Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Petarde mogu da ubiju i osakate  (Pročitano 7075 puta)
21. Dec 2005, 22:51:01
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Oprezno s pirotehnikom pred praznike

Petarde mogu da ubiju i osakate

Petarde su neizostavni deo dekora novogodišnjih praznika, ali u rukama mališana one često postaju i opasno oružje. Dr Radoje Simić iz Instituta za majku i dete zbog toga upozorava roditelje da obrate pažnju na svoju decu, jer eksplozija ovih „igračaka“ za posledicu može da ima amputaciju prstiju, teške opekotine, pa čak i smrt!

Od svih povreda izazvanih petardama, lekari kažu da su najgore eksplozivne, jer u tim slučajevima otpadaju delovi tela, kože i šake. Veoma ozbiljno može da se povredi onaj ko baca petarde, jer se deca često takmiče ko sme duže da je drži u ruci, a da mu ne eksplodira. Mogu biti i neispravne, pa prsnu iznenada, i onda strada ruka onoga ko ih baca.

- Deca drže petarde u prednjem ili zadnjem džepu, i ukoliko dođe do trenja, one mogu same da eksplodiraju. Tada obično strada deo tela najbliži petardi. Ako se ova naprava baci na nekoga, može da mu povredi lice, a usled velike detonacije često pucaju i bubne opne - kaže za „Blic“ dr Simić.

Između ostalog, upozorava dr Simić, deca se takmiče i u držanju petarde u ustima i navodi primer sa tragičnim epilogom:

- Pre dvadesetak godina, jednom dečaku je pukla petarda u ustima i nanela mu teške povrede po licu, na krvnim sudovima i disajnim putevima. Dečak je doveden na Institut, ali je, nažalost, ubrzo umro.

Posebno opasne su imitacije petardi. Početkom ove godine pronađene su eksplozivne naprave od cevi napunjene fosforom ili vrhovima šibica. Takva naprava je jednom dečaku eksplodirala u ruci, zbog čega su mu amputirani prsti.

Posebno stresno, kaže dr Simić, može da bude ubacivanje petardi u autobuse. Ljudi su preosetljivi i tada doživljavaju veliki psihički stres, a neki se zbog toga obraćaju i zdravstvenim ustanovama.

Petarde, vatrometi i „topovski udari“ u Beogradu mogu da se kupe na svakoj pijaci i kod uličnih prodavaca na mini buvljacima. Na ovom tezgama kutija petardi košta od 50 do 100 dinara, mali „topovski udari“ 90 i 100 dinara, veliki oko 350 dinara, dok su vatrometi od 40 do 60 dinara. Cene su iste i na pijacama, ali se pirotehnička sredstva prodaju ispod tezge, za razliku od ulice gde prodaju niko ne ometa.

U radnjama specijalizovanim za prodaju oružja i opreme ponuda je raznovrsnija, ali su i cene, verovatno zbog PDV, u proseku veće za dvadesetak odsto. Pored običnih petardi i vatrometa, tamo se mogu kupiti i povelike rakete (od 250 do 400 dinara), „topovski udari“ veličine šolje za čaj (570 dinara), nekoliko metara duge trake koje kada se upale usled mini eksplozija šetaju po tlu (od 80 do 120 dinara) i razne rakete (od 150 do 350 dinara). Razlika između robe u radnjama i robe na ulicama je i u tome što je u prodavnicama svaka kutija fabrički upakovana u celofan i što na njoj stoji deklaracija i ne preterano uočljivo upozorenje da je proizvod potencijalno opasan. Onima koji vole da šenluče namenjeni su i meci za kratke i duge cevi. Srpski standard, metak kalibra 7,62 milimetra, košta 28 dinara, ali je pored novca i lične karte za kupovinu potrebno i odobrenje policije.

Izvor: Blic \ Ivan Mišković - Bojan Bednar
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


I just realized, i am the ow in the word now

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 11892
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Apple Iphone XR
stvarno neznam koji kreten moze detetu da proda petarde...mrzim ih Smile Smile
da li su ti ljudi normalni..
kada sam bila u osnovnoj svima su bile lako dostupne..palili su ih na odmorima..posle skole....plasili decu sa njima..uf..jos se jezim od tog zvuka...
prosle godine..idu dva klinca iza mene ako su bili 5ti razred osnovne  i na svakih 20 koraka bace po jednu petardu...iako volim decu u jednom trenutku mi je doslo da se okrenem da im uzmem te petarde i da ih isparsim po turu  Smile
sta rade ti prodavci,profesori,roditelji nece mi biti jasno...
i posle kad nekom ode ruka,noga,glava... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Strategija masovnih gubitaka.

