Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 19:34:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Par pitanja u vezi Word-a 2003.  (Pročitano 6420 puta)
13. Dec 2010, 21:12:02
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1361
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
VIP VIBE C
Ne znam da li ima posebna tema o Word-u, videh da su neki postavljali pojedinačna pitanja ovde, pa evo i ja tu pitam.

Prvo ću napraviti mali uvod.

Profesionalni sam daktilograf of 1983. godine, znači još iz vremena kada su još u masovnoj upotrebi bile pisaće mašine, pa tako  od  mehaničke pisaće, preko električne, pa elektronske dođoh i do prvog računara XT 1987. godine. Naime, suvlasnik jedne poznate izdavačke kuće iz oblasti računarstva me je pitao da li bi ja unosio kako ja to kažem suvoparan tekst u kompojuter, da mi oni daju kompjuter. Normalno, pristadoh, i kasnije kupih i ja svoj XT. Da mnogo ne dužim, uglavnom sam kucao čist test, a sa masovnom upotrebom računara, daktilograski posao nije samo unos teksta (inače podatak da kada sam zadnji put merio brzinu imao sam 680 otkucaja u minuti) već i prelom teksta, ubacivanje slike, izrada grafikona, ćirllica, ruski, grčki itd.

Kupio sam originalni Office 2003 lokalizovanu verziju (srpski jezik) platio 450 evra u sastavu je Word, Excel, Power Point, Access, Outlook (valjda nešto ne zaboravih). Sa Microsoftovog sajta skinuo sam program translit. exe koji je pretvara tekst iz latinice u ćirilicu i obrnuto.

Znači, ja po navici kucam tekst u latinici, po daktilografskom rasporedu (koji je u Word-u 2003 napravljen kako treba, za razliku od recimo koda 852) startujem ovaj programčić i cap eto ga tekst na ćirilici.

Međutim, pojavio se problem: Ovaj program ne prepoznaje tekst u fusnotama, tako da je ovo sada crnački posao, da moja brzina u kucanju uopšte ne dolazi do izražaja. Znači moja pitanja su:

1. Kako da u fusnoti pojednostavim prelazak sa latinične na ćiriličnu tastaturu. Evo primer teksta koji trenutno kucam (znači radi se o fusnoti)
M. Đorđević, о.с. 21 примећује да се реч шпилман, сем у Номоканону св. Саве налази још у једном препису Пролога из XV века. F. Miklosich, Lexicon, 1135,  s.v. Шпилман, наводи примере који су, осим оних из Светосавског номоканона, углавном преузети из рускословенских рукописа XVI века. Такође, реч шпилман се не налази у споменицима који припадају оригиналној српској књижевности средњега века, Ђ. Даничић, Рјечник I-III; Љ. Стојановић, Речи у летописима и родословима којих нема у Даничићеву Рјечнику из књижевних старина, у: Стари српски родослови и летописи, Београд-Ср. Карловици 1927, нити је овај појам нашао своју употребу приликом превода Синтагмата Матије Властара, Елитимијног номоканона, старијег и млађег, итд. Међутим, једино би свестрана анализа српске рукописне грађе могла омогућити свеобухватни увид у употребу овог појма у српском средњовековном друштву, што би омогућило да се изведу прецизнији закључци.
2. Tekst obično kucam sa obostrano poravnatim ivicama. Ovo u fusnoti ne pamti, već u svakoj fusnoti moram da namestim da hoću obostrano poravnato.
3. Da li u fusnoti mogu promeniti veličinu fonta i razmak između redova. Ovo mi treba privremeno radi kontrole daktilografskih grešaka.
4. U tekstu je potrebno otkucati i reči na staroslovenskom jeziku. Ja sam zamislio da to uradim preko ruske tastature, odnosno da napravim tabelu koji mi je znak latične tastature znak staroslovenske tastature (ruske). Da li je ovo moguće nekako jednostavnije izvesti. Jer ovde to što ja kucam 680 otkucaja u minuti pada u vodu.

