Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Patike od 16.000 dinara kao statusni simbol  (Pročitano 39704 puta)
19. Okt 2009, 12:52:41
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Tinejdžerima najbitniji spoljni utisak u vreme krize
Patike od 16.000 dinara kao statusni simbol
Autor: Marija Škrbić | Foto:G. srdanov | 19.10.2009. - 05:00


Ukoliko mi ne kupite „erke“, ja ću se obesiti! Ovo je samo jedan od načina na koji stariji osnovci i srednjoškolci pokušavaju da ubede roditelje da im kupe patike „najk er maks“, čija je cena i do 16.000 dinara. I dok pojedini roditelji bespogovorno pristaju da za to zadovoljstvo izdvoje novac, i to ne za jedne patike, već i za nekoliko pari, drugi se hvataju za glavu jer taj novac ili nemaju ili neće da ga daju za jedan par obuće.

Fenomenologija „er maks“ patika na našim prostorima prvi put je zavladala pojavljivanjem čuvene „najk dvojke“ 90-ih godina, kada su ove patike postale zaštitni znak dizelaša, opasnih momaka i njihovih devojaka. Te patike koštale su nekoliko stotina maraka. Mnogi nisu mogli da odvoje toliki novac, a oni koji su ih nosili neretko su bivali prebijani i izuvani na ulici. Završetkom 90-ih pale su u zaborav, a tržište su preplavile patike raznih robnih marki.
I taman kada su svi pomislili da je vreme „er maksa“ zauvek prošlo, prošle godine na tržištu se ponovo pojavila „najk dvojka“. Zaluđenost mladih za ovim patikama sada poprima potpuno drugu dimenziju. Mnogi tinejdžeri primenjuju razne metode ubeđivanja roditelja da im ih priušte, od obećanja da će biti bolji u školi, do pretnji da će se obesiti ili na neki drugi način nauditi sebi. Neki u školi ne jedu jer džeparac od užine štede za kupovinu patika, a drugi su se letos odrekli mora i prihvatali sezonskih poslova ne bi li prikupili novac za „erke“.
Do koje mere doseže obožavanje ovih patika, govori podatak i da je na „Fejsbuku“ osnovana grupa obožavalaca „erki“, gde posetioci glasaju za najbolji model, kače slike, poziraju u novim modelima koji se isprobavaju u radnjama…
- Ko o čemu, moje dete o „erkama“. Ali meni ne pada na pamet da joj par patika plaćam 16.000 dinara. To je ogroman novac! - kaže mama jedne Milice.
Ova tinejdžerka sada sa drugaricama obilazi radnje gde isprobava patike, slika se u njima i fotografije kači na „Fejs“ kako bi odala utisak da ih ipak poseduje.
- Nije mi jasno šta vidi u njima kada na tržištu ima toliko lepih patika, jeftinijih pet puta - kaže njena majka.
Potreba tinejdžera da nose skupu firmiranu odeću i obuću, kako objašnjava Nebojša Jovanović, psiholog, karakteristična je za taj uzrast, u kojem je važno kakav spoljni utisak se ostavlja na okolinu. Ta potreba posebno raste sa ekonomskom krizom, jer u kriznim vremenima nije važno ko si, već šta imaš. A na odabir utiču i reklame.
- Tako je bilo i 90-ih. Mladima je najvažnije kako izgledaju jer to što imaju i što drugi vide stvara sliku o određenom statusu. U mlađem dobu se dokazuju kroz igrice koje poseduju, a kasnije se dokazivanje nastavlja kroz patike, mobilne telefone, garderobu. To im je važno da bi bili prihvaćeni od druge dece - kaže Jovanović.
Međutim, to često prerasta u stvaranje lažne slike o sebi, a roditelje stavlja u veliku dilemu da li da ih podrže u kupovini.
- Deca bi trebalo da dobiju ono što zaslužuju. Ako je dete dobro u školi i lepo se ponaša a roditelji imaju novca, onda tom detetu treba da priušte „najk“ patike. S druge strane, oni roditelji koji nemaju novca, ne treba da se žrtvuju i odvajaju od usta da bi ih kupili, jer je to put stvaranja lažne slike o statusu - kaže Jovanović.
Da li će roditelji pristati da kupuju skupe stvari deci, kako smatra Vesna Janjević-Popović, psiholog u OŠ „20. oktobar“, isključivo zavisi od vrednosti koje se neguju u samoj porodici.
Dok je nekima prioritet hrana, drugima automobil, trećima je to obrazovanje. Stav dece da se ljudi prepoznaju ne po kupovnoj moći, već po drugim karakteristikama gradi se, prema upozorenju naše sagovornice, do petog-šestog razreda, i ta deca se mogu odupreti vršnjačkom pritisku.
- Ali ako smo mi, kao roditelji, spremni da se takmičimo ko ima veći automobil ili da za cipele damo 15.000 dinara, onda ni od dece ne možemo očekivati ništa drugo - kaže Janjević-Popović.
Da bi deca imala predstavu o vrednosti novca, savetuje naša sagovornica, potrebno ih je što ranije uvesti u kućni budžet i način na koji se njim raspolaže. Tako, i kada se odbije njihova želja za kupovinom određene stvari, neće to doživeti tragično, jer će shvatiti da odbacivanje društva ukoliko ne poseduju određenu stvar traje samo kratko, dan ili dva.

