Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pepeo kao sirovina za gradnju puteva  (Pročitano 3015 puta)
01. Mar 2007, 11:41:54
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Apple 15
 Otpadni materijal uništava okolinu
Pepeo kao sirovina za gradnju puteva

U Srbiji se godišnje proizvede između sedam i osam miliona tona elektrofilterskog pepela koji nastaje kao nusproizvod energije dobijene iz termoenergetskih postrojenja. Procenjuje se da trenutno imamo oko 300 miliona tona deponovanog pepela i to je trenutno najzastupljeniji neiskorišćeni otpadni materijal u Srbiji.

Rešenje ovog velikog ekološkog problema trenutno se nazire u korišćenju pepela u građevinskoj industriji, ali i za pravljenje specijalne vrste gline koja bi osim pepela sadržala i jedan drugačiji otpad - kanalizacioni fekalni mulj.

- U putogradnju bi moglo da se utroši 10.000 tona elektrofilterskog pepela, ali bi u izgradnju brana, na primer, moglo da se potroši između 100.000 i 200.000 tona pepela godišnje - objasnila je za „Blic“ Nina Kordić iz Instituta za materijale. Iz ovoga proizilazi da je potrošnja pepela u izgradnji puteva 10 puta manja nego, na primer, u hidrogradnji.

- Za pravljenje puteva pepeo se mora skidati vazduhom sa filtera, a ne vodom, jer onda dobijate đubre - objasnila je ona i dodala da bi Evropska banka trebalo da odobri kredit od 25 miliona evra za projekat rešavanja ovog problema. Međutim, korišćenjem u putogradnji rešio bi se samo problem sa novonastalim pepelom, dok bi ostao problem sa deponovanim.

- U ovom trenutku se radi na izradi studije za korišćenje elektrofilterskog pepela u putogradnji. Ali radiće se i drugi deo studije koji bi trebalo obuhvati i pepeo koji je deponovan. Studija se radi da bi pokazala da li taj materijal može da se iskoristi, a po onome što smo videli u svetu - može - objasnio je za „Blic“ Dušan Čamagić iz Ministarstva za kapitalne investicije.

Međutim, problem deponovanog pepela mogao bi biti rešen proizvodnjom veštačke gline „Hidrostab“, na čijem se razvoju radilo šest godina. Ova glina dobijena je u nemačkim i holandskim laboratorijama, a predstavlja jedno od najsavremenijih rešenja za ekološku izolaciju svih vrsta deponija, a ne samo pepela. S obzirom na to da se za glinu koristi i kanalizacioni mulj, to bi umnogome rešilo probleme sa ovim otpadom u Beogradu, Kragujevcu i drugim većim gradovima.

Deponija pepela može da se gomila do određene visine, nakon čega se mora praviti nova, uz pomoć ovog materijala bi postojeće deponije praktično mogle biti obložene i ukopane u zemlju, dok bi preko njih mogli da se grade novi objekti ili putevi. Inače, umesto pepela za izradu ove gline može se koristiti i drugi otpad kao što je šljaka iz rudnika.

Većina zapadnoevropskih zemalja je potrošila količine elektrofilterskog pepela za svoju građevinsku industiriju, dok kod nas taj pepeo zauzima oko 1.400 hektara obradive zemlje. Vrednost te zemlje mogla bi da iznosi preko pet miliona evra.

R. Ž. Marković

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Avant Browser Nepoznat
mob
Nokia 5610
Ја ћу лично приложити бар 10 килограма пепела за путеве!  Smile
« Poslednja izmena: 01. Mar 2007, 19:09:11 od kombiondzija »
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.