Ako nisi mrtav, budi barem sakat.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Petarde i ove godine uzimaju danak
Igračke koje sakate decu
- Dr Radoje Simić: Na Institutu za majku i dete zbrinuto je desetak
mališana, od kojih je troje zadržano na bolničkom lečenju zbog povreda šake i stopala, a još šestoro je imalo opekotine na licu - od petardi
- Dr Miloš Jovanović: Ljudi nisu svesni da mogu potpuno da izgube vid i trajno ostanu invalidi, a najčešće dolaze oni u zrelim godinama koji zbog petarde često završe sa znatnim oštećenjem vida
- Opekotine, kontuzije, čak i nekoliko slučajeva amputacija, bilans je novogodišnje noći završene, Urgentnom centru, Očnoj klinici, Institutu za majku i dete, kao i u Dečjoj klinici

BEOGRAD - Budući da se prilikom dočeka kalendarske Nove godine nismo pokazali kao preterano pažljivi i dobronamerni, o čemu potvrđuju nikad veći izveštaji o povređenima iz Urgentnog centra i Hitne pomoći, nadamo se da ćemo se za doček Srpske nove godine pokazati boljima.

Mediji su posle prošlog dočeka izveštavali o tome kako su trgovi i ulice po srpskim gradovima zvučali u novogodišnjoj noći kao da se u njima vodi ogorčena bitka. Za razliku od prošlih godina, nije bilo pucanja iz vatrenog oružja, ali je zato desetine ljudi povređeno. Opekotine, kontuzije, oštećenje vida, čak i nekoliko slučajeva amputacija, bilans je novogodišnje noći završene u Urgentnom centru, Očnoj klinici, Institutu za majku i dete, kao i Dečjoj klinici.
   
      

Petarda u ustima

- Sada mi se čini da ima manje drastičnih primera nego ranije, kada se, recimo pre 20 godina, desilo da su se deca takmičila ko će duže da drži petardu u ustima. Jednom detetu je tako petarda raznela deo lica i dete je umrlo - navodi za Glas dr Radoje Simić iz Instituta za majku i dete.

Zaplenjeno 150.000 petardi

Beogradska policija zaplenila je tokom praznika oko 150.000 petardi koje su se našle na uličnom tržištu. Podneto je više desetina prekršajnih i nekoliko krivičnih prijava protiv preprodavaca. Petarde se mogu kupiti i legalno, u prodavnici, ali one ne zadovoljavaju želju kupaca za bukom koji pazare jače, ali i opasnije, uglavnom kineske proizvodnje.
      
Ko god je u ponoć, na prelazu iz stare u Novu godinu, bio na beogradskom Trgu Republike, narednih nekoliko dana imao je problema sa sluhom. Jeftina, a ubojita pirotehnika u rukama mladih, od kojih su mnogi bili pod uticajem alkohola, letela je na sve strane. Neki su se, u šali, gađali petardama, pa su zbog te "bezopasne igre" mnogi slavlje završili u bolnici. Bacanje petardi pod noge i ubacivanje u džepove, nekima je bila omiljena zabava. U Beogradu je, na primer, jednom dvanaestogodišnjaku zapaljena petarda upala u džep prsluka u kome mu je bio pravi arsenal od stotinak "dinamitara".

Vatrometu, koji je organizovala Skupština grada, pridružili su se i neki od slavljenika koji su svojim raketama "potpomogli" opšte slavlje. Neveštim pirotehničarima su umesto u nebo, rakete letele među ljude ili u zemlju.

Dr Radoje Simić, direktor Klinike za dečju hirurgiju u Institutu za majku i dete, kaže da je samo u novogodišnjoj noći ova ustanova zbrinula desetak mališana, od kojih je troje zadržano na bolničkom lečenju zbog povreda šake i stopala. Još šestoro je imalo opekotine na licu kao posledicu petardi.