Za sada toliko.

« Poslednja izmena: 14. Dec 2010, 14:06:28 od megasoft »
IP sačuvana
social share
Pazi da je legalno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
OS
Nepoznat
Browser
Opera Mini 4.2.21665
1) Probaj domaci a ne Micro$oftov program YU Converter, mogu ti ga poslati na mail ako ne umes da ga izguglas,
2) Ne znam dok ne vidim sliku,
3) Mozes, 'zaplavi' tj. selektuj zeljeni tekst prvo, i voila!
4) Dodaj novi Language u Windowsovom Control panelu pa ces dole levo od sata na tray-u imati jos jedan jezik kodnog rasporeda.
Uzgred, nije ti bilo zao novca za original verziju? Pozdrav.
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Citat
Kako da u fusnoti pojednostavim prelazak sa latinične na ćiriličnu tastaturu

увек и свуда између ћирилице и латинице пребацујеш се комбинацијом левог Alt тастера и Shift-a Smile

Mислим да ти је лакше једном кликнути те тастере па куцати на жељеном писму него искуцати нешто на латиници па конвертовати у ћирилицу ... то је бре тако ... ем дупли посао ем потпуно беспотребан ...  Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0b8pre
mob
Nokia C5-00
Mислим да ти је лакше једном кликнути те тастере па куцати на жељеном писму него искуцати нешто на латиници па конвертовати у ћирилицу ... то је бре тако ... ем дупли посао ем потпуно беспотребан ...  Smile

слажем се... инсталираш више layout-ова и мењаш их са АЛТ+ШИФТ.... не мораш после ништа да конвертујеш.. ти конвертери се користе само у случају да имаш већ говот текст, па га конвертујеш у друго писмо  Smile
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1361
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.215
mob
VIP VIBE C
Citat
Kako da u fusnoti pojednostavim prelazak sa latinične na ćiriličnu tastaturu

увек и свуда између ћирилице и латинице пребацујеш се комбинацијом левог Alt тастера и Shift-a Smile

Mислим да ти је лакше једном кликнути те тастере па куцати на жељеном писму него искуцати нешто на латиници па конвертовати у ћирилицу ... то је бре тако ... ем дупли посао ем потпуно беспотребан ...  Smile
Tako i sada radim. Imam instalirane tastature English, Srpski (latinica), Srpski (ćirilica), i sada sam dodao Russian i preko Alt+Shift menjam tastature. Tako je i otkucan tekst koji sam stavio u postu. Sada ću da ga boldujem da se jasnije vidi. Kombinacija Alt+Shift se ne uklapa u daktilografski položaj prstiju, pa mene dosta usporava. Interesovalo me je da li ima nešto brže.

Zašto mi je lakše da kucam u latinici. Zbog navike da je љ = lj,  њ = nj, џ = dž, đ već odavno kucam tako a ne dj. Znači ja sam bukvalno automat u kucanju i ovako smanjujem mogućnost grešaka. U daktilo-školi je i pravilo da se slovo tretira kao slovo, a ne kao deo reči. Tako se po teoriji smanjuje mogućnost grešaka i postiže veća brzina. Ja kucam kako sam navikao a program konvertuje. A konverzija 40 strana traje oko minut, dva - nisam štopovao, ali stvarno vrlo vrlo brzo i to nije problem.

A sve u svemu ovo je jako jako skoro. Kada se doda ubacivanje italika, recimo nemačkog oe (kucam kako je međunarodno priznato da ne tražim ovde na forumu, u Wordu kucam o sa dve tačke iznad.

