Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oslobodite se problema sa želucem  (Pročitano 15901 puta)
17. Feb 2007, 02:26:11
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Oslobodite se problema sa želucem



Suviše teški obroci ili oni pojedeni na brzinu, pritisak na radnom mestu, porodični ili novčani problemi... Brojni razlozi mogu poremetiti varenje i izazvati tegobe u želucu. Zadatak želuca jeste da kontrakcijama i uz pomoć želudačnog soka svari unetu hranu. Ovaj postupak omogućava apsorpciju hrane u tankom crevu.

Želudačni sok, koji se luči svakodnevno, predstavlja mešavinu enzima koji potpomažu varenje i hlorovodonične kiseline. To znači da je sadržaj želuca kiseo. Priroda je predvidela dva načina zaštite: sloj sluzi obavija želudac a na njegovom gornjem delu nalazi se sfinkter ("poklopac") koji sprečava podizanje kiseline prema usnoj duplji. Nažalost, loše navike u ishrani ili nagomilavanje stresa mogu poremetiti ovaj ritam. Tada dolazi do pojave većeg broja, više ili manje neprijatnih, tegoba koje ne treba zanemariti kako ne bi prešle u ozbiljniju bolest.

1. Gorušica
Gorušica je uglavnom znak gastro-ezofagijalnog refluksa. Ovaj poremećaj varenja je veoma čest i obično prolazi sam od sebe. Ipak treba obratiti pažnju jer postoje i teži oblici koji zahtevaju posebno lečenje.

- Zbog čega se javlja
Podizanje sadržaja želuca prema jednjaku vezano je za poremećaj antirefluks sistema. Iz još ne potpuno jasnih razloga (često je to individualno), sfinkter jednjaka se opušta tako da je prolaz između dve šupljine delimično slobodan. Ovaj nedostatak je obično praćen poremećajem varenja i preosetljivošću sluzokože jednjaka. Refluks može biti uzrokovan i želudačnom kilom (hiatus hernia), to jest uvlačenjem gornjeg dela želuca u grudni koš.

- Znaci upozorenja
U 70% slučajeva refluks je više ili manje bolan. Javlja se usled nagnutog položaja tela ili posle obroka. Ali mogući su i drugi, ne tako specifični, znaci. Treba obratiti pažnju na mučninu, ORL tegobe (promuklost, bol u uhu ili grlu), plućne tegobe (zadihanost, kašalj) ili pak srčane (bol iza grudne kosti).
Ovaj problem ne mora biti opasan, ali ako se zanemari i dugo traje može dovesti do ozbiljne upale jednjaka, naročito u slučaju želudačne kile. Lekar po samom opisivanju simptoma može da postavi dijagnozu. Dodatni pregledi su potrebni ako se sumnja na moguće komplikacije. Tada se predlaže gastroskopija (sonda se uvodi u želudac) i/ili određivanje nivoa kiseline u jednjaku (pHmetrija).

- Lečenje
Jedan od saveta koje preporučuju stručnjaci jeste da se ne leži posle obroka i da uzglavlje kreveta bude uzdignuto. Takođe se savetuje smanjenje pušenja i konzumiranja alkohola, smanjenje telesne težine (ako je neophodno), kao i umerenije unošenje masti i namirnica koje izazivaju gorušicu. Ako su simptomi prolazni, možete se i sami lečiti. U apotekama se može naći veliki broj preparata koji utiču na smanjenje kiselina. Takođe, lekar može propisati i lekove koji pospešuju pražnjenje želuca i pojačavaju rad sfinktera jednjaka. U slučaju upale jednjaka, postoje lekovi koji smanjuju proizvodnju kiseline u želucu. Oni leče oštećenja, ali ne i refluks, tako da su recidivi česti po prestanku uzimanja lekova.

2. Grčevi
Grčevi koji nestaju posle uzimanja hrane često su znak pojave čira. Najčešći je na dvanaestopalačnom crevu, delu tankog creva koje se nastavlja na želudac. Ali, gde god da se čir javi, neophodno je lečenje u trajanju od nekoliko nedelja.

- Zbog čega se javlja
Čir je erozija sluzokože koja, ako je duboka, izaziva krvarenje. Do oštećenja dolazi usled nekoliko faktora. Najčešće je to prisustvo bakterije helicobacter pylori, a priključuju se, u zavisnosti od slučaja, stres, pušenje ili povećan nivo kiseline u želucu. Uzimanje antiinflamatora, naročito između obroka, sve je češći razlog pojave čira.

- Znaci upozorenja
Čir "miruje" u toku noći, a aktivan je danju. Najčešće se bolovi u želucu javljaju sat-dva posle obroka, kada je nivo kiseline u želucu povećan, a smiruju se uzimanjem hrane. Međutim, grčevi se mogu javiti i nevezano za obroke. Tada je neophodno obratiti se lekaru. Pre svake terapije, moraju se uraditi dodatni pregledi radi potvrđivanja dijagnoze. Gastroenterolog obavlja fibroskopiju koja omogućava da se istovremeno odredi mesto oštećenja i uzme uzorak radi otkrivanja bakterije uzročnika.

- Lečenje
Razlikuje se više faza lečenja. Prvi cilj lekara jeste da zaustavi bolove propisivanjem lekova koji sprečavaju nastajanje kiseline i koji se uzimaju nekoliko dana. Posle toga, lečenje se nastavlja drugim lekovima (čije dejstvo nije momentalno). Konačno, lekar daje i lekove koji smanjuju nivo kiseline u želucu i to na najmanje šest nedelja. Ako se potvrdi prisustvo bakterije, u terapiju se uključuju i dva antibiotika iz različitih grupa, koji se uzimaju osam dana.

3. Peckanje u želucu
Povremeni osećaj peckanja u želucu može biti znak gastritisa. Češći nego čir, gastritis je upala želuca, akutna ili hronična. Njegovi uzroci su različiti, a nekada ih je i teško otkriti.

- Zbog čega se javlja
Akutni gastritis se manifestuje površinskim erozijama sluzokože, nastalim usled oštećenja sloja koji štiti od kiseline. Krivci takođe mogu biti lekovi i stres. Ipak, dešava se da uzrok ostane nepoznat. Hronični gastritis je često izazvan određenim faktorima (duvan, alkohol), ili autoimunim problemima (organizam proizvodi antitela protiv rada želuca).

- Znaci upozorenja
Peckanje koje se javlja pri uzimanju hrane karakteristično je za akutni gastritis kod koga mogu izostati simptomi i koji se otkriva gastroskopijom. Hronični gastritis može dovesti do gubitka apetita ili anemije kao posledice upornog krvarenja (Bermerova bolest).

- Lečenje
Najpre treba ublažiti bolove. Uz lekove i izbacivanje elemenata koji nadražuju (alkohol, duvan, začini, pržena hrana), akutni gastritis će brzo nestati. Hronični se ipak mora duže lečiti. Bermerov gastritis se leči pomoću injekcija vitamina B12 čija je apsorpcija u organima za varenje poremećena.

Izvor: SvetZdravlja

 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
LG Google Nexus 5
a sta je s onima koji nemaju dovoljno zeludacne kiseline?  koji su tu simptomi i kako se uopste zove ta vrsta bolesti?
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.