- Ipak mislim da je ove godine manje povređenih bilo među mališanima, ali je zato bilo više među onima između 20 i 30 godina koji bi zapravo trebalo da budu ti koji decu uče primerenom ponašanju. I ne dešava se to samo na dočecima Nove godine, mada nas još čeka i Srpska nova godina, nego i na utakmicama i drugim okupljanjima. Zato apelujem na roditelje i omladinu da ne kupuju ova eksplozivna sredstva i na taj način podstiču i loše ponašanje kod dece - kaže dr Simić.

Baš ovi stariji bili su najčešći pacijenti Očne klinike i Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju.
Prof. dr Miloš Jovanović, načelnik u Očnoj klinici, već godinama unazad apeluje na javnost da ne kupuje i ne koristi ova sredstva jer posledice mogu biti veoma ozbiljne.

- To se više ne radi samo za praznike, a ljudi nisu svesni da zbog toga mogu da potpuno izgube vid i trajno ostanu invalidi. I to nam najčešće dolaze ljudi zrelih godina koji zbog petarde najčešće završe sa značajnom smanjenošću vida - upozorava prof. Jovanović.

Čak i kad su u pitanju kontuzione povrede oka, lečenje pacijenata u bolnici zna da potraje. Nekad je potrebno i više hirurških zahvata i ishod se, prema rečima našeg sagovornika, nikad ne zna unapred.
- Zato je potrebno da država potpuno zabrani rasprskavajuća sredstva, jer mislim da to zadovoljstvo koje su osećali oni koji bacaju petarde, rakete i slično ne može da nadoknadi gubitak jednog ili oba oka - upozorava prof. Jovanović.
   

"Topovski udar" u rukama

Slavko Aleksić (35) iz Batajnice, zbog petarde koja mu je eksplodirala u ruci, završio je u novogodišnjoj noći na Očnoj klinici čiji lekari, na čelu sa prof. Jovanovićem, sve čine da bi mu spasili vid na levom oku.
- Bio sam ispred kuće na ulici i zajedno sa društvom bacao petarde. U visini moje glave bila je jedna terasa na koju sam hteo da stavim petardu. Valjda sam zbog provlačenja kroz ogradu izgubio sekund i petarda mi je eksplodirala u ruci. Deo petarde me pogodio u oko. Osetio sam bol, ali sam samo pomislio da li mi je oko ostalo čitavo. Odmah sam otišao u Dom zdravlja u Batajnici, odakle su me uputili ovde - kaže Aleksić, koji je još na lečenju u Očnoj klinici i dodaje: - Sad više u životu ne bih uzeo petardu u ruke.
- Bio sam tako siguran da mi ta petarda ne može ništa, a sad sam shvatio da je samo delić sekunde dovoljan da izazove katastrofalne posledice - kaže Aleksić.
I Dušku Gavi (35) iz Dolova kod Pančeva u novogodišnjoj noći stradalo je oko.
- Svi smo bacali petarde i rakete i jedna, koju nisam ja bacio, eksplodirala je na pola metra od glave. Verovatno je zakazala i delić me pogodio u oko. Sad više nikom ne bih preporučio da kupuje petarde, a ja sigurno više neću - kaže Gava.
Miloš Lazić (23) iz Beograda, novogodišnju noć započetu na ski-stazi na Košutnjaku završio je na maksilofacijalnoj hirurgiji Kliničkog centra Srbije. On je bio još hrabriji od Aleksića i Gave i prelazak stare u Novu godinu želeo da obeleži "topovskim udarom". Posledica toga što mu je "udar" eksplodirao u rukama jeste da je Novu godinu počeo na maksilofacijalnoj hirurgiji i operacionom stolu, jer je u eksploziji izgubio jedan prst.
   
   
D. Stanimirović
M. Ž. Lazić

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


I just realized, i am the ow in the word now

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 11892
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Apple Iphone XR
no comment  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Nokia Lumia 1020
Mrzim, mrzim, MRZIM petarde!
Na novoj godini sam pi*ckarao sve svaki put kad čujem exploziju!
Deo jedne mi je upao u oko, a od iste te me je bolelo uvo pola sata!
Ma bilo koga da vidim sa tim u ruci, dete, trudnicu, patrijarha, svakog bih hteo da pretučem, uopšte nemam razumevanja za to!!
Na terazijama nije bilo toliko strašno oko ponoći. Tada me je jedino pogodilo prosuto pivo i šampanjac. Uh, al' mi je smrdela kosa Smile
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Hoce li ovo nekada proci?

