiti civila, isto tako ni zarobljenog vojnika, nego sam ih predavao pravdi jer nisam sudac nego vojnik. Slažem se da taj zločin u Dvoru treba istražiti i onoga tko je to učinio, treba doživotno kazniti da ne vidi slobode, ali nema teoretske šanse da je to učinila Hrvatska vojska – rekao je Ciprić koji vjeruje da su invalide pobili srpski specijalci, ne znajući da su “njihovi”. Iako vjeruje da su, kako kaže, istina, vjera i poštenje na njegovoj strani, ovih je dana Ciprić angažirao odvjetnika Krešimira Vilajtovića, koji je ovako komentirao slučaj:

– U pitanju je već viđeno podmetanje udruge Veritas i Save Štrbca, ali uvjeren sam da to neće proći olako. No, zabrinjava to što se neke hrvatske institucije prema sudionicima Domovinskog rata neprimjereno odnose. Jer, ako je DORH ustupio predmet srpskom tužiteljstvu, kako bi se oni bavili našim državljaninom Ciprićem, onda je to izvan pameti. (rr/VLM)







http://www.vecernji.hr/vijesti/ekskluzivno-objavljujemo-un-ov-spis-koji-razotkriva-zlocin-dvoru-clanak-382769


IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
LG Google Nexus 5
Danski vojnici: U Hrvatskoj nismo spriječili pokolj devet hendikepiranih Srba


200 danskih vojnika stacioniranih u Hrvatskoj nije uspjelo 1995. spriječiti ljude u maskirnim odorama da pred njihovim očima ubiju devet hendikepiranih Srba, rečeno je u prilogu danske televizije B.T.

U prilogu se kaže kako je ovo tamna mrlja u povijesti Danske, iako se sav horor uopće ne može opisati. U cijelom prilogu se ne kaže tko su '12 napadača u maskirnim odorama' ili čijoj formaciji pripadaju. O svemu je posvjedočio danski vojnik Jan Wellendorf što možete pogledati u prilogu OVDJE.(http://www.bt.dk/bttv/clip/44/17501)

16 godina poslije vojnici i njihovi zapovjednici tvrde da je 'nekolicini danskih vojnika' bilo nemoguće spriječiti masakr. B.T. tvrdi kako nije točno da se zločin nije mogao spriječiti.

>> Brammertz ipak nije rekao da je 'Oluja' bila legitimna?

Pokolj se dodgodio 8. kolovoza 1995. u Dvoru na Uni gdje su hendikepirane osobe bile smještene u školi. Oko 14.24 30 danskih vojnika je vidjelo 12 vojnika u maskirnim odorama sa zapadne strane škole. Dvojica danskih vojnika su bila u bunkeru na krovu škole i vidjeli su napadače kako su granamatama otvorili ulaz u školu. Nakon toga su iz škole izveli devet hendikepiranih osoba koje su poredali u liniju i ubijali jednog po jednog. Masakr je trajao 15 minuta, tvrdi se u prilogu televizije BT a prenosi i DR Forside.

Egzekucija se dogodila samo nekoliko metara od čete sa 200 potpuno opremljenih danskih vojnika, koji su imali nekoliko prilika intervenirtai i spriječiti 12 napadača koji su granatama i pištoljima ubili devetoricu Srba.

'Mogli smo ubiti napadače. To je bilo lakše nego ubiti medvjede u Tivoliju', rekao je Jan Wellendorf koji je tada bio stariji narednik i sve je vidio iz bunkera na krovu škole. Dvojica vojnika na krovu odmah su javili svom zapovjedništvu, ali su dobili zapovijed od generala Georgea Colda da ne interveniraju.

