Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Po kom kriterijumu birate svoje prijatelje?  (Pročitano 3384 puta)
27. Dec 2009, 16:37:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Evo jedne sociološke studije koju sam pročitao još davno i koju jako često primenjujem u svom poslu, kada planiram socijalne kampanje na Internetu. Biće vam od velike koristi. Pre svega, zato što se iz ovoga vidi zašto su odjednom svi na Facebooku i zašto je danas teško napraviti komunu na nekom drugom sajtu.

Naime, sociolozi su postavili ljudima prosto pitanje: “Po kom kriterijumu birate svoje prijatelje?

Odgovori su bili veoma raznovrsni:

- “Zbog zajedničkih interesovanja”
- “Biram ljude koji imaju isti pogled na svet kao i ja”
- “Biram one čija mi se energija sviđa”
- “Biram ljude koji imaju slične političke, religiozne itd. stavove”
... Gomila odgovora.

Zatim su ispitivači uzeli i istražili malo živote tih ljudi, da saznaju po kom su kriterijumu oni zaista birali svoje prijatelje. Jer, jedno je šta neko kaže, a realnost je drugačija.

Rezultati su bili krajnje poražavajući.

Ispostavilo se da je dominatni kriterijum za izbor prijatelja kod ljudi bilo nešto sasvim drugo. Nešto što niko u ispitivanjima nije pomenuo. I nešto mnogo površnije od “sličnih pogleda na svet”.

To je engleska reč “proximity”. Fizička blizina.

Drugim rečima, kriterijum broj jedan za izbor prijatelja je da mu je to komšija iz kraja, drugar/drugarica iz škole, kolega/koleginica sa fakulteta, sa posla, sa treninga, itd. Većina ljudi toga nije svesna. A kad čuju, onda poriču, jer svako želi da veruje da je birao ljude oko sebe po nekom uzvišenom produhovljenom kriterijumu.

Sve ostalo, tj. ovo što su ljudi naveli (zajednička interesovanja itd) je na drugom mestu.

Štaviše, dalja istraživanja pokazala su još strašniju činjenicu – da je ovo glavni kriterijum i za izbor bračnog partnera.

Preneto na Internet, ova informacija treba da se čita kao “Ljudi već imaju nalog na Facebooku, odlaze tamo svaki dan, i to doživljavaju kao neko svoje virtuelno radno mesto, i prijateljstva će sklapati pre svega na Facebooku”

Ako lansiramo sajt koji nema veze sa Facebookom, ljudi pre svega doživljavaju da su im ti ljudi negde daleko, kao da su to neki drugi ljudi u nekoj drugoj kafani. Bez obzira na to što imaju zajednička interesovanja. I ja i ti recimo volimo filmsku muziku iz sedamdesetih, ali družiću se s onim koga inače viđam svaki dan.

Razmislite malo o ovome. Koliko ima super ljudi sa kojima se ne družite, a koji imaju sva ista interesovanja kao i vi? A sa druge strane uhvatite sebe često da sedite sa nekim ljudima koji su skroz različiti od vas, samo zato što su po inerciji već bili “tu negde u blizini” i postali su vam prijatelji.

Pogledajte malo u okruženje oko sebe i videćete svuda dokaze da je ovo tačno. Za planiranje social networking sajtova, kampanja, svega, ovo je jako bitna informacija.

Autor teksta je Istok Pavlovic - http://istokpavlovic.com/blog/
« Poslednja izmena: 27. Dec 2009, 16:38:24 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
LG Frizider
Па наравно, у већини случајева пријатеље и не бираш него сплетом некаквих околности ти постану пријатељи. Да л је то школа, посао, окружење углавном нико не планира "е овај би могао да ми посатне пријатељ јер једе јаја полу ровита као ја". После се то искристалише, па више времена проводишиш са онима који ти више ментално одговарају. И не мора пријатељ ни да се слаже са мојим схватањима и начином размишљања, не бирам их према тесту који извучем из кафанског small talk-а.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
Slazem se sa vanyom, ali se slazem i sa naslovom teme, prosto je: istina je da u zivotu uglavnom nabasas kroz neke situacije na ljude  na koje ces biti upucen u buducnosti i radjaju se prijateljstva, ali istina je da danas  ljudi masovno namenski odvajaju ljude sa kojima smtraju da treba da provode vreme, cesto i na silu, jer znaju da ce im ti ljudi biti potrebni za nesto u buducnosti i smatraju da treba da im budu blizu. Puno znam takvih "prijateljstava", neka su pukla, neka se jos uvek odrzavaju pod velom pravog drugarstva, a ispod vela je suva korist.