Za plavljenje teksta normalno da znam, interesuje da li ima nešto brže. Recimo tekst ima 100 fusnota, treba do 100 puta da uradim. Znači da li postoji da mu definišem izgled fusnote na prvoj fusnoti i da on pamti u svim narednim fusnotama

Odgovor na pitanje da li mi nije bilo žao da platim Office original. Ja ovim poslom se bavim profesionalno, registrovano - mislim da daktilousluge. To što nema posla, jer svi sami kucaju to je druga stvar. Sada što to podrazumeva i prelom teksta, to je nešto drugo.Kao kada sam zvao majstora za sudo mašinu, on je došao i odneo je jer je elektronika otišla i on nije elektroničar, nego serviser precizne mehanike. Po pravilu ja bih trebao da otkucam tekst, pa da odnesem nekome da ga složi. ubaci grafikone, dijagrame itd. Znači kao što vlasniku fotokopirnice nije žao da plati fotokopir mašinu, tako i meni nije bilo žao da platim program koji mi je osnovno sredstvo za rad. Dodao bih da sam svojevremeno od microsoft Srbija besplatno dobio i tehničku podršku. Mislim da više ne daju podršku za 2003, a i lakše mi je da na mom forumu pitam.

Novo pitanje:

Gde Word stavlja rečnik? Znači sa F7 idem da dodajem nove reči i hteo bih to da sačuvam da ne moram kada reinstaliram windows, pa samim tim i Word da krećem sve iz početka, već da imam rečnik koji sam ja dopunio i koji će novoinstalirani Word da prepozna.
« Poslednja izmena: 14. Dec 2010, 16:42:11 od megasoft »
IP sačuvana
social share
Pazi da je legalno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0b8pre
mob
Nokia C5-00
Иначе, пошто се тим бавиш... верујем да. да си пробао OpenOffice, који је бесплатан, увидео би да са њим можеш да урадиш мање више исте ствари, само што кошта мало мање, тачније 0 динара/еура/долара/марки/форинти/кувајтских динара/лира, и осталих валута, али определио си се за ту веријанту, и то је ок  Smile

Иначе, увек можеш куцати на ћирилици, на начин на који си навикао и само на крају издовојити два минута и урадити следеће :
Find - Replace:
онда рецимо ставиш нј-њ
лј-љ

Он ти то уради за 2 секунде, и замени шта год треба, у целом тексту, а ти си очувао свој систем куцања, и не губиш време да идеш на знакове QW- где се налазе љ и њ рецимо, неко користиш ито лј и нј...  Smile
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
OS
Nepoznat
Browser
Opera Mini 4.2.21665
To find-replace sam ja koristio pre ovog YU konvertera i mogu ti reci da i nije bas tako jednostavno... Bolji je YU converter.
Oprosti, zanima me, ali ne zelim da gnjavim, a kako ako imas legalan Word (office) a Windows kao operativni sistem - sta je sa njim, on nije legalan ili si i to platio? Smiley
Word reci dodane u recnik drzi u custom.dic fajlu... Pogledacu malo kasnije pa cu napisati 'full path', ne znam napamet. Pozdrav.
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1361
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.215
mob
VIP VIBE C
Иначе, пошто се тим бавиш... верујем да. да си пробао OpenOffice, који је бесплатан, увидео би да са њим можеш да урадиш мање више исте ствари, само што кошта мало мање, тачније 0 динара/еура/долара/марки/форинти/кувајтских динара/лира, и осталих валута, али определио си се за ту веријанту, и то је ок  Smile

Иначе, увек можеш куцати на ћирилици, на начин на који си навикао и само на крају издовојити два минута и урадити следеће :
Find - Replace:
онда рецимо ставиш нј-њ
лј-љ

Он ти то уради за 2 секунде, и замени шта год треба, у целом тексту, а ти си очувао свој систем куцања, и не губиш време да идеш на знакове QW- где се налазе љ и њ рецимо, неко користиш ито лј и нј...  Smile
I ovo sam koristio, odnosno dok Microsoft nije napravio ovaj programčić, napravio sam makro koji mi je ovo radio. Prvobitno se tekst kucao u bilo kom editoru teksta, recimo u norton editoru, jer je ta štamparija tekst slagala na mekintošu i komande PC programa nije mogla da iskoristi. Znači kucao sam čist suvoparan tekst.
Probao sam davno Openoffice, imam ga na CD-u sa nekim brojem koji prolazi prilikom registracije (sam CD je odštampan OpenOffice) ali mislim da mnoge opcije nema koje ima Word. Davno je bilo, nemoj da me držiš za reč, ali mislim da to nije to.

