Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:07:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Otpisani tenkovi, Srbija (SR Jugoslavija)  (Pročitano 26305 puta)
02. Jan 2009, 20:58:25
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 
Društvo, da li neko ima podatke o broju, vrsti i tipu tenkova koji su kod nas otpisani, možda prodani i otišli u rezanje? Zanimaju me podaci za Srbiju a i za CG odnosno SCG/Jugoslaviju nakon 1999.

Zanima me kako sekretalo brojno stanje u VJ od '99. pa do danas.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
za vreme vladavine tandema tadic§shutanovac svi preostali T-55 i T-54 su izreazani (minimalno 800 komada) , kao i izvestan broj M-84/T-72 (procene od 50 do 100 komada)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 
za vreme vladavine tandema tadic§shutanovac svi preostali T-55 i T-54 su izreazani (minimalno 800 komada) , kao i izvestan broj M-84/T-72 (procene od 50 do 100 komada)
Nešto sam čeprkao po oklopu, i tamo sam našao cifru od 200kom T55 2004. a ostatak je 2006. nakon neuspešne ponude na prodaju otišao u rezanje. E taj ostatak me zanima  Smile ne znam koliki je broj u pitanju. Prema istom sajtu VJ je 2000. imala 1016 tenkova, pa me zanima šta je tu prodato 8ako je išta prodato) a šta je konzervirano ili rastopljeno. Znam da je nekoliko T55 iskorišćeno za proizvodnju inžinjerskih vozila, ne znam koliko tačno...

M84 i T72 o kojima pišeš su valjda ostavljani za rezervne delove.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
 bivsha JNA je imala oko 2500 tenkova svih tipova ,od kojih je bilo oko 600 T-72 i M-84 . ostatak su bili T-55 i T-54 i neshto malo T-34,M-18 i M-36 ,M-47 (ne vishe od 100-150 komada) . neka je u ratovima izgubljeno 1000 komada na razne nachine (u stvari nije ,mnogo manje je ... ) ipak bi srbija trebala da imao oko 1500 tenkova . e ti sad uporedi koliko nam je zaista ostalo ,pa cesh videti koliko je dvojac tadic§shutanovac obogaljio ovu zemlju ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 
bivsha JNA je imala oko 2500 tenkova svih tipova ,od kojih je bilo oko 600 T-72 i M-84 . ostatak su bili T-55 i T-54 i neshto malo T-34,M-18 i M-36 ,M-47 (ne vishe od 100-150 komada) . neka je u ratovima izgubljeno 1000 komada na razne nachine (u stvari nije ,mnogo manje je ... ) ipak bi srbija trebala da imao oko 1500 tenkova . e ti sad uporedi koliko nam je zaista ostalo ,pa cesh videti koliko je dvojac tadic§shutanovac obogaljio ovu zemlju ...
Mnogo mi je ta cifra od 2500  Smile ako ne računamo T34 i ostale koji su osamdesetih povučeni iz upotrebe, JNA je pred početak rata imala negde 1900 tenkova. E sad, cifra od 1016 tenkova je ustanovljena 2000. znači nakon svih ratova (izizev jug Srbije gde i nije bilo nekih gubitaka) i to je valjda verifikovala posmatračka komisija u cilju sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja. E taj momenat mi je interesantan, upravo to koliko su bacili u razanje u SCG i kasnije u Srbiji. Nedavno je u CG srezano nekih šezdesetak T55 u Maslinama. Ali za Srbiju ne mogu da pronađem podatke po netu  nikako  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Mislim da je u CG ostalo oko 66 T-55 i da su svi osim jednog izrezani (taj preostali primjerak će završiti u nekakvom muzeju).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
E sad, cifra od 1016 tenkova je ustanovljena 2000. znači nakon svih ratova (izizev jug Srbije gde i nije bilo nekih gubitaka) i to je valjda verifikovala posmatračka komisija u cilju sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja. E taj momenat mi je interesantan, upravo to koliko su bacili u razanje u SCG i kasnije u Srbiji. Nedavno je u CG srezano nekih šezdesetak T55 u Maslinama. Ali za Srbiju ne mogu da pronađem podatke po netu  nikako  Smile

mislim da ta cifra (1016) nije ukljucivala tenkove koji su bili konzervisani ,a naravno i one koji su bili u VRS dok je postojala .

ipak ,chak i ako se uzme kao tachna - jasno je da poshto srbija danas ima manje od 200 tenkova ,da je oko 800 izrezano  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 
Je u CG su pretopili ostao je samo jedan za muzej, paz' ti kako izgleda ovo  Smile

                     

