Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 23:18:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: PLanete iznad i ispod horizonta  (Pročitano 6048 puta)
20. Avg 2006, 18:24:37
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Kakvo je i da li uopste ima neko znacenje planeta koje su iznad horizonta?

Naravno da ima.

Ovo je gledište astrološke psihologije.

I leva polovina – Ja-sfera

Planete u levoj polovini horoskopa ukazuju na zainteresovanost za sebe, na egocentrične ili individualističke crte, što zavisi od toga da li su one iznad ili ispod horizonta. U negativnom smislu možemo da se povučemo iz sveta, uvučemo u sebe, a svet kaznimo svojim prezirom, ali takođe i da živimo bez radosti i postanemo nesposobni da funkcionišemo. Kroz prejaku koncentraciju na JA ili povlačenje, mi ostajemo bez životne razmene sa svetom, nesposobni da kontaktiramo, bilo da se ponašamo despotski ili stidljivo mi smo, u svakom slučaju, nesposobni za delotvorne odnose sa okruženjem.

Ali mi možemo da se osećamo i tako sigurni unutar našeg Jastva, pa da smo s toga ojačani u odnosu na životne izazove, u odnosu na zahteve okruženja i spoljašnje događaje, te oni ne mogu da nas izbace iz ravnoteže.

Ljudi sa prenaglašenom levom stranom horoskopa često imaju teškoća u kontaktima sa drugima. Oni ne mogu lako da iziđu iz svojih ljuštura i možda naginju ka pogrešnom prosuđivanju drugih zbog prejakog transfera sopstvenih vrednosti na druge. Sposobni su za kontakte, ali su stidljivi da se prepuste dubljim odnosima jer se plaše povreda JA sfere - tako oni imaju tendenciju da budu introvertni.

II desna polovina - “Ti” sfera

U ovoj sferi sve je vezano za okruženje, za ono što je van Jastva. Ovo je TI-sfera, sfera drugih ljudi, ljudskog društva. Ovde nalazimo sve što čini čoveka: sisteme mišljenja, društvene strukture, socijalne dobiti (koristi), ekonomske potrebe, dužnosti i odgovornosti, norme ponašanja i td.

Na TI strani takođe je naznačeno kako reagujemo na okruženje i kako okruženje reaguje na nas. Ovo je sfera horoskopa gde se susrećemo sa drugima, učimo da razumemo svet i njegove strukture, prilagođavamo se na njega ili ga odbacujemo. Ovde se uglavnom interesujemo za svet i upoređujemo se s njim. Ovo može da nas vodi do preterane ekstroverzije i velike prenaglašenosti okruženja sve do otuđenja od Jastva.

Planete na TI-strani su koncentrisane na druge. Preko njih mi dolazimo u kontakt sa svetom, privlačimo pažnju drugog sveta ili obrnuto. U slučaju tenzionih aspekata ili planeta, patimo zbog TEBE. Ovde dolazimo u kontakt sa unutrašnjim pogonskim (radnim) svetom, sa dužnostima koje imamo prema TEBI i prema društvu, sa radostima i tugama zavisno od toga koje kuće zauzimaju. Možemo da pomažemo drugima i stajemo uz njih ili da ih odbacimo. Možemo da manipulišemo njima i da ih kontrolišemo ili možemo da ih potčinimo.

Jako naglašena desna polovina horoskopa uvek ukazuje kako reagujemo na svet i njegove zahteve, možemo ili da ih ispunjavamo i budemo uspešni ili možemo da patimo zbog sveta, pa čak i da prekinemo sa njim (da se izdvojimo).

Sve to možemo da sagledamo sa pozicija planeta na TI-strani horoskopa. One označavaju na koji način ćemo pokušati da utičemo na okruženje, a takođe i kako ono utiče na nas i oblikuje nas ili čak kako smo postali njegov produkt.