Zaboravimo činjenicu kako se konvertuje, problem je što česte promene između ćirilićne i latinične tastature znatno usporavaju rad, i ovaj predlog sa find and replace ne radi u fusnotama, pa me interesovalo da li postoji nešto brže.
Probao sam i da tekst u fusnoti otkucam ceo u ćirilici, pa da ga "zaplavim" i promenim tastaturu samo za zaplavljeni deo, međutim to meni ne funkcioniše. Možda nešto grešim. Kako se vidi iz teksta oznaka veka mora u latinici, citirana dela ako je original u latinici piše se u latinici itd.

@Bulmasoft

Hvala ti. Bilo mi je dovoljno samo ime fajla. Znači ja unosim reči, hoću da reinstaliram Windows, narežem ovaj fajl na CD, po reinstalaciji windowsa ga iskopiram i moje dodate reči su tu. Je li tako?

Što se tiče Operativnog sistema i to sam platio. Kupovao sam OEM verzije ono sistem kupiš navodno miša (kupio si hardver) i uz to dobiješ (platiš) OEM verziju programa. Slagaću se XP proffesional sam mislim platio oko 120 evrića. Ako ti kažem da je Total Commander licenciran za dva računara (trenutno ih imam pet) .... Na petom baš Window nije nešto legalan jer je kupljen sa instaliranom Vistom, a klinci su mi rekli da Counter neće nešto na visti, a sada mi CD nešto ne radi. Hajde pitanje nevezano za temu - znači imam nalepnicu na kućištu - CD ne radi, Da li negde mogu da preuzmem program - koliko ja znam CD može da se pravi rezervna kopija bitan je CD key. a to imam na kučištu.
« Poslednja izmena: 14. Dec 2010, 16:11:45 od megasoft »
IP sačuvana
social share
Pazi da je legalno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0b8pre
mob
Nokia C5-00
Citat
Probao sam i da tekst u fusnoti otkucam ceo u ćirilici, pa da ga "zaplavim" i promenim tastaturu samo za zaplavljeni deo, međutim to meni ne funkcioniše. Možda nešto grešim.

Промена лејаута на тастатури не ради ретроактивно... она само мења писмо у којем ћеш куцати, не може да промени нешто што је већ откуцано, за то морају да се користе конвертети/макрои и тако то, ОпенОфис има ООТрансит... за те ствари, ради перфектно...  Smile

Дудуше са фуснотама нисам пробао....
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1361
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.215
mob
VIP VIBE C
Citat
Probao sam i da tekst u fusnoti otkucam ceo u ćirilici, pa da ga "zaplavim" i promenim tastaturu samo za zaplavljeni deo, međutim to meni ne funkcioniše. Možda nešto grešim.

Промена лејаута на тастатури не ради ретроактивно... она само мења писмо у којем ћеш куцати, не може да промени нешто што је већ откуцано, за то морају да се користе конвертети/макрои и тако то, ОпенОфис има ООТрансит... за те ствари, ради перфектно...  Smile

Дудуше са фуснотама нисам пробао....
Vidim ja da ćeš me naterati kada završim ovaj tekst da probam OpenOffice. Pogotovo što ga imam legalnog na CD-u. (Pazi da je legalno :[115]Smiley

Ako taj makro radi u normalnom tekstu trebalo bi da radi i u fusnoti kada sam u njoj. Doduše pitaću i Microsoft Srbija da li imaju nešto na tu temu, odnosno izmeću im moj problem. Ono znaš .... pomozite nam da unapredimo Office.
IP sačuvana
social share
Pazi da je legalno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 19:34:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.