A da ne pricam o tome koliko je porazno kada ona druga strana shvati da je bila iskoriscena .. "birana" za neku svrhu jednog dana  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
LG Frizider
Е јебига, самим тим што си их метнула под наводнике, таква интересна пријатељства не подпадају под категорију овога горе, лажних пријатеља имаш у зависности од сопствене отворености и положају у друштву. Немам ја ништа против, рецимо, разграничена пословна пријатељства па са таквим људима и не улазиш у дубљи смисао дружења.

Љигаваца има на све стране, пазите децо кога бирате у тим на малом фудбалу Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
Е јебига, самим тим што си их метнула под наводнике, таква интересна пријатељства не подпадају под категорију овога горе, лажних пријатеља имаш у зависности од сопствене отворености и положају у друштву. Немам ја ништа против, рецимо, разграничена пословна пријатељства па са таквим људима и не улазиш у дубљи смисао дружења.

Zacudio bi se .. mozda bi ti cak i donja vilica ispala pa bi morali da ti je hirurskim putem vrate u lobanju  Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
LG Frizider
Сва срећа немам много пријатеља, чисто онако са позиције здравственог осигурања и кинте за хируршке интервенције пошто неће много да потроше буџет на хоспитализацију после реконструисања вилице  Smile

Не, пази, слажем се стварно, наслушао сам се и ја тога па понешто и доживео, само вероватно узимам мањи опсег људи када размишљам о појму пријатељ па ме ето те неке ситуације нису толико забезекнуле због мог неког природног одбрамбеног механизма генералног недостатка апсолутног поверења према одређеним људима Smile Хтедох рећи имам нос за те ствари ал погреши човек па оће и прехлада да овлада чулима мириса Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
Nokia 1800
 Smile
Baš sam temeljno preturio sva poznanstva/prijateljstva/ortakluke nakon čitanja teksta i prilično sam siguran da se ova "proximity" teorija vrlo malo odnosi na mene.

Glavni kriterijum za biranje prijatelja mi je ipak nešto što ima malo veze sa fizičkom bliskošću. U stvari ima taman toliko veze u smislu da, čak i da hoću, ne mogu da se svakodnevno družim s nekim ko mi je fizički vrlo daleko a voleo bih da razvijam prijateljstvo s njim/njom. I veća je verovatnoća da će moji prijatelji živeti geografski bliže meni nego dalje. To je valjda normalno. Ali to ne znači da će mi najbolji prijatelji biti komšije. Daleko od toga. Možemo da budemo i vrata do vrata, ako se meni ne sviđa karakter te osobe, ja se neću ni truditi da je bolje upoznam.

Ipak mi se čini da najviše tražim osobe koje su u naravi, interesovanjima, ukusima itd slične meni. Zato imam malo prijatelja  Smile

« Poslednja izmena: 27. Dec 2009, 21:08:27 od qcko »
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Ovaj tekst, koliko vidim, piše samo o prostornoj blizini. A prostorna blizina je tek drugi kriterijum koji učestvuje u odluci ko će nam biti prijatelj, makar tako tvrdi socijalna psihologija. Prvi kriterijum je socijalna blizina. A ona podrazumeva bliska interesovanja, životne stavove, navike, hobije, pa i pripadnost određenim slojevima društva.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
Nokia 1800
Citat
pa i pripadnost određenim slojevima društva

e i ovoga se nisu setili. a ovo je čini mi se jedan od bitnijih faktora u današnjem društvu  Smile
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Nažalost jeste, a daleko od toga da važi samo u današnjem društvu.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.