Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Piratske igračke ugrožavaju zdravlje dece  (Pročitano 833 puta)
14. Avg 2006, 21:47:44
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5
mob
Apple iPhone SE 2020
Krivotvorenje proizvoda šteti građanima po nekoliko osnova
Piratske igračke ugrožavaju zdravlje dece

Srbija godišnje na ime poreza samo zbog prodaje piratskih filmova, muzike i softvera gubi više od sto miliona evra, a piraterija, osim što šteti državi, može biti štetna i po zdravlje ljudi, posebno dece.

U zastupništvu svetske kompanije igračaka „Hasbro“ u Beogradu kažu da je piraterija veoma zastupljena.

- Na tržištu ima igračaka kineske proizvodnje poput Ekšenmena, Spajdermena, nindža kornjača, iako se zna koje kompanije u svetu imaju pravo da prave te igračke. Pored toga, gotovo svaka štamparija u Srbiji štampa društvene igre „monopol“, „kluedo“, „riziko“ koji su takođe licencirani proizvodi - navode u zastupništvu „Hasbroa“.

Po njihovim rečima, Srbija ima ekonomsku štetu od prodaje piratskih proizvoda, a krivotvorene igračke mogu da budu opasne i po zdravlje dece.

- EU je nedavno donela zakon o zabrani upotrebe opasne materije ftalat koja se nalazi u PVC-u od kojeg se prave igračke. Ta materija izaziva negativne efekte posebno ako se igračke koriste godinama. Znamo da u Kini sad sve kompanije zbog toga menjaju celu svoju proizvodnu liniju, a gotovo smo sigurni da se na srpskom tržištu mogu naći kineske igračke koje sadrže ovu opasnu materiju - kažu u predstavništvu „Hasbroa“.

U ovom zastupništvu igračaka kažu da su protiv tri srpske kompanije pokrenuli sudske parnice zbog kopiranja njihovih igračaka, ali se nadaju da će, budući da je donet Zakon o zaštiti intelektualne svojine, to lakše rešavati, i to posredstvom inspekcija koje će podnositi krivične prijave protiv preduzeća koja piratski proizvode igračke.

- Nadamo se da ćemo probleme piratski proizvedenih igračaka u budućnosti rešavati sa tržišnom inspekcijom, bez pokretanja dugih i iscrpljujućih sudskih sporova - kažu u ovom predstavništvu.

Nebojša Momčilović, predsednik Odbora za zaštitu prava intelektualne svojine Američke privredne komore, tvrdi da na našem tržištu svakako ima igračaka koje su zdravstveno neispravne.

- Veliki broj piratski proizvedenih igračaka sadrži opasnu materiju, zato se roditeljima savetuje da kupuju igračke proverenog proizvođača, koje imaju žig - kaže za „Blic“ Momčilović.

I pored ovih upozorenja, Borka Stojković, zamenica načelnika sanitarne inspekcije u Beogradu, za „Blic“ tvrdi da ova inspekcija dosad ni u jednoj kineskoj igrački nije pronašla nijednu opasnu materiju.

- Testirali smo zdravstvenu ispravnost igračaka koje se prodaju kako po apotekama, tako i po kineskim radnjama, i ni u jednoj nismo našli neku opasnu materiju, pa ni tu koju je EU zabranila da se koristi u pravljenju igračaka. Dosad nijednom nismo plenili igračke zbog zdravstvene neispravnosti - navodi Stojkovićeva.

Srbija je stigla na takozvani put tranzicije koji podrazumeva i da pre nego što uđemo u EU moramo da rešimo problem piraterije.

- Piraterija je zloupotreba intelektualne svojine i veoma je štetna, ne samo po državu već i po same građane. Šteta za građane je višestruka - pored toga što za dati novac ne dobijaju pravi proizvod, oni su oštećeni i zato što nemaju bolje puteve, bolnice i slično, jer piratski proizvođači državi nisu platili porez. Građani su u prilici da kupuju falsifikovane lekove, cigarete, rezervne delove za kola ili igračke sa opasnim materijama, što i te kako može da bude opasno - upozorava Zoran Savić, direktor kompanije „Milenijum film“.

Ipak, on se nada da će se primenom Zakona o zaštiti intelektualne svojine, koji je donet pre nekoliko meseci, u Srbiji dosta toga promeniti.

- Očekujemo da će ovih dana po prvi put u Srbiji, tačnije u Nišu, jedan čovek biti osuđen na tromesečnu zatvorsku kaznu i to zbog prodaje piratskih diskova na ulici. Ukoliko bi se samo sa ulica uklonili ljudi koji prodaju piratske diskove, ponuda piratskih CD-ova na tržištu smanjila bi se čak četiri-pet puta - navodi Savić.

M. Cvejić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.