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 3760
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 1.5
mob
BlackBerry 
Strashno. Roditelji su krivi. Sami im i kupuju ta sranja
IP sačuvana
social share
Ко рескира профитира... Србија Србима, Европа Европљанима...
Heart Breaker...

U kafileriji se neprekidno ubijaju psi i to ne agresivni,
već SVI.
Štenci stari mesec, dva, veliki, mali, mešanci i rasni, bez izuzetka, posle sedam dana biće ubijeni injekcijom otrova!
U proseku između 50 do 200 pasa ubiju nedeljno!
Više od 7 000 pasa ubiju godišnje u kafileriji u Beogradu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Umalo da pogine od zalutalog metka

JAGODINA - Iako Slavica Savić (54) iz Jagodine pravoslavnu Novu godinu nije čekala van svog stana, umalo da pogine od zalutalog metka nepoznatog nesavesnog Jagodinca. Naime, nešto pre ponoći, 13. januara, dok je u svojoj spavaćoj sobi gledala televizijski program Slavica je čula strahovit udarac u vrata koja iz njene sobe vode na terasu.

- Najpre sam pomislila da je neko bacio kamen. Izašla sam na terasu i počela da vičem jer nisam mogla da verujem da je neko moj stan gađao kamenom. Međutim, kamena nigde nije bilo. Pogledala sam u razbijeno staklo na duplim vratima terase i tek onda pod krevetom videla da nešto svetluca. Sagla sam se i ugledala metak. Kada sam ga podigla još uvek je bio vruć. Tek tada sam se uplašila jer sam shvatila da sam mogla da poginem. Nekoliko trenutaka pre tog događaja, izašla sam na terasu da pokupim veš, međutim, bilo mi je mnogo hladno, pa sam odustala. Da sam ostala na terasi, ne bih bila živa - priča uzbuđeno Slavica. Ona kaže da je odmah pozvala policiju i da je ekipa došla za pet minuta.

- Policajci su rekli da je reč o zalutalom metku koji je u slobodnom padu sa visine udario najpre u lim nadstrešnice na terasi, a potom u staklena vrata spavaće sobe. Mislim da je pucano iz "kratke devetke"- dodaje Slavičin suprug Milorad.

- Ovo je moglo svakom da se dogodi. Zbog toga bi policija trebalo da spreči pucnjavu ne samo za vreme praznika, već da kontroliše ko sve danas ima oružje. Mene je možda spasila neka viša sila, ali da nije, ne bih sada, na Svetog Savu, slavila svoj pedeset peti rođendan. I Jagodinci bi ostali bez svoje krojačice-kaže Slavica.
Z. Gligorijević

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 461
Zastava Bihac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Motorola V3
nevalja to furati  Smile
IP sačuvana
social share
Aman,Bosno moja,zemljo ponosna,zemljo mojih djedova...
Aman,Hercegovino rijeko Neretvo,kraj tebe sam rastao...
Aman,moj SANDZAKU,zeljo velika,u tebi je ljubav moja....
Aman,Sarajevo,Dzenet seheru,budis snove,budis utjehu..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 144
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Nokia 6120 classic
pazi ja nemam nista protiv petardi ,stavise cak ih i koristim,zabavno je pucati ali oprezno .Ako bacate bacite je od sebe ili tamo gde nama nikoga min 8m udaljenosti...Al naj vise mrzim kada se neke bu..le od 17-20 i kusur god, za docek nove u centru sete da pocnu da bacaju petarde usred guzve na glave,stavljaju ih u kapuljace dzepove i to one sto tri puta pucaju ...E o tome vec moze da se prica (trpa u corku na god) a ovi klinci neka se zezaju ali uz prisustvo roditelja... Smile

izvinjavam se administratoru zbog velikih slova nemam nameru da se derem samo iznosim cinjenice...
nema ljutnje Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.