Ne žale novac za brendove
Radnje za koje mladi ne žale novac jesu i „Zara“, „Berška“, „Espri“, „Mango“, „Njujorker“, „Springfild“, „Mis siksti“... Iako se roba ovih robnih marki na sniženjima može pazariti za pristojan novac, mladi garderobu najčešće kupuju u jeku sezone, kada su cene prilično visoke.
- Moja sestra je pre nekoliko dana otišla u kupovinu i za jaknu u „Stradivarijusu“, čizme u „Bati“ i suknju u „Tom Tejloru“ dala ukupno 31.000 dinara. Ona je te pare prikupljala tokom poslednjih godinu dana - kaže Marina J.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


In the Beginning was the Command Line

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6758
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Samsung Galaxy IIs
Ovaj deo clanka mi je najinteresantniji :

Iako se roba ovih robnih marki na sniženjima može pazariti za pristojan novac, mladi garderobu najčešće kupuju u jeku sezone, kada su cene prilično visoke.

I posle kada nema para krivi su i papa i soros i EU i judeooo-liberal-ko-zna-sta-vec i zavera bankara/zapada/itd.

I dalje:

- Moja sestra je pre nekoliko dana otišla u kupovinu i za jaknu u „Stradivarijusu“, čizme u „Bati“ i suknju u „Tom Tejloru“ dala ukupno 31.000 dinara. Ona je te pare prikupljala tokom poslednjih godinu dana - kaže Marina J.

Potrebno je biti specijalno glup da bi uradio ovako nesto.
« Poslednja izmena: 19. Okt 2009, 13:31:14 od system_V_r4 »
IP sačuvana
social share
Vi mora da ste od baba culi o kuratosti Rusa, cim ih ne vadite iz usta...

Sumnjivo je to...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Eto, sad ima jednu jaknu, cizme i suknju... stupid... Smile
Inace, Nike dvojka i svi njeni derivati su ubedljivo najdziberskija obuca ... ikad Smiley

Ja sam nosila starke i Reebok u to vreme...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Nokia 
Za neke stvari stvarno vredi dati velike pare, ali neke stvari vec prelaze u debilizam...Kao npr. ovo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
sjecam se u vrijeme devedesetih...ako nisi imao patike sa vazdusnim djonom...bio si teski luzer i seljak Smile
plate su tada...jedno vrijeme...bile nekoliko maraka...
mogu misliti kakvi su se ratovi vodili u pojedinim domovima da bi se djeci omogucilo da budu u trendu.

nekolicina nas u to vrijeme u srednjoj nosili smo starke...i vazili za sektase Smile...
« Poslednja izmena: 19. Okt 2009, 14:06:41 od sesircic »
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Linux
Browser
Mozilla (jaunty)
mob
Nokia ispo iz modu
Много глупости у овом тексту посебно ово око њујоркера, ако је то нека марка онда сам ја Тесла. Кад уђеш унутра просто све смрди на Кину и бофл.
А што се тиче ермакса и генерално најк робне марке, ту је крива држава за такве цене јер је дозволила монопол. Те патике коштају у америци испод 100 долара док се по европи могу пазарити за стотинак евра. Једино у Србији те патике коштају 150-200 евра.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ovo nije Srbija, ovo je katastrofa...

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1957
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia N8

Inace, Nike dvojka i svi njeni derivati su ubedljivo najdziberskija obuca ... ikad Smiley

Ja sam nosila starke i Reebok u to vreme...

Zavisi kako za koga  Smile
Ja recimo starke nikad u zivotu nebi nosio!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
sjecam se u vrijeme devedestih...ako nisi imao patike sa vazdusnim djonom...bio si teski luzer i seljak Smile
plate su tada...jedno vrijeme...bile nekoliko maraka...
mogu misliti kakvi su se ratovi vodili u pojedinim domovima da bi se djeci omogucilo da budu u trendu.

nekolicina nas u to vrijeme u srednjoj nosili smo starke...i vazili za sektase Smile...

E, ja se secam tih vremena... Nike Dvojka su donosene iz Madjarske i kostale su 100-200maraka.
Ljudi nemaju sta da jedu, ni da kupe hranu jer su rafovi prazni, a ti zickas 200 maraka od roditelja za Nike... tz..tz...


Inace, Nike dvojka i svi njeni derivati su ubedljivo najdziberskija obuca ... ikad Smiley

Ja sam nosila starke i Reebok u to vreme...

Zavisi kako za koga  Smile
Ja recimo starke nikad u zivotu nebi nosio!  Smile

Ne moras starke.
Ja sam nosila skoro sve patike koje postoje... od Simoda i Danluop do Adidas i Puma..
Ali Dvojku.. nikad... posebno u onoj debilnoj ljubicasto\plavoj kombinaciji sa zelenim akcentima... jooooj...  Smile

Dvojka + salvare + suskava trenerka uvucena u salvare...  Smile
« Poslednja izmena: 19. Okt 2009, 14:10:56 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
"kako objasniti mladima da devedesete nisi cool"   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Linux
Browser
Mozilla (jaunty)
mob
Nokia ispo iz modu
То је све ствар укуса и те патике нису популарне само у Србији него свуда у свету. Кад све сабереш у Србији је најмањи избор модела, а најјаче цене.

Ја сам носио и старке и максаре али ако ћемо реално старке су све само не удобне и квалитетне патике.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.