III donja polovina - podsvesna hemisfera

Ovde su aktivni pobude i nagoni, oni deluju bez našeg napora, bez svesne direkcije. U astrologiji, kao i u psihologiji, mi pravimo isto razlikovanje između svesnog i podsvesnog funkcionisanja. O sferi ispod horizonta, mi normalno ne znamo mnogo, čak skoro ništa. Svi događaji i sva iskustva su tu uskladištena i zaronjena u podsvest i čine nezavisni sistem psiholoških mehanizama i pobuda koji instinktivo deluju na naše akcije (uslovljene i automatizovane).

Planete koje se nalaze u donjoj polovini horoskopa teško mogu da se upotrebe za naše svesne akcije. Mi na njih najčešće reagujemo instinktivno ili impulsivno (prenagljeno - bez razmišljanja), refleksno. Često, mi to samo prepoznajemo kroz ono što smo aktualno uradili, kroz rezultate tih refleksnih akcija.
U astrološkoj terminologiji mi govorimo o znacima i planetama ispod horizonta, kao o “izražavanju Jastva kroz aktivnost”. Neko radi i tako se izražava. To je s toga što je donja polovina horoskopa polje aktivnosti gde se reaguje duboko i refleksno, činimo ono što nam je rečeno da činimo i što smo naučili.

Ljudi koji imaju mnogo planeta smeštenih u donju polovinu horoskopa, a naročito ako su grupisane oko IC, pokušavaju da ispune potrebu za sigurnošću i bezbednošću tako što je traže u okviru porodice ili manjeg ili većeg kolektiva, unutar zajednice kojoj teže da se adaptiraju, da prepoznaju njenu strukturu i zakone i zaziru od traženje sopstvenog puta.

IV gornja polovina - svesna hemisfera

Ovde je sadržano sve što smo svesno iskusili u životu, što smo videli i zapazili. Ovde smo sposobni da zgrabimo pod utiskom hitnosti i da ih saznajno svarimo, ali i da prvo isplaniramo, pa ona da učinimo. Misaoni procesi su duboko razvijeni i mogu da funkcionišu, promišljeno postavljajući pozicije i donoseći odluke. Primenjuje se volja, tako da ima malo mesta impulsivnim i neskoncentrisanim reakcijama.

Razmišlja se o svetu i jasno i sigurno prepoznaju sopstvene pozicije u njemu. Ovo omogućava mogućnost kreiranja mesta u društvu, jer se zna kako svesno dolazi do kontakta sa individuom ili društvom. JA je ima svest o sebi. JA-percepcija ne zavisi više od nesvesnih refleksa, već deluje u svetu svesno, suprotstavljajući se svetu samopoštovanjem.

Planete u gornjoj polovini horoskopa ističu sigurnost u sebe, one predstavljaju sposobnosti pomoću kojih možemo svesno da funkcionišemo u životu jer su one iznad horizonta, na dnevnom svetlu. Možemo svesno da planiramo, razmišljamo o stvarima i radimo nešto brižno i mudro isplanirano.

U gornjoj sferi mi se nalazimo u delu horoskopa koji je vezan za teoriju, nasuprot donjoj koja je orijentisana na aktivnost. Ako su sve planete iznad horizonta, postoji opasnosst da čovek bude uhvaćen u mrežu teorije, živeći samo u imaginarnom svetu koji ne odgovara stvarnosti. Ovako teška pozicija može da se pokaže kroz aroganciju, uobraženost i oholost.

Velika naglašenost iznad horizonta često indicira samosvesnu ličnost koja na neki način želi da se izdigne iznad gomile, nezavisno tražeći izazove u životu. Ovi ljudi imaju teškoća da primaju naredbe; oni imaju sopstvena mišljenja i u vezi s tim, hrabrost da istupe pred svet i traže svoja prava, pa i da vode druge. Često oni imaju prirodan autoritet koji drugi lako prepoznaju. Ponekad su oni drski i teže ka diskriminacija prava drugih.
« Poslednja izmena: 23. Avg 2006, 02:39:05 od Makishon »
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Meni si sve planete u IV gornjoj polovini  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 23:18:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.