16 godina poslije danska vojna povijest se mora ponovno napisati i sagledati u drugačijem svjetlu, kaže se u prilogu. Danci su bili potpuno superiorni napadačima u maskirnim uniformama, ali im je bilo naređeno da samo promatraju. Nisu smjeli intervenirati.

video i izvor:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/danski-vojnici-u-dvoru-na-uni-nismo-sprijecili-ubojstvo-devet-hendikepiranih-srba.html




IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
LG Google Nexus 5
'Danski je vojnik dobio naređenje da ništa ne radi i promatra zločin'


    Zagreb, 28.04.2011., 11:00   Autor: Mi. Dr.

Danski vojnici koji su bili prisutni kada se dogodio pokolj hendikepiranbih srpskih civila u Dvoru na Uni, u ključnom su trenutku bili na radiovezi s zapovjednikom koji im nije odgovorio na zahtjev da se umiješaju i spriječe krvoproliće.




Danski vojnik Jan Velendorf je, dok je grupa vojnika ubijala civile, tražio od zapovjednika Jorgena Kolda  dozvolu da puca, piše Blic. 'No, dobio je odgovor da ne radi ništa već da isključivo promatra što se događa', rekla je za Blic Mira Pavlović iz Zavoda za izbjeglice u Kopenhagenu, koja je imala priliku razgovarati s Jan
odgovor da ne radi ništa već da isključivo promatra što se događa', rekla je za Blic Mira Pavlović iz Zavoda za izbjeglice u Kopenhagenu, koja je imala priliku razgovarati s Janom Velendorfom.

>> Srbija pokrenula istragu o Dvoru: 'Presuda potaknula ljude da počnu govoriti'

'Vojnik Velendorf više nije mogao šutjeti. Zbog zločina koji se dogodio pred njegovim očima godinama je patio', rekao je za Blic Kasper Vedsmand, novinar danskog lista BT koji je prvi objavio Velendorfovo svjedočenje. Dodao je kako za razliku od danskih vojnika, njihovi nadređeni ne dijele isti stav.

Zapovjednici Jorgen Kold i Jorn Jensen, koji su bili nadređeni danskim vojnicima u BiH, nisu željeli komentirati svoju odgovornost u ovom zločinu. 'Jensen kaže da smatra kako se ništa nije moglo učiniti da ubojice spriječe u svojoj namjeri', pojasnio je novinar Vedsmand.


http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/danski-je-vojnik-dobio-naredzenje-da-nista-ne-radi-i-promatra-zlocin.html
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
LG Google Nexus 5
Danska tuži svog vojnika zbog istupa o ubijenim Srbima


Beograd, 29.04.2011., 08:01

Danski vojni sud sprema tužbu protiv Jana Wellendorfa, danskog vojnika koji je prvi progovorio o ubojstvu 12 srpskih civila u Osnovnoj školi u Dvoru na Uni 8. kolovoza 1995. Sud smatra kako je Wellendorf, koji je bio pripadnik 'plavih kaciga', odao vojnu i državnu tajnu i zbog toga će biti procesuiran, piše Blic.



Danski vojnik Jan Wellendorf (Printscreen YouTube)

Mira Pavlović iz Zavoda za izbjeglice u Kopenhagenu je kazala kako je Wellendorf uplašen jer je čuo da Srbija sprema optužnicu pred Haškim tribunalom protiv Danaca koji su u vrijeme masakra bili oko škole.

>> 'Danski je vojnik dobio naređenje da ništa ne radi i promatra zločin'

'Danske vlasti ne poduzimaju ništa i za sada ne namjeravaju pokrenuti bilo kakvu istragu oko odgovornosti za zločin u Dvoru. Bojnik Jorn Jensen se jučer pojavio u tužilaštvu kako bi demantirao izjavu Wellendorfa. Novinarima je izjavio da ne zna ništa o masakru na Dvoru, dok je drugi zapovjednik, Jorgen Kold, rekao da nakon 16 godina ne želi pričati o tome tko je što mogao, a nije učinio. On je još i dodao da su danski vojnici dobili naređenje da interveniraju samo ukoliko netko puca na njih', kazala je za Blic Mira Pavlović.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/danska-tuzi-svog-vojnika-zbog-istupa-o-ubijenim-srbima.html
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.