Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Plate nastavnika prema broju učenika  (Pročitano 3402 puta)
31. Avg 2009, 12:34:52
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Plate nastavnika prema broju učenika
Autor: S.T. | Foto: b. puljević | 30.08.2009. - 00:01

Obrazovanje će ubuduće biti finansirano prema broju učenika, što će neminovno dovesti do spajanja odeljenja i gašenja pojedinih škola. Ovakav način finansiranja počeo bi da se primenjuje od 2014. godine. Ovo je samo jedna od novina koju predviđa zakon o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja, koji uskoro treba da bude usvojen u Skupštini.


Koliko će zaposlenih u prosveti zbog ovakvog načina finansiranja ostati bez posla, niko još nije uspeo da preračuna. Da je obrazovni sistem preglomazan, nedavno su upozorili i predstavnici MMF-a. Ako se uporedi broj učenika i nastavnika, dolazimo do proseka da na svakih 15 učenika dolazi po jedan nastavnik, dok je evropski prosek 19 učenika po nastavniku. Mreža osnovnih škola kod nas je dobro razvijena, ali je neravnomerna u odnosu na priliv učenika u pojedinim sredinama. Tako u pojedinim seoskim sredinama u školama ima po desetak i manje učenika, dok u gradovima ima po četrdeset i više đaka u odeljenju.
– Ekonomski održiva cena o obrazovanju podrazumeva da odeljenja imaju po 30 učenika. U Srbiji trenutno ima 90.000 odeljenja, a 60 odsto njih nema taj prosek, tako da bi se u Srbiji u ovom momentu zatvorilo 11.000 odeljenja. Novi zakon predviđa da u učionicama sedi maksimalno 30 đaka, ali se ne kaže koliki je minimum đaka – kažu u Uniji sindikata prosvetnih radnika Srbije. Novina koju predviđa zakon je i finansiranje škola prema broju učenika. U Uniji kažu da je na Ministarstvu da objasni prosvetarima kako planiraju da sprovedu ovu odredbu zakona, kada se u Srbiji iz godine u godinu smanjuje broj đaka. Da li će to značiti da će škole u malim sredinama, gde su zbog udaljenosti nemoguća spajanja, dobijati manje novca u odnosu na gradske?
Zakon je predvideo i da deca s posebnim potrebama ubuduće pohađaju redovne škole. Defektolozi kažu da bi to moglo indirektno da znači gašenje škola za osobe sa posebnim potrebama.
– Ovakve stvari se ne rade preko noći. Škole nemaju ni tehničke mogućnosti da prime tu decu. Nastavnici su potpuno nepripremljeni za rad s njima. Takođe nije urađeno ni prilagođavanje programa. Dolazimo u opasnost da će ova deca stagnirati i pored dobre volje nastavnika da im pomognu – priča jedan od defektologa koji nije želeo da mu se pominje ime, i dodaje da su ovim zakonom nastavnici „bačeni u vatru“ da se snalaze kako znaju i umeju. Enigma je – kaže on – šta će biti sa školama u koje se upiše gluvonemo, slepo dete ili dete sa mentalnim smetnjama u razvoju. Da li to znači da će svako od nastavnika morati da zna Brajevu azbuku, znakovni jezik za gluvonemu decu. Zakon jeste predvideo i pedagoške asistente, ali ostaje nejasno da li će to značiti dodatno zapošljavanje ljudi u prosveti ili će oni raditi volonterski.
Inkluzija, odnosno otvaranje redovnih škola za decu sa posebnim potrebama, jeste praksa u svetu, ali je svaka zemlja to prilagodila svojim uslovima. Tako u Hrvatskoj već godinama dobro funkcioniše Istarski model, po kom su se pojedine škole specijalizovale za prijem dece s određenim invaliditetom. Kod njih takođe dobro funkcioniše i sistem podrške. 

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.43
mob
Alcatel 258
Неће да смање број запослених у скуштини, а овако показују бригу за опстанак села, малих места...
срамотно...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Sony 
Ali ipak ne treba da dobije isto novca onaj ko ima 30 časova nedeljno i neko ko ima 15 časova nedeljno......
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Nokia 3220
Opet ce da naprave neku glupost zbog koje ce ispastati nekoliko generacija djaka, da bi se potom vratili na staro  Smile
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Ekonomski odrzivo odeljenje treba da ima 30 ucenika, a pedagozi predlazu sto manji broj ucenika...
Prema tome, saterati decu ko stoku u hale, pa nek uce...

Primer...
Ja sam prva cetiri razreda zavrsila u Hrvatskoj... bilo nas je 24 u razredu i to je bilo dosta...
5-8 sam isla u Srbiji, i tu nas je bilo 38, dok nas je u srednjoj bilo 40+
Sve sto znam naucila za ta 4 prva razreda, a od 5. do 4. srednje sam se uglavnom sama obrazovala, posto vecina profesora, uglavnom, nije imala vremena da se posveti svakom uceniku...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Sony 
Pa koliko ja znam , sada je gotovo u svim srednjim školama maximum 30 đaka po odeljenju , a u osnovnim još manje.......
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 6809
Zastava Beograd,Vozdovac, Brace Jerkovic
OS
MacOS X
Browser
Mozilla AppleWebKit 531.9
mob
Nokia Neka stara nokia
Pa koliko ja znam , sada je gotovo u svim srednjim školama maximum 30 đaka po odeljenju , a u osnovnim još manje.......
kod mene oko 35,al bas 40 nigde nisam video...
meni je ovo veoma glupo,ko sto rece
Неће да смање број запослених у скуштини, а овако показују бригу за опстанак села, малих места...
срамотно...
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11247
Zastava Zvezdara
OS
Windows 2003
Browser
Opera 9.64
mob
SonyEricsson c702 + 2gb
A pod dva, niko ne razmislja kako ce da reaguju deca sa posebnim potrebama ako pohadjaju skolu koja nije specijalizovana. ne zelim da napominjem da ce ih psihicki maltretirati, a tek steta koja ce se napraviti time sto ce se pitati zasto oni nisu "normalni" kao i ostali. Anea je lepo rekla, moras se sam obrazovati ako je toliko veliki broj ucenika po odeljenju, znam to, krenuo sam u odeljenje sa jos 31 ucenikom/com a zavrsio sa 29 racunajuci i mene. Sto znaci 3 ucenika koji su izbaceni jer nije imao ko da ih usmeri. Ne racunam ove koje su popadali na popravnom, to cemo tek videti sutra. I da, pokusavaju da ostvare evropski standard u ne evropskim uslovima, dal vam to zvuci poznato?
IP sačuvana
social share
Everybody dies. That's just the way it is. The life clock ticks at the same speed for all of us. And we all know, that one day, that clock will stop. And when it does, we'll only have time to say: Oh fuck.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Ali ipak ne treba da dobije isto novca onaj ko ima 30 časova nedeljno i neko ko ima 15 časova nedeljno......
zato se lepo u samoj skoli organizuje sednica,na kojoj se raspodeljuju casovi.da se to radi kako treba,a ne ofrlje,ili po interesu pojedinaca u skoli,ne bi bilo ovkavih situacija.
Неће да смање број запослених у скуштини, а овако показују бригу за опстанак села, малих места...
срамотно...
tacno!
ma,dovoljno je,naravno,samo da smanje svoje "skromne plate sa 6 cifri" sebi ili "marljivim" direktorima javnih preduzeca za 1%,i naslo bi se dovoljno za resenje ovog problema.ali,naravno,sta njih boli uvo...
« Poslednja izmena: 31. Avg 2009, 23:07:55 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.