Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oslobodite se HPV virusa koji stvara bradavice  (Pročitano 62343 puta)
06. Maj 2008, 19:24:18
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia the best
Oslobodite se HPV virusa koji stvara bradavice



Izrasline na koži, tačnije bradavice, posledica su virusa. Da biste rešili ovaj neprijatan problem, evo nekoliko saveta.

Naučite da prepoznate bradavicu
Ove izrasline na koži posledica su infekcija kože humanim papiloma virusom (HPV). Postoji više od 50 oblika ovog virusa i tipova bradavica: verrucae vulgares (na nadlanici), tvrde (hiperkeratotičke) na tabanu, polne (kondilomi), sivkaste ili ružičaste... Čim primetite neku promenu na koži, obratite se lekaru.

Naučite koja su mesta visokog rizika
Nisu opasni samo bazeni, već sva mesta na kojima je toplo i vlažno (gimnastičke sale, teretane, svlačionice...). Da biste smanjili rizik, na mestima na kojima postoji povećan rizik od infekcije nikada nemojte da idete bosi.

Svaka bradavica je slučaj za sebe
Nema potrebe da potežete tešku artiljeriju na malu površinsku bradavicu: dermatolog će taj problem vrlo lako i brzo rešiti pomoću tečnog azota (krioterapija). Ali ako su posredi bradavice duboke nekoliko milimetara, verovatno ćete morati da imate nekoliko seansi u razmacima od 15 dana.

Budite strpljivi
Osim krioterapije, imate na raspolaganju i lokalnu terapiju na bazi salicilne kiseline. Preparat se nanosi četkicom jednom do dva puta dnevno i daje rezultate posle šest do 12 nedelja.

U krajnjoj nuždi, tu je laser
Bradavice mogu da se uklone i pomoću ablativnog lasera. Tretman sme da sprovede isključivo stručno lice. Izvodi se u lokalnoj anesteziji i nema krvarenja, ali ostaju ožiljci vidljivi nekoliko nedelja. Druga laserska metoda podrazumeva zatvaranje krvnih sudova preko kojih se bradavica napaja krvlju. Virus, međutim, ostaje u koži i bradavice se u trećini slučajeva ponovo pojavljuju.

Sprečite pojavu kondiloma
Virus koji izaziva bradavice na rukama i genitalni papiloma virus pripadaju istoj porodici i studije pokazuju da mogu da infekcija može da se prenese sa ruku na polne organe. Pošto je poznato da nelečene polne bradavice (kondilomi) mogu da se izrode u rak grlića materice, problem bradavica treba rešavati čim se pojave.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Nokia the best
Bradavice



Bradavice (verrucae) su kožne promjene uzrokovane virusima. Uzročnik im je humani papilloma virus (HPV).

Kod koga i kako se javljaju?

Bolest se najčešće javlja u djece i mlađih osoba, ali moguća je u svakoj životnoj dobi. Prenosi se dodirom, spolnim odnosom (kondilomi) ili autoinokulacijom, odnosno prijenosom virusa s jednog mjesta kože na drugo. Razlike u imunosti organizma dovode do razlike u trajanju i intezitetu bradavica kod svakog pojedinca. Razlikujemo 70 tipova virusa koji uzrokuju različite tipove bradavica. Virus se obično nalazi na vlažnim mjestima, poput bazena za plivanje i na podovima mjesta za tuširanje. Prijenos virusa možemo smanjiti redovitim pranjem takvih prostora, izbjegavanjem korištenja istih ručnika i ako se bradavice pokriju flasterom tijekom plivanja ili tuširanja. Kod vrste bradavica koje se prenose spolnim odnosom, jedina je zaštita prakticiranje sigurnog spolnog odnosa sa nezaraženim stalnim partnerom, jer kondomi nisu stopostotno sigurna zaštita.

Koji tipovi bradavica postoje i kako izgledaju?

Prema izgledu i mjestu na kojem se javljaju bradavice dijelimo na:

    * obične bradavice (verrucae vulgares)
    * bradavice na stopalima (verrucae plantares)
    * mladanačke bradavice (verrucae planae juveniles)
    * končaste bradavice (verrucae filiformes)
    * šiljati kondilomi (condylomata acuminata) i
    * generalizirane bradavice (epidemodysplasia verruciformis)


1. Obične bradavice.
One se javljaju kao tvrdi čvorići na koži, nepravilne površine, smeđe boje i veličine do 1cm. Najčešće su smještene na rukama, iako ih možemo naći na bilo kojem djelu kože. Kad su smještene ispod nokta, jako su bolne. Obično ih se nađe nekoliko, ali kod osoba oslabljene imunosti mogu biti generalizirane, odnosno po cijelom tijelu.