E sad, cifra od 1016 tenkova je ustanovljena 2000. znači nakon svih ratova (izizev jug Srbije gde i nije bilo nekih gubitaka) i to je valjda verifikovala posmatračka komisija u cilju sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja. E taj momenat mi je interesantan, upravo to koliko su bacili u razanje u SCG i kasnije u Srbiji. Nedavno je u CG srezano nekih šezdesetak T55 u Maslinama. Ali za Srbiju ne mogu da pronađem podatke po netu  nikako  Smile

mislim da ta cifra (1016) nije ukljucivala tenkove koji su bili konzervisani ,a naravno i one koji su bili u VRS dok je postojala .

ipak ,chak i ako se uzme kao tachna - jasno je da poshto srbija danas ima manje od 200 tenkova ,da je oko 800 izrezano  Smile  Smile

Nisu sigurno uzeli te koji su bili u VRS, to što je ostalo ostalo je tamo. I oni su nudili na prodaju nekih stotinak komada a ostalo su srezali, uglavnom T55  Smile
« Poslednja izmena: 03. Jan 2009, 15:11:44 od M70AB1 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2716
Zastava bermudski trougao
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Samsung S 9 +
M-84 - 212 (predložena modernizacija na M-2001)

T-72 - 15 + 50 u rezervi (koriste se za obuku)
IP sačuvana
social share
Zivot je stari kuckin sin, stalno se raspravljam sa njim,          
zivot je ofucani holivudski film. Igram bez dublera, sve sam,
sto nije prakticno to znam pomalo sniram, po malo briljiram
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 6300
Evo sa kakvi informacijama ja raspolažem

tenkovi u JNA 1990. - manje od 300 tenkova M-84/M-84A; 70-90 tenkova T-72M; otprilike manje od 1000 tenkova T-54/55 (ukupno ih je kroz JNA prošlo oko 1500 ali je broj starijih tenkova doniran saveznicima sa bliskog istoka); oko 500 tenkova tipa T-34/85, M-47 Patton i nešto malo M4 Sherman u rezervi

tenkovi u VJ nakon NATO agresije - oko 240 do 220 tenkova M-84; manje od 70 tenkova T-72M; manje oko 700 tenkova T-55; manji broj tenkova T-34/85 (rezerva)

tenkovi u VSCG 2004. - oktprilike 220 tenkova M-84/M-84A; manje od 70 tenkova T-72M; oko 500 tenkova T-55 (oko 200 tenkova T-55 kao i svi tenkovi T-34/85 uključujući i samohodke M36 Jackson izrezani kao i OT M60)

tenkovi u VCG nakon 2006. - 62 tenka T-55 (jedan zadržan za neki muzej, ostatak izrezan)

tenkovi u VS nakon 2006. - 212 tenkova M-84/M-84A uz broj tenkova u remontnoj rezervi; 15 tenkova T-72M koji se koriste u obuci dal na pasuljanskim livadama dal u centru za obuku KoV + oko 50 tenkova T-72M u remontnoj rezervi, mada primetio sam npr. slike na kojima su T-72 u upotrebi u Vranju (ofarbani u onu novu kamuflažnu šemu sa onom grzno drečavom zelenom)

Za tenkove u VRS ne postoje tačni podaci, pogotovu ne za vreme rata, ali se predpostavlja da su tu tenkovi M-84 koji su trebali da budu prodati Libiji, tenkovi JNA koji su uspeli da se izvuku iz Slovenije 1991. i oni koji su uspeli da se izvuku iz RSK 1995.  zna se da je pre ukidanaj VRS bilo oko 80 tenkova M-84/M-84A dok je broj T-55/T-55A nepoznat jer je su njih uglavnom rezali.

E sad ja nisam baš siguran da su svi tenkovi T-55 izrezani, jer sam na nekoliko snimaka i slika novijeg datuma primetio čitave T-55-ice.

Evo npr. na ovoj slici se u pozadini vide tenkovi T-55. Što se tiče specijanih verzija tenkova, u upotrebi su ostali i derivati od T-55, tako da imamo M-84AI (inženjerisjka verziaj M-84) pri tenkovskim bataljonima i T-55TZI pri mehanizovanim bataljonima dok nisam siguran u kojim jedinicama se nalaze MT-55, ali je sigurno da se koriste (traži se vozač u Mitrovici).



A bogami i ina se šta napraviti od otpisanih T-55, evo nekoliko ideja iz VTI.


Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

65178_68303856_bscap0003.jpg
(96.25 KB, 720x576)
112015_94307525_a-Model_MUNJA-1.JPG
(116.02 KB, 1600x1280)
112015_306500822_PR-komplet1.jpg
(109.2 KB, 1152x900)
« Poslednja izmena: 03. Jan 2009, 18:21:26 od KGB agent »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:07:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.184 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.