2. Bradavice na stopalima.
Ovaj oblik bradavica javlja se na stopalima kao samostalna izraslina ili u skupinama kao mozaik. Najčešće su smještene na mjestu najvećeg pritiska (peta i prsti), pa su zato izazivaju bol pri hodanju.

3. Mladenačke bradavice.
One su blago uzdignute, plosnate, boje kože ili žućkasto-sive. Može ih biti nekoliko, ali uglavnom su brojne, jer se uglavnom prenose s jednog mjesta kože na drugo. Nalaze se na čelu, oko usta te na šakama.

4. Končaste bradavice.
One se javljaju na vratu, licu, vjeđama, usnicama, te na nosu. Ušiljene su i tanke, te mogu pojaviti kao samostalne izrasline ili u grupama. Često se prenose kod muškaraca brijanjem s jednog djela kože lica na drugi, tj. autoinokulacijom.

5. Šiljati kondilomi.
Nazivamo ih još i genitalnim bradavicama. Oni su mekane, izdužene bradavice, neravne površine i ružičaste boje. Nalaze se na području anogenitalne sluznice, a rijetko i na sluznici usne šupljine. Prenose se spolnim kontaktom. Neki tipovi HPV virusa koji uzrokuju ovaj oblik bradavica mogu uzrokovati zloćudne tumore.

5. Generalizirane bradavice.
Radi se o nenormalnom odgovoru organizma na infekciju virusom HPV-a. Odgovor organizma je obiteljski, odnosno nasljedno uvjetovan. Bolest počinje najčešće u dječjoj dobi pojavom ravnih izraslina veličine do 5mm. Nalaze se na šakama, podlakticama, vratu, trbuhu i prsnom košu.

Kako se liječe i kakva im je prognoza?
Liječenje ovisi o tipu, broju i mjestu na kojem se nalazi bradavica.
Najmanje dvije trećine bradavica spontano se povuku tijekom nekoliko mjeseci ili godina, te ne ostavljaju nikakve ožiljke, iako u 35 % bolesnika se mogu ponovno javit na istom ili novom mjestu.

Liječenje

U liječenju bradavica najčešće se primjenjuje krioterapija (zaleđivanje) tekućim dušikom, elektrokoagulacija, ekskohleacija, a može se i premazivati s otopinom 10% salicilne i mliječne kiseline.

Kripoterapija je jako efikasna i brza metoda za uklanjanje bradavica, iako je ponekad treba ponoviti nakon 2-3 tjedna, jer ne ukloni bradavicu u potpunosti.

Elektrokoagulacija je primjena izmjenične električne struje visoke frekvencije direktno na bradavicu putem elektrode. Struja dovodi do zagrijavanja bradavice i tako je toplinom ukloni.

Ekskohleacija je kirurški postupak pri kojem se malom oštrom žlicom ili kiretom odstrani bradavica. Budući da elektrokoagulacija i ekskohleacija dovode do ožiljaka, ne upotrebljavamo ih kod djece.

Otopina 10% salicilne i mliječne kiseline dovodi do ljuštenja bradavice i na taj način je uklanja.

Pri liječenju kondiloma ili genitalnih bradavica moramo imati na umu da je ono dugotrajno i da ga treba ponavljati, jer se bolest često vraća. Kondilome liječimo lokalnom primjenom podofilina, preparatima interferona, krioterapijom, elektrokoagulacijom, laserom ili ih kirurški odstranjujemo.
Podofilin i preparati interferona primjenjuju se direktno na izraslinu i moraju se upotrebljavati višekratno, a ponekad tjednima i mjesecima. Ovi preparati ne smiju se koristiti u liječenju genitalnih bradavica kod trudnica, zbog mogućih oštećenja ploda.

Kad se kondilomi pojave kod žena, treba proširiti dijagnostiku i učiniti kolposkopiju kojim ćemo pregledati unutrašnjost rodnice i vrat maternice, te uzeti Papa bris i bris za određivanje tipa HPV virusa. Ovim pregledima želimo utvrditi je li došlo do pojave cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN-a), koja može prijeći u rak vrata maternice, a uzročnik im je HPV. Zato su nam važni redoviti kontrolni pregledi žena.

Izvor: Pliva Zdravlje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.